Ухвала від 06.01.2025 по справі 120/3055/24

УХВАЛА

про роз'яснення судового рішення

м. Вінниця

06 січня 2025 р. Справа № 120/3055/24

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Воробйової Інни Анатоліївни, розглянувши у письмовому провадженні заяву про роз'яснення судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

У провадженні Вінницького окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, у якій 18.06.24 р. прийнято рішення про часткове задовлення позову.

17.12.2024 р. до суду надійшли заява позивача про роз"яснення рішення суду в частині яким законом та відповідно на 01 січня якого саме календарного року, підлягає обрахунку грошове забезпечення позивача.

Оцінюючи заяву про роз'яснення судового рішення, суд дійшов висновку про наявність підстав для її часткового задоволення, виходячи з наступних міркувань.

Положеннями статті 254 КАС України визначено, що за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз'яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали.

Рішення суду може бути роз'яснено у разі, якщо без такого роз'яснення його важко виконати, оскільки існує значна ймовірність неправильного його виконання внаслідок неясності резолютивної частини рішення. Тобто, роз'яснення рішення суду - це засіб виправлення недоліків судового акту, який полягає в усуненні неясності судового акту і викладенні рішення суду у більш ясній і зрозумілій формі.

Так, рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 18.06.2024 р. у цій справі позов задоволено частково, а саме: зобов'язано військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошове забезпечення з 29.01.2020 р. по 21.04.2023 р., грошову допомогу для оздоровлення за 2020 - 2023 р., матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань за 2020 -2022 р., із врахуванням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року.

Звертаючись з позовом до суду позивач просив здійснити перерахунок грошового забезпечення з підстав зміни прожиткового мінімуму в 2020, 2021 , 2022 р., 2023 р. і саме цим позовним вимогам надавалась оцінка.

Як зазначає позивач при виконанні судового рішення існує ймовірність його неправильного виконання, оскільки відповідачу не зрозуміло,з якого календарного року прожитковий мінімум для працездатних осіб слід брати до уваги при обчисленні грошового забезпечення.

Так, по тексту судового рішення зазначено, "що постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року по справі №826/6453/18, визнано протиправним та скасовано п. 6 постанови КМ України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", яким, зокрема, в пункт 4 постанови КМ України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" були внесені зміни.

Таким чином, відповідно до редакції п. 4 постанови № 704, яка діяла до внесення змін, та вимог пункту 1 Приміток Додатку 1 та пункту Примітки Додатку 14 до Постанови № 704 розміри посадового окладу та окладу за військовими (спеціальними) званнями з 29.01.2020 мають визначатися шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1,12,13,14.

Із наведеного випливає, що саме з 29.01.2020 - дня набрання законної сили рішенням Шостого апеляційного адміністративного суду у справі № 826/6453/18 діє редакція пункту 4 Постанови №704, яка діяла до зазначених змін.

Аналогічна позиція викладена в постанові ВС від 02.08.2022 р. у справі №440/6017/21, зокрема, що з 01.01.2020 положення пункту 4 постанови № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з постановою № 704 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений на відповідний рік у тому числі як розрахункова велична для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів.

А тому, з 29.01.2020 розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1,12,13,14."

Отже, як видно судом констатовано в судовому рішенні, що з 01.01.2020 положення пункту 4 постанови № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з постановою № 704 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року не відповідає правовим актам вищої юридичної сили.

Також вказано, що з 29.01.2020 розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1,12,13,14.

Відтак, з метою усунення неясності судового рішення, враховуючи наведене, суд вважає за необхідне роз"яснити судове рішення, вказавши, що військовій частині НОМЕР_1 при обчисленні:

- грошового забезпечення з 29.01.2020 р. по 31.12.2020 р., грошової допомоги для оздоровлення за 2020 р., матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2020 р. необхідно враховувати прожитковий мінімум, встановлений на 1 січня 2020 р.;

- грошового забезпечення з 01.01.2021 р. по 31.12.2021 р., грошової допомоги для оздоровлення за 2021 р., матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2021 р. необхідно враховувати прожитковий мінімум, встановлений на 1 січня 2021 р.

- грошового забезпечення з 01.01.2022 р. по 31.12.2022 р., грошової допомоги для оздоровлення за 2022 р., матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2022 р. необхідно враховувати прожитковий мінімум, встановлений на 1 січня 2022 р.;

- грошового забезпечення з 01.01.2023 р. по 21.04.2023 р., грошової допомоги для оздоровлення за 2023 р. необхідно враховувати прожитковий мінімум, встановлений на 1 січня 2023

При цьому, суд не вбачає підстав для зазначення на підставі якого закону слід обчислювати прожитковий мінімум, оскільки оцінка щодо того, яким законом визначається прожитковий мінімум в судовому рішенні в цій справі не надавалась.

Відтак, заява підлягає частковому задоволенню.

Керуючись ст.ст. 248, 254, 256, 294 КАС України, -

УХВАЛИВ:

заяву про роз'яснення судового рішення - задовольнити частково.

Роз"яснити рішення Вінницького окружного адміністративного суду у справі № 120/3055/24 від 18.06.24 р. вказавши, що військовій частині НОМЕР_1 при обчисленні:

- грошового забезпечення з 29.01.2020 р. по 31.12.2020 р., грошової допомоги для оздоровлення за 2020 р., матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2020 р. необхідно враховувати прожитковий мінімум, встановлений на 1 січня 2020 р.;

- грошового забезпечення з 01.01.2021 р. по 31.12.2021 р., грошової допомоги для оздоровлення за 2021 р., матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2021 р., необхідно враховувати прожитковий мінімум, встановлений на 1 січня 2021 р.

- грошового забезпечення з 01.01.2022 р. по 31.12.2022 р., грошової допомоги для оздоровлення за 2022 р., матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2022 р., необхідно враховувати прожитковий мінімум, встановлений на 1 січня 2022 р.;

- грошового забезпечення з 01.01.2023 р. по 21.04.2023 р., грошової допомоги для оздоровлення за 2023 р., необхідно враховувати прожитковий мінімум, встановлений на 1 січня 2023 р.

В іншій частині заяви - відмовити.

Ухвала набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Суддя Воробйова Інна Анатоліївна