Рішення від 04.10.2024 по справі 333/3142/23

Справа № 333/3142/23

Провадження № 2/333/229/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 жовтня 2024 року м. Запоріжжя

Комунарський районний суд м. Запоріжжя у складі: головуючого-судді Кулик В.Б., за участю секретаря судового засідання Пантюх Ю.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду м. Запоріжжя, в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін, цивільну справу за позовом АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «ОПЕРАТОР ГАЗОРОЗПОДІЛЬНОЇ СИСТЕМИ «ЗАПОРІЖГАЗ» до ОСОБА_1 про стягнення вартості не облікованого (донарахованого) об'єму природного газу, -

ВСТАНОВИВ:

24.04.2023 року АТ «ОПЕРАТОР ГАЗОРОЗПОДІЛЬНОЇ СИСТЕМИ «ЗАПОРІЖГАЗ» звернулося до суду з вказаним позовом, в якому просить стягнути з відповідача на користь позивача вартість донарахованого (не облікованого) об'єму природного газу за період з 26.11.2021 року по 25.05.2022 року у сумі 97 316 грн. 97 коп.

Позов обґрунтовує тим, що ОСОБА_1 є споживачем послуг, які надаються позивачем за адресою: АДРЕСА_1.05.06.2015 року працівниками АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» здійснено припинення розподілу природного газу, шляхом пломбування ввідного крану пломбою Оператор ГРМ з унікальним номером № С22794819 про що складено акт про відключення газових приладів. Цим же актом споживач попереджений про наслідки несанкціонованого відновлення газоспоживання. Акт підписаний представником АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» та споживачем. 25.05.2022 року працівниками Оператора ГРМ за вказаною адресою виявлено факт несанкціонованого відновлення газоспоживання, а саме охоронна пломба відсутня на крані вводу перед лічильником, кран у відкритому положенні.

З урахуванням виявлених порушень представниками Оператора ГРМ у присутності представника органу місцевого самоврядування - начальника відділу житлово-комунального господарства РА ЗМР по Комунарському району Єланського Г.Г. було складено акт про порушення № ZP004659 від 25.05.2022 року, який підписано працівниками АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» та представником органу місцевого самоврядування. Особу представника посвідчено посадовим посвідченням № 44, яке дійсне до 31.12.2023 року та засвідчено підписом останнього у акті про порушення. Під час складання акту застосовувалась фото та відео фіксація.

З урахуванням виявленням факту несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ, комісією АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» з розгляду актів про порушення, було прийнято рішення про задоволення акту про порушення № ZP004659 від 10.06.2022 року, що відображено у протоколі № 436 від 10.06.2022 року. Зважаючи на вищезазначене, споживачу здійснено перерахунок (донарахування) об'ємів природного газу за граничними об'ємами споживання природного газу населенням з 26.11.2021 року по 25.05.2022 року з урахуванням усіх газових приладів (плита газова - 1 шт., котел - 1 шт.), зареєстрованих осіб (4 особи) та опалювальної площі (41,9 м2), вартість не облікованого (донарахованого) об'єму природного газу склала 97 316 грн. 97 коп. 31.08.2022 року позивач направив на адресу відповідача лист щодо відшкодування вартості донарахованого обсягу природного газу, а також Акт розрахунку, Рахунок на оплату необлікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу та його вартості. Станом на день звернення з вказаним позовом до суду, заборгованість не сплачена, у зв'язку з чим позивач вимушений звернутись з вказаним позовом до суду.

Ухвалою судді від 24.04.2023 року по вказаній справі відкрито провадження, розгляд якої призначено в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

26.07.2023 року до суду від представника відповідача - адвоката Гончаренка А.І. надійшов відзив. Заперечення проти позову обґрунтовані таким. Зазначає, що ОСОБА_1 не проживає за адресою: АДРЕСА_1 , починаючи з 2008 року, та й не з'являється в цьому будинку.

Про складання позивачем Акту від 05.06.2015 року про відключення (підключення) газових приладів, відповідно до якого оператором ГРМ здійснено припинення розподілу природнього газу шляхом опломбування ввідного крану пломбою Оператора ГРМ з унікальним номером С22794819, ОСОБА_1 нічого не відомо, так як він не підписував вищевказаний Акт від 05.06.2015 року про відключення (підключення) газових приладів. Крім того, відповідно до поданого відеозапису, вбачається лише, що кран заходиться у привідкритому положенні. При цьому, заява відповідача, щодо пошкодження пломб, не відповідає дійсності. Пломба Оператора ГРМ з унікальним номером С22794819, в наявності, та не пошкоджена. Що підтверджується доданими фото 1, фото 2, фото З, фото 4. Таким чином, в той час , коли відповідачем було здійснено опломбування крану вводу природного газу, останній був опломбований саме у такому стані, як показано на доданому відеозаписі. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Так, при проведенні перевірки та в акті про порушення не виявлено ознак пошкодження пломби чи пломбувального матеріалу, що б свідчили про вчинення споживачем дій направлених на несанкціоноване використання природного газу без його обліку. Матеріали справи не містять доказів порушення цілісності пломбування.

18.08.2023 року до суду надійшла відповідь на відзив, в якій зазначено: як вбачається фото матеріалів долучених відповіді на відзив запірна арматура (кран) перед вузлом обліку природного газу перебуває у відкритому положенні (рукоятка повернена у відкрите положення - розміщена паралельно трубопроводу), що вказує на використання природного газу. Пломбувальний матеріал пошкоджений у кількох місцях. Несанкціоноване відновлення газоспоживання згідно з п. 4 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем це виявлений після складання акту про припинення розподілу природного газу (газопостачання) та/або пломбування запірних пристроїв чи встановлення інвентарної заглушки факт несанкціонованого втручання в роботу газорозподільної системи, в тому числі шляхом зривання або пошкодження пломб на запірних пристроях, засувках на вводі на об'єкт споживача, пошкодження або зняття інвентарних заглушок тощо, внаслідок чого здійснюється чи є можливість несанкціонованого відбору природного газу на об'єкті споживача (окремих його газових приладах чи пристроях), у тому числі поза обліком. 03.08.2023 року на адресу відповідача направлено вимогу № 690-Сл-9775-0823 щодо надання доступу 09.08.2023 року для проведення огляду вузла обліку природного газу, зняття контрольних показників лічильника газу та сумісного обстеження газопроводу та перевірки відключення. 09.08.2023 року споживач доступ до лічильника не надав, про що у присутності начальника відділу ЖКГ РА ЗМР по Комунарському району Єланського Г.Г. складено акт про порушення. Момент ненадання доступу для перевірки вузла обліку зафіксований відео зйомкою. В своїй сукупності докази наявні у матеріалах справи поза розумним сумнівом доводять факт несанкціонованого відновлення газоспоживання відповідачем.

У судове засідання представник позивача не з'явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений судом своєчасно та належним чином, надав заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Відповідач та його представник у судове засідання не з'явилися, про час та місце розгляду справи був повідомлений судом своєчасно та належним чином, причини їх неявки суду невідомі.

Враховуючи, що розгляд справи відбувався у відсутність сторін, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши наявні в ній докази, суд встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, невизнаного або оспореного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.

Відповідно до ст. 15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Статтею 16 ЦК України встановлено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способи захисту цивільних прав та інтересів визначені в ч. 2 ст. 16 ЦК України, відповідно до п. 8 якої, способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди.

Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.

Відповідно до ч. 1 ст. 22 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.

Частиною першою ст. 714 ЦК України визначено, що за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

Функціонування ринку природного газу в Україні урегульовано положеннями Закону України «Про ринок природного газу», Кодексом газорозподільних систем (далі - Кодексом ГС), затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30.09.2015 року № 2494.

За правилами ч. ч. 2, 3 ст. 18 Закону України «Про ринок природного газу» приладовий облік природного газу здійснюється з метою визначення за допомогою вузла обліку природного газу обсягів його споживання та/або реалізації, на підставі яких проводяться взаєморозрахунки суб'єктів ринку природного газу. Постачання природного газу споживачам здійснюється за умови наявності вузла обліку природного газу.

Статтею 13 Закону України «Про ринок природного газу» визначено, що споживач зобов'язаний не допускати несанкціонованого відбору природного газу. У разі порушення або невиконання своїх обов'язків споживач несе відповідальність згідно із законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 59 Закону України «Про ринок природного газу», суб'єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом.

Відповідно до пунктів 17, 23, 33, 35, 37, 39 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про ринок природного газу», оператор газорозподільної системи це суб'єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із розподілу природного газу газорозподільною системою на користь третіх осіб (замовників); побутовий споживач це фізична особа, яка придбаває природний газ з метою використання для власних побутових потреб, у тому числі для приготування їжі, підігріву води та опалення своїх жилих приміщень, що не включає професійну та комерційну діяльність; ринок природного газу це сукупність правовідносин, що виникають у процесі купівлі-продажу, постачання природного газу, а також надання послуг з його транспортування, розподілу, зберігання (закачування, відбору), послуг установки LNG; розподіл природного газу це господарська діяльність, що підлягає ліцензуванню і пов'язана з переміщенням природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки споживачам, але що не включає постачання природного газу; споживач - фізична особа, фізична особа - підприємець або юридична особа, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, а не для перепродажу, або використання в якості сировини; суб'єкт ринку природного газу це оператор газотранспортної системи, оператор газорозподільної системи, оператор газосховища, оператор установки LNG, замовник, оптовий продавець, оптовий покупець, постачальник, споживач.

Кодекс газорозподільних систем, затверджений постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 року № 2494, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 року за № 1379/27824 (далі - Кодекс газорозподільних систем) розроблений відповідно до Закону України «Про ринок природного газу». Цей Кодекс визначає взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб'єктами ринку природного газу, а також визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем.

Відповідно до п. 3 гл. 1 розділу І Кодексу ГС, дія цього Кодексу поширюється на операторів газорозподільних систем, замовників доступу та приєднання до газорозподільної системи, споживачів (у тому числі побутових споживачів), об'єкти яких підключені до газорозподільних систем, та на їх постачальників. Крім того, цим Кодексом регулюються взаємовідносини: між оператором газорозподільної системи та несанкціонованими споживачами, які втручаються в роботу газорозподільної системи, у тому числі шляхом самовільного під'єднання несанкціонованого газопроводу.

Абзацом 2 п. 1 глави 3 розділу VI Кодексу ГС визначено, що споживачі, у тому числі побутові споживачі, для здійснення ними санкціонованого відбору природного газу з ГРС та можливості забезпечення постачання їм природного газу їх постачальниками зобов'язані укласти договір розподілу природного газу з Оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого в установленому законодавством порядку підключений їх об'єкт. Здійснення відбору (споживання) природного газу споживачем за відсутності укладеного договору розподілу природного газу не допускається.

Відповідно до п. 3 глави 3 розділу VI Кодексу ГС, договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 ЦК України за формою Типового договору розподілу природного газу.

Договір розподілу природного газу між Оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, що відповідає Типовому договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному веб-сайті Регулятора та Оператора ГРМ та/або в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності з розподілу газу, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору (п. 4 глави 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем).

Пунктом 5 глави 3 розділу VI Кодексу ГС визначено, що для забезпечення приєднання до договору розподілу природного газу всіх фактично підключених до/через ГРМ споживачів (у тому числі побутових споживачів) Оператор ГРМ у встановленому цією главою порядку направляє кожному споживачу супровідним листом за формою додатка 3 до типового договору розподілу природного газу сформовану заяву-приєднання до умов договір розподілу природного газу з персоніфікованими даними споживача та його об'єкта, що складається за формою додатка 1 (для побутових споживачів) або додатка 2 (для споживачів, що не є побутовими) до типового договору розподілу природного газу.

Персоніфіковані дані мають бути достатніми для проведення розрахунків та визначення об'єму споживання природного газу, зокрема мають містити: 1) присвоєний споживачу персональний ЕІС-код як суб'єкту ринку природного газу та за необхідності ЕІС-код його точки (точок) комерційного обліку; 2) величину приєднаної потужності об'єкта споживача; 3) перелік комерційних вузлів обліку (за їх наявності)

Згідно з вимогами цього пункту здійснюється приєднання до договору розподілу природного газу споживачів-замовників, які отримують технічний доступ до ГРМ.

Пунктом 7 глави 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем визначено, що фактом приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір розподілу природного газу, зокрема повернення підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка Оператора ГРМ та/або документально підтверджене споживання природного газу.

Так, відповідно до вищезазначеного, споживачем після набрання чинності Кодексом газорозподільних систем (27.11.2015 року) здійснюється споживання природного газу та оплата діючому постачальнику. Відтак, договір розподілу природного газу є укладеним.

Судом встановлено, що відповідно до Витягу з реєстру територіальної громади м. Запоріжжя щодо реєстрації місця проживання фізичної особи від 24.04.2023 року, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , а відтак є споживачем послуг, які за вказаною адресою надає АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» (а.с. 31).

Відповідачем за вказаною адресою здійснюється споживання природного газу та оплата послуг діючому постачальнику, відтак, договір розподілу природного газу є таким, що укладений та виконується відповідно до його умов.

З матеріалів справи вбачається, що на момент приєднання до умов типового договору розподілу природного газу персоніфіковані дані наявні споживача у АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» мали наступний вигляд: ЕІС код 56ХМ14А29409497; адреса об'єкта надання послуг: АДРЕСА_1 ; параметри лічильника газу MGM-UAG-4 № 2009013359; опалювальна площа - 41,9 м.кв.; перелік газових приладів: котел - 1 шт., плита газова - 1 шт.; кількість зареєстрованих осіб - 4.

Судом встановлено, що 05.06.2015 року працівниками АТ «ЗАПОРІЖГАЗ», за адресою споживання газу: АДРЕСА_1 (споживач ОСОБА_1 ) було здійснено припинення розподілу природного газу, шляхом пломбування ввідного крану пломбою Оператор ГРМ з унікальним номером № С22794819 про що складено акт про відключення газових приладів № 140348. Цим же актом споживач попереджений про наслідки несанкціонованого відновлення газоспоживання. Акт підписаний представником АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» та споживачем (а.с. 12).

Відповідно до п. 5 глави 5 розділу X Кодексу ГС, власник комерційного ВОГ або сторона, відповідальна за збереження комерційного ВОГ, згідно з відповідним договором про відповідальне зберігання та/або актом про пломбування чи іншим документом, який був оформлений при встановленні пломб/магнітних індикаторів, відповідає за збереження і цілісність пломб (номерних, з відбитками тавр), пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломби (дріт, кордова нитка тощо), та гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал.

Протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових відповідно до п. 2 Глави 6 розділу X Кодексу ГС Оператор ГРМ та споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) проводять такі спільні дії: контрольне зняття показань ЗВТ (лічильника газу); перевірку комерційного ВОГ та його складових відповідно до вимог цього Кодексу, зокрема контрольний огляд вузла обліку; монтаж/демонтаж ЗВТ на повірку (періодичну, позачергову, експертну), експертизу та/або ремонт.

Споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) відповідно до п. 2 Глави 6 розділу X Кодексу ГС зобов'язаний допустити уповноважених представників Оператора ГРМ (разом з їх відповідними засобами) за пред'явленням ними службових посвідчень на власну територію (у приміщення), де встановлений комерційний ВОГ, та забезпечити їм доступ до елементів комерційного ВОГ для виконання зазначених заходів, у тому числі огляду газопроводу перед та після ВОГ. У випадку відмови в доступі чи незабезпечення допуску Оператор ГРМ має право здійснити заходи, передбачені цим Кодексом.

Відповідно до п. 4 Глави 1 Розділу І Кодексу ГС контрольний огляд вузла обліку - виконання комплексу робіт з метою візуального обстеження цілісності ЗВТ (корпусу, скла, кріплення, з'єднання тощо), цілісності встановлених згідно з актом про пломбування пломб та наявності відбитків їх тавр, зняття показань ЗВТ, а також з метою виявлення без використання спеціальних технічних засобів та/або часткового демонтажу будівельних конструкцій чи оздоблювальних матеріалів несанкиіонованого втручання в роботу ГРМ та/або ЗВТ/лічильника газу.

Порядок проведення перевірок вузлів обліку та їх складових визначений главою 9 розділу Х Кодексу ГС.

Згідно з п. 7 глави 9 розділу X Кодексу ГС у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижченаведених порушень представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема про: пошкодження пломб; пошкодження ЗВТ (лічильника газу); наявність зміни параметрів параметризації обчислювача чи коректора об'єму газу; непрацездатність комерційного ВОГ чи його складових та/або його (їх) невідповідність умовам експлуатації чи узгодженій проектній документації або умовам договору; наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ; наявність несанкціонованого газопроводу; несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок чого перевищується діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).

Відповідно до абзацу 2 п. 7 глави 9 розділу X Кодексу ГС розрахунок необлікованого або облікованого частково об'єму природного газу внаслідок порушення здійснюється за наявності акта про порушення та у порядку, визначеному в розділі ХІ цього Кодексу.

Відповідно до п. 1 глави 1 розділу XI Кодексу ГС норми цього розділу щодо перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування природного газу споживачу, у тому числі побутовому споживачу, який уклав з Оператором ГРМ договір розподілу природного газу, а також несанкціонованому споживачу, який знаходиться на території ліцензованій діяльності Оператора ГРМ, застосовуються за наявності акта про порушення, складеного Оператором ГРМ відповідно до вимог цього розділу.

Несанкціоноване втручання в роботу газорозподільної системи - це втручання в роботу газорозподільної системи, в тому числі шляхом несанкціонованого відновлення газоспоживання, несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або під'єднання несанкціонованого газопроводу, внаслідок чого порушується нормальний режим роботи ГРМ та/або здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу

Пошкодження пломб - відсутність чи пошкодження цілісності пломб, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломби (дріт, кордова нитка тощо), гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал, у тому числі відсутність чи пошкодження на ЗВТ (лічильнику газу) пломб з відбитками тавр про їх повірку або індикаторів дії впливу постійного магнітного поля (далі - магнітні індикатори), або підтверджений факт підробки пломби за умови наявності акта про пломбування (іншого документа, що підтверджує Факт пломбування і передачу на збереження ЗВТ/лічильника газу та установлених пломб і магнітних індикаторів) (п. 4 глави розділу І Кодексу ГС).

Пломба - це одноразовий сигнально-контрольний запобіжно-охоронний пристрій (знак), навішування якого на певні конструктивні елементи підконтрольного об'єкта, унеможливлює непомітність його несанкціонованого знімання, без порушення цілісності самої пломби або пломбувального елементу.

Відповідно до п. 1 глави 2 розділу XI Кодексу ГС, до порушень споживача, які кваліфікуються, як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу зокрема належить несанкиіоноване відновлення газоспоживання.

Відповідно до п. 1 глави 5 розділу XI Кодексу ГС у разі виявлення у споживача або несанкиіонованого споживача порушень, визначених у главі 2 иього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за Формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу.

Відповідно до п. 2 глави 5 розділу XI Кодексу ГС, акт про порушення після пред'явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. У разі якщо комерційний вузол обліку, на якому сталося порушення, знаходиться на території (в приміщенні) Оператора ГРМ, останній повинен завчасно попередити споживача про час і місце складання акта про порушення.

25.05.2022 року працівниками Оператора ГРМ на об'єкті газоспоживання за адресою: АДРЕСА_1 , встановлено порушення Кодексу ГС, а саме: несанкціоноване відновлення газоспоживання (Розділ XI Глава 2 п. 1 п.п. 2 Кодексу ГС) охоронна пломба № С22794819 відсутня на крані вводу перед лічильником, кран у відкритому положенні (а.с. 13-14).

Несанкціоноване відновлення газоспоживання згідно з п. 4 глави 1 розділу І Кодексу ГС - це виявлений після складання акту про припинення розподілу природного газу (газопостачання) та/або пломбування запірних пристроїв чи встановлення інвентарної заглушки факт несанкціонованого втручання в роботу газорозподільної системи, в тому числі шляхом зривання або пошкодження пломб на запірних пристроях, засувках на вводі на об'єкт споживача, пошкодження або зняття інвентарних заглушок тощо, внаслідок чого здійснюється чи є можливість несанкціонованого відбору природного газу на об'єкті споживача (окремих його газових приладах чи пристроях), у тому числі поза обліком.

25.05.2022 року з урахуванням виявлених порушень представником Оператора ГРМ, а саме майстром відділу інспектування Кохан Н.С. та контролером відділу інспектування Груба Н.В. за участю представника органу місцевого самоврядування - начальника відділу житлово-комунального господарства РА ЗМР по Комунарському району Єланського Г.Г. було складено акт про порушення № ZP004659 від 25.05.2022 року, який підписано працівниками АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» та представником органу місцевого самоврядування.

На виконання вимог п. 8 глави 5 розділу XI Кодексу ГС, до акту про порушення внесено інформацію щодо: місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення (м. Запоріжжя, вул. Південне шосе, буд. 52, каб. 202); дату та орієнтовний час проведення засідання комісії, на якому буде розглядатися складений акт про порушення (10.06.2022 року з 09-00 год. до 15-45 год.); телефон для уточнення дати та часу проведення експертизи (0670076104). Відповідача було запрошено на засідання комісії листом (а.с. 15).

Відповідно до абзацу 1 п. 8 глави 5 розділу XI Кодексу ГС, акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.

Споживач (несанкціонований споживач), згідно з п. 10 глави 5 розділу XI Кодексу ГС зобов'язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення. За неможливості бути присутнім на засіданні особисто споживач (несанкціонований споживач) має право дати письмову згоду у довільній формі на проведення засідання без його присутності або у присутності його уповноваженої особи. У разі неприбуття споживача (несанкціонованого споживача) та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії остання розглядає складений акт про порушення без його (її) участі.

Пунктом 11 глави 5 розділу XI Кодексу ГС, визначено що за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.

З урахуванням виявленням факту несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ, комісією АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» з розгляду актів про порушення, було прийнято рішення про задоволення акту про порушення № ZP004659 від 25.05.2022 року, що відображено у Протоколі № 436 від 10.06.2022 року (а.с. 18).

Відповідно до п. 2 глави 3 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого відновлення газоспоживання або використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу спожитий об'єм природного газу визначається за граничними об'ємами споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача за період з дня припинення газопостачання (або у разі здійснення попередньої перевірки відключеного стану - з дня такої перевірки, що має підтверджуватися відповідним актом перевірки), а при використанні газу без договору - з дня його закінчення (розірвання) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення..

Відповідно до абзацу 5 п. 3 Глави 4 Розділу IX Кодексу ГРС, якщо на певний період, зокрема в неопалювальний період, споживач не планує використовувати природний газ та бажає щоб за його об'єктом чи окремим газовим приладом не здійснювалося нарахування за нормами споживання, він має письмово звернутися із заявою до Оператора ГРМ про припинення розподілу природного газу на об'єкт споживача або на окремий газовий прилад.

У разі отримання такої заяви Оператор ГРМ протягом п'яти робочих днів у міській місцевості та десяти робочих днів у сільській місцевості з дня реєстрації заяви зобов'язаний здійснити відповідне припинення (обмеження) розподілу природного газу на об'єкт (газовий прилад) споживача шляхом закриття та опломбування в установленому законодавством порядку запірних пристроїв.

Відповідно до п. 5 розділу 7 Глави VI Кодексу ГС, припинення (обмеження) газопостачання (розподілу природного газу) споживачу здійснюється, зокрема, шляхом перекриття запірних пристроїв або встановлення інвентарної заглушки та їх опломбування.

Абзацом 3 п. 7 розділу 7 Глави VI Кодексу ГС постачання/розподіл природного газу вважається припиненим за умови наявності пломб Оператора ГРМ на запірних пристроях, інвентарних заглушках тощо, шо зафіксовано відповідним актом.

Пунктом 2 розділу «Примітки» Додатку № 19 Кодексу ГС визначено, якщо споживач (фізична особа) використовував в неопалювальний період опалювальні прилади (крім опалювально-варильних печей чи кухонних вогнищ), граничний обсяг споживання має становити 30 відсотків від граничного обсягу в опалювальний період.

Враховуючи, що споживач не звертався до АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» з відповідною заявою, розрахунок вартості донарахованого об'єму в неопалювальний період здійснено з урахуванням 30 відсотків від граничного обсягу в опалювальний період.

Зважаючи на вищезазначене, споживачу було здійснено перерахунок (донарахування) об'ємів природного газу за граничними об'ємами споживання природного газу населенням (додаток 19 Кодексу ГРМ) з 26.11.2021 року по 25.05.2022 року з урахуванням усіх газових приладів (плита газова - 1 шт., котел - 1 шт.,), зареєстрованих осіб (4 особи) та опалювальної площі (41,9 кв.м).

Згідно з п. 11 Глави 5 Розділу XI Кодексу ГС розрахунок здійснено за цінами закупівлі природного газу протягом періоду не облікованого природного газу.

Вартість необлікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу склала 97 316 грн. 97 коп., що підтверджується детальним розрахунком донарахованого об'єму природного газу, який долучено до позову та який суд визнає належним та допустимим доказом (а.с. 19-20).

31.08.2022 року АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» на адресу ОСОБА_1 рекомендованим листом з повідомленням направлено Акт розрахунок рахунок на оплату необлікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу та його вартості та рахунок на його оплату (а.с. 21-22).

Станом на день розгляду справи у суді, заборгованість в добровільному порядку відповідачем не сплачена, у зв'язку з чим АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» вимушений був звернутись з вказаним позовом до суду.

Згідно зі ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Статтею 59 Закону України «Про ринок природного газу» передбачено, що суб'єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом.

Згідно з ч. 1 ст. 526 ЦК України, зобов'язання мають виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Кодексу, інших актів цивільного законодавства.

Статтею 610 ЦК України визначено, що порушення зобов'язання - це його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання.

Відповідно до ч. 5 п. 7.4. розділу VII Договору розподілу природного газу споживач зобов'язується не допускати несанкціонованого відбору природного газу.

Згідно з п. 4 гл.1 розділу І Кодексу ГРМ несанкціонованим відбором природного газу є відбір (споживання) природного газу з газорозподільної системи з порушенням вимог чинного законодавства.

Відповідно до п.п. 3.2, 3.3 «Правил безпеки систем газопостачання», затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України № 285 від 15.05.2015 року, саме власник (балансоутримувач та/або орендар (наймач)) повинен забезпечити утримання систем газопостачання відповідно до вимог чинного законодавства України; власник (балансоутримувач та/або орендар (наймач)) відповідає за технічний стан і безпечне користування газопроводами, газовими приладами, димовими та вентиляційними каналами.

Суд не приймає до уваги посилання представника відповідача про те, що ОСОБА_1 з 2008 року не мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , оскільки на момент перевірки відповідач був зареєстрований у будинку, інших даних, які б підтверджували фактичне мешкання за іншою адресою суду не надано. Також, посилання представника на необізнаність ОСОБА_1 про припинення газопостачання у 2015 році та не підписання акту про відключення нічим не підтверджена. Оглянувши відеозапис та надані відповідачем фото, встановлено, що запірна арматура (кран) перед вузлом обліку природного газу перебуває у відкритому положенні (рукоятка повернена у відкрите положення - розміщена паралельно трубопроводу), що вказує на використання природного газу. Пломбувальний матеріал пошкоджений у кількох місцях.

Враховуючи наведене, дії AT «ЗАПОРІЖГАЗ» щодо нарахування вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу у сумі 97 316 грн. 97 коп., у зв'язку з виявленням несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, а саме: несанкціонованого відновлення газоспоживання, відповідають вимогам Закону «Про ринок природного газу» та здійснені відповідно до положень Кодексу газопровідних систем, оскільки у житловому будинку, в якому проживає відповідач здійснювався несанкціоноване втручання в ЗВТ.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є законними, обґрунтованими, доведеними та вказують на наявність підстав для задоволення позовної заяви у повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, а тому з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у сумі 2 684,00 грн.

Керуючись ст. ст. 10, 12, 13, 18, 76, 81, 83, 89, 141, 247, 258, 259, 263-265, 268, 280-284, 354 ЦПК України, Кодексом газорозподільних систем, Законом України «Про ринок природного газу», суд, -

УХВАЛИВ:

Позов АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «ОПЕРАТОР ГАЗОРОЗПОДІЛЬНОЇ СИСТЕМИ «ЗАПОРІЖГАЗ» до ОСОБА_1 про стягнення вартості не облікованого (донарахованого) об'єму природного газу - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ) на користь АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «ОПЕРАТОР ГАЗОРОЗПОДІЛЬНОЇ СИСТЕМИ «ЗАПОРІЖГАЗ» вартість не облікованого (донарахованого) об'єму природного газу за період з 26.11.2021 року по 25.05.2022 року у сумі 97 316 (дев'яносто сім тисяч триста шістнадцять) 97 грн.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ) на користь АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «ОПЕРАТОР ГАЗОРОЗПОДІЛЬНОЇ СИСТЕМИ «ЗАПОРІЖГАЗ» судовий збір у сумі 2 684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) грн. 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Запорізького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повне судове рішення складено 04 жовтня 2024 року.

Суддя Комунарського районного суду

м. Запоріжжя В.Б. Кулик