Cправа № 127/42298/24
Провадження № 2-а/127/330/24
про передачу адміністративної справи
з одного адміністративного суду до іншого
06 січня 2025 року м. Вінниця
Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Гуменюк К.П., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Департаменту патрульної поліції (03048, м. Київ, вул. Федора Ернста, 3, ЄДРПОУ 40108646, ел. пошта public@patrol.police.gov.ua), Управління патрульної поліції у Вінницькій області Департаменту патрульної поліції (адреса 21010, м. Вінниця, вул. Ботанічна, 24 ЄДРПОУ 4010864605, ел. пошта vinnytsya@patrol.police.gov.ua) про скасування рішення, дій чи бездіяльності суб'єкту владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності,
ОСОБА_1 звернувся до Вінницького міського суду Вінницької області з позовом, у якому просить скасувати Постанову складену поліцейською 1 взводу 4 роти 1 бат. Управління патрульної поліції у Вінницькій області капралом поліції Кордон Катериною Вікторівною серії ЕНА №3703661 від 21.12.2024 про притягнення позивача до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 122 КУпАП - визнати протиправною та скасувати. Справу про притягнення позивача до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 122 КУпАП - закрити.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви, з'ясовує, зокрема, чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Вивчивши дану позовну заяву та додані до неї документи в порядку вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі, приходжу до висновку, що відповідно до ст. 25 КАС України, даний спір не підсудний Вінницькому міському суду Вінницької області з огляду на наступне.
Згідно з ч. 1 ст. 25 КАС України, яка визначає підсудність справ за вибором позивача, адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 286 КАС України, якими встановлено особливості провадження у справах з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності, справи такої категорії вирішуються місцевими загальними судами як адміністративними судами.
При розгляді справ про адміністративні правопорушення, зокрема, передбачених ч. 1 ст. 122 КУпАП, інспектори Національної поліції діють не як самостійний суб'єкт владних повноважень, а від імені органу (Національної поліції), на який покладено функціональний обов'язок розглядати справи про адміністративні правопорушення, передбачені, зокрема ч. 1 ст. 121 КУпАП. Працівники органів поліції, які мають спеціальні звання поліції, мають накладати адміністративні стягнення та розглядають справи про адміністративні правопорушення від імені цих органів.
Органом Національної поліції у справі, що розглядається, є Департамент патрульної поліції Національної поліції України, від імені якого, зокрема поліцейський 1 взводу 4 роти 1 бат. Управління патрульної поліції у Вінницькій області капрал поліції Кордон Катерина Вікторівна уповноважена накладати адміністративні стягнення та розглядати справи про адміністративні правопорушення.
Використання у формулюваннях «від імені органів Національної поліції розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення», «розгляд яких віднесено до відання органів, зазначених у ст.222 - 244-20 КУпАП» вказує на те, що відповідачем у таких справах, які розглядаються судом в порядку, визначеному КАС України, є саме орган державної влади - суб'єкт владних повноважень, а не його територіальний орган чи посадова особа, яка перебуває з цим органом у трудових відносинах і від його імені здійснює розгляд справ про адміністративні правопорушення та накладає адміністративні стягнення.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 17.09.2020 року у справі за №742/2298/17 та від 26.12.2019 року у справі за №724/716/16-а.
Із позовної заяви, а також з відповіді від № 1008092 від 03.01.2025 року, отриманої судом з Єдиного державного демографічного реєстру встановлено, що місце проживання позивача зареєстровано за адресою: АДРЕСА_2 .
Адресою місцезнаходження відповідача - Департамент патрульної поліції: 03048, м. Київ, вул. Федора Ернста, 3.
Таким чином, як і місце проживання (перебування) позивача так і місцезнаходження відповідача територіально не відноситься до Вінницького міського суду Вінницької області.
У позовній заяві позивачем також зазначено відповідачем Управління патрульної поліції у Вінницькій області Департаменту патрульної поліції, разом з тим, вказаний орган є територіальним органом Департаменту патрульної поліції. Відомості про Управління патрульної поліції у Вінницькій області Департаменту патрульної поліції у Єдиному державному реєстр юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, відсутні. Також такі відомості відсутні за кодом ЄДРПОУ 4010864605, який зазначений позивачем у позовній заяві.
Відповідно до положень п. 2 ч. 1 ст. 29 КАС України, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду, - суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду до територіальної юрисдикції (підсудності) якого вона належить.
Згідно з вимогами ч. 6, ч. 8 ст. 29 КАС України питання про передачу адміністративної справи, суд вирішує ухвалою, яку може бути оскаржено. Передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
За наведених обставин, враховуючи, що зареєстроване місце проживання (перебування) позивача та місцезнаходження відповідача знаходиться за адресою, яка територіально не відноситься до Вінницького міського суду Вінницької області, а також те, що позивач бажає скористатись положеннями ст. 25 КАС України (підсудність справ за вибором позивача, а саме за місцем місцезнаходженням відповідача), приходжу до висновку, що зазначена справа не підсудна Вінницькому міському суду Вінницької області, на розгляд якого вона надійшла, та вважаю за необхідне на підставі ч.1 ст. 25, п. 2 ч. 1 ст. 29 КАС України передати дану справу за місцезнаходженням відповідача - Департамент патрульної поліції, до Солом'янського районного суду міста Києва.
На підставі викладеного та керуючись ч. 1 ст. 25,ст. 29, п. 4 ч. 1 ст. 171, ч. 1 ст. 286, ст. ст. 241-243, ст. 248, ст. 256, ст. 294 КАС України, суддя,
Матеріали адміністративної справи № 127/42298/24 за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Департаменту патрульної поліції (03048, м. Київ, вул. Федора Ернста, 3, ЄДРПОУ 40108646, ел. пошта public@patrol.police.gov.ua), Управління патрульної поліції у Вінницькій області Департаменту патрульної поліції (адреса 21010, м. Вінниця, вул. Ботанічна, 24 ЄДРПОУ 4010864605, ел. пошта vinnytsya@patrol.police.gov.ua) про скасування рішення, дій чи бездіяльності суб'єкту владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності - передати на розгляд до Солом'янського районного суду міста Києва (м. Київ, вул. Максима Кривоноса, 25).
Матеріали адміністративної справи за позовною заявою ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції, Управління патрульної поліції у Вінницькій області Департаменту патрульної поліції про скасування рішення, дій чи бездіяльності суб'єкту владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності, - направити до Солом'янського районного суду міста Києва не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження даної ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її винесення до Сьомого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду. Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених ч. 2 ст. 299 КАС України.
Суддя Вінницького міського суду
Вінницької області Костянтин ГУМЕНЮК