Ухвала від 03.01.2025 по справі 643/8447/18

Справа № 643/8447/18

Провадження № 1-в/643/27/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03.01.2025

Московський районний суд м. Харкова у складі:

головуючого судді - ОСОБА_1 ,

за участю секретаря судового засідання - ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Московського районного суду м. Харкова подання начальника Харківського РУП № 2 ГУНП в Харківській області полковника поліції ОСОБА_3 про встановлення адміністративного нагляду стосовно:

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Харкова, громадянина України, не працюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше судимого: 14.12.2017 року Московським районним судом Харкова за ч. 1 ст. 185 КК України до позбавлення волі на 1 рік, на підставі ст. 75 КК України звільнений від відбування покарання з іспитовим строком на 1 рік; 24.09.2018 року Московським районним судом м. Харкова за ч. 2 ст. 15, ч. 2 ст. 185 КК України до покарання у виді позбавлення волі строк на 3 роки 8 місяців, звільненого 18.02.2022 з Харківської виправної колонії № 43,-

ВСТАНОВИВ:

03 січня 2025 року до Московського районного суду м. Харкова надійшло подання начальника ХРУП № 2 ГУНП в Харківській області про встановлення адміністративного нагляду стосовно ОСОБА_4 з наступними обмеженнями: заборонити ухід із кімнати № 616 по вул. Гвардійців-Широнінців, 39-А, з 22 год. 00 хв. год. до 06 год. 00 хв. ранку наступного дня, крім роботи, без дозволу Харківського районного управління поліції № 2 Головного управління Національної поліції в Харківській області з будь-яких причин та в будь-який час; заборонити виїзд за межі м. Харкова та Харківської області в особистих справах без дозволу Харківського районного управління поліції № 2 Головного управління Національної поліції в Харківській області з будь-яких причин та в будь-який час; заборонити відвідування кафе, барів, ресторанів та додатково торгівельні заклади, що реалізують спиртні напої на розлив; зобов'язати з'являтися для реєстрації в Харківське районне управління поліції № 2 ГУНП в Харківській області першу середу кожного місяця в період з 09 год. 00 хв. до 18 год.

Подання обґрунтовано тим, що після звільнення з місць позбавлення волі ОСОБА_4 на шлях виправлення не став, за місцем мешкання характеризується незадовільно, зловживає спиртними напоями, підтримує зв'язок з раніше засудженими особами, схильний до скоєння злочинів. Після звільнення на протязі 2024 року ОСОБА_4 тричі був притягнутий до адміністративної відповідальності: 11.12.2024 року за ч. 1 ст. 175-1 КУпАП; 12.12.2014 року за ч. 1 ст. 178 КУпАП; 13.12.2024 року за ч. 2 ст. 178 КУпАП. На попередження працівників поліції під розпис не реагує.

У зв'язку з вищевикладеним, просить встановити стосовно ОСОБА_4 адміністративний нагляд строком на один рік.

У судове засідання представник ХРУП № 2 ГУНП в Харківській області не з'явився, подав заяву, відповідно до змісту якої просить суд проводити розгляд справи за його відсутності та задовольнити подання.

У судове засідання ОСОБА_4 також не з'явився, подав заяву, відповідно до змісту якої повідомляє, що не заперечує проти задоволення подання, розгляд справи просив проводити за його відсутності.

З урахуванням наведеного та обставин даної справи, суд дійшов висновку, що відмова учасників судового провадження від права бути присутнім під час розгляду даної справи не порушує їх право на справедливий суд, гарантоване ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, не суперечить жодним важливим інтересам суспільства та завданням провадження у даній категорії справ.

Ураховуючи подання учасниками судового провадження клопотань про розгляд справи за їх відсутності, а також необхідність дотримання розумних строків розгляду даної справи, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності вказаних осіб.

Відповідно до вимог ч. 4 ст. 107 КПК України, у разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.

Дослідивши подання та додані до нього матеріали, суд доходить висновку про відмову у задоволенні подання, з огляду на таке.

За правилами ст. 158 КВК України, адміністративний нагляд встановлюється щодо осіб, зазначених у статті 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», за постановою судді.

Згідно зі ст. 1 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд це система тимчасових примусових профілактичних заходів спостереження і контролю за поведінкою окремих осіб, звільнених з місць позбавлення волі, що здійснюються органами внутрішніх справ.

Як вбачається з положень ст. 2 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню злочинів окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб, засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів внутрішніх справ, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.

З матеріалів справи вбачається, що вироком Московського районного суду м. Харкова від 24.09.2018 року ОСОБА_4 визнано винуватим у вчиненні злочинів, передбачених ч. 2 ст. 15, ч. 2 ст. 185, ч. 2 ст. 185 КК України, та призначено йому покарання: за ч. 2 ст. 15, ч. 2 ст. 185 КК України у вигляді двох років позбавлення волі; за ч. 2 ст. 185 КК України у вигляді трьох років позбавлення волі. Відповідно до ч. 1 ст. 70 КК України призначено ОСОБА_4 за сукупністю злочинів остаточне покарання шляхом поглинання менш суворого покарання більш суворим покаранням у вигляді трьох років позбавлення волі. Відповідно до ст. 71 КК України до призначеного покарання часткового приєднано невідбуту частину покарання, призначеного вироком Московського районного суду м. Харкова від 14.12.2017 року, у вигляді шести місяців позбавлення волі, та остаточно призначено ОСОБА_4 покарання у вигляді позбавлення волі строком на три роки та шість місяців. Початок строку відбування покарання ОСОБА_4 рахувати з 18.06.2018 року, тобто з моменту фактичного затримання. Згідно ч. 5 ст. 72 КК України зараховано ОСОБА_4 у строк відбування покарання строк попереднього ув'язнення з 18.06.2018 року. Запобіжний захід ОСОБА_4 до набрання вироком законної сили у вигляді тримання під вартою в Державній установі «Харківська установа виконання покарань № 27» залишено без змін. Стягнуто з ОСОБА_4 на користь ТОВ «МАКСНЕТ» матеріальну шкоду у розмірі 1578,60 грн.

Стягнуто з ОСОБА_4 на користь ПАТ «Укртелеком» матеріальну шкоду у розмірі 82 574,61 грн.

Відповідно до довідки серії ХАР № 02035, виданої начальником ДУ «Харківська виправна колонія (№ 43) ОСОБА_4 відбув покарання в установах Державної кримінально - виконавчої служби України з 18.06.2018 року по 18.02.2022 року.

Ухвалою Московського районного суду м. Харкова від 13.07.2023 року засудженому був встановлений адміністративний нагляд строком на один рік, який закінчився. З клопотанням про продовження строку адміністративного нагляду ще на шість місяців перед закінченням строку дії ухвали суду, органи поліції до суду не зверталися.

Згідно з п. «в» ст. 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.

Статтею 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» встановлено, що адміністративний нагляд встановлюється у визначеному статтею 5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості. Для осіб, зазначених у пунктах "ґ", "д" статті 3 цього Закону, адміністративний нагляд встановлюється на строк до погашення судимості.

Згідно з п. 7 ч. 1 ст. 89 КК України такими, що не мають судимості визнаються особи, засуджені до позбавлення волі або основного покарання у виді штрафу за нетяжкий злочин, якщо вони протягом трьох років з дня відбуття покарання (основного та додаткового) не вчинять нового кримінального правопорушення.

Три роки з дня відбуття засудженим ОСОБА_4 покарання закінчується 18.02.2025 року, однак автор подання просить встановити адміністративний нагляд на один рік, що буде перевищувати термін, передбачений законом для погашення судимості.

ОСОБА_4 не є засудженим ні за злочини проти статевої свободи та статевої недоторканості малолітньої особи, ні до довічного позбавлення волі. (п. "ґ", "д" статті 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі»)

Згідно з роз'ясненнями Постанови Пленуму Верховного Суду України № 3 від 28 березня 1986 року «Про практику застосування судами України законодавства у справах про порушення правил адміністративного нагляду», суд, при розгляді питання встановлення чи продовження адміністративного нагляду, не може допускати формального підходу, тому слід повно досліджувати всі обставини та перевіряти обґрунтованість встановлення і продовження адміністративного нагляду.

Ураховуючи викладене, підстави для задоволення подання відсутні.

Керуючись ст. ст. 2-6, 8, 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні подання начальника Харківського районного управління поліції № 2 Головного управління Національної поліції в Харківській області про встановлення адміністративного нагляду стосовно ОСОБА_4 - відмовити.

Ухвала може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду через Московський районний суд м. Харкова протягом семи днів з дня її оголошення.

Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя - ОСОБА_1