03 січня 2025 рокуСправа № 160/32521/24
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Турова О.М., розглянувши матеріали позовної Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Креатив Компані Україна» про стягнення штрафних санкцій, -
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Креатив Компані Україна», в якій позивач просить:
- стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Креатив Компані Україна» (49000, Дніпропетровська обл., пр. Поля Олександра, буд. 46 літ. И-3, приміщення 301-313, код ЄДРПОУ 41090698) до Державного бюджету України (отримувач ГУК в Од.обл./м.Одеса/21081100; код отримувача 37607526; номер рахунку (IBAN): UA518999980313050106000015744; код класифікація доходів бюджету 21081100) штрафні санкції:
- згідно рішення № 77 від 01.10.2024 Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу у розмірі п?ять тисяч вісімдесят три гривні;
- згідно рішення № 78 від 01.10.2024 Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу у розмірі одна тисяча сімсот гривень.
Згідно з ч.ч.1, 2 ст.171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
При вирішенні питання про відкриття провадження у справі встановлено, що позов підлягає поверненню позивачу з наступних підстав.
З позовної заяви судом встановлено, що позивач просить суд стягнути з відповідача штрафні санкції, накладені рішенням Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу №77 від 01.10.2024р. у розмірі п?ять тисяч вісімдесят три гривні, а також штрафні санкції, накладені рішенням Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу №78 від 01.10.2024 у розмірі одна тисяча сімсот гривень.
Тобто, вимога про стягнення грошових коштів ґрунтується на підставі рішень суб'єкта владних повноважень про накладення на відповідача штрафних санкцій від 01.10.2024р.
При цьому положеннями частини 4 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду виключно у випадках, визначених Конституцією та законами України.
Щоб адміністративний позов був прийнятий до провадження судом, позивачу необхідно дотримуватись порядку подання позовної заяви в межах реалізації права на звернення до суду та кореспондуючого права на повноважний суд з урахуванням положень пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, статті 55 Конституції України, частини четвертої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно з частиною першою статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до абзацу 1 частини другої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Абзацом 2 частини другої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень.
Відповідно пункту 8 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява повертається позивачеві, якщо позовну заяву із вимогою стягнення грошових коштів, яка ґрунтується на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, подано суб'єктом владних повноважень до закінчення строку, визначеного частиною другою статті 122 цього Кодексу.
Аналіз наведених вище правових норм дає підстави для висновку про те, що положеннями пункту 8 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України законодавцем врегульовано підставу для повернення позовної заяви позивачеві у випадку порушення процесуальних строків, а саме - коли суб'єкт владних повноважень подав позовну заяву із вимогою про стягнення грошових коштів, яка ґрунтується на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, до закінчення строку встановленого у частині другій статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України.
При цьому, для застосування положень пункту 8 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, слід виходити з того, що днем виникнення підстав, які дають право суб'єкту владних повноважень на звернення до адміністративного суду із позовом про стягнення грошових коштів, яка ґрунтується на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, є день закінчення шестимісячного строку, встановленого у абзаці 1 частини другої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України.
Аналогічна правова позиція щодо застосування норм права викладена у постанові Верховного Суду від 26.02.2019р. у справі №826/14908/18, яка враховується судом під час ухвалення судового рішення у цій справі.
За таких обставин, оскільки вимога про стягнення грошових коштів у цій справі ґрунтується на рішеннях Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу №77 та №78 від 01.10.2024р., то, відповідно, на дату звернення позивача з цим позовом до суду (03.12.2024р. згідно зі штемпелем на поштовому конверті, в якому ця позовна заява надійшла до суду) не спилив 6-ти місячний строк, визначений у частині 2 статті 122 КАС України, а, отже, цю позовну заяву подано Головним управлінням Держпродспоживслужби в Одеській області до суду передчасно.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовна заява підлягає поверненню позивачу на підставі приписів п.8 ч.4 ст.169 КАС України.
Керуючись п.8 ч.4 ст.169, ст.241, 248, ст.256 КАС України, суддя -
Позовну заяву Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Креатив Компані Україна» про стягнення штрафних санкцій - повернути позивачу.
Роз'яснити позивачу, що відповідно до частини 8 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Копію ухвали про повернення позовної заяви направити особі, яка її подала, разом із позовною заявою й усіма доданими до неї матеріалами.
Ухвала суду набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Третього апеляційного адміністративного суду в порядку та у строки, передбачені ст.ст. 294-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя: О.М. Турова