02 січня 2025 року ЛуцькСправа № 140/10388/24
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Каленюк Ж.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області) про визнання протиправними відмови у перерахунку пенсії, оформлені листами від 11 липня 2024 року №8574-8180/Я-02/8-0300/24 та від 02 серпня 2024 року №9683-9522/Я-02/8-0300/24; зобов'язати провести перерахунок пенсії на підставі наданих довідок від 06 грудня 2021 року №616, №617, від 21 лютого 2022 року №9 відповідно до Закону України до Закону України 09 квітня 1992 року №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-XII) з 19 березня 2016 року.
Позов обґрунтований тим, що на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 08 жовтня 2021 року у справі №140/5921/21 ОСОБА_1 з 19 березня 2016 року призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-XII. З'ясувавши для себе розмір грошового забезпечення, з якого призначено пенсію, позивач 26 червня 2024 року звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки від 21 лютого 2022 року №9, у якій вказані види грошового забезпечення, які не були враховані для обчислення середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення під час призначення пенсії. Листом від 11 липня 2024 року №8574-8180/Я-02/8-0300/24 відповідач відмовив у проведенні перерахунку пенсії з тих підстав, що відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за №135/13402; далі - Порядок №3-1), заяви подаються особами до органів, що призначають пенсії, через уповноважені структурні підрозділи силових міністерств та відомств, на які покладено функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів. Така ж відповідь була надана ГУ ПФУ у Волинській області і на уточнену заяву від 21 липня 2024 року про перерахунок пенсії, до якої додано ще довідки від 06 грудня 2021 року №616 та №617.
ОСОБА_1 вважає відмову відповідача у перерахунку пенсії протиправною, оскільки частиною другою статті 63 Закону №2262-XII передбачено право пенсіонера на подання документів до ГУ ПФУ у Волинській області для проведення перерахунку пенсії. Також абзацом першим пункту 23 Порядку №3-1 (в редакції чинній на дату призначення пенсії - 19 березня 2016 року та на дату набрання законної сили рішенням суду від 08 жовтня 2021 року по справі №140/5921/21 - 09 листопада 2021 року) було передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-XII, а за приписами частини третьої статті 51 цього Закону перерахунок пенсії, непроведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
З наведених підстав позивач просив позов задовольнити.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 30 вересня 2024 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
У відзиві на позовну заяву відповідач позовні вимоги заперечив та у їх задоволенні просив відмовити (а.с.38-40). В обґрунтування цієї позиції вказав, що на виконання рішення суду від 08 жовтня 2021 року у справі №140/5921/21 ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-ХІІ з 19 березня 2016 року, а в січні 2022 року на підставі поданої Національною академією внутрішніх справ (далі - НАВС) довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення перераховано розмір пенсії з дати її первинного призначення. Поряд з тим 22 липня 2024 року позивач звернувся із заявою про перерахунок пенсії згідно з довідками про доходи та відрахування від 06 грудня 2021 року №616, №617 та від 21 лютого 2022 року №9, тобто звернення стосується зміни розміру грошового забезпечення (додаткових видів грошового забезпечення), з якого обчислено пенсію згідно з частиною третьою статті 43 №2262-ХІІ при призначенні. Натомість порядок розрахунку пенсії передбачений пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Постанова №393, Порядок №393). Так до грошового забезпечення для обчислення пенсій враховуються відповідні оклади за посадою, військовим званням, процентна надбавка за вислугу років в розмірах, встановлених за останньою штатною посадою перед звільненням, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірі, що визначаються за 24 останні календарні місяці служби перед звільненням. При цьому довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення за останні 24 місяці підряд перед місяцем звільнення зі служби (додаток №9 до Порядку №3-1) формує уповноважений орган (у цьому випадку Головне управління Національної поліції України у Волинській області, далі - ГУ НП у Волинській області) та подає її для проведення відповідного перерахунку пенсії (як це попередньо було зроблено НАВС).
Відповідач зауважив, що підстав для перерахунку пенсії на підставі поданих ОСОБА_1 довідок («про доходи та відрахування»), які видані у довільній формі та носять інформативний характер, немає.
Інші заяви по суті справи від сторін не находили.
Дослідивши письмові докази, перевіривши доводи сторін у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 08 жовтня 2021 року у справі №140/5921/21, яке набрало законної сили 09 листопада 2021 року, встановлено, що ОСОБА_1 у період з 15 серпня 1998 року по 18 березня 2016 року проходив службу в органах внутрішніх справ та в Національній поліції України; наказом ГУ НП у Волинській області від 11 березня 2016 року №49о/с «По особовому складу» позивача було звільнено зі служби в поліції відповідно до пункту 7 частини першої статті 77 (за власним бажанням) Закону України від 02 липня 2015 року №580-VIII «Про Національну поліцію» (а.с.62-64).
За приписами частини четвертої статті 78 КАС України встановлені рішенням суду, зокрема, в адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Рішенням суду у справі №140/5921/21 зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській області призначити та виплатити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років з 19 березня 2016 року відповідно до пункту «а» частини першої статті 12 Закону №2262-XII.
На підставі подання ГУ НП у Волинській області від 07 травня 2021 року (а.с.43) та на виконання судового рішення у справі №140/5921/21 ОСОБА_1 з 19 березня 2016 року ГУ ПФУ у Волинській області призначено пенсію за вислугу років за нормами Закону №2262-XII. З протоколу за пенсійною справою №0313008954 (НПУ) слідує, що основний розмір пенсії обчислено з таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад - 2500,00 грн, оклад за військовим званням - 2200,00 грн, надбавка за вислугу років (35%) - 1645,00 грн, всього 6345,00 грн (а.с.41). Зазначені види та суми грошового забезпечення відповідають грошовому забезпеченню ОСОБА_1 у грошовому атестаті №18 станом на 18 березня 2016 року, що надійшов до ГУ ПФУ у Волинській області разом із поданням ГУ НП у Волинській області (а.с.46). При цьому згідно з довідкою ГУ НП у м. Києві від 18 квітня 2019 року №1197 та довідкою ГУ НП у Волинській області від 10 квітня 2019 року №18 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (додаток 4 до Інструкції про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з інших соціальних питань», затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17 вересня 2018 року №760, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 10 жовтня 2018 року за №1152/32604, далі - Інструкція №760), за період з 07 листопада 2015 року по 15 лютого 2016 року та за період з 01 лютого 2016 року по 28 лютого 2016 року відповідно щомісячні додаткові види грошового забезпечення становили 0,00 грн (а.с.47, 48).
01 лютого 2022 року ГУ ПФУ у Волинській області провело ОСОБА_1 перерахунок основного розміру пенсії з 19 березня 2016 року з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення у сумі 1410,89 грн (а.с.49, 50). Такий перерахунок проведено відповідачем самостійно у зв'язку із надходженням від НАВС довідки від 23 грудня 2021 року №46/12/7542 за формою, визначено у додатку 4 до Інструкції №760, про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону №2262-XII, за період з 01 червня 2014 року по 06 листопада 2015 року (а.с.59-60). Зазначена довідка видана позивачу за його зверненням до НАВС від 23 листопада 2021 року (а.с.14).
26 червня 2024 року ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про перерахунок пенсії з 19 березня 2016 року із включенням до середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місці служби перед звільненням - 6822,93 грн: з них 470,03 грн - надбавка за роботу в умовах режимних обмежень, 2395,25 грн - надбавка за виконання особливо важливих завдань, 1650,00 грн -надбавка за оперативно-розшукову діяльність, 17,49 грн - доплата за роботу в нічний час, 390,99 грн - доплата за роботу у святкові дні, 1890,17 грн - премія (а.с.9). До заяви додано довідку ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ у Волинській області від 21 лютого 2022 року №9 про розміри грошового забезпечення за березень-травень 2014 року (а.с.11).
Листом від 11 липня 2024 року №8574-8180/Я-02/8-0300/24 ГУ ПФУ у Волинській області повідомило, що відповідно до Порядку №3-1 заяви про призначення пенсії за вислугу років подаються особами до органів, що призначають пенсії, через уповноважені структурні підрозділи силових міністерств та відомств, на які покладено функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів. НАВС до ГУ ПФУ у Волинській області надіслано довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення від 23 грудня 2021 року №46/12/7542 за період з 01 червня 2014 року по 06 листопада 2015 року, з урахуванням якої проведено перерахунок пенсії. Оскільки від уповноваженого структурного підрозділу додаткових документів не надходило, тому підстав для проведення перерахунку пенсії немає (а.с.8).
21 липня 2024 року позивач звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області із уточненою заявою (а.с.6-7) про перерахунок пенсії з 19 березня 2016 року з включенням до середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби перед звільненням суми та види грошового забезпечення, визначені у довідці від 21 лютого 2022 року №9, а також у довідці від 06 грудня 2021 року №616 (премії у сумі 4000,00 грн, індексації у сумі 476,22 грн) та у довідці від 06 грудня 2021 року №617 (премії у сумі 18000,00 грн, індексації у сумі 5589,80 грн).
ГУ ПФУ у Волинській області листом від 02 серпня 2024 року №9683-9522/Я-02/8-0300/24 повідомило про те, що ним раніше (лист від 11 липня 2024 року №88574-8180/Я-02/8-0300/24) вже проінформовано ОСОБА_1 про визначені Порядком №3-1 умови подання документів для призначення пенсії (а.с.5).
При вирішенні спору суд керується такими нормативно-правовими актами.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, зокрема, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, є Закон №2262-ХІІ.
Згідно із частиною першою статті 48 Закону №2262-ХІІ заява про призначення пенсії згідно з цим Законом подається до територіального органу Пенсійного фонду України або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, іншими заінтересованими центральними органами виконавчої влади та Службою зовнішньої розвідки. При цьому днем звернення за призначенням пенсії є день подання до відповідного органу Пенсійного фонду України письмової заяви про призначення пенсії з усіма необхідними для вирішення цього питання документами, а в разі пересилання заяви і документів поштою - дата їх відправлення.
Частиною першою статті 49 Закону №2262-ХІІ визначено, що пенсію згідно з цим Законом призначають органи Пенсійного фонду України.
Частиною третьою статті 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Вказана норма статті 43 Закону №2262 міститься в розділі V «Обчислення пенсії», тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.
Стаття 43 деталізована у пункті 7 Порядку №393, яким (в редакції на дату призначення пенсії позивачу - 19 березня 2016 року) установлено, що пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:
відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;
щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським, відрядженим до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та інших цивільних підприємств, установ та організацій, у тому числі у довготермінові закордонні відрядження, у разі, коли строк військової служби після повернення з відрядження до звільнення на пенсію становив менше ніж 24 календарні місяці, пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» обчислюється виходячи з відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання), відсоткової надбавки за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії за останньою штатною військовою посадою за місцем служби перед звільненням.
При цьому щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премія враховуються в середніх розмірах фактичних виплат за аналогічною посадою (посадами) в тому органі, з якого особа була відряджена, за календарний місяць, який передує даті звільнення із служби.
За бажанням осіб, зазначених в абзаці шостому цього пункту, пенсія може бути обчислена виходячи з грошового забезпечення за посадою, яку особа займала до відрядження, у порядку, визначеному цією постановою.
Абзац другий пункту 7 Порядку №393 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22 травня 2019 року №487) передбачає врахування для обчислення пенсій відповідних окладів за посадою (для поліцейських, відряджених до органів державної влади, установ та організацій із залишенням на службі в Національній поліції, які отримували при цьому грошове забезпечення та звільнені із служби безпосередньо з посад у таких органах, установах та організаціях, - відповідних окладів, установлених за рівнозначними (аналогічними) посадами в Національній поліції), військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту - щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням.
Пункт 7 Порядку №393 постановою Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2016 року №720 доповнений абзацом такого змісту: «Для осіб, які на день набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію» проходили службу в органах внутрішніх справ і продовжують проходити службу на посадах поліцейських, у разі звільнення із служби після 7 листопада 2015 р., якщо в них немає 24 календарних місяці служби на посаді поліцейського, або які померли (загинули) в зазначений період (крім осіб, виплата грошового забезпечення яким проводилася на умовах і в порядку, визначених постановами Кабінету Міністрів України від 17 серпня 2005 р. №748 і від 9 березня 2006 р. №268), середньомісячна сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення загальної суми таких видів грошового забезпечення за останні фактичні місяці служби підряд перед звільненням (смертю) починаючи з 7 листопада 2015 р. на кількість таких місяців. При цьому для поліцейських, звільнених у листопаді 2015 р., сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається на день звільнення із служби з розрахунку таких виплат за повний місяць.
З наведеного слідує, що за загальним порядком при обчисленні розміру пенсії враховуються виключно оклад за посадою, оклад за військовим (спеціальним) званням, відсоткова надбавка за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною особою перед звільненням, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення за 24 календарних місяці служби підряд перед звільненням. Одноразові додаткові види грошового забезпечення (щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення) для обчислення пенсії, незважаючи на факт сплати єдиного внеску, не включаються до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія.
Спірні правовідносини виникли з приводу перерахунку пенсії позивача з 19 березня 2016 року на підставі поданих ним із заявою від 26 червня 2024 року довідки від 21 лютого 2022 року №9 та із заявою (уточненою) від 21 липня 2024 року довідок від 06 грудня 2021 року №616 та №617.
За приписами частин першої, другої статті 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
За приписами частин другої, третьої статті 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Цей спір зумовлений відмовою ГУ ПФУ у Волинській області здійснити перерахунок розміру раніше призначеної пенсії на підставі довідок ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області від 21 лютого 2022 року №9 про розміри грошового забезпечення за березень-травень 2014 року, а також довідки НАВС від 06 грудня 2021 року №616 та №617 про доходи та відрахування за 2014 та 2015 роки (видані для заповнення декларації).
При цьому ГУ ПФУ у Волинській області інформувало позивача про проведення перерахунку раніше призначеної пенсії з 19 березня 2016 року на підставі довідки НАВС від 23 грудня 2021 року №46/12/7542 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону №2262-ХІІ, про що в матеріалах справи наявний розрахунок пенсії, виконаний з 01 лютого 2022 року (а.с.49, 50), та про умови подання документів для призначення/перерахунку пенсії згідно з Порядком №3-1 через уповноважений структурний підрозділ МВС, на який покладено функції з підготовки та подання документів до органів Пенсійного фонду (листи від 11 липня 2024 року №8574-8180/Я-02/8-0300/24, від 02 серпня 2024 року №9683-9522/Я-02/8-0300/24).
При вирішенні спору суд враховує, що відповідно до пункту 7 Порядку №3-1 для призначення пенсії за вислугу років і по інвалідності подаються такі документи, зокрема, заява про призначення пенсії (додаток 1); грошовий атестат, або довідка про розмір грошового забезпечення, і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби.
Відповідно до Закону №2262-ХІІ, пунктів 4, 9 Положення про Міністерство внутрішніх справ України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2015 року №878 (зі змінами), та Порядку №3-1 наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17 вересня 2018 року №760 затверджено Інструкцію про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з інших соціальних питань (Інструкція №760).
Згідно з пунктом 1 розділу ІІ Інструкції №760 (в редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії на виконання рішення суду у справі №140/5921/21) уповноважені структурні підрозділи (визначені МВС, ЦОВВ та Національною гвардією України структурні підрозділи, на які покладено функції з підготовки та подання до органів, які призначають пенсії, необхідних для призначення пенсій документів): 1) організують роботу з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсію відповідно до чинного законодавства; 2) розглядають листи та звернення із питань оформлення документів для призначення та перерахунку пенсій, для отримання пільг, а також здійснюють прийом громадян, які звертаються з цих питань; 3) приймають від підрозділів персоналу (кадрового забезпечення) та фінансового забезпечення (бухгалтерських підрозділів) документи, передбачені Порядком та цією Інструкцією для призначення (перерахунку) пенсій; 4) готують та подають у встановленому чинним законодавством порядку до органів, які призначають пенсії, документи для призначення (перерахунку) пенсій; 5) формують облікові справи та зберігають їх згідно з порядковими номерами, присвоєними в книзі обліку документів для призначення пенсій (додаток 1).
Пунктом 4 розділу ІІІ Інструкції №760 установлено, що підрозділи фінансового забезпечення (бухгалтерські підрозділи) апарату МВС, територіальних органів з надання сервісних послуг МВС, закладів, установ та підприємств, що належать до сфери управління МВС, ЦОВВ та Національної гвардії України, готують: 1) грошовий атестат; 2) довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - довідка про додаткові види грошового забезпечення) (додаток 4).
З матеріалів справи встановлено, що разом із поданням ГУ НП у Волинській області від 07 травня 2021 року про призначення ОСОБА_1 пенсії до ГУ ПФУ у Волинські області направлено грошовий атестат №18 позивача станом на 18 березня 2016 року, довідки ГУ НП у м. Києві від 18 квітня 2019 року №1197 та ГУ НП у Волинській області від 10 квітня 2019 року №18 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону №2262-ХІІ (додаток 4 до Інструкції №760), за період з 07 листопада 2015 року по 15 лютого 2016 року та за період з 01 лютого 2016 року по 28 лютого 2016 року (а.с.47, 48).
Окремо НАВС скерувало до ГУ ПФУ у Волинській області довідку від 23 грудня 2021 року №46/12/7542 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за період з 01 червня 2014 року по 06 листопада 2015 року (а.с.50), відомості якої відповідач врахував для обчислення раніше призначеної пенсії та провів її перерахунок у безспірному порядку (з 19 березня 2016 року) з таких щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавка в умовах режимних обмежень, надбавка за оперативну роботу, надбавка за виконання особливо важливих завдань, премія.
Позивач вважає, що при обчисленні пенсії має бути врахована також разова премія за 2014 рік у сумі 4000,00 грн, індексація у сумі 5589,80 грн, разова премія у сумі 18000,00 грн, індексація у сумі 5389,80 грн за 2015 рік, відомості про які наявні у довідках НАВС від 06 грудня 2021 року №616 та №617 про доходи та відрахування (а.с.10) та які відсутні у довідці НАВС від 23 грудня 2021 року №46/12/7542 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за період з 01 червня 2014 року по 06 листопада 2015 року (а.с.50), на підставі якої проведено перерахунок пенсії.
При вирішенні спору суд погоджується із позивачем про право на проведення перерахунку раніше призначеної пенсії на підставі додатково поданих ним документів, які дають підставу для підвищення пенсії, відповідно до частини першої статті 63 Закону №2262-ХІІ. Водночас суд наголошує, що повноваження щодо організації роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій є функцією уповноважених структурних підрозділів у розумінні пункту 3 розділу І Інструкції №760.
Відповідальними за видачу довідок про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії, є підрозділи фінансового забезпечення (бухгалтерські підрозділи) апарату МВС, територіальних органів з надання сервісних послуг МВС, закладів, установ та підприємств, що належать до сфери управління МВС, ЦОВВ та Національної гвардії України. Саме підрозділ фінансового забезпечення визначає, які складові грошового забезпечення належать до щомісячних додаткових видів в цілях призначення пенсії та видають відповідного змісту та форми довідку (додаток 4 до Інструкції №760).
За висновком Верховного Суду у постанові від 20 листопада 2018 року у справі №328/4303/16-а органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках.
Невключення у довідку НАВС від 23 грудня 2021 року №46/12/7542 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за період з 01 червня 2014 року по 06 листопада 2015 року (а.с.50), яка видана на звернення ОСОБА_1 від 23 листопада 2021 року (а.с.14), разових премій та індексації, які виплачувалися позивачу у 2014 та 2015 роках, свідчить про наявність спору між останнім та НАВС, вирішення якого лежить поза площиною відносин між позивачем та ГУ ПФУ у Волинській області, яке провело перерахунок пенсії з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення за період з 01 червня 2014 року по 06 листопада 2015 року (тобто за період, за який раніше НАВС видані довідки про доходи та відрахування для заповнення декларацій від 06 грудня 2021 року №616 та №617).
Суд погоджується, що за таких обставин у ГУ ПФУ у Волинській області не було підстав для перерахунку пенсії позивача на підставі довідок НАВС від 06 грудня 2021 року №616 та №617, які не є належними довідками у розумінні Порядку №393, Порядку №3-1 та Інструкції №760, оскільки такою довідкою для ГУ ПФУ у Волинській області є видана пізніше у часі за встановленою формою довідка НАВС від 23 грудня 2021 року №46/12/7542.
У цьому разі позивач не позбавлений права звернутися безпосередньо до НАВС для видачі йому нової довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, якщо вважає, що не всі щомісячні додаткові види грошового забезпечення включені у подану до ГУ ПФУ у Волинській області довідку від 23 грудня 2021 року №46/12/7542.
Так само довідка від 21 лютого 2022 року №9 про розміри грошового забезпечення за березень-травень 2014 року не відповідає формі довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону №2262-ХІІ, а тому не може вважатися належною довідкою для обчислення (перерахунку) пенсії відповідно до статті 43 цього Закону, пункту 7 Порядку №393.
Долучені із заявою від 26 червня 2024 року, уточненою заявою від 21 липня 2024 року довідки про грошове забезпечення за окремі періоди (а не про щомісячні додаткові види грошового забезпечення) носять лише інформативний характер, однак вони не зумовлюють обов'язок відповідача проводити самостійні розрахунки за окремими їх числовими даними в цілях перерахунку раніше призначеної пенсії відповідно до приписів частини третьої статті 43 Закону №2262-ХІІ.
Суд повторює, що повноваження ГУ ПФУ у Волинській області зводяться до обчислення розміру пенсії, виходячи із складових грошового забезпечення та їх сум, вказаних у грошовому атестаті та довідці саме про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, що подається для призначення пенсії, а не у будь-яких довідках. При цьому власні розрахунки пенсіонера не призводять до перерахунку пенсії, оскільки лише підрозділ фінансового забезпечення апарату МВС, територіальних органів відповідальний за визначення у довідці тих видів грошового забезпечення, які мають характер щомісячних додаткових та з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Тобто, перерахунок раніше призначеної за нормами Закону №2262-ХІІ пенсії можливий у тому порядку, який визначив законодавець, та який, зокрема, регламентований у пункті 7 Порядку №393, деталізований Інструкцією №760. До моменту надходження належної довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення для призначення пенсії відповідач позбавлений обов'язку вчиняти дії для перерахунку раніше призначеної пенсії відповідно до Закону №2262-ХІІ.
Адміністративний суд перевіряє рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим частиною другою статті 2 КАС України критеріям. При цьому завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше було б порушено принцип розподілу влади.
Виходячи з меж та підстав заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, які врегульовують спірні правовідносини, встановлених у справі обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
У зв'язку із відмовою у задоволенні позову відсутні підстави для відшкодування позивачу судових витрат.
Керуючись статтями 2, 72-77, 243-246, 255, 262, 295 КАС України, суд
В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43027, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, будинок 6, ідентифікаційний код юридичної особи 13358826) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Ж.В. Каленюк