про зупинення провадження у справі
03 січня 2025 року м. Рівне №460/13/25
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Друзенко Н.В. розглянувши у письмовому провадженні процесуальне питання, пов'язане з розглядом справи за позовом
ОСОБА_1
доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області
про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання протиправними дій відповідача щодо не нарахування та невиплати щорічної разової допомоги за 2024 рік, як особі з інвалідністю внаслідок війни третьої групи у меншому розмірі, ніж сім мінімальних пенсій за віком та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок, нарахувати та виплатити недоплачену грошову допомогу до Дня Незалежності України за 2024 рік у розмірі семи мінімальних пенсій за віком відповідно до частини 5 статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», з урахуванням попередньо виплаченої суми такої допомоги.
Ухвалою суду від 03.01.2025 відкрито провадження в адміністративній справі та ухвалено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
Позовні вимоги обґрунтовані протиправністю дій Головного управління Пенсійного фонду України у Рівненській області щодо виплати щорічної разової грошової допомоги до Дня Незалежності України за 2024 рік у меншому розмірі, ніж визначено частиною 5 статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Визначаючись із тим, чи наявні підстави для зупинення провадження в адміністративній справі, суд зважає на таке.
Підстави та порядок зупинення провадження у справі врегульовані статтею 236 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України).
Так, частиною 1 цієї статті передбачено обов'язкові підстави для зупинення провадження у справі, а у частині 2 цієї статті наведено факультативні підстави.
Однією із факультативних підстав для зупинення провадження у справі є розгляд типової справи і оприлюднення повідомлення Верховного Суду про відкриття провадження у зразковій справі - до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі (пункт 9 частина 2 статті 236 КАС України).
При цьому положення пункту 9 частини 2 статті 236 КАС України узгоджуються із приписами статті 291 КАС України, якою визначено особливості провадження у типовій справі.
Зокрема, частиною 1 цієї статті передбачено, що суд, який розглядає типову справу, має право зупинити провадження за клопотанням учасника справи або за власною ініціативою у випадку, якщо Верховним Судом відкрито провадження у відповідній зразковій справі.
Провадження у типовій справі підлягає відновленню з дня набрання законної сили рішенням Верховного Суду у відповідній зразковій справі (частина 2 статті 291 КАС України).
Аналіз наведених вище приписів свідчить, що суд вправі зупинити провадження у справі з власної ініціативи на підставі пункту 9 частини 2 статті 236 КАС України за наступних умов: перебування у провадженні суду типової справи; відкриття Верховним Судом провадження у відповідній зразковій справі, що підтверджується оприлюдненням повідомлення Верховного Суду про відкриття провадження у зразковій справі.
Вирішуючи питання щодо наявності підстав для зупинення провадження у справі відповідно до пункту 9 частини 2 статті 236 КАС України, суд з урахуванням відомостей, що містяться на офіційному сайті Верховного Суду та у Єдиному державному реєстрі судових рішень, встановив, що ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 22 листопада 2023 року відкрито провадження у зразковій справі №440/14216/23 (провадження № Пз/990/6/23) за позовом особи до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії.
Провадження у зразковій справі відкрито у зв'язку із наявністю у провадженні адміністративних судів типових справ, у яких:
1) позивачі є особами з інвалідністю внаслідок війни (ветеранами війни) та мають право на отримання разової грошової допомоги до Дня Незалежності за 2023 рік;
2) позовні вимоги заявлені до органу, уповноваженого здійснювати виплату щорічної разової грошової допомоги до Дня Незалежності;
3) спірні відносини стосуються визначення розміру разової грошової допомоги до Дня Незалежності за 2023 рік та урегульовані одними й тими самими нормами права, а саме: статтею 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", приписами постанови Кабінету Міністрів України від 21 липня 2023 року № 754 "Деякі питання соціального захисту ветеранів війни та жертв нацистських переслідувань";
4) позивачами у зазначених справах заявлено тотожні позовні вимоги.
Таким чином, судом встановлено наявність однієї передумови для зупинення провадження у справі на підставі пункту 9 частини 2 статті 236 КАС України, адже суд пересвідчився, що в провадженні Верховного Суду перебуває зразкова справа №440/14216/23 (провадження № Пз/990/7/23).
Що ж стосується іншої умови, за наявності якої суд вправі зупинити провадження у справі на підставі пункту 9 частини 2 статті 236 КАС України, то, на переконання суду, адміністративну справу №460/13/25 слід віднести до типової справи, що має ознаки, притаманні зразковій справі № 440/14216/23.
Так, у справах №460/13/25 та №440/14216/23 позивачами є особи з інвалідністю внаслідок війни (ветеранами війни) та мають право на отримання разової грошової допомоги до Дня Незалежності; позовні вимоги заявлені до органу, уповноваженого здійснювати виплату щорічної разової грошової допомоги до Дня Незалежності; спірні відносини стосуються визначення розміру разової грошової допомоги до Дня Незалежності та урегульовані одними й тими самими нормами права, а також позивачами у цих справах заявлено аналогічні вимоги.
Відтак за наявності в сукупності обов'язкових передумов для зупинення провадження у справі на підставі пункту 9 частини 2 статті 236 КАС України суд дійшов висновку зупинити провадження у справі до набрання законної сили (чинності) рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 440/14216/23.
Керуючись частиною 2 статті 236 та статтями 248, 290 КАС України,
Керуючись статтями 236, 241, 256, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Провадження у справі №460/13/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії зупинити до набрання законної сили (чинності) рішенням Верховного Суду у зразковій справі №440/14216/23 (провадження № Пз/990/7/23).
Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання.
Ухвала може бути оскаржена. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст ухвали складений 03 січня 2025 року.
Суддя Н.В. Друзенко