Постанова від 20.12.2024 по справі 760/26036/24

Справа №760/26036/24

3/760/7493/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 грудня 2024 року м. Київ

Солом'янський районний суд міста Києва, у складі судді Майстренка О.М., за участю представника Київської митниці Державної митної служби Келеберденка В.В., захисника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, адвоката Кацалапа А.А., розглянувши розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду матеріали протоколу про порушення митних правил № 0744/10000/24 від 03.09.2024, які надійшли від Київської митниці Державної митної служби України, про притягнення до адміністративної відповідальності

громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серії НОМЕР_1 , виданий Голопристанським РВУВС України в Херсонській області 25.05.2004, РНОКПП НОМЕР_2 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ,

за ознаками порушення митних правил, передбачених статтею 473 Митного кодексу України,

встановив:

До Cолом'янського районного суду міста Києва від Київської митниці Державної митної служби (далі - Київська митниця, митний орган) надійшли матеріали протоколу про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина України ОСОБА_1 за ознаками порушення митних правил, передбачених ст. 473 Митного кодексу України (далі - МК України).

Відповідно до протоколу про порушення митних правил від 03.09.2024 № 0744/10000/24 (далі - Протокол), 16.08.2024 в зоні митного контролю митного поста «Спеціалізований» Київської митниці, на території ТОВ «ТНТ Україна» (Київська обл., Бориспільський р-н, село Гора, вулиця Центральна, 21- Ж) під час проведення митного огляду МЕВ № 777703413628, яке пересилалося з України ОСОБА_1 до Китайської Народної Республіки (MR. ZENG, 3FL, BUIDLING B JINSHALI INDUSTRY GARDEN, №38, SHENZHEN, 518001).

Згідно з актом про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу від 16.08.2024 виявлено: виріб чорно-сірого кольору (у вигляді антени) з маркуванням: 900-1050MHz, в кількості - 5 шт.; виріб чорно-сірого кольору (у вигляді антени) з маркуванням: 800-920MHz, в кількості - 2 шт.; виріб чорно-сірого кольору (у вигляді антени) з маркуванням: 700-820MHz, в кількості - 9 шт.; виріб чорно-сірого кольору (у вигляді антени) з маркуванням: 410-490MHz, в кількості - 10 шт.; виріб чорно-сірого кольору (у вигляді антени) з маркуванням: 450MHz, в кількості - 5 шт.; виріб чорно-сірого кольору (у вигляді антени) з маркуванням (наліпка під номером 4), в кількості - 6 шт; виріб зеленого кольору (у вигляді плати) з маркуванням: 2300-2700 MHz 3, в кількості - 1 шт.; виріб зеленого кольору (у вигляді плати) з маркуванням нанесеним маркером чорного кольору: 433, в кількості - 1 шт.; виріб зеленого кольору (у вигляді плати) з маркуванням нанесеним маркером червоного кольору: 700-800, в кількості - 1 шт.; виріб зеленого кольору (у вигляді плати) з маркуванням нанесеним маркером чорного кольору: 900-1190, в кількості - 1 шт.; виріб зеленого кольору (у вигляді плати) з маркуванням нанесеним маркером чорного кольору: 800-900 в кількості - 7 шт.; виріб зеленого кольору (у вигляді плати) з маркуванням: M:UIYDC2525A 800T920 (з серійними номерами: ND08447; ND29600; ND09895; ND29509; ND29564) в кількості - 5 шт.; виріб зеленого кольору (у вигляді плати) з маркуванням: WH2525X-1 700-820 MHz (з серійними номерами: 240311358; 240311394; 240311364) в кількості - 3 шт.; виріб зеленого кольору (у вигляді плати) з маркуванням: M:UIYDC2525A 700T820 (з серійними номерами: ND29137; NE01026; NB01908; ND29109; NB01920; NB01911; NB01915; NB01914; NB01917; NB01883; ND29021; NB01904; NB01881) в кількості - 13 шт.; виріб зеленого кольору (у вигляді плати) з маркуванням: M:UIYDC2525A 900T1050 (з серійними номерами: ND08576; NB01937; ND29816; ND29778;) в кількості - 4 шт.; виріб зеленого кольору (у вигляді плати) з маркуванням нанесеним маркером чорного кольору: 900-1050 в кількості - 3 шт.; виріб зеленого кольору (у вигляді плати) з маркуванням: M:UIYDC2525A 800T920 (з серійними номерами: ND08508; ND08440; ND29565;) в кількості - 3 шт.; виріб зеленого кольору (у вигляді плати) з маркуванням: WH2525X-1 800-920 MHz (з серійним номером: 240406082) в кількості - 1 шт.; виріб зеленого кольору (у вигляді плати) з маркуванням: WG2525X-1 900-1050 MHz (з серійним номером: 240322750) в кількості - 1 шт. (загальна кількість виробів у вигляді плат складає - 44 штуки).

У міжнародній накладній вміст відправлення заявлено як: «Signal amplihers», що в перекладі - «підсилювач сигналів», вартістю 143,50 USD.

Листом Київської митниці №7.8-6/20-02/7/15441 від 19.08.2024 зазначені зразки направлено для проведення експертного дослідження до Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Держмитслужби (далі - СЛЕД Держмитслужби).

Висновком експерта СЛЕД Держмитслужби від 27.08.2024 № 142000-3302-0306 надані на дослідження предмети ідентифіковано як складові частини радіочастотних модулів (плат) (44шт.), що призначені для генерування та підсилення сигналів відповідної частоти, які використовуються для створення радіоперешкод (глушилка), для унеможливлення роботи будь-яких приладів радіозв'язку у зоні їх дій.

Надані на дослідження складові частини радіочастотних модулів (плат) мають ознаки товарів, зазначених в позиції ML19.c Списку товарів військового призначення, що є додатком до Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 №1807.

Статтями 196, 197 МК України регламентовано порядок переміщення через митний кордон України окремих видів товарів, на які встановлені заборони або обмеження.

У п.п. 1-3, ч. 1 ст. 235 МК України регламентовано заборону щодо переміщення (пересилання) в міжнародних поштових та експрес-відправленнях товарів, заборонених цим Кодексом та іншими законодавчими актами України відповідно до ввезення на митну територію України або вивезення з цієї території; товарів, відправлених з порушенням митних правил; товарів, щодо яких відсутні відповідні дозвільні документи, у разі застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.

З огляду на вказане, Київська митниця вбачає, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки порушення митних правил, передбачених ст. 473 МК України.

В судовому засіданні представник Київської митниці підтримав викладену позицію та просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за

ст. 473 МК України, посилаючись на те, що матеріали Протоколу містять достатньо доказів на підтвердження порушення митних правил з боку останньої.

Захисник особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, у судовому засіданні заперечив проти притягнення ОСОБА_1 до відповідальності на підставі Протоколу, просив закрити провадження у справі. Вказав, що у матеріалах Протоколу відсутні докази, що вилучені товари (плати) мають ознаки товарів, які віднесені до товарів військового призначення або подвійного призначення. Висновок експерта СЛЕД Держмитслужби від 27.08.2024 № 142000-3302-0306 не є належним доказом і є лише припущенням, який не підтверджує відношення вилучених товарів, до товарів, які заборонені до вивезення з України. До повноважень СЛЕД Держмитслужби не відноситься проведення експертизи в розумінні Закону України «Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання». Вказав, що з аналізу нормативних актів (рішень) НКРЗІ не вбачається обмежень на ввезення та застосування плат з відповідним діапазоном.

Також захисник послався на висновок Одеської регіонально Торгово-промислової палати №УТЕ-354 від 11.11.2024, згідно якого визначені коди товарів вилучених електронних інтегрованих схем підсилювачів згідно УКТ ЗЕД (8542 33 90 00, 8517 71 00 19), які не відносяться до кодів товарів УКТ ЗЕД, які зазначені в позиції ML19.c Списку товарів військового призначення (додаток до Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 № 1807).

Тому захисник вважає безпідставними твердження митного органу, що вилучені товари підлягають експортному обмеженню, як товари військового чи подвійного призначення.

Заслухавши пояснення представника Київської митниці, захисника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи та долучені докази, суд дійшов такого висновку.

Згідно із ч. 1 ст. 486 МК України, завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.

У ч. 1 ст. 458 МК України вказано, що порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Відповідно до ст. 487 МК України провадження у справах про порушення митних правил, здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.

З аналізу вказаних правових норм ст.ст. 458 та 487 МК України, а також ст.ст. 2, 9, 10, 11 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП) підставою для визнання особи винною в порушенні митних правил, як різновиду адміністративного правопорушення, є встановлення у вчиненому нею діянні всіх ознак складу такого правопорушення, в тому числі ознак суб'єктивної та об'єктивної сторони складу правопорушення.

Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ст. 473 МК України, полягає у пересиланні через митний кордон України в міжнародних експрес-відправленнях товарів, заборонених до такого пересилання законодавством України, а також пересилання у міжнародних поштових відправленнях товарів, заборонених до пересилання законодавством України та актами Всесвітнього поштового союзу.

Із суб'єктивної сторони правопорушення, передбачене ст. 473 МК України, може бути вчинено як умисно так і з необережності.

Відповідно до ст. 10 КУпАП адмістративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.

Статтею 11 КУпАП визначено, що адміністративне правопорушення визнається вчиненим з необережності, коли особа, яка його вчинила, передбачала можливість настання шкідливих наслідків своєї дії чи бездіяльності, але легковажно розраховувала на їх відвернення або не передбачала можливості настання таких наслідків, хоч повинна була і могла їх передбачити.

За змістом ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинене правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність, чи заподіяно матеріальну шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Аналогічні вимоги також закріплені у ст. 489 МК України.

Суд, перевіряючи доводи, які містяться в Протоколі встановив, що 16.08.2024 в зоні митного контролю митного поста «Спеціалізований» Київської митниці, на території ТОВ «ТНТ Україна» (Київська обл., Бориспільський р-н, село Гора, вулиця Центральна, 21- Ж) під час проведення митного огляду міжнародного експрес-відправлення № 777703413628, яке пересилалося з України ОСОБА_1 до Китайської Народної Республіки було виявлено товар заявлений відправником як «підсилювач сигналу», а саме: антени у кількості 37 одиниць та електронні інтегровані схеми (плати) у кількості 44 одиниці.

Листом Київської митниці №7.8-6/20-02/7/15441 від 19.08.2024 зазначені вироби направлено для проведення експертного дослідження до СЛЕД Держмитслужби.

За результатами проведеного дослідження був складений висновок експерта СЛЕД Держмитслужби від 27.08.2024 № 142000-3302-0306 згідно якого надані на дослідження зовнішні антени не мають ознак товарів внесених до відповідних списків, що підлягають державному експортному контролю, а складові частини радіочастотних модулів (плати) мають ознаки товарів, зазначених в позиції ML19.c Списку товарів військового призначення (додаток до Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 № 1807).

Також у висновку від 27.08.2024 № 142000-3302-0306 зазначено, що:

- відповідно до Закону України «Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання» експертизу в галузі державного експортного контролю, одним із основних завдань якої є визначення належності найменувань та описів товарів, поданих на експертизу, до найменувань та описів товарів, внесених до відповідних списків товарів, що підлягають державному експортному контролю, проводить Держекспортконтроль України;

- до компетенції та уповноважень СЛЕД Держмитслужби не входить проведення експертизи в розумінні та для цілей описаних у ст. 11 Закону України «Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання».

На підставі вказаного висновку СЛЕД Держмитслужби Київською митницею складено Протокол відносно ОСОБА_1 , який направлений на розгляд до суду.

У судовому засіданні 20.12.2024, за клопотанням представника Київської митниці, був допитаний експерт СЛЕД Держмитслужби О.Кравчук, який склав вказаний висновок від 27.08.2024 № 142000-3302-0306.

Експерт СЛЕД Держмитслужби О.Кравчук пітвердив власні висновки та повідомив, що вилучені електронні інтегровані схеми (плати) можуть використовуватись як складові частини радіочастотних модулів військового призначення. Водночас він не є уповноваженою особою, щоб надавати відповідний висновок, так як вказані повноваження належать установам Держекспортконтролю. Тому складений ним висновок є припущенням, яке необхідно перевірити шляхом проведення відповідної експертизи в Держекспортконтролі.

Представник Київської митниці в судовому засіданні підтвердив, що вилучені у ОСОБА_1 електронні інтегровані схеми (плати) у кількості 44 одиниць до установ Держекспортконтролю для проведення експертизи не направлялись і відповідний висновок у матеріалах Протоколу відсутній.

У ст. 11 Закону України «Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання» вказано, що експертиза в галузі державного експортного контролю проводиться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного експортного контролю, для вирішення питання про можливість надання відповідних дозволів, висновків чи міжнародних імпортних сертифікатів, можливість проведення реєстрації суб'єктів господарювання, державних замовників у сфері оборони у центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного експортного контролю, як суб'єктів здійснення міжнародних передач товарів або надання таким суб'єктам, державним замовникам повноважень на право здійснення експорту, імпорту товарів військового призначення та товарів, які містять відомості, що становлять державну таємницю.

Відповідно до п. 1 Положення про Державну службу експортного контролю України, яке затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.2015 № 159 Державна служба експортного контролю України (Держекспортконтроль) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Першого віце-прем'єр-міністра України - Міністра економіки і який реалізує державну політику у сфері державного експортного контролю.

Враховуючи зазначене, висновок про належність виробів (товарів) до товарів військового або подвійного призначення і, відповідно, їх заборона до пересилання може бути встановлена на підставі висновку Держекспортконтролю.

У матеріалах Протоколу відсутний експертний висновок Держекспортконтролю відносно вилучених у ОСОБА_1 електронних інтегрованих схем (плат).

Відповідно до ст. 8 Конституції України вбачається, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права.

У ст. 62 Конституції України вказано, що обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Відповідно до ст. 1 Протоколу № 1 до Конвенції «Про захист прав людини і основоположних свобод» кожна фізична чи юридична особа має право на повагу до своєї власності. Ніхто не може бути позбавлений свого майна інакше, як в інтересах суспільства та на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

Згідно з практикою Європейського суду з прав людини у справі «Рисовський проти України» від 20.01.2012 принцип «належного урядування», зокрема, передбачає, що державні органи повинні діяти в належний і якомога послідовніший спосіб. При цьому, на них покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах.

Стаття 495 МК України визначає, що доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

У пункті 43 рішення Європейського суду з прав людини від 14.02.2008 у справі «Кобець проти України» (з урахуванням первісного визначення принципу «поза розумним сумнівом» у справі «Авшар проти Туреччини») визначено, що доказування, зокрема, має випливати із сукупності ознак чи неспростованих презумцій, достатньо вагомих, чітких та узгоджених між собою, а за відсутності таких ознак не можна констатувати, що винуватість особи доведено поза розумним сумнівом.

Згідно зі ст 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Суд не приймає як доказ винуватості ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення наданний Київською митницею висновок експерта СЛЕД Держмитслужби від 27.08.2024 № 142000-3302-0306, так як експерт СЛЕД Держмитслужби не уповноважений надавати відповідні висновки в силу приписів Закону України «Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання» і відповідний висновок є виключно припущенням.

Інших доказів, які б підтверджували наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення передбаченого ст. 473 МК України, в матеріалах справи відсутні.

Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, у зв'язку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Ураховуючи вищевикладені обставини, суд не вбачає підстав для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, передбачених ст. 473 МК України, а провадження по справі підлягає закриттю за відсутності у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення.

Згідно зі ст. 283 КУпАП України постанова по справі повинна містити вирішення питання про вилучені речі і документи.

Отже, у зв'язку з закриттям провадження по справі, товар, вилучений митним органом відповідно до Протоколу № 0744/10000/24 від 03.09.2024, підлягає поверненню його власнику або уповноваженій ним особі у встановленому законом порядку.

На підставі вищевикладеного та керуючись статтями 233, 236, 237, 257, 458, 459, 473, 526-529 МК України, статтями 280, 283, 284, 294 КУпАП, суд

постановив:

Провадження відносно громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , за ознаками порушення митних правил, передбачених статтею 473 Митного кодексу України закрити, у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Вилучений відповідно до протоколу про порушення митних правил № 0744/10000/24 від 03.09.2024 товар повернути власнику або уповноваженому представнику в установленому законом порядку.

Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного суду через Солом'янський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Суддя О.М. Майстренко