печерський районний суд міста києва
Справа № 757/50170/24-к
пр. 1-кс-42928/24
20 листопада 2024 року Слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання старшого слідчого слідчого відділу Печерського управління поліції Головного управління Національної поліції у місті Києві підполковник поліції ОСОБА_3 про арешт тимчасово вилученого майна в кримінальному провадженні №12024100060001871 від 19.06.2024 р ,-
29.10.2024 року в провадження слідчого судді ОСОБА_1 надійшло клопотання старшого слідчого слідчого відділу Печерського управління поліції Головного управління Національної поліції у місті Києві підполковник поліції ОСОБА_3 про накладення арешту в кримінальному провадженні №12024100060001871 від 19.06.2024 на арешт на майно, що було вилучено в ході проведення обшуку у квартирі АДРЕСА_1 , в якій проживає ОСОБА_4 , а саме:
-блокнот із записами ОСОБА_5 синього кольору
-блокнот із записами ОСОБА_5 зеленого кольору
-папка чорного кольору з документами у кількості 24 аркушів
-папка білого кольору з написом Тойота з документами в кількості 55 аркушів
-папка синього кольору з документами у кількості 21 аркушів
-папка з документами scania з документами у кількості 55 аркушів
-папка з документами чорного кольору з написом Переобладнання, з документами у кількості 9 аркушів
-пластикова підшивка ОСОБА_5 синього кольору з документами ТСЦ щодо проведення дій з транспортними засобами, у кількості 34 файлів, оригінали заяв про реєстрацію, перереєстрацію авто, копії паспортів власників, інші документи що стосуються правочинів, які проводяться у ТСЦ
-кліше-печатка № 17 адміністратора ТСЦ МВС 8043
-тимчасовий реєстраційний талон № НОМЕР_2 на авто Фольксваген поло
-бейджик ОСОБА_5 - працівника ТСЦ 8041
-папірці із записами у кількості 3 шт..
Сторона обвинувачення вказує на те, що слідчим відділом Печерського управління поліції Головного управління Національної поліції у місті Києві здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12024100060001871 від 19.06.2024 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 368, ч. 2 ст. 362 КК України. Процесуальне керівництво досудовим розслідуванням у вказаному кримінальному провадженні здійснюється Печерською окружною прокуратурою міста Києва. Досудовим розслідуванням встановлено, що 26.06.2020, ОСОБА_6 призначено на посаду адміністратора ТСЦ МВС No8041 РСЦ ГСЦ МВС в м. Києві. При цьому, під час перебування на посаді адміністратора ТСЦ МВС No8041 РСЦ ГСЦ МВС в м. Києві ОСОБА_4 для здійснення своїх службових повноважень, відповідно до функціональних обов?язків, надано доступ відповідного рівня до інформаційно-комунікаційної (автоматизованої) системи «Системи керування чергою» (далі СКЧ), що являє собою автоматизовану систему організації прийому фізичних та юридичних осіб, які зареєструвалися за допомогою онлайн-сервісу, термінала, уповноваженого працівника територіального сервісного центру МВС або уповноваженого працівника Експертної служби МВС для отримання послуг у ТСЦ МВС та/або Експертній службі МВС, відповідно останню зобов'язано не розголошувати персональних даних та не передавати третій стороні інформацію, що обробляється в системі керування чергою, яка використовується уповноваженими працівниками виключно з метою реалізації ними повноважень, передбачених законодавством у відповідності до Наказу МВС № 777 від 05.11.2020 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20 листопада 2020 року за № 1152/35435 «Про затвердження Порядку реєстрації фізичних та юридичних осіб у системі керування чергою для отримання послуг, які надаються територіальними сервісними центрами МВС та Експертною службою МВС».
Також, для виконання своїх службових обов?язків ОСОБА_4 було надано доступ до службової комп'ютерної техніки, яка знаходиться за робочим місцем № 18, в приміщенні ТСЦ МВС No8041 РСЦ ГСЦ МВС в м. Києві за адресою: м. Київ, вул. Перемоги, будинок 20, корпус № 2 літера Л. При невстановлених досудовим розслідуванням обставинах, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше березня 2024 року ОСОБА_4 познайомилася із ОСОБА_7 , яка обіймала посаду адміністратора та ОСОБА_6 , яка у свою чергу також обіймала посаду адміністратора, однак робоче місце останньої знаходилось на модулі «Рецепція ТСЦ МВС № 8041 РСЦ ГСЦ МВС в м. Києві» та в подальшому стала підтримувати з останніми дружні відносини.
Так, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше березня 2024 року, у ОСОБА_6 , ОСОБА_4 та ОСОБА_7 виник злочинний умисел, направлений на систематичне несанкціоноване втручанні в роботу інформаційної (автоматизованої) системи, а саме інформаційно- комунікаційної (автоматизованої) системи «СКЧ», з метою ї використання у власних потребах.
Відповідно до ч, 6 ст. 6 Закону України «Про захист персональних даних» не допускається обробка даних про фізичну особу, які є конфіденційною інформацією, без ї згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.
Відповідно до ч. 1ст. 1 Закону України «Про інформацію», інформація про фізичну особу (персональні дані) - відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована.
Відповідно до частини 2 розділу І Наказу МВС № 777 від 05.11.2020 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20 листопада 2020 року за № 1152/35435 «Про затвердження Порядку реєстрації фізичних та юридичних осіб у системі керування чергою для отримання послуг, які надаються територіальними сервісними центрами МВС та Експертною службою МВС», обробка та захист інформації, отриманої під час реєстрації суб'єктів звернення у системі керування чергою, здійснюються відповідно до вимог Закону України «Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах» та інших нормативно- правових актів у сфері захисту інформації.
Окрім того відповідно до вищевказаного Наказу інформація, що обробляється в системі керування чергою, використовується уповноваженими працівниками виключно з метою реалізації ними повноважень, передбачених законодавством, і не може бути передана третій стороні, якщо ніше не передбачено законом.
Відповідно до частини 9 розділу І Наказу МВС № 777 від 05.11.2020 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20 листопада 2020 року за № 1152/35435 «Про затвердження Порядку реєстрації фізичних та юридичних осіб у системі керування чергою для отримання послуг, які надаються територіальними сервісними центрами МВС та Експертною службою МВС», особи з інвалідністю, діти з інвалідністю та особи, які супроводжують осіб з інвалідністю першої групи або дітей з інвалідністю (не більш як одна особа, яка супроводжує особу з інвалідністю першої групи або дитину з інвалідністю), послуги в ТСЦ МВС та/або Експертній службі МВС отримують позачергово.
Відповідно до частини 10 розділу І Наказу МВС No777 від 05.11.2020 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20 листопада 2020 року за No 1152/35435 «Про затвердження Порядку реєстрації фізичних та юридичних осіб у системі керування чергою для отримання послуг, які надаються територіальними сервісними центрами МВС та Експертною службою МВС», для надання ТСЦ МВС та Експертною службою МВС послуг суб'єктам звернення, зазначеним у пункті 9 цього розділу, програмними засобами системи керування чергою формуються відповідні номери реєстрації в системі керування чергою. Співвідношення кількості номерів реєстрації в системі керування чергою, сформованих для надання послуг таким особам, до загальної кількості номерів реєстрації в системі керування чергою визначається ГСЦ МВС та ДНДЕКЦ МВС відповідно.
Так, за допомогою телефонного дзвінка о 09 годині 1 хвилин 17.05.2024 ОСОБА_4 , діючи на виконання злочинного умислу, бажаючи отримати інформацію з інформаційно-комунікаційної (автоматизованої) системи «СКЧ», повідомила ОСОБА_6 про необхідність переглянути інформацію щодо руху черги та часу прийому талону № 167 виданого на прізвище « ОСОБА_8 » згенерованого з інформаційно-комунікаційної (автоматизованої) системи «СКЧ». Після чого, о 09 годині 1 хвилині, 17.05.2024 року, ОСОБА_6 продовжуючи дії, спрямовані на виконання спільного злочинного умислу, усвідомлюючи протиправність своїх дій, діючи за попередньою змовою групою осіб, та в порушення частини 2 розділу І Наказу МВС № 777 від 05.11.2020 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20 листопада 2020 року за № 1152/35435 «Про затвердження Порядку реєстрації фізичних та юридичних осіб у системі керування чергою для отримання послуг, які надаються територіальними сервісними центрами МВС та Експертною службою МВС», обробка та захист інформації, отриманої під час реєстрації суб'єктів звернення у системі керування чергою, здійснюються відповідно до вимог Закону України «Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах» та інших нормативно- правових актів у сфері захисту інформації, здійснила несанкціоноване втручання до інформаційно-комунікаційної (автоматизованої) системи «СКЧ» щодо руху черги та часу прийому талону № 167 виданого на прізвище « ОСОБА_8 », шляхом передачі такої інформації ОСОБА_9 за допомогою вхідного телефонного дзвінку, який був здійснений з мобільного номеру НОМЕР_1 , яким користується остання наступного змісту: « Пиши , 167-й на 10.24». Вказані спільні дії ОСОБА_4 та ОСОБА_6 призвели до витоку інформації, яка оброблюється в інформаційно-комунікаційній (автоматизованій) системі «СКЧ».
Таким чином, ОСОБА_4 підозрюється у несанкціонованому втручанні в роботу інформаційних (автоматизованих) систем, що призвело до витоку інформації, вчинене особою, яка не має право доступу до такої інформації, за попередньою змовою групою осіб, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3ст. 361 КК України.
Крім того, за допомогою телефонного дзвінка о 11 годині 19 хвилин 21.05.2024 ОСОБА_4 , діючи на виконання злочинного умислу, бажаючи отримати інформацію з інформаційно-комунікаційної (автоматизованої) системи «СКЧ», повідомила ОСОБА_6 про необхідність переглянути інформацію щодо руху черги та часу прийому талону № 392 виданого на прізвище « ОСОБА_11 » генерованого з інформаційно-комунікаційної (автоматизованої) системи «СКЧ». Після чого, о 1 годині 19 хвилин, 21.05.2024 року, ОСОБА_6 продовжуючи дії, спрямовані на виконання спільного злочинного умислу, усвідомлюючи протиправність своїх дій, діючи за попередньою змовою групою осіб, та в порушення частини 2 розділу І Наказу МВС № 777 від 05.11.2020 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20 листопада 2020 року за № 1152/35435 «Про затвердження Порядку реєстрації фізичних та юридичних осіб у системі керування чергою для отримання послуг, які надаються територіальними сервісними центрами МВС та Експертною службою МВС», обробка та захист інформації, отриманої під час реєстрації суб'єктів звернення у системі керування чергою, здійснюються відповідно до вимог Закону України «Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах» та інших нормативно- правових актів у сфері захисту інформації, здійснила несанкціоноване втручання до інформаційно-комунікаційної (автоматизованої) системи «СКЧ» щодо руху черги та часу прийому талону № 392 виданого на прізвище « ОСОБА_11 », шляхом передачі такої інформації ОСОБА_4 , за допомогою вхідного телефонного дзвінку, який був здійснений з мобільного номеру НОМЕР_1 , яким користується остання наступного змісту: «На 14.13»
Вказані спільні дії ОСОБА_4 та ОСОБА_6 призвели до витоку інформації, яка оброблюється в інформаційно-комунікаційній (автоматизованій) системі «СКЧ».
Таким чином, ОСОБА_4 підозрюється у несанкціонованому втручанні в роботу інформаційних (автоматизованих) систем, що призвело до витоку інформації, вчинене особою, яка не має право доступу до такої інформації, за попередньою змовою групою осіб, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 361 КК України.
Крім того, за допомогою телефонного дзвінка о 12 годині 47 хвилин 21.05.2024 ОСОБА_4 , діючи на виконання злочинного умислу, бажаючи отримати інформацію з інформаційно-комунікаційної (автоматизованої) системи «СКЧ», повідомила ОСОБА_6 про необхідність переглянути інформацію щодо руху черги та часу прийому талону № 257 виданого на прізвище « ОСОБА_12 » згенерованого з інформаційно-комунікаційної (автоматизованої) системи «СК Ч». Після чого, о 12 годині 47 хвилин, 21.05.2024 року, ОСОБА_6 продовжуючи дії, спрямовані на виконання спільного злочинного умислу, усвідомлюючи протиправність своїх дій, діючи за попередньою змовою групою осіб, та в порушення частини 2 розділу І Наказу МВС № 777 від 05.11.2020 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20 листопада 2020 року за № 1152/35435 «Про затвердження Порядку реєстрації фізичних та юридичних осіб у системі керування чергою для отримання послуг, які надаються територіальними сервісними центрами МВС та Експертною службою МВС», обробка та захист інформації, отриманої під час реєстрації суб'єктів звернення у системі керування чергою, здійснюються відповідно до вимог Закону України «Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах» та інших нормативно- правових актів у сфері захисту інформації, здійснила несанкціоноване втручання до інформаційно-комунікаційної (автоматизованої) системи «СК» щодо руху черги та часу прийому талону № 257 виданого на прізвище « ОСОБА_12 », шляхом передачі такої інформації ОСОБА_4 за допомогою вхідного телефонного дзвінку, який був здійснений з мобільного номеру НОМЕР_1 , яким користується остання наступного змісту: «Боже, почекай, нічого не бачу. Потім 253-й, 254-ий, 257-й. Давай я фото скину».
Вказані спільні дії ОСОБА_4 та ОСОБА_6 призвели до витоку інформації, яка оброблюється в інформаційно-комунікаційній (автоматизованій) системі «СКЧ».
Таким чином, ОСОБА_4 підозрюється у несанкціонованому втручанні в роботу інформаційних (автоматизованих) систем, що призвело до витоку інформації, вчинене особою, яка не має право доступу до такої інформації, за попередньою змовою групою осіб, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 361 КК України.
Крім того, за допомогою телефонного дзвінка о 11 годині 22 хвилини 18.06,2024 ОСОБА_4 , діючи на виконання злочинного умислу, бажаючи отримати інформацію зінформаційно-комунікаційної (автоматизованої) системи «СК», повідомила ОСОБА_6 про необхідність переглянути інформацію щодо руху черги та часу прийому талону № 191 виданого на юридичну особу «Аміго таксі» згенерованого з інформаційно-комунікаційної (автоматизованої) системи «СКЧ».
Після чого, о 11 годині 22 хвилини, 18.06.2024 року, ОСОБА_6 продовжуючи дії, спрямовані на виконання спільного злочинного умислу, усвідомлюючи протиправність своїх дій, діючи за попередньою змовою групою осіб, та в порушення частини 2 розділу І Наказу МВС № 777 від 05.11.2020 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20 листопада 2020 року за № 1152/35435 «Про затвердження Порядку реєстрації фізичних та юридичних осіб у системі керування чергою для отримання послуг, які надаються територіальними сервісними центрами МВС та Експертною службою МВС», обробка та захист інформації, отриманої під час реєстрації суб'єктів звернення у системі керування чергою, здійснюються відповідно до вимог Закону України «Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах» та інших нормативно- правових актів у сфері захисту інформації, здійснила несанкціоноване втручання до інформаційно-комунікаційної (автоматизованої) системи «СКЧ» щодо руху черги та часу прийому талону № 191 виданого на юридичну особу «Аміго таксі», шляхом передачі такої інформації ОСОБА_4 за допомогою вхідного телефонного дзвінку, який був здійснений з мобільного номеру НОМЕР_1 , яким користується остання наступного змісту: «191, да, зара! Зараз або наступний».
Вказані спільні дії ОСОБА_4 та ОСОБА_6 призвели до витоку інформації, яка оброблюється в інформаційно-комунікаційній (автоматизованій) системі «СКЧ».
Таким чином, ОСОБА_4 підозрюється у несанкціонованому втручанні в роботу інформаційних (автоматизованих) систем, що призвело до витоку інформації, вчинене особою, яка не має право доступу до такої інформації, за попередньою змовою групою осіб, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 361 КК України.
10.10.2024 ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 361 КК України.
Так, 10.10.2024 в період часу з 11 год. 00 хв. по 12 год. 52 хв. в рамках вказаного кримінального провадження на підставі Ухвали слідчого судді печерського районного суду міста Києва ОСОБА_13 № 757/45525/24-к від 04.10.2024 слідчим СВ Печерського УП ГУНП у м. Києві ОСОБА_3 було проведено обшук за місцем проживання ОСОБА_4 за адресою: АДРЕСА_2 , в ході якого було виявлено та вилучено:
1.блокнот із записами ОСОБА_5 синього кольору
2.блокнот із записами ОСОБА_5 зеленого кольору
3.папка чорного кольору з документами у кількості 24 аркушів
4.папка білого кольору з написом Тойота з документами в кількості 55 аркушів
5.папка синього кольору з документами у кількості 21 аркушів
6.папка з документами scania з документами у кількості 55 аркушів
7.папка з документами чорного кольору з написом Переобладнання, з документами у кількості 9 аркушів
8.пластикова підшивка ОСОБА_5 синього кольору з документами ТСЦ щодо проведення дій з транспортними засобами, у кількості 34 файлів, оригінали заяв про реєстрацію, перереєстрацію авто, копії паспортів власників, інші документи що стосуються правочинів, які проводяться у ТСЦ
9.кліше-печатка № 17 адміністратора ТСЦ МВС 8043
10.тимчасовий реєстраційний талон № НОМЕР_2 на авто Фольксваген поло
11.бейджик ОСОБА_5 - працівника ТСЦ 8041
12.папірці із записами у кількості 3 шт.
Того ж дня, 10.10.2024 року вказані документи та речі були визнані речовим доказом у кримінальному провадженні № 12024100060001871 від 19.06.2024 року. Прокурор в судове засідання не з'явився, надала заяву про розгляд клопотання за її відсутності, вимоги клопотання підтримує у повному обсязі. Слідчий суддя, дослідивши матеріали клопотання, приходить до наступного висновку. Відповідно до ст. 98 КПК України речовими доказами є матеріальні об'єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об'єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення. Статтею 170 КПК України визначено, що завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження. Відповідно до ч. 2 ст. 170 КПК України арешт майна допускається з метою забезпечення збереження речових доказів. Виходячи зі змісту вимог ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження, одним з яких, згідно п. 7 ч. 2 вказаної статті, є арешт майна, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, та є тимчасовим позбавленням за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном. Відповідно до ст. 170 КПК України завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі, відчуження. Частиною п. 1 ч. 2 вищевказаної правової норми визначено, що арешт майна допускається з метою збереження речових доказів. Частиною 3 вищевказаної статті передбачено, що з метою збереження речових доказів арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у ст. 98 КПК України. Зокрема, при вирішенні питання про арешт майна для прийняття законного та обґрунтованого рішення слідчий суддя, згідно ст. ст. 94, 132, 173 КПК України, повинен врахувати: існування обґрунтованої підозри щодо вчинення злочину та достатність доказів, що вказують на вчинення злочину; правову підставу для арешту майна; можливий розмір шкоди, завданої злочином; наслідки арешту майна для третіх осіб; розумність і співмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження. Відповідні дані мають міститися і у клопотанні слідчого чи прокурора, який звертається з проханням арештувати майно, оскільки, згідно ст. 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав та основоположних свобод, будь-яке обмеження права власності повинно здійснюватися відповідно до закону, а отже суб'єкт, який ініціює таке обмеження, повинен обґрунтувати свою ініціативу з посиланням на норми закону. В свою чергу, у кожному конкретному кримінальному провадженні слідчий суддя, застосовуючи вид обтяження, в даному випадку арешт майна, має неухильно дотримуватись вимог закону. При накладенні арешту на майно слідчий суддя має обов'язково переконатися в наявності доказів на підтвердження вчинення кримінального правопорушення. При цьому закон не вимагає аби вони були повними та достатніми на даній стадії кримінального провадження, однак вони мають бути такими, щоб слідчий суддя був впевнений у тому, що дані докази можуть дати підстави для пред'явлення обґрунтованої підозри у вчиненні того чи іншого злочину. Крім того, наявність доказів у кримінальному провадженні має давати слідчому судді впевненість в тому, що в даному кримінальному провадженні необхідно накласти вид обмеження з метою уникнення негативних наслідків. Згідно з п. 7 ч. 2 ст. 131 КПК України, арешт майна є одним із видів заходів забезпечення кримінального провадження. У відповідності до п. 1 ч. 3 ст. 132 КПК України, застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження. Слідчий суддя, дійшов висновку про необхідність задоволення клопотання про накладення арешту, з метою забезпечення збереження речових доказів, що визначено пунктом 1 ч. 2 ст. 170 КПК України. На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 167, 170-173, 175, 309, 372, 392, 532 КПК України, суд,-
Клопотання - задовольнити.
Накласти на майно, що було вилучено в ході проведення обшуку у квартирі АДРЕСА_1 , в якій проживає ОСОБА_4 , а саме:
блокнот із записами ОСОБА_5 синього кольору
блокнот із записами ОСОБА_5 зеленого кольору
папка чорного кольору з документами у кількості 24 аркушів
папка білого кольору з написом Тойота з документами в кількості 55 аркушів
папка синього кольору з документами у кількості 21 аркушів
папка з документами scania з документами у кількості 55 аркушів
папка з документами чорного кольору з написом Переобладнання, з документами у кількості 9 аркушів
пластикова підшивка ОСОБА_5 синього кольору з документами ТСЦ щодо проведення дій з транспортними засобами, у кількості 34 файлів, оригінали заяв про реєстрацію, перереєстрацію авто, копії паспортів власників, інші документи що стосуються правочинів, які проводяться у ТСЦ
кліше-печатка № 17 адміністратора ТСЦ МВС 8043
тимчасовий реєстраційний талон № НОМЕР_2 на авто Фольксваген поло
бейджик ОСОБА_5 - працівника ТСЦ 8041
папірці із записами у кількості 3 шт.
. Ухвала про арешт майна негайно виконується слідчим та/або прокурором. Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня проголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1