Ухвала від 02.01.2025 по справі 343/2553/24

Справа № 2-о/714/26/25

ЄУН : 343/2553/24

УХВАЛА

"02" січня 2025 р. м. Герца

Суддя Герцаївського районного суду Чернівецької області Єфтемій С.М., розглянувши заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особа Орган опіки і піклування виконавчого комітету Острицької сільської ради Чернівецького району Чернівецької області, ОСОБА_2 про визнання особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до Долинського районного суду Івано-Франківської області із вказаною заявою в якій просить визнати її сина ОСОБА_2 недієздатним, посилаючись на те, що останній внаслідок психічного розладу не здатний усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними. Також, заявниця просила призначити її опікуном над ОСОБА_2 .

За ухвалою Долинського районного суду Івано-Франківської області від 02 грудня 2024 року вказану цивільну справу передано на розгляд Герцаївському районному суду Чернівецької області.

Вивчивши матеріали справи, слід зазначити про наступне.

Статтею 4 ЦПК України гарантовано кожній особі право в порядку, встановленому цим Кодексом на звернення до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Частиною 3 статті 294 ЦПК України передбачено, що справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.

Згідно з ч. 1 ст. 295 ЦПК України заява про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, у тому числі неповнолітньої особи, чи визнання фізичної особи недієздатною подається до суду за місцем проживання цієї особи, а якщо вона перебуває на лікуванні у закладі з надання психіатричної допомоги - за місцезнаходженням цього закладу.

У статті 29 ЦК України зазначено, що місцем проживання фізичної особи є житло, в якому вона проживає постійно або тимчасово.

Відповідно до ст. 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» вільний вибір місця проживання чи перебування - право громадянина України, а також іноземця та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, на вибір адміністративно-територіальної одиниці, де вони хочуть проживати чи перебувати; місце проживання це житло з присвоєною у встановленому законом порядку адресою, в якому особа проживає, а також апартаменти (крім апартаментів у готелях), кімнати та інші придатні для проживання об'єкти нерухомого майна, заклад для бездомних осіб, інший надавач соціальних послуг з проживанням, стаціонарна соціально-медична установа та інші заклади соціальної підтримки (догляду), в яких особа отримує соціальні послуги.

Порядок декларування та реєстрації місця проживання (перебування) (далі - Порядок), затверджений постановою Кабінету Міністрів України про «Деякі питання декларування і реєстрації місця проживання та ведення реєстрів територіальних громад» від 07 лютого 2022 року № 265.

Згідно із п.п 3 - 5 Порядку, декларування/реєстрація місця проживання (перебування), зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), зміна місця проживання (перебування), скасування декларування/реєстрації місця проживання (перебування) особи здійснюється органом реєстрації, на території територіальної громади, на яку поширюються повноваження відповідної ради. Особа може задекларувати/зареєструвати своє місце проживання (перебування) лише за однією адресою. У разі коли особа проживає у двох і більше місцях, вона здійснює декларування/реєстрацію місця проживання (перебування) за однією з таких адрес за власним вибором. За адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) з особою ведеться офіційне листування та вручення офіційної кореспонденції.

Отже, результат аналізу змісту вказаних норм дозволяє зробити висновок, що особа може мати декілька місць проживання/перебування. Водночас законодавством визначено необхідність проведення реєстрації (декларування) місця проживання/перебування особи, яка може бути здійснена тільки за однією адресою за її власним вибором.

Реєстрація (декларування) місця проживання/перебування у встановленому порядку має значення для реалізації окремих прав особи, зокрема, під час вибору суду, якому підсудна справа.

Тому, в нормах ЦПК України передбачено використання лише зареєстрованого місця проживання, фактичне місце проживання фізичної особи не має правового значення.

На вказане звернув увагу Верховний Суд у своїй постанові від 24.06.2024 (справа №554/7669/21 ; провадження № 61-5805сво23).

Заявниця звертаючись до Долинського районного суду Івано-Франківської області із заявою про визнання ОСОБА_2 недієздатним, встановлення над ним опіки та призначення опікуна зазначила як місце проживання останнього АДРЕСА_1 .

Водночас, як вбачається з доданого до заяви Витягу з реєстру територіальної громади, ОСОБА_2 значиться зареєстрованим у АДРЕСА_2 .

За запитом суду щодо встановлення зареєстрованого місця проживання ОСОБА_2 також отримано відповідь № 1006145 від 02.01.2025 року з Єдиного державного демографічного реєстру яким встановлено, що відомості про реєстрацію місця проживання останнього збігаються з витягом з реєстру територіальної громади.

За наведених обставин, ураховуючи зареєстроване місце проживання ОСОБА_2 , то заява ОСОБА_1 про визнання останнього недієздатним не підсудна Герцаївському районному суду Чернівецької області.

Порушення правил територіальної юрисдикції (підсудності) відповідно до ч. 1 ст. 378 ЦПК України має наслідком скасування судового рішення, яким закінчено розгляд справи та не відповідатиме Суду, встановленому законом (законний суд), який є необхідним інституційним елементом справедливого правосуддя в тому розумінні, яке надає стаття 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, на що неодноразово вказав Верховний Суд як у вищевказаній постанові так і у постанові від 09 вересня 2020 року у справі № 536/1267/18 (провадження № 61-1182св19). Лише такий суд, керуючись правовими засадами та за встановленою законом процедурою, є компетентним здійснювати правосуддя.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 31 ЦПК України, суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.

Керуючись ст. ст. 3, 31, 316, ЦПК України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особа Орган опіки і піклування виконавчого комітету Острицької сільської ради Чернівецького району Чернівецької області, ОСОБА_2 про визнання особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна направити за підсудністю до Долинського районного суду Івано-Франківської області.

Ухвала набирає законної сили негайно, після її проголошення, але на неї може бути подана апеляційна скарга до Чернівецького апеляційного суду через Герцаївський районний суд протягом 15-и днів з дня її проголошення.

У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкриті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя: