Справа № 709/2226/24
02 січня 2025 року селище Чорнобай
Суддя Чорнобаївського районного суду Черкаської області Шарая Л.О., розглянувши адміністративні матеріали, що надійшли з Відділу поліцейської діяльності
№ 2 Золотоніського районного відділу поліції ГУНП в Черкаській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП в матеріалах відсутній,
за ч. 5 ст. 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),
До Чорнобаївського районного суду Черкаської області надійшли адміністративні матеріали стосовно ОСОБА_1 за фактом вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 126 КУпАП.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 31.12.2024 визначено головуючого суддю Шарую Л.О.
Дослідивши матеріали справи вважаю, що справа про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ч. 5 ст. 126 КУпАП підлягає поверненню до Відділу поліцейської діяльності № 2 Золотоніського районного відділу поліції ГУНП в Черкаській області для дооформлення з наступних підстав.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Вивченням протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 495595 та доданих до нього матеріалів судом встановлено, що прізвище, ім'я, по батькові особи, яка притягається до адміністративної відповідальності в протоколі зазначена як ОСОБА_1 .
При цьому в матеріалах справи, а саме в постанові про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії БАД № 911043 від 17.01.2024, особу, щодо якої розглядається справа зазначено, як - ОСОБА_1 .
Крім того, в довідках старшого інспектора СРПП ВПД № 2 Золотоніського ВП ГУНП в Черкаській області майора поліції Ольги Добровольської від 27.12.2024 зазначено ПІБ - ОСОБА_1 .
Відповідно до доданих до матеріалів справи постанов Чорнобаївського районного суду Черкаської області від 04.11.2024 у справі № 709/1642/24 та від 12.12.2024 у справі № 709/1947/24 особу, щодо якої розглянуті справи та накладено адміністративні стягнення за ч. 5 ст. 126 КУпАП зазначено, як - ОСОБА_1 .
Згідно доданої до матеріалів справи постанови Чорнобаївського районного суду Черкаської області від 16.12.2024 у справі № 709/1940/24 особу, щодо якої розглянута справа та накладено адміністративне стягнення за ч. 5 ст. 126 КУпАП зазначено, як - ОСОБА_1 .
Будь-яких інших документів, що підтверджують особу громадянина ОСОБА_1 матеріали адміністративної справи не містять.
Таким чином, суд позбавлений можливості встановити стосовно якої саме особи складено протокол про адміністративне правопорушення.
Водночас, дата складання протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 495595, є нечитабельною.
Згідно з п.п. 6, 7 розділу ІІ Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 листопада 2015 року № 1376, усі реквізити протоколу про адміністративне правопорушення заповнюються чорнилом чорного або синього кольору, розбірливим почерком, державною мовою. Не допускаються закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу про адміністративне правопорушення, а також унесення додаткових записів після того, як протокол про адміністративне правопорушення підписано особою, стосовно якої його складено.
Невідповідність протоколу про адміністративне правопорушення вимогам закону унеможливлює прийняття у справі законного й обґрунтованого судового рішення. Тому без усунення зазначених недоліків розгляд справи є неможливим.
При цьому, суд наголошує, що не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, не може перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що призведе до порушення ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Верховним Судом України визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог
ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного дооформлення
(п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23 грудня 2005 року № 14).
Враховуючи викладене, суд позбавлений можливості всебічно, повно і об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, а тому вважає за необхідне матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за
ч. 5 ст. 126 КУпАП, повернути органу, який складав відповідний протокол для дооформлення.
Керуючись ст.ст. 245, 278 КУпАП, суд,
Адміністративні матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 5 ст. 126 КУпАП повернути до Відділу поліцейської діяльності № 2 Золотоніського районного відділу поліції ГУНП в Черкаській області для дооформлення.
Постанова набирає законної сили негайно та оскарженню не підлягає.
Суддя Л.О. Шарая