Єдиний унікальний номер 722/703/23
Номер провадження 2/722/12/24
20 грудня 2024 року м. Сокиряни
Сокирянський районний суд Чернівецької області в складі:
головуючого судді: Ратушенка О.М.,
з участю секретаря
судового засідання: Кушнір І.В.,
прокурора: Дущака Григорія Сергійовича,
представника відповідача 1: ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом керівника Дністровської окружної прокуратури, поданого в інтересах держави, в особі територіальної громади до Сокирянської міської ради Дністровського району Чернівецької області та ОСОБА_2 , про визнання недійсним договору купівлі-продажу земельної ділянки та зобов'язання вчинити дії,
1. Виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
Керівник Дністровської окружної прокуратури Руснак П.А., діючи в інтересах держави, в особі територіальної громади, звернувся в суд із позовом до Сокирянської міської ради Дністровського району Чернівецької області та ОСОБА_2 , про визнання недійсним договору купівлі-продажу земельної ділянки та зобов'язання вчинити дії.
Обґрунтовуючи позовні вимоги вказував, що опрацюванням інформації Сокирянської міської ради Дністровського району Чернівецької області (далі за текстом - Сокирянська міська рада) щодо проведеного аукціону з продажу земельної ділянки за кадастровим номером 7324085500:05:001:0045 та інформації, що знаходиться у відкритому доступі в мережі інтернет на офіційному веб-сайті оператора, через електронний майданчик якого заведено інформацію про лот в ЕТС, ТОВ «Буковинська універсальна біржа» встановлено, що рішенням Сокирянської міської ради «Про затвердження переліку земельних ділянок комунальної власності, які будуть виставлятися на аукціон на земельні торги окремим лотами та проведення торгів у формі аукціону з продажу права власності» від 08.06.2022 року №105/18-22 затверджено перелік земельних ділянок комунальної власності, право власності яких планується виставляти на земельні торги (аукціони) окремим лотами, серед яких земельна ділянка за кадастровим номером 7324085500:05:001:0045, площею 2,3891 га, що розташована за межами села Ломачинці Дністровського району, площею 2,3891 га.
Згідно з витягом ДЗК від 21.06.2022 року № НВ-0000518042022, прикріпленому на веб-сайті в якості документації аукціону, у графі категорія земель зазначено «Землі рекреаційного призначення», цільове призначення «Рекреаційного призначення», вид використання земельної ділянки «Для обслуговування бази відпочинку».
Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 22.12.2021 року №291900892, аналогічно прикріпленому на зазначеному веб-ресурсі, право власності територіальної громади виникло на підставі рішення Сокирянської міської ради від 27.05.2021 року за №161/07-21 «Про підтвердження права комунальної власності на земельні ділянки», опублікованому на офіційному веб-сайті Сокирянської міської ради.
Вказаним рішенням підтверджено право власності на земельні ділянки згідно додатку 1, однак опрацюванням інформації зазначеного додатку земельної ділянки за кадастровим номером 7324085500:05:001:0045 серед переліку підтверджених не встановлено.
Разом з тим, незважаючи на вищевикладене, згідно з протоколом про результати земельних торгів №LSE001-UA-20220826-89136 Сокирянською міською радою в період з 26.08.2022 року до 26.09.2022 року проведено земельні торги, з переможцем яких, ОСОБА_2 , 21.10.2022 року укладено договір купівлі-продажу земельної ділянки з кадастровим номером 7324085500:05:001:0045 на суму 2711892,25 грн.
Водночас, згідно з інформацією Басейнового управління водних ресурсів річок Прут та Сірет Державного агентства водних ресурсів України від 09.12.2022 року за №1137/06/2022, наданою на запит окружної прокуратури від 21.11.2022 року за №51-4728 вих-22, за результатами співставлення даних інтернет ресурсу з картографічними матеріалами робочого проекту водоохоронної зони правого берега водосховища Дністровської ГЕС на території урочища «Вишневе» орієнтовне розташування земельної ділянки за кадастровим номером 7324085500:05:001:0045 знаходиться в прибережній захисній смузі Дністровського водосховища, обмеженій згідно з чинним законодавством в обороті. Вищезазначене також підтверджується ілюстративним матеріалом, опублікованим на веб-сайті оператора аукціону.
Інформація щодо прийняття рішень про скасування (визнання недійсною, іншим чином скасування) проектної документації водоохоронної зони Дністровського водосховища Сокирянського району Чернівецької області, розробленої інститутом «Укрдіпроводгосп» та затвердженої у 1987 році та виготовлення іншої проектної документації водоохоронної зони Дністровського водосховища в управлінні водних ресурсів річок Прут та Сірет Державного агентства водних ресурсів України відсутня.
Прокурор вказував, що статтею 18 Земельного Кодексу України передбачено, що категорії земель України мають особливий правовий режим. Відповідно до пункту «є» ч. 1 ст. 19 Земельного Кодексу України землі України за основним цільовим призначенням поділяються, зокрема, на землі водного фонду. До земель водного фонду належать, у тому числі, землі, зайняті прибережними захисними смугами вздовж морів, річок та навколо водойм (ст. 58 ЗК України та ст. 4 Водного кодексу України (далі - ЗК України, ВК України)).
Відповідно до вимог ст. ст. 58, 60 ЗК України, ст. 88 ВК України з метою охорони поверхневих водних об'єктів від забруднення і засмічення та збереження їх водності вздовж річок, морів і навколо озер, водосховищ та інших водойм в межах водоохоронних зон виділяються земельні ділянки під прибережні захисні смуги. їх розмір унормовано цими ж законодавчими актами і такий складає величину від 25 до 100 метрів вздовж урізу води.
Зокрема, прибережні захисні смуги встановлюються по берегах річок та навколо водойм уздовж урізу води шириною: для малих річок, струмків і потічків, а також ставків площею менш як 3 гектари - 25 метрів; для середніх річок, водосховищ на них, водойм, а також ставків площею понад 3 гектари - 50 метрів; для великих річок, водосховищ на них та озер - 100 метрів. При крутизні схилів більше трьох градусів мінімальна ширина прибережної захисної смуги подвоюється (ч. 2 ст. 60 ЗК України).
Аналогічні приписи викладені у ст. 88 Водного кодексу України.
Згідно з інформацією управління водних ресурсів річок Прут та Сірет Державного агентства водних ресурсів України від 09.12.2022 року №1137/06/2022 річка Дністер є великою річкою, а отже згідно зі ст. 88 Водного кодексу України нормативна ширина прибережної захисної смуги для великих річок та водосховищ на них становить 100 метрів.
Положеннями ст. 59 ЗК України визначено, що землі водного фонду можуть перебувати у державній, комунальній та приватній власності. Громадянам та юридичним особам органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування із земель водного фонду можуть передаватися на умовах оренди земельні ділянки прибережних захисних смуг, смуг відведення і берегових смуг водних шляхів, озера, водосховища, інші водойми, болота та острови для сінокосіння, рибогосподарських потреб (у тому числі рибництва (аквакультури), культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, проведення науково-дослідних робіт, догляду, розміщення та обслуговування об'єктів портової інфраструктури і гідротехнічних споруд тощо, а також штучно створені земельні ділянки для будівництва та експлуатації об'єктів портової інфраструктури та інших об'єктів водного транспорту.
Аналогічні вимоги закріплено в ч. 5 ст. 88 ВК України, якою передбачено, що землі прибережних захисних смуг перебувають у державній та комунальній власності та можуть надаватися в користування лише для цілей, визначених цим Кодексом.
Водночас оспорювана земельна ділянка розташована повністю в межах нормативних розмірів прибережної захисної смуги річки Дністер.
Із змісту ч.3 ст. 60 ЗК України випливає, що прибережні захисні смуги встановлюються за окремими проектами землеустрою.
Разом з тим встановлено, що проект землеустрою щодо встановлення прибережної захисної смуги річки Дністер не розроблявся та не погоджувався.
В цьому контексті слід підкреслити, що при наданні у власність чи користування земельних ділянок навколо водних об'єктів необхідно враховувати положення щодо меж водоохоронних зон та прибережних захисних смуг шляхом урахування при розгляді матеріалів про надання цих земельних ділянок нормативних розмірів прибережних захисних смуг, встановлених ст. 60 ЗК України та ст. 88 ВК України, та орієнтовних розмірів і меж водоохоронних зон, що визначаються відповідно до Порядку визначення меж, з урахуванням конкретної ситуації.
Пунктами 4, 5 Порядку визначення розмірів і меж водоохоронних зон та режим ведення господарської діяльності в них, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.05.1996 № 486, передбачено, що у межах водоохоронних зон виділяються землі прибережних захисних смуг та смуги відведення з особливим режимом їх використання відповідно до статей 88-91 Водного кодексу України. Межі водоохоронних зон визначаються згідно з проектами землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об'єктів, крім випадків, встановлених Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», та/або комплексними планами просторового розвитку територій територіальних громад, та/або генеральними планами населених пунктів, які розробляються в порядку, визначеному Земельним кодексом України, Законами України «Про землеустрій» і «Про регулювання містобудівної діяльності», зазначаються в документації із землеустрою, містобудівній документації на місцевому та регіональному рівні.
Назва, склад та зміст проекту землеустрою визначаються замовником з урахуванням характеристик території конкретного об'єкта землеустрою.
Відомості про межі водоохоронних зон, прибережних захисних смуг та пляжних зон вносяться до Державного земельного кадастру як відомості про обмеження у використанні земель.
Аналіз наведених вище норм законодавства свідчить про те, що фактичний розмір і межі прибережної захисної смуги визначені нормами закону, а проект землеустрою щодо встановлення прибережної захисної смуги є лише документом, який містить графічні матеріали та відомості про обчислену площу в розмірі й межах, встановлених законодавством.
Водночас, відсутність цього проекту та невизначення відповідними органами державної влади на території межі прибережної захисної смуги в натурі не може трактуватися як відсутність самої прибережної захисної смуги та законодавством обмежена можливість до її встановлення передавати у приватну власність земельних ділянок, що підпадають під нормативно визначену (відповідно 25, 50 100-метрову) зону від урізу води.
Враховуючи вищезазначене, відсутність проекту землеустрою щодо встановлення прибережної захисної смуги не свідчить про відсутність такої, оскільки її розмір у такому випадку встановлюється статтями 60 ЗК України та 88 ВК України. Отже, відчуження у приватну власність земельних ділянок, які знаходяться у прибережній захисній смузі, без врахування обмежень, зазначених у ст. 59 ЗК України, суперечить нормам ст. ст. 83, 84 цього Кодексу.
Саме до такого правового висновку дійшов Верховний Суд України у постановах від 21.05.2014 у справі № 6-16цс14, у справі від 25.04.2018 за № 904/5974/16 і від 24.12.2014 у справі № 6-206цс14, від 22.08.20022 у справі № 910/9933/20, а також Велика Палата Верховного Суду у постановах від 30.05.2018 у справі № 469/1393/16-ц, від 28.11.2018 у справі №504/2864/13-ц, від 12.06.2019 у справі № 487/10128/14-ц, від 11.09.2019 у справі №487/10132/14-ц, в постанові Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України від 12.11.2014 у справі № 6-179цс14, в постанові від 22.04.2015 у справі № 6-52цс15).
Статтею 134 ЗК України передбачено обов'язковість продажу земельних ділянок державної чи комунальної власності або передачі їх у користування на конкурентних засадах (на земельних торгах).
Так, згідно з ч. 1 ст. 134 ЗК України земельні ділянки державної чи комунальної власності продаються або передаються в користування (оренду, суперфіцій, емфітевзис) окремими лотами на конкурентних засадах (на земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Статтею 152 ЗК України способами захисту прав на земельні ділянки, серед іншого, передбачено можливість визнання угоди недійсною; визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 210 ЗК України, угоди, укладені із порушенням встановленого законом порядку купівлі-продажу, ренти, дарування, застави, обміну земельних ділянок, визнаються недійсними за рішенням суду.
Статтею 203 ЦК України передбачено, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має вчинятися у формі, встановленій законом. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
У відповідності до ч. 1 ст. 215 ЦК України передбачено, що підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Згідно вимог ч. 1 ст. 216 ЦК України, у разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину.
Водночас, згідно з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 02.05.2018 (справа № 910/10136/17), проведення прилюдних торгів, складання за результатами їх проведення акта про проведення прилюдних торгів є оформлення договірних відносин купівлі-продажу майна на публічних торгах, а отже є правочином. Відчуження майна з прилюдних торгів належить до угод купівлі-продажу, а відтак така угода може визнаватися недійсною в судовому порядку з підстав недодержання в момент її вчинення вимог, встановлених частинами 1 - 3 та 6 ст. 203 Цивільного кодексу України (ч. 1 ст. 215 ЦК України).
Разом із тим слід зазначити, що оскільки за змістом ч. 1 ст. 215 Цивільного кодексу України підставами недійсності укладеного за результатами прилюдних торгів правочину є недодержання вимог закону в момент його укладення, тобто безпосередньо за результатами прилюдних торгів, то підставами для визнання прилюдних торгів недійсними є порушення встановлених законодавством правил проведення торгів.
Враховуючи вищевикладене, прийняття Сокирянською міською радою рішень про «Про затвердження переліку земельних ділянок комунальної власності, які будуть виставлятися на земельні торги окремими лотами та проведення торгів у формі аукціону з продажу права власності» від 08.06.2022 № 105/18-22 та про «Про затвердження умов продажу земельних ділянок комунальної власності, які будуть виставлятися на торги окремими лотами та проведення торгів у формі аукціону з продажу права власності» від 23.08.2022 № 174/20-22, до яких включено, серед інших, земельну ділянку з кадастровим номером 7324085500:05:001:0045, яка знаходиться в межах прибережної захисної смуги річки Дністер та згідно з чинним законодавством не може передаватись у приватну власність, суперечить вимогам Земельного та Водного кодексів України.
При цьому слід зауважити, що Сокирянська міська рада не мала перешкод у доступі до законодавства й у силу зовнішніх, об'єктивних, явних і видимих природних ознак спірної земельної ділянки, проявивши розумну обачність, могла і повинна була знати про те, що вона перебуває в межах водного фонду, а тому її вибуття з володіння держави відбуватиметься з порушенням вимог закону. Під обґрунтований сумнів з аналогічних підстав можна поставити і добросовісність набуття ОСОБА_2 права власності на неї.
Аналогічного правового висновку дійшла Велика Палата Верховного Суду у постановах від 30.01.2019 у справі № 357/9328/15-ц та від 15.09.2020 у справі №469/1044/17.
Підтвердженням факту обізнаності міської ради про приналежність спірної земельної ділянки до земель водного фонду свідчить те, що розроблений проект водоохоронної зони та зони санітарної охорони 2-го та 3-го поясів водосховищ Дністровського комплексного гідровузла в межах Сокирянського, Кельменецького, Хотинського районів, який був затверджений рішенням виконкому Чернівецької обласної ради народних депутатів від 15.05.1991 №117, був погоджений з відповідними райвиконкомами та обласними службами та доведений в подальшому до відома органів влади та місцевого самоврядування.
Водночас, факт перебування спірної земельної ділянки в межах прибережної захисної смуги підтверджено інформацією Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області від 08.02.2023 № 10-24-0.41-330/2-23, наданою на запит Дністровської окружної прокуратури від 19.12.2022 за № 51-5308вих-22.
Так, згідно з довідкою про проведену перевірку щодо додержання вимог земельного законодавства при використанні земельної ділянки (кадастровий номер 7324085500:05:001:0045) в урочищі «Вишнева» на території Ломачинецької сільської ради Сокирянського району Чернівецької області від 20.10.2017 № 0-24-0.45-5818/2-17, всі об'єкти, які розташовані на земельній ділянці, знаходяться в прибережній захисній смузі Дністровського водосховища.
Отже, земельна ділянка з кадастровим номером 7324085500:05:001:0045, розташована повністю у межах нормативних розмірів прибережної захисної смуги річки Дністер, тобто 100 метрової зони прибережної захисної смуги, як наслідок відчуження вищезазначеної земельної ділянки здійснено з порушенням вимог статей 58, 60 ЗК України, ст. 88 ВК України, оскільки землі прибережних захисних смуг перебувають у державній і комунальній власності та не враховано положення пункту 10.22 Державних будівельних норм «Містобудування. Планування і забудова населених пунктів» ДБН Б.2.2-1-01, згідно якого прибережні захисні смуги встановлюються по обидва береги річок та навколо водойм уздовж урізу води (у меженний період) для великих річок (площа водозбірного басейну більше 50тис. км 2 ), водосховищ на них, озер шириною 100 метрів. Якщо крутизна схилів перевищує три градуси, мінімальна ширина прибережної захисної смуги подвоюється.
Прибережні захисні смуги є природоохоронною територією з режимом обмеженої господарської діяльності (статті 61-62 ЗК України, статті 89-90 ВК України).
Землі прибережних захисних смуг є землями водного фонду України, на які розповсюджується особливий порядок їх використання та надання їх у користування. Такі землі можуть змінювати володільця лише у випадках, прямо передбачених у ЗК України та ВК України.
За таких умов землі прибережних захисних смуг за правилами частини другої статті 178 ЦК України є обмеженими в обороті, що полягає в тім, що вони можуть належати лише визначеним учасникам цивільного обороту.
Зокрема, у прибережних захисних смугах уздовж річок, навколо водойм та на островах забороняється: розорювання земель, садівництво та городництво; зберігання та застосування пестицидів і добрив; влаштування літніх таборів для худоби; будівництво будь-яких споруд (крім гідротехнічних, навігаційного призначення, гідрометричних та лінійних), у тому числі баз відпочинку, дач, гаражів та стоянок автомобілів; влаштування звалищ сміття, гноєсховищ, накопичувачів рідких і твердих відходів виробництва, кладовищ, скотомогильників, полів фільтрації тощо; миття та обслуговування транспортних засобів і техніки ( ст. 61 ЗК України, ст. 89 ВК України).
Наведені приписи зазначених норм матеріального права свідчать про те, що прибережна захисна смуга може перебувати лише в державній чи комунальній власності та використовуватися лише відповідно до її цільового призначення з урахуванням законодавчих обмежень щодо ведення господарської діяльності.
Тобто, передача земель водного фонду у приватну власність для будівництва та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення (для обслуговування бази відпочинку), як це визначено у витязі з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-0000518042022 від 21.06.2022, прикріпленому на веб-сайті в якості документації аукціону, взагалі не передбачено приписами законодавства.
Таким чином, проведення аукціону з продажу вищезазначеної земельної ділянки і, як наслідок, передача її на підставі договору купівлі- продажу земельної ділянки від 21.10.2022 у власність ОСОБА_2 суперечить вимогам земельного та водного законодавства.
03.10.2023 року керівником Дністровської окружної прокуратури подано заяву про уточнення позовних вимог, в якій посилаючись на рішення Великої Палати Верховного Суду, згідно якого застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від виду та змісту правовідносин, які виникли між сторонами, від змісту права чи інтересу, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення, невизнання або оспорення. Таке право чи інтерес мають бути захищені судом у спосіб, який є ефективним, тобто таким, що відповідає змісту відповідного права чи інтересу, характеру його порушення, невизнання або оспорення та спричинених цими діяннями наслідкам (близькі за змістом висновки викладені у постановах Великої Палати Верховного Суду від 05 червня 2018 року у справі № 338/180/17 (пункт 57), від 11 вересня 2018 року у справі №' 905/1926/16 (пункт 40), від 30 січня 2019 року у справі № 569/17272/15-ц, від 11 вересня 2019 року у справі № 487/10132/14-ц (пункт 89), від 16 червня 2020 року у справі № 145/2047/16-ц (пункт 7.23), від 13 жовтня 2020 року у справі № 369/10789/14-ц (пункт 7.37), від 28 вересня 2022 року № 483/448/20 (пункт 9.64)).
Вказував, що Велика Палата Верховного Суду у постанові від 28 вересня 2022 року у справі 483/448/20 (провадження № 14-206цс21, пункти 9.66-9.67) зауважила, що реалізація майна, зокрема майнових прав, на прилюдних торгах полягає у продажу цього майна, тобто у забезпеченні переходу права власності на нього до покупця - переможця прилюдних торгів. Тому, враховуючи передбачені законодавством щодо прилюдних торгів особливості, проведення таких торгів є правочином. Такий висновок узгоджується з приписами статей 650, 655 і частини четвертої статті 656 ЦК України, які відносять до договорів купівлі-продажу купівлю-продаж на публічних торгах і визначають, що до таких договорів застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено законом про ці види договорів купівлі-продажу або не випливає з їхньої суті (зокрема постанови Великої Палати Верховного Суду від 02 листопада 2021 року у справі № 925/1351/19 (пункти 6.17-6.18) та від 07 липня 2020 року у справі № 438/610/14-ц (пункти 38-39), від 06 липня 2022 року у справі № 914/2618/16 (пункт 32)). Оскільки продаж права оренди (у випадку заявленого позову - права власності) на публічних торгах є правочином (купівлею-продажем), то за певних умов оспорити можна такий правочин.
Отже, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 28 вересня 2022 року у справі 483/448/20 констатувала, що вимоги про визнання недійсними протоколу публічних торгів чи самих торгів не є належними та ефективними способами захисту (постанова Великої Палати Верховного Суду від 15 вересня 2022 року у справі № 910/12525/20 (пункт 104)).
Крім того, у цій же постанові Велика Палата Верховного Суду зазначила, що рішення органу місцевого самоврядування, на підставі якого відбувалась передача права щодо спірної земельної ділянки на торги вже було реалізоване та вичерпало дію фактом проведення торгів з продажу цього права, за наслідками якого був укладений відповідний договір. З огляду на зазначене, оспорювання вказаного рішення органу місцевого самоврядування не призведе до захисту інтересів держави у визнанні цього договору недійсним і поверненні земельної ділянки територіальній громаді. Для ефективного захисту інтересів держави у спірних правовідносинах достатньо визнати недійсним договір та повернути спірну земельну ділянку її власникові.
З огляду на вищевикладене, просив суд:
-визнати недійсним договір купівлі-продажу земельної ділянки, укладений 21 жовтня 2022 року між Сокирянською міською радою (ідентифікаційний код юридичної особи 04062156, місцезнаходження: 60200, Чернівецька область, Дністровський район, місто Сокиряни, вул. Шевченка, буд. № 3) та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (паспорт НОМЕР_1 , виданий Комсомольським ВМ УМВС України в Херсонській області 15 листопада 2002 року, РНОКПП НОМЕР_2 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ), зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 21 жовтня 2022 року, про що вчинено запис № 957;
-зобов'язати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (паспорт НОМЕР_3 , виданий Комсомольським ВМ УМВС України в Херсонській області 15 листопада 2002 року, РКОКПП НОМЕР_2 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ) повернути земельну ділянку площею 2,3891 та з кадастровим номером 7324085500:05:001:0045, яка розташована за межами с. Ломачинці, урочище «Вишнева», у власність Сокирянської міської територіальної громади Дністровського району Чернівецької області.
26.04.2023 року представник відповідача1 Сокирянської міської ради Дністровського району Чернівецької області Л. Степаненко надіслала до суду відзив на позов в якому вказувала, що із поданою позовною заявою Сокирянська міська рада не погоджується та вважає її необґрунтованою, з огляду на таке.
Відповідно до пункту 24 розділу X «Перехідні положення» Земельного кодексу України зі змінами, внесеними Законом України № 1423-ІХ від 28.04.2021, з дня набрання чинності цим пунктом землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель: а) що використовуються органами державної влади, державними підприємствами, установами, організаціями на праві постійного користування (у тому числі земельних ділянок, що перебувають у постійному користуванні державних лісогосподарських підприємств, та земель водного фонду, що перебувають у постійному користуванні державних водогосподарських підприємств, установ, організацій, Національної академії наук України, національних галузевих академій наук); б) оборони; в) природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення в межах об'єктів і територій природно- заповідного фонду загальнодержавного значення, лісогосподарського призначення; г) зони відчуження та зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи; ґ) під будівлями, спорудами, іншими об'єктами нерухомого майна державної власності; д) під об'єктами інженерної інфраструктури загальнодержавних та міжгосподарських меліоративних систем державної власності; е) визначених у наданих до набрання чинності цим пунктом дозволах на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, наданих органами виконавчої влади з метою передачі земельних ділянок у постійне користування державним установам природно- заповідного фонду, державним лісогосподарським та водогосподарським підприємствам, установам та організаціям, якщо рішення зазначених органів не прийняті.
При цьому, згідно із листом Міністерства юстиції України № 58383/67086-9-22/19.1.3 від 19.7.2022 підставою державної реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки у випадках, передбачених пунктом 24 розділу X «Перехідні положення» Земельного кодексу України, є саме Закон України № 1423-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин».
Отже, на підставі зазначених приписів законодавства та відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 291900892, земельна ділянка площею 2.3891 га, з кадастровим номером 7324085500:05:001:0045, з цільовим призначенням: 07.01 Для будівництва та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення, Чернівецька область, Сокирянський район, Ломачинецька сільська рада, урочище «Вишнева», та яка є об'єктом оскарження в даному позовному провадженні, на час виникнення спірних відносин перебувала у комунальній власності Сокирянської міської територіальної громади в особі Сокирянської міської ради.
Так, продаж права власності на оспорювану земельну ділянку Сокирянською міською радою як власником даної ділянки у встановленому порядку було виставлено на земельні торги. Згідно із протоколом електронного майданчика ТОВ «ДЕРЖЗАКУПІВЛІ.ОНЛАЙН» № LSE001-UА-20220826-89136 земельні торги по вказаній земельній ділянці відбулися, переможцем визначено ОСОБА_2 (РНОКПГІ НОМЕР_2 ).
Договір купівлі-продажу земельної ділянки із переможцем торгів укладено 21.10.2022, посвідчено нотаріусом та зареєстровано в реєстрі за № 957. Цією ж датою проведено державну реєстрацію права власності.
Позовні вимоги Дністровської окружної прокуратури ґрунтуються на твердженні, згідно з яким оспорювана земельна ділянка розташована повністю в межах нормативних розмірів прибережної захисної смуги річки Дністер, з огляду на що відчуження даної ділянки, на думку позивача, здійснено з порушенням законодавства України.
Вказані доводи Сокирянська міська рада вважає необґрунтованими, безпідставними та не підтвердженими будь-якими належними доказами зі сторони позивача.
Так, статтею 58 ЗК України визначено, що для створення сприятливого режиму вздовж морів, навколо озер, водосховищ та інших водних об'єктів встановлюються водоохоронні зони, межі яких зазначаються в документації із землеустрою, містобудівній документації на місцевому та регіональному рівнях. Відомості про межі водоохоронних зон вносяться до Державного земельного кадастру.
Відповідно до ст. 60 ЗК України вздовж річок, морів і навколо озер, водосховищ та інших водойм з метою охорони поверхневих водних об'єктів від забруднення і засмічення та збереження їх водності встановлюються прибережні захисні смуги. Прибережні захисні смуги встановлюються по берегах річок та навколо водойм уздовж урізу води (у меженний період) шириною, зокрема, для великих річок, водосховищ на них та озер - 100 метрів.
Межі прибережних захисних смуг, пляжних зон зазначаються в документації із землеустрою, містобудівній документації на місцевому та регіональному рівнях та позначаються органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування на місцевості інформаційними знаками. Відомості про межі прибережних захисних смуг, пляжних зон вносяться до Державного земельного кадастру як відомості про обмеження у використанні земель.
Однак, як вбачається з матеріалів справи та підтверджено позивачем у позовній заяві, жодних проектів землеустрою щодо встановлення прибережної захисної смуги з визначенням її меж щодо річки Дністер не розроблялось і не погоджувалось. Будь-які відомості про прибережну захисну смугу річки Дністер та її межі у Державному земельному кадастрі відсутні.
Даний факт також підтверджено листом ГУ Держеокадастру у Чернівецькій області № 10-24-0.21-2506/2-22 від 19.12.2022, в якому зазначено, що надати інформацію щодо накладення земельної ділянки з кадастровим номером 7324085500:05:001:0045 на землі водного фонду немає можливості, оскільки станом на 16.12.2022 відомості про прибережну захисну смугу річки Дністер до Державного земельного кадастру не внесені.
Більш того, як свідчить Витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-0001529892022, оспорюваній земельній ділянці площею 2.3891 га, з цільовим призначенням: 07.01 Для будівництва та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення, кадастровий номер 7324085500:05:001:0045 був присвоєний 06.05.2006 року, згідно із технічною документацією із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
При цьому, як значиться у розділі «Відомості про обмеження у використанні земельної ділянки» вказаного Витягу, відомості про обмеження у використанні земельної ділянки, встановлені Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 1 7.10.2012 № 1051, не зареєстровані.
Також із змісту вказаного Витягу випливає відсутність інформації про приналежність даної земельної ділянки до прибережної захисної смуги та наявність відповідних обмежень і у зазначеній документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) від 06.05.2006 року.
Поряд з цим, слід звернути увагу, що оспорювана земельна ділянка була сформована як об'єкт цивільних прав ще у 1989 році. Так, на підставі розпорядження Сокирянської районної державної адміністрації № 138-р від 20.03.2006 року надано «дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки для передачі в оренду площею 2.5 га для обслуговування бази відпочинку ВАТ «Кварц», без зміни цільового використання, в урочищі «Вишнева» в адмінмежах Ломачинецької сільської ради Сокирянського району за рахунок земель, які були надані в користування ВАТ «Кварц» (Державний акт Б № 038813)». Згодом, розпорядженням Сокирянської районної державної адміністрації № 549-р від 24.09.2007 року технічну документацію по інвентаризації земельної ділянки, яка надається в оренду ВАТ «Кварц» для обслуговування бази відпочинку в адмінмежах Ломачинецької сільської ради, в урочищі «Вишнева» - затверджено.
Згідно із вищезазначеним Державним актом на право користування землею серії Б № 038813 від 1987 року надано у безстрокове і безоплатне користування 6,8 га землі в межах згідно з планом землекористування. В записі № 2 розділу «Зміни в землекористуванні» даного Акту значиться розпорядження Ради Міністрів УРСР від 09.03.1989 № 90, на підставі якого загальну площу землі, наданої у користування, доповнено земельною ділянкою площею 2,5 га.
У зв'язку з цим, земельна ділянка площею 2,5 га в урочищі «Вишнева», в адмінмежах Ломачинецької сільської ради Сокирянського району була відведена у постійне користування згідно із діючим на той час законодавством.
Згідно із приписами Земельного кодексу Української РСР від 08.07.1970 № 2874а-07 (у редакції від 25.10.1988 № 6757-Х, діючої на час відведення земельної ділянки у користування) надання земельних ділянок у користування здійснюється у порядку відведення. Відведення у користування здійснюється, зокрема, на підставі постанови Ради Міністрів УРСР (ст.16). Приступати до користування наданою земельною ділянкою до встановлення відповідними землевпорядними органами меж цієї ділянки в натурі (на місцевості) і видачі документа, який засвідчує право користування землею, забороняється (ст.22). Проекти землеустрою по відведенню земельних ділянок затверджують ті органи державного управління, які мають право надавати земельні ділянки (ст.154). Землевпорядні проекти після затвердження переносяться за участю заінтересованих землекористувачів в натуру (на місцевість) з позначенням меж землекористувань межовими знаками встановленого зразка (ст.155).
Отже, як об'єкт цивільних прав земельна ділянка площею 2,5 га в урочищі «Вишнева», в адмінмежах Ломачинецької сільської ради Сокирянського району була сформована у 1989 році, та враховуючи принцип презумпції правомірності дій та рішень державних органів та органів місцевого самоврядування, формування її здійснювалось на підставі відповідного проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки у користування.
З огляду на це, формування земельної ділянки Сокирянською міською радою не здійснювалось, оскільки остання вже була сформована станом на дату прийняття міською радою оскаржуваного рішення, проведення аукціону та укладення договору купівлі-продажу. Будь-яких відомостей про приналежність даної ділянки до прибережної захисної смуги та відповідні обмеження при її формуванні не вносились.
Поряд із викладеним, слід зазначити, що відповідно до довідки про містобудівну документацію Сокирянської міської територіальної громади № 03 від 14.04.2023 року Сокирянською районною радою Чернівецької області 31.03.2017 прийнято рішення про розроблення Схеми планування території Сокирянського району № 14/06-17.
Метою розроблення Схеми планування території Сокирянського району було виявлення містобудівних проблем розвитку території та визначення напрямків їх вирішення при раціональному використанню територій та ресурсів району. Відповідна містобудівна документація розроблена Українським державним науково-дослідним інститутом проектування міст «ДІПРОМІСТО» імені Ю.М. Білоконя.
Так, вказана Схема планування містить принципові рішення з функціонального зонування території за видами переважного використання, планувальної організації, взаємопов'язаного комплексного розміщення основних об'єктів рекреації, промисловості, транспорту та інженерної інфраструктури, захисту населених пунктів від небезпечних геологічних і гідрогеологічних процесів, охорони навколишнього природного середовища, охорони нерухомих об'єктів культурної спадщини. При розробленні Схеми планування були враховані положення Схеми планування території Чернівецької області (Київ, інститут «Діпромісто», 2011 рік), програми соціально-економічного розвитку району, статистична та інша інформація.
Більше того, окрім процедури громадських обговорень, 12.02.2020 року відповідна документація розглядалась на засіданні архітектурно-містобудівної ради при управлінні містобудування та архітектури Чернівецької обласної державної адміністрації, де було вирішено схвалити та рекомендувати проект Схеми планування території Сокирянського району Чернівецької області для подальшого його затвердження.
Позитивний висновок експертного звіту в результаті розгляду зазначеної містобудівної документації надано і Державним підприємством «Державний науково-дослідний та проектно-вишукувальний інститут «НДІПРОЕКТРЕКОНСТРУКЦІЯ» у м. Київ.
Враховуючи вищевикладене, рішенням 22 сесії Сокирянської районної ради від 14.08.2020 № 24/22-20 було затверджено Схему планування території Сокирянського району Чернівецької області, яка актуальна і на даний час.
Згодом, з метою забезпечення сталого розвитку населених пунктів району, раціонального використання земель, створення повноцінного і безпечного життєвого середовища, врахування державних, громадських та приватних інтересів при плануванні, забудові та іншому використанні території розроблено та затверджено рішенням п'ятої сесії Сокирянської міської ради від 25.03.2021 №77/05-21 Генеральні плани населених пунктів Сокирянської територіальної громади Дністровського району Чернівецької області, а саме: с. Волошкове, с. Розколинці, с. Василівка, с. Ожеве, с. Ломачинці.
Так, відповідно до затвердженого в установленому порядку Генерального плану села Ломачинці Сокирянської територіальної громади Дністровського району Чернівецької області земельна ділянка площею 2.3891 га, з кадастровим номером 7324085500:05:001:0045, з цільовим призначенням: 07.01 Для будівництва та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення, включена в адміністративні межі села Ломачинці.
Згідно із статтею 1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» генеральний план населеного пункту - одночасно містобудівна документація на місцевому рівні та землевпорядна документація, що визначає принципові вирішення розвитку, планування, забудови та іншого використання території населеного пункту.
Статтею 17 цього ж Закону передбачено, що строк дії генерального плану населеного пункту не обмежується. Проектні рішення генерального плану населеного пункту повинні включати межі та правові режими всіх режимоутворюючих об'єктів та всіх обмежень у використанні земель (у тому числі обмежень у використанні земель у сфері забудови), встановлених до або під час розроблення проекту генерального плану (у тому числі межі та правові режими територій і об'єктів природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду, прибережних захисних смуг, водоохоронних зон, пляжних зон, інших охоронних зон, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон і зон особливого режиму використання земель).
Термін «встановлених до», застосований законодавцем у наведеній нормі, очевидно передбачає саме «встановлення» меж та правових режимів прибережних захисних смуг як активну правову дію із прив'язкою у часі, а не сумнівну «наявність» прибережної захисної смуги, незрозумілі та невизначені жодним правовим документом межі та обмеження, як це випливає з доводів позивача.
Однак, як зазначалось вище, згідно із вищенаведеними приписами ст. 60 ЗК України межі прибережної захисної смуги р. Дністер не встановлювались, відомості про них та обмеження у використанні земель у Державному земельному кадастрі - відсутні.
При цьому, частиною 2 ст. 173 ЗК України передбачено, що проекти землеустрою щодо зміни меж населених пунктів розробляються з урахуванням генеральних планів населених пунктів.
Разом з тим, у зв'язку із введенням на території України правового режиму воєнного стану згідно з указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022, а також неможливістю та обмеженнями щодо оплати розроблення проектів землеустрою, встановленими постановою Кабінету Міністрів України № 590 від 09.06.2021 «Про затвердження Порядку виконання повноважень Державною казначейською службою в особливому режимі в умовах воєнного стану» зі змінами, документація землеустрою щодо зміни меж населеного пункту с. Ломачинці перебуває на стадії розроблення.
Окрім цього, діючий Генеральний план села Ломачинці Сокирянської територіальної громади Дністровського району Чернівецької області, затверджений у встановленому законом порядку, не містить відомостей про належність оспорюваної земельної ділянки до прибережної захисної смуги р. Дністер, оскільки її межі не встановлювались ні до розроблення Генплану, ні після, ні під час формування земельної ділянки у 1989 році, ні під час присвоєння їй кадастрового номеру у 2006 році.
Відповідно до ч. 18 ст. 17 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» у разі затвердження у встановленому цим Законом порядку генерального плану населеного пункту не розробляються, зокрема, проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-кульгурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об'єктів (щодо обмежень у використанні земель, відомості про які підлягають внесенню до Державного земельного кадастру на підставі цього генерального плану населеного пункту).
Таким чином, рішення Сокирянської міської ради № 174/20-22 від 23.08.2022 «Про затвердження умов продажу земельних ділянок комунальної власності, які будуть виставлятися на земельні торги окремими лотами та проведення торгів у формі аукціону з продажу права власності в частині затвердження умов продажу земельної ділянки» площею 2.3891 та, з кадастровим номером 7324085500:05:001:0045, з цільовим призначенням: 07.01 Для будівництва та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення, є законним та обґрунтованим, а в доведення належності даної земельної ділянки до прибережної захисної смуги річки Дністер та наявності відповідних обмежень, позивачем не надано жодного належного та допустимого доказу, які б у своїй сукупності були б достатніми в розумінні цивільного процесуального законодавства, щоб дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
2. Заяви, клопотання, інші процесуальні дії у справі.
Ухвалою від 05.04.2023 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, призначено її до підготовчого судового засідання та визначено учасникам справи строки для подання до суду заяв по суті.
В підготовчому судовому засіданні представником відповідача 1 Сираєвою Н.С. заявлялось клопотання про призначення в даній цивільній справі земельно-технічної експертизи.
Ухвалою від 31.10.2023 року закрито підготовче провадження, призначено справу до розгляду по суті. Вказаною ухвалою судом було прийнято заяву керівника Дністровської окружної прокуратури Руснака П.А. про зменшення та уточнення позовних вимог.
19.02.2024 року представником відповідача 1 Сираєвою Н.С. подано до суду письмове клопотання про призначення судової земельно-технічної експертизи.
Ухвалою від 21.02.2024 року задоволено клопотання представника відповідача 1 призначено в даній цивільній справі судову земельно-технічну експертизу, проведення якої доручено експертам Київського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України та поставлено на вирішення експертам питання:
1.Чи розташована земельна ділянка (її частина) площею 2.3891 га, з кадастровим номером 7324085500:05:001:0045, з цільовим призначенням: 07.01 для будівництва та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення. Чернівецька область, Сокирянський район, Ломачинецька сільська рада, урочище «Вишнева» у межах нормативних розмірів прибережної захисної смуги річки Дністер?
2.Чи існує накладення земельної ділянки (її частини) площею 2.3891 га, з кадастровим номером 7324085500:05:001:0045. з цільовим призначенням: 07.01 Для будівництва та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення, Чернівецька область, Сокирянський район, Ломачинецька сільська рада, урочище «Вишнева» на землі прибережної захисної смуги річки Дністер?
18.06.2024 року до суду надійшов висновок експертів за результатами проведення комісійної судової земельно-технічної експертизи №4029/24-41 від 03.06.2024 року.
В судовому засіданні 20.12.2024 року ухвалено рішення суду по суті справи.
Заслухавши думку учасників судового процесу, вивчивши та дослідивши матеріали справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд вважає, що в задоволенні позову керівника Дністровської окружної прокуратури, поданого в інтересах держави, в особі територіальної громади, до Сокирянської міської ради Дністровського району Чернівецької області та ОСОБА_2 , про визнання недійсним договору купівлі-продажу земельної ділянки та зобов'язання вчинити дії слід відмовити, з огляду на таке.
3. Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.
Встановлено, що рішенням Сокирянської міської ради «Про затвердження переліку земельних ділянок комунальної власності, які будуть виставлятися на аукціон на земельні торги окремим лотами та проведення торгів у формі аукціону з продажу права власності» від 08.06.2022 року №105/18-22 затверджено перелік земельних ділянок комунальної власності, право власності яких планується виставляти на земельні торги (аукціони) окремим лотами, серед яких земельна ділянка за кадастровим номером 7324085500:05:001:0045, площею 2,3891 га, що розташована за межами села Ломачинці Дністровського району, площею 2,3891 га.
Згідно з витягом ДЗК від 21.06.2022 року № НВ-0000518042022, прикріпленому на веб-сайті в якості документації аукціону, у графі категорія земель зазначено «Землі рекреаційного призначення», цільове призначення «Рекреаційного призначення», вид використання земельної ділянки «Для обслуговування бази відпочинку».
Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 22.12.2021 року №291900892, аналогічно прикріпленому на зазначеному веб-ресурсі, право власності територіальної громади виникло на підставі рішення Сокирянської міської ради від 27.05.2021 року за № 161/07-21 «Про підтвердження права комунальної власності на земельні ділянки», опублікованому на офіційному веб-сайті Сокирянської міської ради.
Згідно з протоколом про результати земельних торгів № LSE001-UA-20220826-89136 Сокирянською міською радою в період з 26.08.2022 року до 26.09.2022 року проведено земельні торги, з переможцем яких, ОСОБА_2 , 21.10.2022 року укладено договір купівлі-продажу земельної ділянки з кадастровим номером 7324085500:05:001:0045 на суму 2711892,25 грн.
Договір купівлі-продажу земельної ділянки із переможцем торгів укладено 21.10.2022, посвідчено нотаріусом та зареєстровано в реєстрі за № 957. Цією ж датою проведено державну реєстрацію права власності.
Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 291900892, земельна ділянка площею 2.3891 га, з кадастровим номером 7324085500:05:001:0045, з цільовим призначенням: 07.01 Для будівництва та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення, Чернівецька область, Сокирянський район, Ломачинецька сільська рада, урочище «Вишнева», та яка є об'єктом оскарження в даному позовному провадженні, на час виникнення спірних відносин перебувала у комунальній власності Сокирянської міської територіальної громади в особі Сокирянської міської ради.
Згідно листа ГУ Держеокадастру у Чернівецькій області № 10-24-0.21-2506/2-22 від 19.12.2022 року, зазначено, що надати інформацію щодо накладення земельної ділянки з кадастровим номером 7324085500:05:001:0045 на землі водного фонду немає можливості, оскільки станом на 16.12.2022 відомості про прибережну захисну смугу річки Дністер до Державного земельного кадастру не внесені.
Згідно Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-0001529892022, оспорюваній земельній ділянці площею 2.3891 га, з цільовим призначенням: 07.01 Для будівництва та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення, кадастровий номер 7324085500:05:001:0045 був присвоєний 06.05.2006 року, згідно із технічною документацією із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
При цьому, як значиться у розділі «Відомості про обмеження у використанні земельної ділянки» вказаного Витягу, відомості про обмеження у використанні земельної ділянки, встановлені Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 1 7.10.2012 № 1051, не зареєстровані.
Також із змісту вказаного Витягу випливає відсутність інформації про приналежність даної земельної ділянки до прибережної захисної смуги та наявність відповідних обмежень і у зазначеній документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) від 06.05.2006 року.
На підставі розпорядження Сокирянської районної державної адміністрації № 138-р від 20.03.2006 року надано «дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки для передачі в оренду площею 2.5 га для обслуговування бази відпочинку ВАТ «Кварц», без зміни цільового використання, в урочищі «Вишнева» в адмінмежах Ломачинецької сільської ради Сокирянського району за рахунок земель, які були надані в користування ВАТ «Кварц» (Державний акт Б № 038813)».
Розпорядженням Сокирянської районної державної адміністрації № 549-р від 24.09.2007 року технічну документацію по інвентаризації земельної ділянки, яка надається в оренду ВАТ «Кварц» для обслуговування бази відпочинку в адмінмежах Ломачинецької сільської ради, в урочищі «Вишнева» - затверджено.
Згідно із вищезазначеним Державним актом на право користування землею серії Б № 038813 від 1987 року надано у безстрокове і безоплатне користування 6,8 га землі в межах згідно з планом землекористування. В записі № 2 розділу «Зміни в землекористуванні» даного Акту значиться розпорядження Ради Міністрів УРСР від 09.03.1989 № 90, на підставі якого загальну площу землі, наданої у користування, доповнено земельною ділянкою площею 2,5 га.
У зв'язку з цим, земельна ділянка площею 2,5 га в урочищі «Вишнева», в адмінмежах Ломачинецької сільської ради Сокирянського району була відведена у постійне користування згідно із діючим на той час законодавством.
Отже, як об'єкт цивільних прав земельна ділянка площею 2,5 га в урочищі «Вишнева», в адмінмежах Ломачинецької сільської ради Сокирянського району була сформована у 1989 році, та враховуючи принцип презумпції правомірності дій та рішень державних органів та органів місцевого самоврядування, формування її здійснювалось на підставі відповідного проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки у користування.
Згідно довідки про містобудівну документацію Сокирянської міської територіальної громади № 03 від 14.04.2023 року Сокирянською районною радою Чернівецької області 31.03.2017 прийнято рішення про розроблення Схеми планування території Сокирянського району № 14/06-17.
Метою розроблення Схеми планування території Сокирянського району було виявлення містобудівних проблем розвитку території та визначення напрямків їх вирішення при раціональному використанню територій та ресурсів району. Відповідна містобудівна документація розроблена Українським державним науково-дослідним інститутом проектування міст «ДІПРОМІСТО» імені Ю.М. Білоконя.
Вказана Схема планування містить принципові рішення з функціонального зонування території за видами переважного використання, планувальної організації, взаємопов'язаного комплексного розміщення основних об'єктів рекреації, промисловості, транспорту та інженерної інфраструктури, захисту населених пунктів від небезпечних геологічних і гідрогеологічних процесів, охорони навколишнього природного середовища, охорони нерухомих об'єктів культурної спадщини. При розробленні Схеми планування були враховані положення Схеми планування території Чернівецької області (Київ, інститут «Діпромісто», 2011 рік), програми соціально-економічного розвитку району, статистична та інша інформація.
12.02.2020 року відповідна документація розглядалась на засіданні архітектурно-містобудівної ради при управлінні містобудування та архітектури Чернівецької обласної державної адміністрації, де було вирішено схвалити та рекомендувати проект Схеми планування території Сокирянського району Чернівецької області для подальшого його затвердження. Позитивний висновок експертного звіту в результаті розгляду зазначеної містобудівної документації надано і Державним підприємством «Державний науково-дослідний та проектно-вишукувальний інститут «НДІПРОЕКТРЕКОНСТРУКЦІЯ» у м. Київ.
Рішенням 22 сесії Сокирянської районної ради від 14.08.2020 № 24/22-20 було затверджено Схему планування території Сокирянського району Чернівецької області, яка актуальна і на даний час.
З метою забезпечення сталого розвитку населених пунктів району, раціонального використання земель, створення повноцінного і безпечного життєвого середовища, врахування державних, громадських та приватних інтересів при плануванні, забудові та іншому використанні території розроблено та затверджено рішенням п'ятої сесії Сокирянської міської ради від 25.03.2021 №77/05-21 Генеральні плани населених пунктів Сокирянської територіальної громади Дністровського району Чернівецької області, а саме: с. Волошкове, с. Розколинці, с. Василівка, с. Ожеве, с. Ломачинці.
Відповідно до затвердженого в установленому порядку Генерального плану села Ломачинці Сокирянської територіальної громади Дністровського району Чернівецької області земельна ділянка площею 2.3891 га, з кадастровим номером 7324085500:05:001:0045, з цільовим призначенням: 07.01 Для будівництва та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення, включена в адміністративні межі села Ломачинці.
Діючий Генеральний план села Ломачинці Сокирянської територіальної громади Дністровського району Чернівецької області, затверджений у встановленому законом порядку, не містить відомостей про належність оспорюваної земельної ділянки до прибережної захисної смуги р. Дністер, оскільки її межі не встановлювались ні до розроблення Генплану, ні після, ні під час формування земельної ділянки у 1989 році, ні під час присвоєння їй кадастрового номеру у 2006 році.
Вказані обставини підтвердила допитана в якості спеціаліста в судовому засіданні начальник відділу містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства та благоустрою Сокирянської міської ради ОСОБА_3 .
Згідно висновку експертів Київського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України за результатами проведення комісійної судової земельно-технічної експертизи №4029/24-41 від 03.06.2024 року:
1.Земельна ділянка з кадастровим номером 7324085500:05:001:0045, площею 2,3891 га, у межах нормативних розмірів прибережної захисної смуги річки Дністер не розташована.
2.Земельна ділянка з кадастровим номером 7324085500:05:001:0045, площею 2,3891 га, на землі прибережної захисної смуги річки Дністер не накладається.
Земельна ділянка з кадастровим номером 7324085500:05:001:0045, площею 2,3891 га, розташована поза межами прибережної захисної смуги Дністровського водосховища на річці Дністер, яка визначена Генеральним планом села Ломачинці Дністровського району Чернівецької області, затвердженим рішенням 5-ї сесії Сокирянської міської ради Дністровського району Чернівецької області 8-го скликання від 25.03.2021 року №77/05-21.
Розташування вказаної земельної ділянки відносно меж прибережної захисної смуги Дністровського водосховища на річці Дністер схематично зображено на малюнках 6,7 у дослідницькій частині висновку.
4. Мотивована оцінка аргументів сторін, порушення прав.
Доводи прокурора що оспорювана земельна ділянка розташована повністю в межах нормативних розмірів прибережної захисної смуги річки Дністер, з посиланням на інформацію Басейнового управління водних ресурсів річок Прут та Сірет Державного агентства водних ресурсів України від 09.12.2022 року за №1137/06/2022, наданою на запит окружної прокуратури від 21.11.2022 року за №51-4728 вих-22 суд вважає необґрунтованими та безпідставними, адже згідно вказаної інформації, за результатами співставлення даних інтернет ресурсу з картографічними матеріалами робочого проекту водоохоронної зони правого берега водосховища Дністровської ГЕС на території урочища «Вишневе» орієнтовне розташування земельної ділянки за кадастровим номером 7324085500:05:001:0045 знаходиться в прибережній захисній смузі Дністровського водосховища, обмеженій згідно з чинним законодавством в обороті. Тобто, вказана інформація нічим не підтверджена та є лише припущенням.
Аналогічно, безпідставним є посилання прокурора на довідку про проведену перевірку щодо додержання вимог земельного законодавства при використанні земельної ділянки (кадастровий номер 7324085500:05:001:0045) в урочищі «Вишнева» на території Ломачинецької сільської ради Сокирянського району Чернівецької області від 20.10.2017 № 0-24-0.45-5818/2-17, адже вказано довідка містить виключно інформаційний характер та спростовується дослідженими судом доказами:
-Генеральним планом села Ломачинці Дністровського району Чернівецької області, затвердженим рішенням 5-ї сесії Сокирянської міської ради Дністровського району Чернівецької області 8-го скликання від 25.03.2021 року №77/05-21;
-Поясненнями начальника відділу містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства та благоустрою Сокирянської міської ради Вітковської О.С.;
-Висновком експертів Київського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України за результатами проведення комісійної судової земельно-технічної експертизи №4029/24-41 від 03.06.2024 року.
5. Норми права, які застосував суд.
Згідно статті 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін.
Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом.
Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно статті 72 ЦПК України експертом може бути особа, яка володіє спеціальними знаннями, необхідними для з'ясування відповідних обставин справи. Експерт може призначатися судом або залучатися учасником справи. Експерт зобов'язаний дати обґрунтований та об'єктивний письмовий висновок на поставлені йому питання.
Відповідно до статті 74 ЦПК України спеціалістом є особа, яка володіє спеціальними знаннями та навичками, необхідними для застосування технічних засобів, і призначена судом для надання консультацій та технічної допомоги під час вчинення процесуальних дій, пов'язаних із застосуванням таких технічних засобів (фотографування, складання схем, планів, креслень, відбору зразків для проведення експертизи тощо).
Відповідно до пункту 24 розділу X «Перехідні положення» Земельного кодексу України зі змінами, внесеними Законом України № 1423-ІХ від 28.04.2021, з дня набрання чинності цим пунктом землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель: а) що використовуються органами державної влади, державними підприємствами, установами, організаціями на праві постійного користування (у тому числі земельних ділянок, що перебувають у постійному користуванні державних лісогосподарських підприємств, та земель водного фонду, що перебувають у постійному користуванні державних водогосподарських підприємств, установ, організацій, Національної академії наук України, національних галузевих академій наук); б) оборони; в) природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення в межах об'єктів і територій природно- заповідного фонду загальнодержавного значення, лісогосподарського призначення; г) зони відчуження та зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи; ґ) під будівлями, спорудами, іншими об'єктами нерухомого майна державної власності; д) під об'єктами інженерної інфраструктури загальнодержавних та міжгосподарських меліоративних систем державної власності; е) визначених у наданих до набрання чинності цим пунктом дозволах на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, наданих органами виконавчої влади з метою передачі земельних ділянок у постійне користування державним установам природно- заповідного фонду, державним лісогосподарським та водогосподарським підприємствам, установам та організаціям, якщо рішення зазначених органів не прийняті.
Згідно листа Міністерства юстиції України № 58383/67086-9-22/19.1.3 від 19.7.2022 підставою державної реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки у випадках, передбачених пунктом 24 розділу X «Перехідні положення» Земельного кодексу України, є саме Закон України № 1423-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин».
Статтею 58 ЗК України визначено, що для створення сприятливого режиму вздовж морів, навколо озер, водосховищ та інших водних об'єктів встановлюються водоохоронні зони, межі яких зазначаються в документації із землеустрою, містобудівній документації на місцевому та регіональному рівнях. Відомості про межі водоохоронних зон вносяться до Державного земельного кадастру.
Відповідно до ст. 60 ЗК України вздовж річок, морів і навколо озер, водосховищ та інших водойм з метою охорони поверхневих водних об'єктів від забруднення і засмічення та збереження їх водності встановлюються прибережні захисні смуги. Прибережні захисні смуги встановлюються по берегах річок та навколо водойм уздовж урізу води (у меженний період) шириною, зокрема, для великих річок, водосховищ на них та озер - 100 метрів.
Межі прибережних захисних смуг, пляжних зон зазначаються в документації із землеустрою, містобудівній документації на місцевому та регіональному рівнях та позначаються органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування на місцевості інформаційними знаками. Відомості про межі прибережних захисних смуг, пляжних зон вносяться до Державного земельного кадастру як відомості про обмеження у використанні земель.
Згідно із приписами Земельного кодексу Української РСР від 08.07.1970 № 2874а-07 (у редакції від 25.10.1988 № 6757-Х, діючої на час відведення земельної ділянки у користування) надання земельних ділянок у користування здійснюється у порядку відведення. Відведення у користування здійснюється, зокрема, на підставі постанови Ради Міністрів УРСР (ст.16). Приступати до користування наданою земельною ділянкою до встановлення відповідними землевпорядними органами меж цієї ділянки в натурі (на місцевості) і видачі документа, який засвідчує право користування землею, забороняється (ст.22). Проекти землеустрою по відведенню земельних ділянок затверджують ті органи державного управління, які мають право надавати земельні ділянки (ст.154). Землевпорядні проекти після затвердження переносяться за участю заінтересованих землекористувачів в натуру (на місцевість) з позначенням меж землекористувань межовими знаками встановленого зразка (ст.155).
Згідно із статтею 1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» генеральний план населеного пункту - одночасно містобудівна документація на місцевому рівні та землевпорядна документація, що визначає принципові вирішення розвитку, планування, забудови та іншого використання території населеного пункту.
Статтею 17 цього ж Закону передбачено, що строк дії генерального плану населеного пункту не обмежується. Проектні рішення генерального плану населеного пункту повинні включати межі та правові режими всіх режимоутворюючих об'єктів та всіх обмежень у використанні земель (у тому числі обмежень у використанні земель у сфері забудови), встановлених до або під час розроблення проекту генерального плану (у тому числі межі та правові режими територій і об'єктів природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду, прибережних захисних смуг, водоохоронних зон, пляжних зон, інших охоронних зон, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон і зон особливого режиму використання земель).
Частиною 2 ст. 173 ЗК України передбачено, що проекти землеустрою щодо зміни меж населених пунктів розробляються з урахуванням генеральних планів населених пунктів.
Відповідно до ч. 18 ст. 17 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» у разі затвердження у встановленому цим Законом порядку генерального плану населеного пункту не розробляються, зокрема, проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-кульгурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об'єктів (щодо обмежень у використанні земель, відомості про які підлягають внесенню до Державного земельного кадастру на підставі цього генерального плану населеного пункту).
6. Судові витрати.
Частина 1 ст. 141 ЦПК України передбачає, що судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. А тому, оскільки в задоволенні позову відмовлено, судові витрати, що складаються із судового збору покладаються на позивача.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 2, 4, 7, 10, 12, 13, 17, 18, 81-82, ч. 1 ст. 141, п. 2 ч. 1, ч. 3 ст. 258, ст. ст. 259, 263 - 265, 268, ч. 1, 2 ст. 273 ЦПК України, суд,
В задоволені позову керівника Дністровської окружної прокуратури, поданого в інтересах держави, в особі територіальної громади до Сокирянської міської ради Дністровського району Чернівецької області та ОСОБА_2 , про визнання недійсним договору купівлі-продажу земельної ділянки та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Чернівецького апеляційного суду через Сокирянський районний суд Чернівецької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне найменування учасників процесу:
Позивач: Керівник Дністровської окружної прокуратури Руснак Петро Анатолійович (вул. Сагайдачного, 39Б, смт. Кельменці, Дністровський район, Чернівецька область, 60100);
Відповідач 1.: Сокирянська міська рада Дністровського району Чернівецької області (вул. Шевченка, 3 м. Сокиряни, Дністровський район, Чернівецька область, 60200);
Відповідач 2.: ОСОБА_2 , АДРЕСА_1 .
Суддя:
Повний текст рішення складено 31.12.2024 року