Справа №348/3094/24
Провадження № 2-о/348/201/24
02 січня 2025 року м. Надвірна
Суддя Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області Гундяк Т.Д., розглянувши матеріали за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - Делятинська селищна рада Надвірнянського району Івано-Франківської області, про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на момент відкриття спадщини,
31.12.2024 ОСОБА_1 , інтереси якої представляє адвокат Гандзюк І.Р., звернулася до суду із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на момент відкриття спадщини.
Дослідивши матеріали заяви, вважаю, що заява підлягає направленню до іншого суду за підсудністю з огляду на таке.
Відповідно до ст. 4 ЦПК України кожна особа має право у порядку, встановленому цим Кодексом, звернутись до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів. Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законами України, що встановлено ст. 5 ЦПК України.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.
Відповідно до ч. 1 ст. 316 ЦПК України заява фізичної особи про встановлення факту, що має юридичне значення, подається до суду за місцем її проживання.
За положеннями ст. 4 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» Єдиний державний демографічний реєстр, зокрема, використовується для обліку інформації про зареєстроване або задеклароване місце проживання (перебування) особи.
Декларування та реєстрація місця проживання (перебування) особи здійснюється з метою ведення офіційного листування та здійснення інших комунікацій з особою. Особа одночасно може мати лише одне задеклароване або одне зареєстроване місце проживання (перебування) ст. 3, 4 Закону України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні».
Ураховуючи наведене, законодавством чітко встановлений порядок декларування/реєстрації як місця проживання, так і місця перебування фізичної особи на території України, яке вимагає обов'язкового внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру про місце проживання або місце перебування особи.
Водночас, суд наголошує, що терміни «місце проживання (перебування, знаходження)» чинне законодавство пов'язує саме з зареєстрованим у встановленому Законом України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні» порядку проживанням особи, а не за її фактичним перебуванням.
Згідно положень глави 2 розділу І ЦПК України під місцем проживання фізичної особи розуміється зареєстроване у встановленому законом порядку місце її проживання або перебування. Правовий аналіз наведених положень ЦПК України свідчить про право заявника на звернення з заявою про встановлення факту за зареєстрованим місцем проживання або перебування заявника.
Верховний Суд в складі Об'єднаної палати Касаційного цивільного суду у постанові від 24 червня 2024 року у справі № 554/7669/21, провадження № 61-5805сво23, вважав за необхідне відступити від висновку щодо застосування частини першої статті 28 ЦПК України, викладеного у постановах Верховного Суду у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду від 17 червня 2022 року у справі № 556/1395/21 (провадження № 61-3887св220), Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного від 12 лютого 2020 року у справі № 161/1246/18 (провадження № 61-35403св18) щодо визначення підсудності за фактичним місцем проживання або перебування позивача, відмінним від зареєстрованого, та вказав, що положення ч. 1 ст. 27, ч. 1 ст. 28 ЦПК України імперативно встановлюють, що визначення територіальної юрисдикції (підсудності) здійснюється з урахуванням зареєстрованого місця проживання або перебування фізичної особи - сторони у справі, якщо інше не передбачено законом. Зазначена вимога процесуального закону унеможливлює зловживання процесуальними правами при визначенні підсудності.
Також Об'єднана палата Касаційного цивільного суду у вказаній постанові дійшла висновків, що в нормах ЦПК України передбачено використання лише зареєстрованого місця проживання, фактичне місце проживання фізичної особи не має правового значення.
З огляду на викладене, використання для встановлення конкретного суду за визначеною територіальною підсудністю фактичної адреси проживання матиме наслідком невизначеність при вчиненні окремих процесуальних дій, адже фактичне місце проживання може змінюватись чи не щодня. Крім того, особа може мати більше ніж одне фактичне місце проживання, але зареєстроване може бути лише одне місце проживання.
В своїй заяві ОСОБА_1 зазначає, що вона проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
З доданої копії паспорта громадянина України заявниці встановлено, що її місце проживання зареєстровано по АДРЕСА_2 , що за територіальною підсудністю відноситься до Уманського міськрайонного суду Черкаської області.
Доказів реєстрації у встановленому законом порядку місця проживання заявниці в с-щі Делятин, на який розповсюджується територіальна юрисдикція Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області, до заяви не додано.
Відповідно до ч. 8 ст. 187 ЦПК України суддя, з метою визначення підсудності, може користуватися інформацією з Єдиного державного демографічного реєстру.
Судом було здійснено запит до Єдиного державного демографічного реєстру.
Згідно відповіді № 1004671 від 02.01.2024 з Єдиного державного демографічного реєстру заявниця ОСОБА_1 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 .
У відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 31 ЦПК України суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
За змістом Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950, Закону України «Про виконання рішень, застосування практики Європейського суду з прав людини», інститут підсудності безпосередньо пов'язаний із забезпеченням права на справедливий судовий розгляд, який закріплений у п. 1 ст. 6 Конвенції, оскільки за його допомогою визначається «належний суд», тобто суд, уповноважений розглядати конкретну справу.
Прецедентна практика Європейського суду з прав людини виходить з того, що реалізуючи п. 1ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо доступності правосуддя та справедливого судового розгляду, кожна держава-учасниця цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких - не допустити судовий процес у безладний рух.
Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до підсудності якого вона віднесена процесуальним законом (ст. 8 Закону України «Про судоустрій і статус суддів»).
Крім того, недотримання правил територіальної юрисдикції (підсудності) є порушенням процесуального закону, який є підставою для скасування рішення з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю (ч. 1 ст. 378 ЦПК України).
Одночасно слід звернути увагу на можливість заявниці брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції в порядку ст. 212 ЦПК України чи заявити клопотання про розгляд справи за відсутності учасника справи, як це передбачено ч. 3 ст. 211 ЦПК України.
Передача справи на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду, не порушує право заявника доступу до правосуддя, оскільки не обмежує процедуру вирішення заяви.
Таким чином, вказану цивільну справу необхідно направити за підсудністю Уманського міськрайонного суду Черкаської області, як суду за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання заявника.
Керуючись ст. 31, 293, 315, 316 ЦПК України,
Цивільну справу №348/3094/24, провадження №2-о/348/201/24, за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - Делятинська селищна рада Надвірнянського району Івано-Франківської області, про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на момент відкриття спадщини передати Уманському міськрайонному суду Черкаської області (вулиця Коломенська, 18, Умань, Черкаська область, 20300).
Передачу справи здійснити не пізніше п'яти днів після закінчення строку на оскарження цієї ухвали, а в разі подання скарги - не пізніше п'яти днів після залишення скарги без задоволення.
На ухвалу щодо передачі справи на розгляд іншому суду може бути подано апеляційну скаргу безпосередньо до Івано-Франківського апеляційного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Ухвала, що постановлена судом поза межами судового засідання набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Повний текст ухвали складено 02.01.2025.
Суддя Гундяк Т.Д.