ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/22252/24
провадження № 3/753/7705/24
"05" грудня 2024 р. суддя Дарницького районного суду м. Києва Якусик О.В., розглянувши матеріали, які надійшли з Національного агентства з питань запобігання корупції про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення №50-33/401 від 28 жовтня 2024 року, ОСОБА_1 у порушення частини одинадцятої статті 17 Закону України «Про політичні партії в Україні» не відобразив у відповідних розділах Звіту, поданого політичною партією «НАРОДНИЙ ФРОНТ» (код ЄДРПОУ 39181335) за 2023 рік до Єдиного державного реєстру звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, отриманого 30 березня 2023 року спонсорського внеску від ОСОБА_2 у вигляді «оплати адміністративного збору за державну реєстрацію змін до відомостей про Партію, що містяться в Єдиному державному реєстрі» у розмірі 840,00 грн або наявних у Партії фінансових зобов'язань перед ОСОБА_2 щодо сплати останнім адміністративного збору за державну реєстрацію змін до відомостей про Партію, що містяться в Єдиному державному реєстрі, чим вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачене статтею 212-21 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений у встановленому законом порядку шляхом направлення повістки про виклик до суду за адресою, вказаною у протоколі про адміністративне правопорушення.
Крім того, відомості про дату судового засідання були відображені на вебсайті «Судова влада України» у розділі «Стан розгляду справ».
Причини неявки до суду ОСОБА_1 не повідомив.
Згідно з положеннями статті 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на підставі яких у визначеному законом порядку встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи та інших обставин справи, що мають значення для її правильного вирішення. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами (стаття 251 КУпАП).
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 КУпАП.
Орган (посадова особа), у відповідності з приписами статті 252 КУпАП, оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Стаття 212-21 КУпАП передбачає відповідальність за Порушення встановленого порядку або строків подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру або подання фінансового звіту, оформленого з порушенням встановлених вимог.
Як слідує зі змісту протоколу та доданих до нього документів, Національне агентство відповідно до статті 17 Закону України «Про політичні партії в Україні» здійснило перевірку Звіту, поданого політичною партією «НАРОДНИЙ ФРОНТ» за 2023 рік до Єдиного державного реєстру звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, та встановило неповноту інформації, що полягає у невідображенні у такому Звіті відомостей про отриманий спонсорський внесок у вигляді оплати адміністративного збору за проведення державної реєстрації змін до відомостей про Партію в загальному розмірі 840,00 грн та/або наявності фінансових зобов'язань на користь третьої особи, яка здійснила оплату вказаного адміністративного збору.
Так, під час перевірки відповідності відомостей, зазначених у Звіті Партії, Національне агентство виявило, що 23 травня 2023 року Міністерством юстиції України проведено державну реєстрацію змін до відомостей про Партію в частині зміни фізичних осіб або зміни відомостей про фізичних осіб - платників податків, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності. 30 березня 2023 року у відділенні AT «ОЩАДБАНК» ОСОБА_2 сплачено адміністративний збір за державну реєстрацію змін до відомостей про Партію, що містяться в Єдиному державному реєстрі, про що свідчить квитанція AT «Ощадбанк» від 30 березня 2023 року № 16 на загальну суму 840,00 грн.
У поданому Партією Звіті за 2023 рік у розділі «Внески та інші надходження» / «Зобов'язання фінансового характеру» відсутні відомості щодо отриманого 30 березня 2023 року спонсорського внеску від ОСОБА_2 у вигляді «оплати адміністративного збору за державну реєстрацію змін до відомостей про Партію, що містяться в Єдиному державному реєстрі» у розмірі 840,00 грн або наявних у Партії фінансових зобов'язань перед ОСОБА_2 щодо сплати останнім адміністративного збору за державну реєстрацію змін до відомостей про Партію, що містяться в Єдиному державному реєстрі.
Водночас пунктом 1 частини 3, частиною 4 статті 14 Закону визначено, що надання матеріальної та фінансової підтримки політичним партіям здійснюється у формі внесків на підтримку партій.
Внеском на підтримку політичної партії є грошові кошти чи інше майно, переваги, пільги, послуги, позики (кредити), нематеріальні активи, будь-які інші вигоди нематеріального або негрошового характеру, у тому числі членські внески членів політичної партії, спонсорство третіми особами заходів чи іншої діяльності на підтримку партії, товари, роботи, послуги, надані або отримані безоплатно чи на пільгових умовах (за ціною, нижчою за ринкову вартість ідентичних або подібних робіт, товарів та послуг на відповідному ринку), отримані політичною партією, її місцевою організацією, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи.
Згідно з частиною 11 статті 17 Закону Звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру обов'язково включає, зокрема такі розділи:
2) «Внески та інші надходження за звітний період», в якому має бути наведено повну та достовірну інформацію про внески (грошові внески; майнові внески; внески роботами або послугами; внески нематеріальними активами; внески, надані шляхом фінансування заходів або діяльності на користь політичної партії чи її місцевої організації, яка у встановленому порядку набула статусу юридичної особи; кошти державного фінансування (у разі його отримання відповідно до закону); доходи, майно та нематеріальні активи, які не є внесками відповідно до цього Закону; кошти, які не є ні доходами, ні внесками, отримані політичною партією, місцевою організацією політичної партії, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи, протягом звітного кварталу);
4) «Зобов'язання фінансового характеру станом на кінець звітного періоду», в якому має бути наведено повну та достовірну інформацію про всі фінансові зобов'язання політичної партії (її місцевої організації, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи). Якщо фінансове зобов'язання політичної партії (її місцевої організації, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи) виникло у звітному періоді та було виконано політичною партією (її місцевою організацією, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи) у цьому самому звітному періоді, таке фінансове зобов'язання не відображається у звіті політичної партії про її майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру.
Невідображення у відповідних розділах (2, 4) Звіту Партії за 2023 рік отриманого 30 березня 2023 року спонсорського внеску від ОСОБА_2 у вигляді оплати адміністративного збору у розмірі 840,00 грн або наявних у Партії фінансових зобов'язань перед ОСОБА_2 щодо сплати останнім адміністративного збору, свідчить про порушення вищенаведених вимог до змісту Звіту, передбачених частиною одинадцятою статті 17 Закону.
На підтвердження викладених у протоколі обставин, до протоколу додано:
- Звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру політичної партії «НАРОДНИЙ ФРОНТ» за 2023 рік;
- опис документів з реєстраційної справи № 106502892987, копії Заяви від 30 березня 2023 року № 002/02-23, квитанції від 30 березня 2023 року, розпорядження політичної партії «НАРОДНИЙ ФРОНТ» від 30 березня 2023 року, заяви щодо державної реєстрації юридичної особи громадського формування від 30 березня 2023 року, довіреності політичної партії «НАРОДНИЙ ФРОНТ» від 30 грудня 2022 року, якою уповноважено ОСОБА_2 на представництво інтересів Партії з метою проведення державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, правовий висновок від 23 травня 2023 року державного реєстратора Гуменюк О.О. щодо відповідності вимогам Конституції та законів України, статуту (положенню) громадського формування документів, поданих для державної реєстрації змін до відомостей про політичну партію «НАРОДНИЙ ФРОНТ», що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань;
лист Національного агентства з питань запобігання корупції № 50-20/26393-24 від 17 квітня 2024 року про надання інформації;
лист політичної партії «НАРОДНИЙ ФРОНТ» від 13 травня 2024 року;
Висновок про результати перевірки Звіту про майно доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру політичної партії «НАРОДНИЙ ФРОНТ» за 2023 рік, затверджений наказом Національного агентства від 14 червня 2024 року № 153/24;
лист політичної партії «НАРОДНИЙ ФРОНТ» від 07 липня 2021 року № 07/54921/21, розпорядження № 10/01-17пр від 18 січня 2017 року про призначення ОСОБА_1 , розпорядження № 4/07-17-пр від 03 липня 2017 року про переведення ОСОБА_1 , копію паспорту ОСОБА_1 та довідки про присвоєння РНОКПП;
витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань;
наказ про внесення змін у додаток до наказу Національного агентства з питань запобігання корупції від 16 січня 2024 року № 24/24 щодо визначення уповноважених осіб Національного агентства; листи Національного агентства з питань запобігання корупції № 50-20/70176-24 від 23 вересня 2024 року, 50-20/78369-24 від 18 жовтня 2024 року про надання пояснень та складання протоколу.
Оцінивши зазначені докази, суд вважає їх такими, що відповідають критеріям належності та допустимості, та які у своїй сукупності достатні для висновку про доведеність винуватості ОСОБА_1 у вчиненні ним адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП.
При вирішенні питання щодо накладення адміністративного стягнення, суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність. Враховуючи наведене, з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, та запобіганню вчиненню нею нових правопорушень, вважаю за необхідне застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу.
На підставі ст. 40-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення з ОСОБА_1 слід стягнути судовий збір на користь держави.
Керуючись статтями 212-21, 274, 283, 284 КУпАП, суддя
ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 ) визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5 100 (п'ять тисяч сто) гривень у дохід держави.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 ) судовий збір в дохід держави в розмірі 605,60 грн.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Київського апеляційного суду через Дарницький районний суд м. Києва.
Строк пред'явлення постанови до примусового виконання три місяці з дня її винесення.
Повний текст постанови складено 01 січня 2025 року.
Суддя О.В. Якусик