ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/17344/24
провадження № 3/753/6173/24
"26" грудня 2024 р. суддя Дарницького районного суду м. Києва Якусик О.В., розглянувши матеріали, які надійшли з Національного агентства з питань запобігання корупції про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , керівника політичної партії «Мрія», за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення №50-33/78 від 09 серпня 2024 року, 26 грудня 2023 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення державного фінансування та контролю за діяльністю політичних партій» від 23 серпня 2023 року № 3337-ІХ, що відновив звітування політичних партій та обов'язок Національного агентства перевіряти Звіти.
Як передбачено частиною дев'ятою статті 17 Закону України «Про політичні партії в Україні», політична партія щоквартально, не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов'язана подати до Національного агентства з питань запобігання корупції звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (у тому числі її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом його заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.
Частиною двадцятою статті 17 цього Закону передбачено, що протягом 10 календарних днів з дня завершення строку на подання політичними партіями звітів про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру Національне агентство на своєму офіційному вебсайті оприлюднює список політичних партій, які не подали свої звіти у визначений цим Законом строк, та забезпечує притягнення винних осіб до відповідальності, передбаченої законом.
Список політичних партій, які не подали свої Звіти у визначений Законом строк (далі - Список), розміщений на офіційному вебсайті Національного агентства.
Станом на дату складання протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 як керівник політичної партії «Мрія», ідентифікаційний код - НОМЕР_1 (далі - Партія) всупереч вимогам статті 17 Закону не подала до Національного агентства Звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за І квартал 2024 року, про що свідчить Список, оприлюднений на офіційному вебсайті Національного агентства, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене статтею 212-21 КУпАП.
13 грудня 2024 року ОСОБА_1 подала до суду письмові пояснення, у яких просила закрити провадження по справі про адміністративне правопорушення, посилаючись на те, що вона не є суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП та вважаючи, що обов'язок подання Звіту покладений на політичну партію, а тому саме Партія є суб'єктом відповідальності.
У судовому засіданні 16 грудня 2024 року захисник ОСОБА_1 - адвокат Гуревський С.С. подав клопотання, в якому просив закрити провадження по справі про адміністративне правопорушення, також посилаючись на те, що суб'єктом адміністративної відповідальності за статтею 212-21 КУпАП є політична партія, а фізична чи посадова особа не можуть бути суб'єктом правопорушення за цією статтею.
Згідно з положеннями статті 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на підставі яких у визначеному законом порядку встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи та інших обставин справи, що мають значення для її правильного вирішення. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами (стаття 251 КУпАП).
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 КУпАП.
Орган (посадова особа), у відповідності з приписами статті 252 КУпАП, оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
На підтвердження викладених у протоколі обставин, до протоколу додано:
витяги з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань; роздруківка з вебсайту Національного агентства з питань запобігання корупції щодо оприлюднення Списку політичних партій, які не подали свої Звіти за І квартал 2024 року у визначений Законом строк; листи Національного агентства з питань запобігання корупції № 50-20/42249-24 від 10 червня 2024 року, № 50-20/46630-24 від 26 червня 2024 року; № 50-20/55352-24 від 30 липня 2024 року про надання пояснень та складання протоколу з доказами їх направлення; наказ про внесення змін у додаток до наказу Національного агентства з питань запобігання корупції від 16 січня 2024 року № 24/24 щодо визначення уповноважених осіб Національного агентства; письмові пояснення ОСОБА_1 віл 08 серпня 2024 року, копія статуту політичної партії «Мрія».
Оцінивши зазначені докази, суд вважає їх такими, що відповідають критеріям належності та допустимості, та які у своїй сукупності достатні для висновку про доведеність винуватості ОСОБА_1 у вчиненні нею адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП.
Щодо посилання ОСОБА_1 та її захисника на те, що вона не є суб'єктом правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, суд зазначає таке.
Статтями 12-16 та частиною 1 статті 27 КУпАП встановлено, що суб'єктами у справах про адміністративні правопорушення можуть бути фізичні особи (громадяни України, іноземці, особи без громадянства), посадові та юридичні особи.
Проте, Закон не містить вказівки на те, що суб'єктом правопорушення, передбаченого статтею 212-21 КУпАП, може бути лише політична партія як юридична особа, з огляду на таке.
Частиною 1 статті 27 КУпАП встановлено, що штраф є грошовим стягненням, що накладається на громадян, посадових та юридичних осіб за адміністративні правопорушення у випадках і розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Стаття 212-21 КУпАП передбачає відповідальність за порушення встановленого порядку або строків подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру або подання фінансового звіту, оформленого з порушенням встановлених вимог.
Зміст статті 212-21 КУпАП не містить чіткої вказівки на те, що суб'єктом відповідальності за цією нормою є юридична особа, в даному випадку політична партія, на яку статтею 17 Закону України «Про політичні партії в Україні» покладено обов'язок щоквартально, не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, подати до Національного агентства з питань запобігання корупції звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (у тому числі її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом його заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.
Статтею 14 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність посадових осіб за адміністративні правопорушення, зв'язані з недодержанням установлених правил у сфері охорони порядку управління, державного і громадського порядку, природи, здоров'я населення та інших правил, забезпечення виконання яких входить до їх службових обов'язків.
Пунктом 6.4.1.6 статуту політичної партії «Мрія» визначено, що голова партії без доручення представляє Партію у відносинах з органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями та іншими юридичними особами незалежно від форм власності та підпорядкування, як в Україні, так і за її межами, та фізичними особами.
Повноваження Говорунової Р.О. підтверджуються витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Згідно з п.п. 1, 2 розділу II та п.п. 1, 8, 9 розділу III Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 19 лютого 2021 року № 102/21, звіт політичної партії є структурованими даними, містить інформацію, внесену керівником політичної партії та/або особами, яких уповноважено в установленому порядку на подання Звіту (далі - уповноважена особа), до електронних форм, передбачених Реєстром, та підписаний шляхом накладання на нього кваліфікованого електронного підпису (далі - КЕП) керівника (уповноваженої особи) політичної партії. Поданню Звіту передує процес його формування, який полягає в заповненні електронних форм інформацією, передбаченою Реєстром відповідно до Закону.
Відомостей про призначення будь-яких інших осіб, яких уповноважено в установленому порядку на подання Звіту, ОСОБА_1 не повідомила.
На переконання суду, викладене вище свідчить про те, що саме на ОСОБА_1 як на голову партії покладено обов'язок представляти партію у відносинах, зокрема, в органах державної влади, заповнювати, підписувати та своєчасно подавати до НАЗК звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, а тому суб'єктом вчинення правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП є керівник Партії, в цьому випадку ОСОБА_1 .
При вирішенні питання щодо накладення адміністративного стягнення, суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність. Враховуючи наведене, з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, та запобіганню вчиненню нею нових правопорушень, вважаю за необхідне застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу.
На підставі ст. 40-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення з ОСОБА_1 слід стягнути судовий збір на користь держави.
Керуючись статтями 212-21, 274, 283, 284 КУпАП, суддя
ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 ) визнати винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5 100 (п'ять тисяч сто) гривень у дохід держави.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 ,) судовий збір в дохід держави в розмірі 605,60 грн.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Київського апеляційного суду через Дарницький районний суд м. Києва.
Строк пред'явлення постанови до примусового виконання три місяці з дня її винесення.
Повний текст постанови складено 01 січня 2025 року.
Суддя О.В. Якусик