Справа № 564/1907/23
30 грудня 2024 року м.Костопіль
Костопільський районний суд Рівненської області в особі судді Грипіч Л.А.
розглянувши подання фахівця Рівненського районного відділу №3 філії ДУ «Центр пробації» у Рівненській області щодо вирішення питання пов'язаного з виконанням постанови щодо ОСОБА_1
Рівненський районний відділ №3 філії ДУ «Центр пробації» у Рівненській області звернувся до Костопільського районного суду Рівненської області з поданням щодо вирішення питання пов'язаного з виконанням постанови щодо ОСОБА_1 .
В обґрунтування подання зазначає, що 19.07.2023 до Рівненського районного відділу №3 філії Державної установи «Центр пробації» у Рівненській області надійшла на виконання постанова Костопільського районного суду Рівненської області від 05.07.2023 у справі №564/1907/23 щодо порушника ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , якого визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено адміністративне стягнення у вигляді 120 годин суспільно корисних робіт.
19.10.2023 ОСОБА_1 з'явився до Рівненського районного відділу №3 філії Державної установи «Центр пробації» у Рівненській області та отримав направлення до Комунального підприємства Костопільської міської ради «Костопільводоканал», яке повторно отримав до вказаного підприємства 13.03.2024 для відпрацювання адміністративного стягнення у виді 120 годин суспільно корисних робіт, проте згідно інформації, яка надійшла від вказаного підприємства, прийняти ОСОБА_1 для відбування стягнення у виді 120 годин суспільно корисних робіт не можливо у зв'язку із відсутністю роботи та скрутним матеріальним становищем підприємства.
Аналогічні направлення видавались ОСОБА_1 на інші комунальні підприємства міста Костопіль, однак за наданою такими підприємствами інформацією, прийняти ОСОБА_1 для відбування суспільно корисних робіт останні не мають змоги, за необхідністю виконання робіт кваліфікованими працівниками, а направити ОСОБА_1 для навчання підприємство не має коштів, а також у зв'язку з відсутністю фінансування таких робіт на підприємстві та відсутністю певного обсягу робіт.
Про вказане було повідомлено прокуратуру.
Крім того, ОСОБА_1 були надіслані виклики до уповноваженого органу з питань пробації для виконання постанови суду, але у зв'язку із неявками за викликами до уповноваженого органу з питань пробації було розпочато першочергові розшукові заходи із встановленням місця проживання засудженого, які не допомогли встановити його місце перебування і на даний час останній оголошений у розшук, що свідчить про наявність об'єктивних причини неможливості виконання постанови суду.
Просить, на підставі ст.ст.304, 305 Кодексу України про адміністративні правопорушення, вирішити питання про звільнення ОСОБА_1 від відбування адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт, накладеного постановою Костопільського районного суду Рівненської області від 05.07.2023.
Дослідивши фактичні обставини справи, суд вважає, що подання підлягає до задоволення із наступних підстав.
Так згідно постанови Костопільського районного суду Рівненської області від 05.07.2023 у справі №564/1907/23 ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено на останнього адміністративне стягнення у виді суспільно-корисних робіт тривалістю 120 годин.
ОСОБА_1 був поставлений на облік Рівненського районного відділу №3 філії Державної установи «Центр пробації» у Рівненській області.
Відповідно до п.3.18 Порядку виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт, виправних робіт та суспільно корисних робіт, затверджених Наказ Міністерства юстиції України від 19.03.2013 №474/5 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21.03.2013 за №457/22989, відповідно до визначеного органами місцевого самоврядування переліку об'єктів, на яких порушники відбувають громадські роботи, уповноважений орган з питань пробації у десятиденний строк з дня отримання постанови суду видає порушнику направлення на один з цих об'єктів.
19.10.2023 та 13.03.2024 ОСОБА_1 направлення до Комунального підприємства Костопільської міської ради «Костопільводоканал» для відпрацювання адміністративного стягнення у виді 120 годин суспільно корисних робіт.
Однак, з наданої підприємством 24.10.2023 та 14.03.2024 інформації вбачається, що на підприємстві відсутні роботи та скрутне матеріальне становище, у зв'язку з чим у прийняття ОСОБА_1 для відбування суспільно корисних робіт відмовлено.
Відповідні направлення для відпрацювання ОСОБА_1 суспільно корисних робіт були надіслані до Комунального підприємства Костопільської міської ради «Костопількомуненергія», до Комунального підприємства «Управляюча компанія «Костопільське багатогалузеве житлово-комунальне підприємство» Костопільської міської ради, до Комунального підприємства Костопільської міської ради «Костопількомунсервіс».
За інформацією, наданою вказаними підприємствами, судом встановлено, що залучення додаткових працівників вимагає додаткових коштів, які у підприємства відсутні, додаткове фінансування на виконання платних суспільно корисних робіт на підприємстві не проводиться, відсутній певний обсяг робіт, на підприємстві відсутня робота та наявне скрутне фінансове становище.
Судом також встановлено, що 03.11.2023 за вих.№40/10/2267-23, вих.№40/10/2268-23, 04.12.2023 за вих.№40/10/2472-23, 20.03.2024 за №40/10/754-24, за №40/10/755-24, 22.04.2024 за №1050/40/10/1-24, 22.05.2024 за №1283/40/10/1-24 до Костопільського відділу Здолбунівської окружної прокуратури було скеровано інформацію, щодо порушень вимог статті 325-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення зазначеним вище комунальним підприємствами .
Судом також встановлено, що у зв'язку із неявками ОСОБА_1 за викликами до уповноваженого органу з питань пробації - за вих.№1724/40/10/1-24 від 23.07.2024 та №1768/40/10/1-24 від 30.07.2024, було розпочато першочергові розшукові заходи із встановленням місця проживання порушника, проте вжитими заходами місце знаходження громадянина ОСОБА_1 встановити не вдалося і місце проживання (перебування) правопорушника залишається невідомим.
Вказані обставини свідчать про наявність підстав, що унеможливлюють виконання постанови суду.
Згідно ст.23 Кодексу України про адміністративні правопорушення, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Відповідно до ст.298 Кодексу України про адміністративні правопорушення, постанова про накладення адміністративного стягнення є обов'язковою для виконання державними і громадськими органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами і громадянами.
Відповідно до ч.2 ст.325-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, виконання стягнення у виді суспільно корисних робіт здійснюється шляхом залучення порушників до суспільно корисної праці, вид якої визначається відповідним органом місцевого самоврядування.
Порядок виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт передбачений статтею 325-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення та детально регламентований Порядком виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт, виправних робіт та суспільно корисних робіт, затверджених Наказ Міністерства юстиції України від 19.03.2013 №474/5 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21.03.2013 за №457/22989 (далі Порядок).
Стаття 304 Кодексу України про адміністративні правопорушення вказує на те, що питання, зв'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом, який виніс постанову.
Аналогічне положення містить п.3.17 та п.13.14 Порядку.
Згідно п.11.1 Порядку, виконання постанови суду про накладення адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт покладається на уповноважений орган з питань пробації.
Суд також враховує, що згідно відповідей комунальних підприємств Костопільської міської ради «Костопільводоканал», «Костопількомуненергія», Комунального підприємства «Управляюча компанія «Костопільське багатогалузеве житлово-комунальне підприємство» Костопільської міської ради та Комунального підприємства Костопільської міської ради «Костопількомунсервіс» наявної можливості відпрацювання ОСОБА_1 120 годин на підприємствах немає.
Крім того, на даний час місце перебування ОСОБА_1 невідоме.
Згідно п.13.13 Порядку якщо після перевірки за місцем проживання порушника встановлено, що він за цим місцем не проживає, місцеперебування його невідоме або наявні підстави, що унеможливлюють виконання постанови суду, уповноважений орган з питань пробації вносить до суду, який виніс постанову, подання щодо вирішення питань, пов'язаних з виконанням постанови.
Таким чином, суд дійшов висновку про те, що на даний час існують об'єктивні та істотні обставини, що унеможливлюють виконання постанови суду, і ці обставини знаходяться за межами компетенції суду, органу пробації та особи, яка притягнута до відповідальності, оскільки факт відсутності останнього за місцем проживання не впливає на ту обставину, що комунальні підприємства Костопільської міської ради не спроможні забезпечити відпрацюванням останнім 120 годин суспільно корисних робіт.
Згідно п.15.1 Порядку, однією з підстав припинення виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт та зняття правопорушника з обліку є наявність підстав, що унеможливлюють виконання постанови суду, після отримання відповідного судового рішення.
У зв'язку з викладеним, суд дійшов висновку, про необхідність припинити виконання постанови Костопільського районного суду Рівненської області від 05.07.2023 у справі №564/1907/23 про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт на строк 120 годин за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись Порядком виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт, виправних робіт та суспільно корисних робіт, затверджених Наказ Міністерства юстиції України від 19.03.2013 №474/5 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21.03.2013 за №457/22989, ст.ст.23, 298, 304, 305, 352-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд -
Подання фахівця Рівненського районного відділу №3 філії ДУ «Центр пробації» у Рівненській області щодо вирішення питання пов'язаного з виконанням постанови щодо ОСОБА_1 - задовольнити.
Припинити виконання постанови Костопільського районного суду Рівненської області від 05.07.2023 у справі №564/1907/23 про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення в частині накладення на нього адміністративного стягнення у виді 120 (сто двадцять) годин суспільно корисних робіт.
Постанова може бути оскаржена до Рівненського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення через Костопільський районний суд Рівненської області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
СуддяЛ. А. Грипіч