31 грудня 2024 року м. Рівне №460/22996/23
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Дорошенко Н.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1
доГоловного управління ДПС у Рівненській області
про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
До Рівненського окружного адміністративного суду через систему Електронний суд надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління ДПС у Рівненській області (далі - відповідач) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 19.06.2023 №0236384-2407-1716-UA56080030000069650 та №0236385-2407-1716-UA56060470000086729.
На обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що оскаржувані повідомлення містять розрахунки, що здійснені з арифметичними помилками, суперечать формальній логіці та інструкціям, розміщеним на офіційному сайті ДПС України. Позивач зазначає, що володів обома приміщеннями безперервно протягом року. Таким чином, для розрахунку податкового зобов'язання позивача має використовуватися формула - (сума податку окремого об'єкта) х (питома вага об'єкта). Позивач вказує, що за його розрахунками загальна сума податкового зобов'язання по двох об'єктах становить 397,41 грн. На підставі викладеного, позивач просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі та скасувати протиправні податкові повідомлення-рішення.
Ухвалою суду від 04.10.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі; розгляд справи ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін; відповідачу встановлено строк на подання відзиву на позовну заяву.
Відповідач проти задоволення позову заперечив, у встановлений судом строк подав відзив на позов. На обґрунтування заперечення зазначає, що викладені позивачем доводи є безпідставними та необґрунтованими, а наведені розрахунки помилковими, оскільки при їх проведенні не враховано всіх об'єктів житлової нерухомості, що належать позивачу на праві власності. Відповідно відомостей ІС «Податковий блок» підсистеми «Реєстр об'єктів житлової нерухомості» за позивачем зареєстровано три об'єкти житлової нерухомості. Відповідно база оподаткування становить 124,49 м.кв. (49,5 м.кв. + 15,39 м.кв. +59,6 м.кв.). Зменшена база оподаткування становить 64,49 м.кв. (124,49 м.кв. - 60 м.кв.). Таким чином розрахунок суми податку: об'єкт 1 становить 0 грн, об'єкт 2 становить 25,96 грн., об'єкт 3 становить 1003,56 грн. Окрім того, позивач не подавав заяв на проведення звірки відповідно до пп.266.7.3 п.266.7 ст.266 Податкового кодексу України. На підставі викладеного, відповідач просив відмовити в задоволенні позову повністю.
У відповіді на відзив представник позивача просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Відповідно до вимог частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази, суд встановив наступне.
19.06.2023 Головним управлінням ДПС у Рівненській області прийнято податкові повідомлення-рішення:
№0236385-2407-1716-UA56060470000086729, яким ОСОБА_1 визначено податкове зобов'язання по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів житлової нерухомості за 2022 рік в розмірі 1003,51 грн; об'єкт - квартира площею 59,60 кв.метрів, розмір частки у спільній власності 59,60 кв.метрів, сумарна загальна площа об'єктів або часток - 17,4 кв.метрів, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 ;
№ НОМЕР_1 , яким ОСОБА_1 визначено податкове зобов'язання по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів житлової нерухомості за 2022 рік в розмірі 25,93 грн; об'єкт - квартира площею 46,20 кв.метрів, розмір частки у спільній власності 15,40 кв.метрів, сумарна загальна площа об'єктів або часток - 17,4 кв.метрів, яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 .
Вважаючи вказані податкові повідомлення-рішення протиправними, позивач звернувся до суду з позовом про їх скасування.
Вирішуючи адміністративний спір по суті, суд зазначає таке.
Відповідно до підпункту 266.1.1 пункту 266.1 статті 266 Податкового кодексу України зі змінами та доповненнями (далі - ПК України) платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.
Визначення платників податку в разі перебування об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості у спільній частковій або спільній сумісній власності кількох осіб:
а) якщо об'єкт житлової та/або нежитлової нерухомості перебуває у спільній частковій власності кількох осіб, платником податку є кожна з цих осіб за належну їй частку;
б) якщо об'єкт житлової та/або нежитлової нерухомості перебуває у спільній сумісній власності кількох осіб, але не поділений в натурі, платником податку є одна з таких осіб-власників, визначена за їх згодою, якщо інше не встановлено судом;
в) якщо об'єкт житлової та/або нежитлової нерухомості перебуває у спільній сумісній власності кількох осіб і поділений між ними в натурі, платником податку є кожна з цих осіб за належну їй частку (підпункту 266.1.2 пункту 266.1 статті 266 ПК України).
Об'єктом оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка (підпункту 266.2.1 пункту 266.2 статті 266 ПК України).
Базою оподаткування є загальна площа об'єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток (підпункту 266.3.1 пункту 266.3 статті 266 ПК України).
База оподаткування об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності (підпункту 266.3.2 пункту 266.3 статті 266 ПК України).
База оподаткування об'єкта/об'єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності фізичної особи - платника податку, зменшується:
а) для квартири/квартир незалежно від їх кількості - на 60 кв. метрів.
Таке зменшення надається один раз за кожний базовий податковий (звітний) період (рік) (підпункт 266.4.1 пункт 266.4 статті 266 ПК України).
Ставки податку для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об'єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування (підпункт 266.5.1 пункт 266.5 статті 266 ПК України).
Обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів житлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості у такому порядку:
а) за наявності у власності платника податку одного об'єкта житлової нерухомості, в тому числі його частки, податок обчислюється, виходячи з бази оподаткування, зменшеної відповідно до підпунктів "а" або "б" підпункту 266.4.1 пункту 266.4 цієї статті, та відповідної ставки податку;
б) за наявності у власності платника податку більше одного об'єкта житлової нерухомості одного типу, в тому числі їх часток, податок обчислюється виходячи із сумарної загальної площі таких об'єктів, зменшеної відповідно до підпунктів "а " або "б" підпункту 266.4.1 пункту 266.4 цієї статті, та відповідної ставки податку;
в) за наявності у власності платника податку об'єктів житлової нерухомості різних видів, у тому числі їх часток, податок обчислюється виходячи із сумарної загальної площі таких об'єктів, зменшеної відповідно до підпункту "в" підпункту 266.4.1 пункту 266.4 цієї статті, та відповідної ставки податку;
г) сума податку, обчислена з урахуванням підпунктів "б" і "в" цього підпункту, розподіляється контролюючим органом пропорційно до питомої ваги загальної площі кожного з об'єктів житлової нерухомості.
Обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості виходячи із загальної площі кожного з об'єктів нежитлової нерухомості та відповідної ставки податку (підпункт 266.7.1 пункт 266.7 статті 266 ПК України).
Податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку, обчисленого згідно з підпунктом 266.7.1 пункту 266.7 цієї статті, разом з детальним розрахунком суми/сум податку, та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, надсилаються платнику податку контролюючим органом у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком).
Податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити, визначені в абзаці першому цього підпункту, що надсилаються платнику податку, повинні містити щодо кожного з об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, зокрема, але не виключно, інформацію про адресу місцезнаходження об'єкта житлової та/або нежитлової нерухомості, його площу, ставки та надані фізичним особам пільги зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (підпункт 266.7.2 пункт 266.7 статті 266 ПК України).
Платники податку мають право звернутися з письмовою заявою до контролюючого органу за своєю податковою адресою для проведення звірки даних щодо: об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності платника податку; розміру загальної площі об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності платника податку; права на користування пільгою із сплати податку; розміру ставки податку; нарахованої суми податку.
У разі виявлення розбіжностей між даними контролюючих органів та даними, підтвердженими платником податку на підставі оригіналів відповідних документів, зокрема документів на право власності, контролюючий орган за своєю податковою адресою платника податку проводить перерахунок суми податку і надсилає (вручає) йому нове податкове повідомлення-рішення. Попереднє податкове повідомлення-рішення вважається скасованим (відкликаним) (підпункт 266.7.3 пункт 266.7 статті 266 ПК України).
Органи державної реєстрації прав на нерухоме майно зобов'язані у 15-денний строк після закінчення податкового (звітного) кварталу подавати центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, відомості, необхідні для розрахунку та справляння податку фізичними та юридичними особами, станом на перше число відповідного кварталу в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій, надає відомості у строки та в порядку, встановлені підпунктом 70.16.7-1 пункту 70.16 статті 70 цього Кодексу.
У разі подання платником податку контролюючому органу правовстановлюючих документів на нерухоме майно, відомості про яке відсутні у базі даних інформаційних систем центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, сплата податку фізичними особами здійснюється на підставі поданих платником податку відомостей до отримання контролюючим органом відомостей від органів державної реєстрації прав на нерухоме майно про перехід права власності на об'єкт оподаткування, (підпункт 266.7.4 пункт 266.7 статті 266 ПК України).
Як встановлено судом, відповідно відомостей ІС «Податковий блок» підсистеми «Реєстр об'єктів житлової нерухомості» за ОСОБА_1 зареєстровано наступні об'єкти житлової нерухомості:
1) квартира за адресою: АДРЕСА_3 , площею 49,5 кв. метрів, дата реєстрації права власності - 31.08.2010 (об'єкт 1);
2) квартира за адресою: АДРЕСА_2 площею 46,2 кв. метрів, розмір частки у праві спільної власності 15,39 кв. метрів, дата реєстрації права власності - 16.07.2009 (об'єкт 2);
3) квартира за адресою: АДРЕСА_1 , площею 59.6 кв. метрів, дата реєстрації права власності - 23.03.2009 (об'єкт 3).
Відповідно до підпункту 266.3.1 пункту 266.3 статті 266 ПК України базою оподаткування є загальна площа об'єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток.
Контролюючий орган в спірній ситуації визначив базу оподаткування: 124,49 кв.м (49,5 кв.м + 15,39 кв.м +59,6 кв.м), а з урахуванням пп. "а" пп. 266.4.1 ст. 266 ПК України зменшена база оподаткування становить 64,49 кв.м (124,49 кв.м - 60 кв.м).
Враховуючи обчислену таким чином базу оподаткування в розмірі 124,49 кв.м., відповідач визначив питому вагу кожного об'єкта оподаткування у загальній площі:
(об'єкт 1) - 49,5/124,49 = 0,3976;
(об'єкт 2) - 15,39/124,49 = 0,1236;
(об'єкт 3) - 59,6/124,49=0,4788.
За даними відповідача розрахунок суми податку становить:
Об'єкт 1 становить 0 грн. - 0,3976*0=0.
Об'єкт 2 становить 25,96 грн. - 0,1236*3,25 грн. (тобто 6500*0,05) * 64,49 кв.метрів = 25,96 грн.
Об'єкт 3 становить 1003,56 грн. - 0,4788*32,5 (тобто 6500*0,5) * 64,49 кв. метрів = 1003,53 грн.
Таким чином, з наданого відповідачем розрахунку встановлено, що при обчисленні спірного податкового зобов'язання контролюючий орган, визначаючи загальну базу оподаткування в розмірі 124,49 кв.м., врахував площу квартири за адресою: АДРЕСА_3 , площею 49,5 кв. метрів, дата реєстрації права власності - 31.08.2010 (об'єкт 1), хоча й нарахував на такий об'єкт нерухомості податкове зобов'язання в сумі 0 грн.
Проведений відповідачем розрахунок податкового зобов'язання суд вважає помилковим, з огляду на таке.
Відповідно до статті 1 Закону України “Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 № 1207-VII, Автономна Республіка Крим та місто Севастополь є тимчасово окупованими Російською Федерацією з 20 лютого 2014 року.
Відповідно до підпункту 69.22 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України тимчасово, на період дії воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, по 31 грудня року, в якому припинено або скасовано воєнний стан, положення статті 266 цього Кодексу застосовуються з урахуванням таких особливостей:
підставою для обчислення податкових зобов'язань з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за об'єкти житлової та нежитлової нерухомості, у тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних та/або юридичних осіб, що були пошкоджені або знищені, є відомості, визначені статтею 266 цього Кодексу, дані Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України (далі - Реєстр майна), та дані Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, визначеного у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Держатель Реєстру майна щокварталу у 15-денний строк після закінчення податкового (звітного) кварталу подає центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, відомості, необхідні для розрахунку та справляння податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, станом на перше число відповідного кварталу.
Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, не нараховується та не сплачується:
1) за об'єкти житлової та/або нежитлової нерухомості, що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України:
за 2021 та 2022 роки - за об'єкти житлової нерухомості, у тому числі їх частки, що перебувають у власності фізичних осіб;
за період з 1 березня 2022 року по 31 грудня 2022 року - за об'єкти житлової нерухомості, у тому числі їх частки, що перебувають у власності юридичних осіб, та за об'єкти нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та/або юридичних осіб.
Починаючи з 1 січня 2023 року за об'єкти житлової та/або нежитлової нерухомості, у тому числі їх частки, що перебувають у власності фізичних та/або юридичних осіб, що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, які включені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, не нараховується та не сплачується за період з першого числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку активних бойових дій або тимчасової окупації, до останнього числа місяця, у якому завершено бойові дії або тимчасову окупацію на відповідній території.
Дати початку та завершення активних бойових дій або тимчасової окупації визначаються відповідно до даних Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією.
Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, визначається у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку;
Для платників податку - фізичних осіб контролюючий орган самостійно обчислює податкове зобов'язання та надсилає (вручає) податкове повідомлення-рішення за податкові (звітні) періоди 2021 та 2022 роки у строк до 31 грудня 2023 року, за винятком податкових зобов'язань за об'єкти нежитлової нерухомості, розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, які включені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, по яких контролюючий орган обчислює податкове зобов'язання та надсилає (вручає) податкове повідомлення-рішення за податкові (звітні) періоди 2021 рік та січень - лютий 2022 року, не пізніше першого числа місяця, що настає через шість місяців після дати завершення активних бойових дій або тимчасової окупації.
При цьому річна сума платежу по об'єктах нерухомого майна, визначених цим підпунктом, визначається пропорційно до кількості місяців, коли такі об'єкти нерухомого майна підлягали оподаткуванню податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
Складені, надіслані (вручені) у 2022 та 2023 роках податкові повідомлення-рішення про сплату сум податку, обчисленого згідно із статтею 266 цього Кодексу, по об'єктах нерухомого майна, визначених у цьому підпункті, по яких не нараховується та не сплачується податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, підлягають скасуванню (відкликанню), а грошові зобов'язання та податковий борг, визначені контролюючим органом по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, - анулюванню.
Надмірно сплачені суми податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що виникли внаслідок скасування (відкликання) податкових повідомлень-рішень, підлягають зарахуванню виключно в рахунок майбутніх платежів з цього податку, а в разі наявності у такого платника податкового боргу з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, - надміру сплачені суми зараховуються в рахунок погашення такого боргу.
Так, за даними податкового органу у власності позивача перебуває квартира за адресою: АДРЕСА_3 , площею 49,5 кв. метрів, дата реєстрації права власності - 31.08.2010. Вказана обставина позивачем не заперечується.
Згідно з наявними в матеріалах справи розрахунків встановлено, що спірними податковими повідомленнями-рішеннями позивачу нараховане податкове зобов'язання за об'єкти житлової нерухомості, які розташовані за адресою: АДРЕСА_1 та за адресою: АДРЕСА_2 .
Разом з тим, обчислюючи суму податкового зобов'язання за об'єкти житлової нерухомості, які розташовані за адресою: АДРЕСА_1 та за адресою: АДРЕСА_2 , контролюючий орган врахував також і площу 49,5 кв.м квартири за адресою: АДРЕСА_3 .
Застосований податковим органом алгоритм має наслідком невірно визначену (завищену) загальну базу оподаткування, позаяк враховує об'єкт, розташований на тимчасово окупованій території, на які в силу прямих приписів податкового закону податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, не нараховується. Відповідно, питома вага кожного об'єкта, що підлягав оподаткуванню, також визначена неправильно.
Встановлені судом обставини дають суду підстави для висновку, що контролюючий орган, приймаючи оскаржені податкові повідомленні-рішення, діяв необґрунтовано, без дотримання вимог податкового законодавства, що призвело до неправильного обчислення податкових зобов'язань платника податків. Отже оскаржені позивачем рішення не відповідають критеріям правомірності та підлягають скасуванню, як протиправні.
За результатами судового розгляду справи суд доходить висновку, що позовні вимоги слід задовольнити повністю.
Документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору суд присуджує на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, відповідно до ч.1 ст. 139 КАС України.
Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Рівненській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати повідомлення-рішення від 19.06.2023 № 0236384-2407-1716-UA56080030000069650 та від 19.06.2023 № 0236385-2407-1716-UA56060470000086729.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Рівненській області судові витрати по сплаті судового збору в сумі 858,88 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складений 31 грудня 2024 року
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_2 )
Відповідач - Головне управління ДПС у Рівненській області (вул. Відінська, буд. 12,м. Рівне,Рівненська обл.,33023, ЄДРПОУ/РНОКПП 44070166)
Суддя Н.О. Дорошенко