26 грудня 2024 року м. Кропивницький Справа № 340/8685/21
Кіровоградський окружний адміністративний суд, у складі судді Кравчук О.В., розглянувши заяву про відстрочення виконання судового рішення по справі
за позовом ОСОБА_1 (РНКОПП - НОМЕР_1 ; адреса: АДРЕСА_1 )
до Благовіщенської міської ради (код ЄДРПОУ 05402697; адреса: вул. Промислова, 23/54, м. Благовіщенське, Голованівський район, Кіровоградська область, 26400)
про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Благовіщенської міської ради Кіровоградської області (Код ЄДРПОУ 05402697) щодо неприйняття відповідного рішення на засіданні дев'ятої сесії восьмого скликання, яке відбулось 08 жовтня 2021 року на якому розглядалось клопотання ОСОБА_1 від 06.09.2021 року про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою;
- зобов'язати Благовіщенську міську раду Кіровоградської області (Код ЄДРПОУ 05402697) включити до порядку денного найближчої сесії клопотання ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 1,7033 га. по угіддя рілля для ведення особистого селянського господарства (код згідно КВЦПЗ А.01.03.) із земель комунальної власності сільськогосподарського призначення на території с. Петрівка Благовіщенської міської ради Голованівського району Кіровоградської. області, в межах населеного пункту, яка була сформована та мала кадастровий номер 3525583600:52:000:0002 площею 5,1099 га, цільове призначення якої для ведення особистого селянського господарства, з урахуванням правового висновку суду та прийняти відповідне рішення.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 30.06.2022 у справі №340/8685/21 позовні вимоги задоволено повністю.
31.05.2024 до суду надійшла заява відповідача про відстрочення виконання судового рішення.
Ухвалою суду від 06 червня 2024 року вказану заяву призначено до розгляду у судовому засіданні на 10 червня 2024 року о 10:00.
Представники сторін у судове засідання 10.06.2024 не прибули, що згідно з частиною 2 статті 378 КАС України обумовило подальший розгляд заяви у порядку письмового провадження.
Таким чином, суд вважає за необхідне вирішити питання про відстрочення виконання судового рішення за відсутності учасників справи та без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Розглянувши заяву, суд дійшов до таких висновків.
Статтею 129-1 Конституції України установлено, що судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність встановлену законом.
Згідно з частинами 1, 2, 4 статті 372 КАС України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні. Так само на відповідних суб'єктів владних повноважень можуть бути покладені обов'язки щодо забезпечення виконання рішення.
Судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання.
Примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому законом.
За правилами частин 1-5 статті 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім'ї, її матеріальне становище; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови.
Системний аналіз вказаних норм свідчить про те, що підставою для відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є виняткові обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять неможливим виконання судового рішення в адміністративній справі. Воднораз відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення судового рішення у справі і цей строк продовженню не підлягає.
Згідно з частиною 3 статті 3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Так, на момент розгляду заяви Благовіщенська міська рада Кіровоградської області продовжує здійснювати свою діяльність.
Заявник у своїй заяві посилається на те, що Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" №64/2022 від 24.02.2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" №2102-IX від 24.02.2022, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 26 березня 2022 року строком на 30 діб згідно з Указом Президента №133/2022 від 14.03.2022. Згідно з Указом Президента України від 18.04.2022 №259/2022 строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб. Згідно з Указом Президента України від 17.05.2022 №341/2022 строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб. Указом Президента України від 12.08.2022 р. № 573/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Приписами підпункту 5 пункту 27 Перехідних положень Земельного кодексу України встановлено, що під час дії воєнного стану земельні відносини регулюються з урахуванням таких особливостей: безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється.
Воднораз, зобов'язальна частина рішення звучить наступним чином: "зобов'язати Благовіщенську міську раду Кіровоградської області (Код ЄДРПОУ 05402697) включити до порядку денного найближчої сесії клопотання ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 1,7033 га. по угіддя рілля для ведення особистого селянського господарства (код згідно КВЦПЗ А.01.03.) із земель комунальної власності сільськогосподарського призначення на території с. Петрівка Благовіщенської міської ради Голованівського району Кіровоградської. області, в межах населеного пункту, яка була сформована та мала кадастровий номер 3525583600:52:000:0002 площею 5,1099 га, цільове призначення якої для ведення особистого селянського господарства, з урахуванням правового висновку суду та прийняти відповідне рішення", а тому посилання заявника на підпункт 5 пункту 27 розділу Х Земельного кодексу України є безпідставним.
Керуючись статтями 248, 256, 295-297, 378 КАС України, суд
У задоволенні заяви Благовіщенської міської ради Кіровоградської області про відстрочення виконання рішення суду у справі №340/8685/21 - відмовити.
Копію ухвали суду надіслати сторонам.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в частині відстрочення виконання рішення в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду у 15 - денний строк, установлений статтею 295 КАС .
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду О.В. КРАВЧУК