Рішення від 31.12.2024 по справі 260/8264/24

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 грудня 2024 року м. Ужгород№ 260/8264/24

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Калинич Я.М., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4, м. Ужгород, Закарпатська область, 88008, код ЄДРПОУ 20453063), Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Задчих, буд. 22, м. Вінниця, 21005, код ЄДРПОУ 13322403) про визнання протиправними та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, яким просить суд: 1. Визнати протиправним і скасувати Рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 26.08.2024 №921030172317 про відмову в перерахунку пенсії з урахуванням рішення Закарпатського окружного адміністративного суду по справі №260/3651/24 від 26.08.2024. 2. 3обов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області перевести з 29.04.2024 року ОСОБА_1 з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ та пункту 10 прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII та виплачувати її з урахуванням довідок Закарпатської митниці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 26.04.2024 року №7.7-22/33-1168 та від 26.04.2024 року №7.7-22/33-1169.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на думку позивача, відповідач протиправно не врахував під час перерахунку пенсії довідки Закарпатської митниці №7.7-22/33-1169 від 26.04.2024 року та №7.7-22/33-1168 від 26.04.2024 року, які були наданні до заяви про переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 12 грудня 2024 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Представник відповідача - 2 надав суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого просить відмовити у задоволенні позову, в зв'язку з тим, що позивачу відмовлено у переведенні на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу», оскільки таке переведення є недоцільним та порушуватиме законні права та інтереси позивача, а надані довідки не відповідають встановленій формі довідок згідно з додатками 1-6 до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб.

Відзиву на позовну заяву відповідачем - 1 у встановлений судом строк не надано.

Відповідно до ч.6 ст.162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Відповідно до положень ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складено у повному обсязі відповідно до ч.4 ст.243 КАС України, з врахуванням положень ст.263 КАС України.

Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Закарпатській області та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV.

29.04.2024 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку з переведенням з пенсії за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 року №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до Закону України від 10.12.2015 року № 889-VIII «Про державну службу».

Рішенням відділу перерахунку пенсій №1 Управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду у Вінницькій області №921030172317 від 07.05.2024 року позивачу було відмовлено в переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», за відсутності необхідного стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону №3723 та актами Кабінету Міністрів України - 20 років.

Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 26 серпня 2024 року у справі №260/3651/24 визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 07.05.2024 року №921030172317. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області зарахувати періоди роботи ОСОБА_1 у митних органах України до стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, що дає право на пенсію, згідно із Законом України «Про державну службу» та повторно розглянути заяву від 29.04.2024 року про перехід на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889-VIII.

На виконання вказаного рішення суду, Головним управлінням ПФУ у Вінницькій області прийнято рішення від 24.09.2024 року №921030172317 про відмову в перерахунку пенсії (переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу»), з урахуванням рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 26 серпня 2024 року по справі №260/3651/24.

Зі змісту спірного рішення вбачається, що врахування сум заробітної плати із зазначенням довідок, згідно яких провести перерахунок пенсії судовим рішенням не обумовлено. При переході на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу» розмір пенсії становитиме на 29.04.2024 року - 2361,00 грн. Розмір пенсії по віку відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» станом на 29.04.2024 року - 11463,25 грн. Враховуючи зазначене, позивачу відмовлено у переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», у зв'язку з недоцільністю.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Згідно із положеннями частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців, визначає Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889-VIII (далі - Закон №889-VIII).

Відповідно до пункту 2 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII, з 01 травня 2016 року втратив чинність Закон України «Про державну службу» №3723-XII, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пункті 10 і 12 цього розділу.

Пунктами 10, 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону №3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону №3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Таким чином, за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII, у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Частиною 1 статті 37 Закону №3723-XII встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону №1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частини 1 статті 28 згаданого Закону, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Отже, якщо особа має стаж на посаді державної служби більше 20 років, то має право на призначення пенсії за віком згідно із ст.37 Закону №3723-XII, а тому, відповідно, наявні правові підстави для переведення з пенсії за віком, призначеної їй відповідно до Закону №1058-IV, на пенсію державного службовця за віком відповідно до Закону №3723-XII.

Суд зазначає, що рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 26 серпня 2024 року у справі №260/3651/24, яке набрало законної сили, встановлено, що посадові особи в митних органах, митній службі, яким присвоєно спеціальні звання, є державними службовцями зі спеціальним статусом, а тому період проходження такої служби в митних органах України має зараховуватися до стажу державної служби, який дає право на пенсію державного службовця відповідно до ст.37 Закону №3723, а відтак з урахуванням положень пункту 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII, позивач має право на пенсію за віком на підставі положень статті 37 Закону №3723-XII.

Згідно ч.4 ст.78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Разом з тим, матеріали справи містять надані Закарпатською митницею довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 26.04.2024 року №7.7-22/33-1169 та про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 26.04.2024 року №7.7-22/33-1168 з якої вбачається, що у позивача наявна надбавка за вислугу років (50%) за стаж державної служби 33 роки.

Відповідно до вимог п.4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016р. №622 (далі - Порядок №622) пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Таким чином, особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону №889, пенсія призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права на неї. При цьому, розмір пенсії, обраховується органами пенсійного фонду, зокрема, на підставі довідок, виданих за встановленою формою уповноваженим державним органом, в якому працювала особа, або його правонаступником.

Враховуючи наведене, та те, що позивачем були наданні відповідні довідки про складові заробітної плати, відповідач при призначенні пенсії державного службовця повинен був врахувати документи про страховий стаж, заробітну плату та надані документи для розрахунку (перерахунку) пенсії.

Таким чином, суд вважає, що позивач має право на виплату пенсії за віком на підставі положень статті 37 Закону №3723-XII, з урахуванням довідок про складові заробітної плати, виданих відповідно до вимог чинного законодавства, а тому оскаржуване рішення від 24.09.2024 року №921030172317 є протиправним та підлягає скасуванню.

Разом з тим, суд враховує ту обставину, що в силу абзацу 13 пункту 4.2 Порядку №22-1 (у редакції постанови Пенсійного фонду від 16.12.2020 №25-1) після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

А відповідно до абзацу 1 пункту 4.10 Порядку №22-1, після призначення пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії.

За таких обставин, оскільки у спірних відносинах компетентним органом для розгляду заяви позивача про переведення на пенсію державного службовця визначено Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, то саме цей орган і має завершити процедуру розгляду такої заяви.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про зобов'язання відповідача 2 перевести з 29.04.2024 року ОСОБА_1 з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ та прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII, з урахуванням довідок Закарпатської митниці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 26.04.2024 року №7.7-22/33-1168 та від 26.04.2024 року №7.7-22/33-1169.

Згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на вищевказане, враховуючи обставини встановлені судом, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення.

Згідно із ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача 2 судовий збір в розмірі 1211,20 грн., сплачений згідно з квитанцією.

Керуючись ст. ст. 5, 9, 19, 77, 139, 243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4, м. Ужгород, Закарпатська область, 88008, код ЄДРПОУ 20453063), Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Задчих, буд. 22, м. Вінниця, 21005, код ЄДРПОУ 13322403) про визнання протиправними та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 24.09.2024 року №921030172317 про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії з урахуванням рішення Закарпатського окружного адміністративного суду по справі №260/3651/24 від 26.08.2024 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області перевести з 29.04.2024 року ОСОБА_1 з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХІІ та Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889-VIII, з урахуванням довідок Закарпатської митниці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 26.04.2024 року №7.7-22/33-1168 та від 26.04.2024 року №7.7-22/33-1169.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Задчих, буд. 22, м. Вінниця, 21005, код ЄДРПОУ 13322403) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1211,20 грн. (одна тисяча двісті одинадцять гривень двадцять копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

СуддяЯ. М. Калинич