Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про прийняття позовної заяви
та відкриття провадження в адміністративній справі
31 грудня 2024 року Справа №200/9110/24
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Кравченко Т.О., вирішуючи питання про наявність підстав для прийняття позовної заяви та відкриття провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним і скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
встановила:
30 грудня 2024 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач, ГУ ПФУ у Львівській області), надісланий через підсистему ЄСІТС «Електронний суд» 30 грудня 2024 року, в якому позивач просив:
- визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ПФУ в Донецькій області від 09 вересня 2024 року № 212450013918 щодо відмови ОСОБА_2 в призначені пенсії за віком;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Донецькій області призначити ОСОБА_2 пенсію за віком з 15 серпня 2024 року, зарахувавши до її страхового стажу періоди роботи з 02 грудня 1997 року по 06 червня 1999 року повністю за фактичною тривалістю в 02 грудня 1997 року по 06 червня 1999 року у відкритому акціонерному товаристві «Бериславська харчосмакова фабрика»;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Донецькій області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_2 , призначеної з 15 серпня 2024 року пенсії за віком.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначає, що оскаржуваним рішенням пенсійного органу порушено її право на пенсійне забезпечення.
Щодо звільнення від сплати або відстрочення сплати судового збору.
ОСОБА_2 звернулася до суду з клопотанням про звільнення від сплати судового збору.
Ч. 3 ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС) установлено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно з ч. 5 ст. 161 КАС у разі необхідності до позовної заяви додається клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору.
Відповідно до ч. 2 ст. 132 КАС розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України від 08 липня 2011 року № 3674-VI «Про судовий збір» (далі - Закон № 3674).
Позовна заява належить до об'єктів справляння судового збору відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 3 Закону № 3674, а особа, яка її подала, в силу приписів ч. 1 ст. 2 цього Закону є платником судового збору.
Докази належності позивача до суб'єктів, яким ст. 5 Закону № 3674 встановлені пільги щодо сплати судового збору, суду не надані.
Ч. 1 ст. 4 Закону № 3674 визначено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно з пп. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону № 3674 за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, судовий збір становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Ст. 7 Закону України від 09 листопада 2023 року № 3460-ІХ «Про Державний бюджет України на 2024 рік» з 1 січня 2024 року встановлено прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць у розмірі 3 028,00 гривень.
Позивач - фізична особа, звертаючись до суду з цим позовом, заявив одну немайнову вимогу - визнання протиправним рішення відповідача; решта вимог мають похідний характер від первісної позовної вимоги і по суті є обраним позивачем способом захисту її порушеного права.
Отже, судовий збір за подання цього позову становить:
3 028,00 грн х 0,4 = 1 211,20 грн.
Відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону № 3674 при поданні до суду процесуальних документів, передбачених ч. 2 цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Позивач реалізувала своє право на звернення до суду в електронній формі, а тому з урахуванням приписів ч. 3 ст. 4 Закону № 3674, мала сплатити судовий збір в розмірі 968,96 грн:
1 211,20 грн х 0,8 = 968,96 грн.
Судовий збір позивачем не сплачений.
Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону № 3674, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням звільнити від сплати судового збору, відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі, за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Згідно з ч. 1 ст. 133 КАС суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до сплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Позивач зазначає, що її майновий стан не дозволяє сплатити судовий збір, оскільки на теперішній час вона не працює, перебуває в процесі оформлення пенсії. Позивач вказувала на те, що є внутрішньо переміщеною особою, отримує допомогу на проживання внутрішньо переміщеній особі та допомогу як малозабезпечена особа. Відтак, сплата судового збору за подання цього позову становитиме для неї надмірний майновий тягар.
Ці доводи позивача підтверджені довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та відомостями з Державного реєстру фізичних осі - платників податків про джерела/суми нарахованого доходу, нарахованого (перерахованого) податку та військового збору станом на 25 листопада 2024 року (за період І квартал 2023 року - ІІІ квартал 2024 року).
За цих обставин з метою забезпечення доступу позивача до правосуддя суд дійшов висновку про наявність підстав для відстрочення сплати судового збору за подання цього позову до ухвалення судового рішення у справі.
Водночас у задоволенні клопотання про звільнення від сплати судового збору слід відмовити.
За наслідками з'ясування питань, визначених ч. 1 ст. 171 КАС, встановлено, що позовна заява подана особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; позовна заява відповідає вимогам, встановленим ст. ст. 160, 161 КАС; позовну заяву належить розглядати за правилами адміністративного судочинства і подано з дотриманням правил підсудності; підстави для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлені КАС, відсутні.
Щодо форми адміністративного судочинства, за якою розглядатиметься справа.
Відповідно до ч. 1 ст. 12 КАС адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Згідно з ч. 2 ст. 12 КАС спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
В силу приписів п. 3 ч. 6 ст. 12 КАС для цілей цього Кодексу ця справа є справою незначної складності.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 257, п. 2 ч. 1, ч. 2 ст. 263 КАС справа підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Для забезпечення своєчасного вирішення спору з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичної особи від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, на підставі п. 4 ч. 3 ст. 2, ч. 4 ст. 9, ст. 77 КАС, суд також вважає за необхідне вжити визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Враховуючи викладене та керуючись ст. ст. 2, 9, 12, 72, 77, 80, 133, 171, 241, 248, 256, 257, 260, 263 Кодексу адміністративного судочинства України,
ухвалила:
1. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі № 200/9110/24 за позовом ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3) про визнання протиправним і скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії.
2. У задоволенні клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору - відмовити.
3. Відстрочити позивачу сплату судового збору за подання цього позову в розмірі 968,96 грн - до ухвалення судового рішення у справі.
4. Розгляд справи здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
5. Справа розглядатиметься Донецьким окружним адміністративним судом у складі судді Кравченко Т.О. одноособово.
6. Витребувати у відповідача - ГУ ПФУ в Донецькій області такі докази:
- пенсійну справу (копію матеріалів електронної пенсійної справи) ОСОБА_2 з УСІМА наявними в ній матеріалами;
- заяву позивача про призначення пенсії від 02 вересня 2024 року та всі документи, що були подані разом з нею;
- рішення про відмову в призначенні пенсії за віком від 09 вересня 2024 року № 21250013918 «Про відмову в призначенні пенсії»;
- розрахунок стажу (форма РС-право) до рішення про відмову в призначенні пенсії;
- індивідуальні відомості про застраховану особу (форма ОК-5);
- всі інші докази, які стали підставою для допущення спірної бездіяльності, вчинення спірних дій та прийняття рішень.
Зобов'язати відповідача надати витребувані докази засобами електронного зв'язку через підсистему ЄСІТС «Електронний суд» в п'ятнадцятиденний строк з дня вручення цієї ухвали.
Повідомити, що особи, які не мають можливості подати доказ, який витребує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали.
7. Встановити відповідачу п'ятнадцятиденний строк з дня вручення цієї ухвали для подання до суду відзиву на позовну заяву та доказів, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, а також документів, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи. Відзив має бути складений та поданий з дотриманням правил, встановлених ст. 162 КАС.
8. Повідомити відповідачу, що неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову, а також про те, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
9. Роз'яснити учасникам справи, що сторони мають процесуальні права і обов'язки, визначені у ст. ст. 44, 47 КАС.
10. Повідомити учасників справи, що інформацію по справі вони можуть отримати на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет за вебадресою: http://adm.dn.court.gov.ua/sud0570.
11. Копію ухвали направити учасникам справи, а відповідачу - копію позовної заяви та доданих до неї матеріалів.
12. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею і оскарженню не підлягає.
Суддя Т.О. Кравченко