Рішення від 31.12.2024 по справі 160/20761/24

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 грудня 2024 рокуСправа №160/20761/24

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Голобутовського Р.З.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

31.07.2024 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - відповідач), у якій просить:

- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо незастосування при призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2016-2018 роки - протиправними;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області врахувати ОСОБА_1 при призначенні пенсії за віком показник середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, тобто за 2016-2018 роки, з 26.04.2024 та повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, тобто за 2016-2018 роки, з урахуванням фактично виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач з 26.04.2019 отримував пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2, а з 26.04.2024 позивача за його заявою було переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Водночас при призначенні пенсії за віком, на думку позивача, відповідач застосував неправильний середній показник заробітної плати, а саме за 2014-2016 роки, у зв'язку із чим позивач звернувся до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області із відповідною заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням середнього показника заробітної плати за 2016-2018 роки. Проте, листом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області було відмовлено. Вважаючи такі дії відповідача протиправними та такими, що порушують право на отримання пенсії в належному розмірі, позивач звернулася з цим позовом до суду.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.08.2024 відкрито провадження в адміністративній справі №160/20761/24; призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами.

Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи Дніпропетровським окружним адміністративним судом, що підтверджується матеріалами справи.

17.10.2024 представником Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області через систему «Електронний суд» подано відзив на позовну заяву, в якому позовні вимоги не визнає та просить суд відмовити у задоволенні позову. В обґрунтування своєї позиції вказує на те, що 26.04.2024 на підставі особистої заяви позивача від 26.04.2024 його переведено з пенсії за вислугу років на пенсію за віком відповідно до норм Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Розмір пенсії Позивача обчислено виходячи із загального стажу, зарахованого по 31.12.2023, що складає 42 роки 2 місяці 1 день та заробітної плати за період роботи з 01.07.2000 по 31.03.2019 за даними системи персоніфікованого обліку. Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1 % складає 0,42167. Індивідуальний коефіцієнт заробітку - 1,89316. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2016, 2017, 2018 роки збільшений на коефіцієнти 1,17, 1,11, 1,11, 1,14, 1,197 та 1,0796 складає 15134,81 грн (7994,47 х 1,89316). Загальний розмір пенсійної виплати станом на 01.07.2024 складає 6486,69 грн, з яких: 6381,90 грн - основний розмір пенсії за віком (15134,81 грн х 0,42167); 104,79 грн - доплата за понаднормовий стаж 7 років (ст. 28 Закону №1058). З огляду на що, відповідач зазначив, що спір між сторонами відсутній.

Згідно із ч. ч. 5, 8 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_1 .

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні та з 26.04.2019 отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 05 листопада 1991 року №1788-XII "Про пенсійне забезпечення", обчислену згідно норм Закону України від 09 липня 2003 року №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058).

26.04.2024 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

За результатами розгляду вказаної заяви, ОСОБА_1 переведено з пенсії за вислугу років на пенсію за віком відповідно до норм Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

04.06.2024 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду в Дніпропетровській області із заявою, в якій, зокрема, просив про надання можливості йому написати заяву про призначення йому пенсії за віком на загальних підставах з урахуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески - 2021-2023 роки.

Листом від 14.06.2024 №34972-26690/К-01/8-0400/24 Головне управління Пенсійного фонду в Дніпропетровській області відмовило позивачеві з посиланням на те, що оскільки йому була призначена пенсія у 2019 році, то при переведенні з пенсії за вислугу років на пенсію за віком показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (частина друга статті 40 Закону №1058) не застосовується.

07.06.2024 позивач повторно звернувся до Головного управління Пенсійного фонду в Дніпропетровській області із заявою.

Листом від 09.07.2024 року за вих.№39329-27357/К-01/8-0400/24 Головне управління Пенсійного фонду в Дніпропетровській області повідомило позивача про те, що при переведенні з одного виду пенсії на інший застосовується показник середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Отже при переведенні з пенсії за вислугу років на пенсію за віком Вам було застосовано показник середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення пенсії за вислугу років. Крім того у листі додатково зазначено, що середньомісячний заробіток позивача для обчислення пенсії з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2016, 2017, 2018 роки збільшений на коефіцієнти 1,17, 1,11, 1,11, 1,14, 1,197 та 1,0796 складає 15134,81 грн (7994,47 х 1,89316). Загальний розмір пенсійної виплати станом на 01.07.2024 складає 6486,69 грн, з яких: 6381,90 грн - основний розмір пенсії за віком (15134,81 грн х 0,42167); 104,79 грн - доплата за понаднормовий стаж 7 років (ст. 28 Закону №1058).

Не погодившись з діями пенсійного органу щодо відмови в призначені та виплаті пенсії за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2016-2018 роки, з якої сплачені страхові внески, що передували року звернення за призначенням пенсії, позивач з метою захисту власних прав та інтересів звернулася до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам, суд виходить з наступного.

Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян регулюються Законом України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 № 1788-ХІІ (далі - Закон № 1788-ХІІ) та Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).

Згідно з частиною першою статті 8 Закону № 1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.

Частиною 1 статті 9 Закону № 1058-IV передбачено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Положеннями статті 2 Закону № 1788-XII визначено, що за цим Законом призначаються: а) трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років.

З наведених положень законодавства чітко видно, що пенсія за віком може призначатися як за Законом № 1788-XII так і за Законом № 1058-IV.

Так, з матеріалів справи встановлено, що 26.04.2019 позивачу була призначена пенсія за віком на пільгових умовах за Списком № 2 відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-ІV.

Відповідно до пункту 2 розділу XV Прикінцевих положень Закону № 1058-IV (в редакції, що діяла на день призначення пенсії) пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди:

1) особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення"

У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Статтею 27 Закону № 1058-IV встановлено, що розмір пенсії за віком визначається за формулою:

П = Зп х Кс, де:

П - розмір пенсії, у гривнях;

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;

Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

Відповідно до частин 1, 2 статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

До страхового стажу для обчислення розміру пенсії за віком, з якого обчислюється розмір пенсії по інвалідності або у зв'язку з втратою годувальника, крім наявного страхового стажу, зараховується також на загальних підставах відповідно період з дня встановлення інвалідності до досягнення застрахованою особою віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, та період з дня смерті годувальника до дати, коли годувальник досяг би віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Згідно з статтею 40 Закону № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Положеннями частини 4 статті 42 Закону № 1058-IV визначено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

Частиною 3 статті 45 Закону №1058-IV встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходиться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

З аналізу наведених норм видно, що переведенням з одного виду пенсії на інший є зміна виду пенсії, що визначені чинним законодавством.

Однак, як свідчать матеріали справи, позивачу призначено пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до Закону № 1058-ІV, зі зниження пенсійного віку відповідно до пп. "б" п. 2 ч. 1 ст. 13 Закону № 1788-ХІІ.

З протоколу про перерахунок пенсії позивача, що міститься в матеріалах пенсійної справи, також видно, що умовами призначення пенсії є: Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV; шифр та вид пенсії: 104 Пенсія за віком.

Суд зазначає, що особи, які працювали на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списками №1, №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України в питаннях пенсійного забезпечення мають пільгу, яка виражається у зниженні пенсійного віку, проте, вид пенсії, що їм призначається - це пенсія за віком, яка згідно наведених положень законодавства призначається, перераховуються та виплачується у відповідності з положеннями Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Отже, оскільки, позивачу у 2019 році вже була призначена пенсія за віком (на пільгових умовах), то її повторна заява від 26.04.2024 про призначення цього ж виду пенсії, хоч і на загальних підставах, є необґрунтованою.

Відповідно, відсутні і законодавчі підстав для призначення та виплати пенсії за віком на загальних підставах відповідно до Закону № 1058-ІV із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, а саме за 2021-2023, оскільки такий самий вид пенсії не може бути призначений повторно на підставі положень одного й того ж Закону № 1058-ІV.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постановах від 17 травня 2021 року у справі №185/1473/17, від 21 лютого 2020 року у справі № 185/1389/17, від 27 березня 2020 року у справі № 335/8983/17, від 15 травня 2020 року у справі № 334/13/16-а та інших.

Крім того, суд враховує, що визначальним в цій справі є те, що згідно з вказаними нормами законодавства при визначенні розміру пенсії застосовується показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення саме за призначенням пенсії, а не за перерахунком пенсії.

А отже, з тлумачення частини 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» цей показник повинен бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії.

Суд зазначає, що пенсіонер має право обрати метод обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії, в тому числі і з урахуванням заробітної плати, яку він отримував до моменту перерахунку пенсії, але не має права вимагати застосування показника середньої заробітної плати працівників, за певний календарний рік, відповідач обґрунтовано не застосував при перерахунку пенсії показник середньої заробітної плати в Україні за 2021-2023 роки, як того просив позивач у своїх заявах.

Аналогічна позиція, щодо застосування статей 40, 42 Закону №1058-IV неодноразово висловлювалася Верховним Судом України, зокрема, у постановах від 20.03.2012 у справі №21-62а12, від 28.11.2012 у справі № 21-382а12 та 04.12.2012 (справа №21-378а12), в яких суд зазначив, що перерахунок пенсії на підставі частини 4статті 42 Закону №1058-IVздійснюється із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, та розраховується за формулою, наведеною в частині 2статті 40 цього Закону.

При такому перерахунку зазначений показник середньої заробітної плати залишається незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії.

Аналогічна правова позиція була висловлена в постановах Верховного Суду від 01.11.2018 у справі №804/9874/14, від 13.06.2019 року у справі №265/84/16-а та від 21.10.2021 у справі № 2-а-2430/11.

Відповідно до розрахунку заробітку для обчислення пенсії, що наявний в матеріалах справи, слідує, що середній заробіток за 3 попередні роки ОСОБА_1 брався за 2016-2018 роки і який після оптимізації складає 15134,81 грн, що також відображається у протоколі перерахунку пенсії від 02.05.2024, а тому твердження позивача про те, що при призначенні йому пенсії за віком брався показник середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком - за 2016-2018 роки є помилковим, що спростовують докази наявні в матеріалах справи.

Таким чином, суд зазначає, що позивач помилково вважає, що при перерахунку його пенсії відповідач не застосував показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2016-2018 роки.

З огляду на викладене, виходячи з системного аналізу норм чинного законодавства та встановлених обставин справи, суд робить висновок про відсутність підстав для врахування ОСОБА_1 при призначенні пенсії за віком показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, тобто за 2016-2018 роки, та про відсутність з 26.04.2024 повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, тобто за 2016-2018 роки, з урахуванням фактично виплачених сум.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Виходячи із меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд робить висновок, що позовна заява не підлягає задоволенню.

Згідно з положеннями ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати у справі не розподіляються.

Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України,

УХВАЛИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Р.З. Голобутовський