Ухвала від 31.12.2024 по справі 120/17158/24

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

м. Вінниця

31 грудня 2024 р. Справа № 120/17158/24

Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Віятик Наталія Володимирівна, розглянувши матеріали позовної заяви за позовом ОСОБА_1 до Агрономічної сільської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Агрономічної сільської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.

Згідно з п. 3 ч. 1 ст.171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.

При вирішенні питання про відкриття провадження у справі встановлено, що позов подано без додержання вимог, встановлених ст. ст. 160, 161 КАС України.

Відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються: повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, адреса електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.

Таким чином, одним із обов'язкових реквізитів позовної заяви є зазначення місця проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс сторін.

Разом з тим, в реквізитах щодо позивача не зазначено повну адресу зареєстрованого місяця проживання, а також фактичного місця проживання (перебування) позивача. Матеріали позовної заяви такої інформації також не містять, оскільки паспорт позивача або довідка про зареєстроване місце проживання не долучені. Наведене унеможливлює встановлення дійсних даних щодо позивача, обов'язкове зазначення яких передбачено п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України.

В той же час, відповідно до п. 2 ч. 9 ст. 171 КАС України, суд в ухвалі про відкриття провадження у справі має зазначити місце проживання для фізичних осіб, які є стороною у справі.

Крім того, не додано до позовної заяви копій паспорта, як документа, що підтверджує наявність у позивача процесуальної правосуб'єктності та реєстраційного номеру облікової картки платника податків.

Також в порушення вимог п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України не вказано відомості про наявність або відсутність електронного кабінету у позивача та відповідача.

Частиною 3 статті 161 КАС України передбачено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Як слідує з матеріалів справи, позивачем на підтвердження сплати судового збору надано платіжну інструкцію №0.0.4051520359.1 від 08.12.2024 на суму 1932,92 грн. за подання адміністративного позову.

При цьому, встановлено, що платіжна інструкція №0.0.4051520359.1 від 08.12.2024 прикріплена та обліковується у КП «ДСС» за адміністративними справами №120/17155/24, №120/16868/24 та №120/16353/24.

Встановлено, що первинно позивач звертався з позовом до Вінницького окружного адміністративного суду 09.12.2024, 17.12.2024 та 24.12.2024 проте, ухвалами суду позовні заяви були повернуті позивачу.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі повернення заяви або скарги.

Отже, у зв'язку із поверненням позову позивач може скористатися правом на повернення сплаченого у цій справі судового збору в порядку приписів п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір».

Таким чином, зважаючи на те, що відповідно до платіжної інструкції №0.0.4051520359.1 від 08.12.2024 сплачено судовий збір на суму 1932,92 грн. саме у іншій справі, і саме за цією справою воно прикріплене та обліковується у КП «ДСС», і може бути в подальшому використане позивачем для повернення сплаченого відповідно до нього судового збору в порядку приписів п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір», вважати таку платіжну інструкцію належним підтвердженням сплати судового збору у справі, що розглядається, неможливо.

Отже, в порушення вимог ч. 3 ст. 161 КАС України позивачем не додано до позовної заяви належного документа про сплату судового збору за подання даного позову.

Водночас, сплата судового збору за подання адміністративного позову, в силу положень частини 3 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України, є процесуальним обов'язком сторони, що звертається до суду з позовом.

Суд зазначає, що обов'язок сплати судового збору слугує гарантуванню принципу рівності всіх осіб у правах щодо доступу до суду. При цьому, судовий збір виконує не тільки фіскальну, а й дисциплінуючу функцію. Він є одним із способів стимулювання належного виконання учасниками відповідних правовідносин своїх прав та обов'язків, передбачених законами України, у зв'язку з чим, безпідставне звільнення від його сплати окремих осіб може свідчити про надання одній із сторін незаконної переваги перед іншою.

Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.

Згідно з ч.1 ст.4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Відповідно до положень статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік», встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2024 року у розмірі 3028,00 гривні.

Приписами пп. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» визначено, що за подання до суду позовної заяви немайнового характеру, яка подана фізичною особою встановлено ставку судового збору - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Отже, за подання до адміністративного суду позову з вимогою немайнового характеру фізичною особою судовий збір справляється у розмірі 1211,20 грн. (3028,00 х 0,4).

При поданні до суду процесуальних документів, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Судовий збір має бути сплачено у розмірі 968,96 грн. (1211,20 х 0,8).

За приписами ч.1 ст.169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Зважаючи на те, що позовна заява подана без додержання вимог, встановлених ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за необхідне залишити цю позовну заяву без руху.

Керуючись ст.ст. 169, 248, 256 КАС України, -

УХВАЛИВ:

1. Позовну заяву ОСОБА_1 до Агрономічної сільської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії залишити без руху.

2. Запропонувати позивачу у 5- денний строк з дня отримання копії ухвали усунути недоліки позовної заяви, зазначені в мотивувальній частині ухвали суду.

3. Копію ухвали надіслати позивачу.

Ухвала оскарженню не підлягає, набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.

Суддя Віятик Наталія Володимирівна