23 грудня 2024 року Чернігів Справа № 620/12803/24
Чернігівський окружний адміністративний суду складі:
головуючого судді Клопота С.Л.,
за участю секретаря Шевченко А.В.,
позивача ОСОБА_1
представника відповідача Романенка О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Чернігівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення,
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Чернігівській області та просить: визнати протиправним та скасувати наступні податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Чернігівській області:
за 2022 рік:
- 0500751-2410-2508- НОМЕР_1 ; 0500754-2410-2508- НОМЕР_1 ; 0500758-2410-2508- НОМЕР_1 ; 0500752-2410-2508- НОМЕР_1 ; 0500761-2410-2508- НОМЕР_1 ; 0500756-2410-2508- НОМЕР_1 ; 0500700-2410-2508- НОМЕР_1 ; 0500762-2410-2508- НОМЕР_1 ; 0500760-2410-2508- НОМЕР_1 ; 0500750-2410-2508- НОМЕР_1 ; 0130286-2410-2508- НОМЕР_1 ; 0130284-2410-2508- НОМЕР_1
за 2023 рік:
- 0500791-2410-2508- НОМЕР_1 ; 0500787-2410-2508- НОМЕР_1 ; 0935591-2402-2508- НОМЕР_1 ; 0935592-2402-2508- НОМЕР_1 ; 0500784-2410-2508- НОМЕР_1 ; 0500788-2410-2508- НОМЕР_1 ; 0500785-2410-2508- НОМЕР_1 ; 0500790-2410-2508-UA74100190000086457; 0500789-2410-2508-UA74100190000086457; 0500794-2410-2508-UA74100190000086457; 0500786-2410-2508-UA74100190000086457; 0500792-2410-2508-UA74100190000086457.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Чернігівській області, винесені протиправно, не обгрунтовано та порушують його майнові права.
Позивач в судовому засіданні позов підтримала та просила його задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, просила відмовити в задоволенні позову, посилаючись на заперечення, які викладені у відзиві на позовну заяву, що приєднаний до матеріалів справи.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, суд вважає позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Позивач є суб'єктом підприємницької діяльності, та здійснює економічну діяльність за КВЕД 41.49 Вантажний автомобільний транспорт; КВЕД 52.29 Інша допоміжна діяльність у сфері транспорту та інше.
Згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно від 05.04.2024, є власником 12 нежитлових приміщень, за адресами: АДРЕСА_1 та Пушкіна 1Б, смт Козелець, Чернігівський р-н та обл.
Позивач є платником податку на додану вартість.
У 2022 та 2023 роках позивачу були направлені оспорювані ним податкові повідомлення рішення.
Не погодившись з ними, позивач звернувся до суду з позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним та Цивільним кодексами України, Законом України від 6 жовтня 1998 року № 161 «Про оренду землі» (далі - Закон № 161), іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди.
Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства (ст.13 Закону № 161).
Відповідно до статті 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 Земельного кодексу України, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (стаття 124 Земельного кодексу України).
Крім того, відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, визначає Закон України від 01.07.2004 №1952-IV «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі - Закон №1952-IV).
Пунктом 1 ст. 2 Закону №1952-IV визначено, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Відповідно до підпункту 266.1.1 пункту 266.1 ст. 266 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (далі- Кодекс) платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.
Не є об'єктом оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, будівлі, споруди сільськогосподарських товаровиробників (юридичних та фізичних осіб), віднесені до класу «Будівлі сільськогосподарського призначення, лісівництва та рибного господарства» (код 1271) Державного класифікатора будівель та споруд ДК 018-2000, та не здаються їх власниками в оренду, лізинг, позичку (підпункт «ж» підпункту 266.2.2 пункту 266.2 статті 266 Кодексу).
Сільськогосподарський товаровиробник - юридична особа незалежно від організаційно-правової форми або фізична особа - підприємець, яка займається виробництвом сільськогосподарської продукції та/або розведенням, вирощуванням та виловом риби у внутрішніх водоймах (озерах, ставках та водосховищах) та її переробкою на власних чи орендованих потужностях, у тому числі власно виробленої сировини на давальницьких умовах, та здійснює операції з її постачання (підпункт 14.1.235 пункту 14.1 статті 14 Кодексу).
Отже, до фізичних осіб, з метою визначення об'єкта оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, відносять фізичних осіб - підприємців, які займаються виробництвом сільськогосподарської продукції та/або розведенням, вирощуванням та виловом риби у внутрішніх водоймах (озерах, ставках та водосховищах) та її переробкою на власних чи орендованих потужностях, у тому числі власно виробленої сировини на давальницьких умовах, та здійснюють операції з її постачання.
Платники податку мають право звернутися з письмовою заявою до контролюючого органу за своєю податковою адресою для проведення звірки даних щодо: об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності платника податку; розміру загальної площі об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності платника податку; права на користування пільгою із сплати податку; розміру ставки податку; нарахованої суми податку.
У разі виявлення розбіжностей між даними контролюючих органів та даними, підтвердженими платником податку на підставі оригіналів відповідних документів, зокрема документів на право власності, контролюючий орган за своєю податковою адресою платника податку проводить перерахунок суми податку і надсилає (вручає) йому нове податкове повідомлення-рішення. Попереднє податкове повідомлення- рішення вважається скасованим (відкликаним) (підпункт 266.7.3 пункту 266.7 статті 266 Кодексу).
З метою уніфікації об'єктів нерухомості Державним комітетом України по стандартизації, метрології та сертифікації розроблено та затверджено наказом від 17.08.2000 № 507 Державний класифікатор будівель та споруд ДК 018-2000 (далі - Класифікатор), який містить Методику класифікації будівель за головною класифікаційною ознакою - їх цільовим функціональним призначенням (далі - Методика).
Оскільки фактичне головне призначення кожного конкретного об'єкта нерухомості обчислюється на підставі документів, що підтверджують право власності, у порядку, визначеному Класифікатором, із використанням Методики ідентифікації за головною класифікаційною ознакою будівель багатофункціонального призначення, то платникам податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за отриманням необхідного висновку щодо ідентифікації об'єкта нерухомості доцільно звертатись до Державного науково-дослідного інституту автоматизованих систем у будівництві Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України, уповноваженого видавати такі експертні висновки.
З поданих суду доказів убачається, що ОСОБА_1 , до заяви, не подавав відповідачу документів на право власності, документів, які підтверджують належність об'єктів нерухомого майна до відповідного типу об'єктів нерухомого майна згідно Національного класифікатора ДК 018-2000 «Державного класифікатора будівель та споруд», наданих Державним науково-дослідним інститутом автоматизованих систем у будівництві Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України, а також документів на здійснення операцій з постачання сільськогосподарської продукції (з метою віднесення ОСОБА_1 до сільськогосподарського товаровиробника) та ін.
ОСОБА_1 також не подавав заяву за формою № 20-ОПП про використання об'єктів нежитлової нерухомості, які згідно відомостей Державного реєстру речових прав на нерухоме майно мають тип об'єкту «нежитлова будівля» у господарській діяльності.
Зважаючи на наведене, у суду відсутні правові підстави визначати протиправними та скасовувати оскаржувані податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Чернігівській області
Враховуючи вищевикладене, в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 необхідно відмовити.
Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ) до Головного управління ДПС у Чернігівській області (вул. Реміснича, 11, м. Чернігів,Чернігівська обл., Чернігівський р-н,14000) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення - відмовити в повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції.
Повний текст рішення виготовлено 30 грудня 2024 року.
Суддя Сергій КЛОПОТ