Справа № 560/9694/24
іменем України
30 грудня 2024 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Тарновецького І.І. розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Заступника керівника Хмельницької окружної прокуратури в інтересах держави до Відділу освіти, культури, молоді та спорту Староостропільської ОТГ , Ладигівської гімназії Староостропільської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся до суду з позовом до Відділу освіти, культури, молоді та спорту Староостропільської ОТГ, Ладигівської гімназії Староостропільської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідачами допущено протиправну бездіяльність, яка полягає у не вчиненні належних дій з приводу оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку та нерухоме майно Ладигівської гімназії, яка використовується вказаним навчальним закладом, що і обумовило звернення до суду із цим позовом.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду суд відкрив провадження в адміністративній справі, розгляд справи призначено в порядку спрощеного позовного провадження.
Відповідач не скористався правом на подачу відзиву на позов. Тому відповідно до частини 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Ознайомившись з матеріалами справи, суд встановив наступні обставини.
Ладигівська гімназія Староостропільської сільської ради, що знаходиться по вул. Миру, 61 с. Ладиги Хмельницького району Хмельницької області є закладом загальної середньої освіти, що належить до комунальної власності Староостропільської сільської ради.
Заклад діє на основі статуту Ладигівської гімназії Староостропільської сільської ради Хмельницької області, затвердженого рішенням №2 від 02.08.2022 Староостропільської сільської ради.
Управління та фінансування Ладигівської гімназії здійснює відділ освіти, культури, молоді та спорту Староостропільської ОТГ, який є розпорядником бюджетних коштів та укладає договори від імені навчального закладу.
Відповідно до п.п.6.2 та 6.3 статуту Ладигівської гімназії майно гімназії перебуває у комунальній власності і є власністю Строостропільської сільської ради та закріпленим за гімназією, одночасно, саме майно гімназії становлять основні фонди, оборотні кошти, а також інші цінності, вартість яких відображається у самостійному балансі гімназії.
Згідно інформації відділу освіти, культури, молоді та спорту Староостропільської сільської ради від 05.02.2024 право власності на нерухоме майно Ладигівської гімназії відсутнє.
За цією ж інформацією Ладигівська гімназія користується земельною ділянкою орієнтовною площею 2,00 га.
Хмельницькою окружною прокуратурою з метою встановлення наявності підстав для представництва в суді законних інтересів держави проведено вивчення стану законності з питань дотримання вимог Земельного кодексу України та Закону України «Про освіту» щодо вжиття компетентними органами заходів, спрямованих на оформлений правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на яких знаходяться навчальні заклади Хмельницького району.
Хмельницькою окружною прокуратурою направлено лист голові Староостропільської сільської ради від 03.01.2024, в якому просив у строк до 11.01.2024 надати перелік навчальних закладів, у яких відсутні правовстановлюючі документи на земельні ділянки розташовані під ними, перелік земельних ділянок під навчальними закладами на які виготовляється правовстановлюючі документи та на які виділенні кошти на виготовлення такої документації, а також вжитті заходи щодо розробки та виготовлення таких правовстановлюючих документів, що перебувають на піднаглядній Староостропільській сільській раді території.
Староостропільська сільська рада листом від 15.01.2024 №45 повідомила позивача про те, що на території громади знаходяться три діючих навчальних заклади - Староостропільський ліцей с. Старий Остропіль, Ладигівська гімназія с. Ладиги та Вишнопільська гімназія с. Вишнопіль Хмельницького району Хмельницької області. Відсутні правстановлюючі документи на земельні ділянки - Ладигівська гімназія с. Ладиги, та Вишнопільська гімназія с. Вишнопіль. В Староостропільській сільській раді на чергову сесію буде винесено питання про надання дозволу на виготовлення технічної документації на земельні ділянки та проведення реєстрації права власності.
25.01.2024 Хмельницькою окружною прокуратурою направлено лист голові Староостропільської сільської ради, в якому заступник керівника окружної прокуратури просив у строк до 05.02.2024 надати наступну інформацію: інформацію про земельні ділянки, які використовуються Ладигівською та Вишнопільською гімназіями (адреса, розмір); чи розглядалося питання виділення коштів на розробку проекту землеустрою на земельні ділянки під вищевказаними навчальними закладами; чи надходили клопотання (подання) про виділення коштів та надання дозволу на розробку проекту землеустрою на земельні ділянки під вищевказаними навчальними закладами. Крім вищевказаної, інформації заступник керівника окружної прокуратури просив надати копії статутів вищевказаних навчальних закладів та правовстановлюючі документи на нерухоме майно даних навчальних закладів.
Відділ освіти культури, молоді та спорту Староостропільської сільської ради листом від 05.02.2024 №124/2024 повідомив позивача про те, що Ладигівська гімназія Староостропільської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області розташована за адресою вул. Миру, 61, с. Ладиги, Хмельницького району Хмельницької області, орієнтовна площа земельної ділянки 2,00 га; Вишнопільська гімназія Староостропільської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області розташована за адресою вул. Вишнева, 1, с. Вишнопіль, Хмельницького району Хмельницької області, орієнтовна площа земельної ділянки 1,50 га. Клопотань стосовно виділення коштів на розробку проекту із землеустрою на земельні ділянки під вище зазначеними закладами освіти не розглядалися, правовстановлюючі документи на нерухоме майно відсутні. Староостропільська сільська рада до листа від 05.02.2024 №124/2024 додала копії статутів закладів освіти (Ладигівська гімназія Староостропільської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області та Вишнопільської гімназії Староостропільської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області).
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд керується таким.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У даній справі позов пред'явлено Хмельницькою окружною прокуратурою в інтересах держави, а тому, суд перевірить наявність підстав для звернення прокурора з позовом та надасть їм відповідну оцінку.
Так, згідно частини 3 статті 53 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, вступає за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.
Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, визначених статтею 169 цього Кодексу (частина 4 статті 53 КАС України).
Разом з тим, частиною 3 статті 23 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року № 1697-VII визначено, що прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Аналіз частин 3 та 4 статті 53 КАС України у взаємозв'язку з частиною 3 статті 23 Закону України "Про прокуратуру" дає підстави вважати, що участь прокурора в судовому процесі в судах загальної юрисдикції стає можливою за умови, крім іншого, обґрунтування підстав для звернення до суду, а саме нездійснення або неналежного здійснення захисту інтересів держави у спірних правовідносинах органом державної влади, органом місцевого самоврядування чи іншим суб'єктом владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, або підтвердження відсутності такого органу.
Дослідженням матеріалів справи судом встановлено відсутність органу до компетенції якого віднесені відповідні повноваження щодо контролю за належним оформленням права власності на будівлі та права постійного користування земельною ділянкою.
Згідно частини 5 статті 53 КАС України у разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.
Разом з цим, згідно частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Так, у поданому до суду позові заступником керівника Хмельницької окружної прокуратури доведено необхідність захисту інтересів держави саме прокурором з наданням належних доказів, які підтверджують встановлення прокурором наявності підстав для представництва у відповідності до статті 23 Закону України "Про прокуратуру".
Враховуючи зазначене, суд вважає, що звернення заступника керівника Хмельницької окружної прокуратури з даним позовом є обґрунтованим та таким що відповідає меті представництва інтересів держави в суді. При цьому, згідно положень частини 5 статті 53 КАС України, в даному випадку прокурор набуває статусу позивача.
Відповідно до ч. 1 ст. 80 Закону України «Про освіту», до майна закладів освіти належать: нерухоме та рухоме майно, включаючи будівлі, споруди, земельні ділянки, комунікації, (обладнання, транспортні засоби, службове житло тощо та інші цінності. Майно закладів освіти належить їм на правах визначених законодавством.
Згідно із ч. 2 ст. 80 Закону України «Про освіту» порядок, умови та форми набуття закладами освіти прав на землю визначаються Земельним кодексом України (далі - ЗК України).
Статтею 92 Земельного кодексу України, встановлено, що заклади освіти, незалежно від форми власності набувають право постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності без встановлення строку.
Відповідно до ст. 122 Земельного кодексу України, сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Згідно із ст. 125 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування визначено ст. 123 Земельного кодексу України.
Так, навчальний заклад, який є суб'єктом, а отже й ініціатором оформлення права постійного користування земельною ділянкою, згідно із ст. 123 Земельного кодексу України подає клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які згідно з повноваженнями, визначеними ст. 122 Земельного кодексу України, передають у користування земельні ділянки.
Орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах своїх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою або мотивовану відмову у його наданні. У разі ненадання у встановлений строк дозволу або мотивованої відмови заявник у місячний строк має право замовити розроблення документації із землеустрою без надання такого дозволу. Про реалізацію такого права, як «мовчазна згода», заклад письмово повідомляє орган розпорядження землею. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Відповідно до ст. 186 Земельного кодексу України, проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок затверджуються Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
Згідно із ч. 6 ст. 123 Земельного кодексу України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про надання земельної ділянки у користування.
Статтею 125 Земельного кодексу України встановлено, що право постійного користування виникає з моменту державної реєстрації такого права. Відповідно до ст. 126 Земельного кодексу України право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав а нерухоме майно та їх обтяжень».
Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 3, ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація прав є обов'язковою. Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав.
Права на нерухоме майно та їх обтяження, які підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.
Судом встановлено, що в порушення зазначених вимог законодавства відповідачами правовстановлюючі документи на земельну ділянку, яка використовується Ладигівською гімназією не оформлено, державну реєстрацію права постійного користування не проведено.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до Положення про відділ освіти, культури, туризму, молоді та спорту Староостропільської сільської ради, затвердженого рішенням III сесії VIII скликання № 2 чергової сесії Староостропільської сільської ради, відділ освіти відповідно до визначених галузевих повноважень виконує наступні завдання: здійснює реалізацію державної політики та політики Староостропільської сільської ради в сферах освіти, культури, туризму, молоді та спорту; створює рівні та доступні умови для здобуття громадянами дошкільної, повної загальної середньої та позашкільної освіти, забезпечує соціальний захист учасників навчально-виховного процесу, надає населенню якісні послуги в сфері фізичної культури і спорту; здійснює навчально-методичне керівництво, контроль за дотриманням стандартів освіти в дошкільних, загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладах; здійснює комплектування навчальних закладів керівними кадрами на конкурсній основі; вдосконалення професійної кваліфікації педагогічних працівників, їх перепідготовка та атестація; здійснює контроль за організацією матеріально-технічного фінансового забезпечення дошкільних, загальноосвітніх, позашкільних навчальних закладів та установ освіти та закладів фізкультурно-спортивної, спрямованості; забезпечує популяризацію фізичної культури та спорту, здорового способу життя та співпрацю з громадськими, відомчими, приватними організаціями та закладами фізкультурно-спортивної спрямованості у вирішенні завдань популяризації здорового способу життя та створенні передумов для заняття фізкультурою і спортом мешканців Староостропільської об'єднаної територіальної громади; забезпечує розвиток напрямів фізичної культури і спорту та створення умов для зайняття фізкультурою та спортом максимально широкого кола мешканців Староостропільської об'єднаної територіальної громади; забезпечує розвиток мережі муніципальний закладів та координує діяльність підвідомчих організацій, які забезпечують умови для заняття фізичною культурою та спортом; формує конкурентно-спроможне мистецьке середовище шляхом створення власного мистецького продукту, розробляє туристичні маршрути; визначає перспективи і напрямки розвитку, зміст спеціальної освіти в галузі культури, та туризму, співпрацює з міжнародними, проектами і творчими організаціями; здійснює заходи щодо створення умов для відродження розвитку культури української нації, культурної самобутності корінних народів і національних меншин У країни, всіх видів мистецтва, самодіяльної творчості художніх промислів та ремесел; реалізує повноваження органів виконавчої влади у сфері збереження та використання культурної спадщини; готує проекти розпорядчих актів Староостропільської сільської ради об'єднаної територіальної громади, її виконавчих органів і Староостропільського сільського голови об'єднаної територіальної громади, в т.ч. нормативного характеру; здійснює інші повноваження, покладені на Відділ відповідно до чинного законодавства; забезпечує формування, публікацію та підтримку в актуальному, стані матеріалів, які відносяться до компетенції Відділу на веб-сайті Староостропільської сільської ради об'єднаної територіальної громади.
Відповідно до п.1 розпорядження Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 802-р, Міністерству освіти і науки, молоді та спорту, іншим центральним органам виконавчої влади, у підпорядкуванні яких перебувають дошкільні, загальноосвітні навчальні заклади, Міністерству фінансів, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям доручено здійснитиі протягом 2012 і 2013 років заходи, пов'язані з проведенням землевпорядних, робіт, оформленням правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на яких розміщені дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади.
Як вбачається, з матеріалів справи, в порушення вищезазначених норм законодавства, Ладигівська гімназія не зверталася до Староостропільської сільської ради з відповідним клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки площею 2,00 га, що знаходиться по вул. Миру, 61 с. Ладиги Хмельницького району Хмельницької області в постійне користування закладу дошкільної освіти.
Судом під час розгляду справи досліджено листи Староостропільської сільської ради від 15.01.2024 № 45 та Відділу освіти, культури, молоді та спорту Староостропільської сільської ради від 05.02.2024 №124/2024, зі змісту яких встановлено, що правовстановлюючі документи на земельну ділянку, яка перебуває у користуванні навчального закладу, не оформлено.
При цьому, суд наголошує, що виділення коштів на оформлення правовстановлюючих документів на будівлі і споруди, а також на земельну ділянку Ладигівської гімназії належить до повноважень відділу освіти, культури, молоді та спорту Староостропільської сільської ради.
Відділ освіти культури, молоді та спорту Староостропільської сільської ради не вживав достатніх заходів щодо організації процесу оформлення правовстановлюючих документів на будівлі та споруди та на земельну ділянку Ладигівської гімназії, не здійснював контролю за діяльністю навчального закладу з оформлення землі, права власності на будівлі та споруди, а також не звертався до Староостропільської сільської ради з пропозиціями про виділення коштів на оформлення права користування навчальним закладом вищевказаною земельною ділянкою та права власності на будівлі та споруди, навчального закладу.
Отже, вищевказані норми вказують на те, що земельні ділянки під навчальними закладами, а також їх будівлі та споруди мають бути належним чином оформлені та використовуватися у порядку, встановленому законодавством, інакше, це може призвести до негативних наслідків та порушення прав дітей.
Також, суд зазначає, що відсутність правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на яких вони знаходяться створює передумови для зловживань щодо розпорядження земельною ділянкою, формує ризики для нормального функціонування навчального закладу та навчального процесу, що може призвести до негативних наслідків та порушує інтереси держави у сфері охорони дитинства.
Відсутність вказаних документів порушує передбачені державою принципи раціонального й ефективного використання та охорони земель, призводить до неефективного управління земельними ресурсами та землекористування, а також може призвести до відчуження будівель та споруд навчального закладу.
Отже, з огляду на визначену Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" обов'язкову реєстрацію речових прав та надані відповідачам Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" повноваження, його бездіяльність щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку та будівлі закладу освіти є протиправною, що, зважаючи на цільове призначення об'єкту освіти, порушує права його користувачів на безпечні умови функціонування і розвитку.
Зважаючи, що саме відповідачі допустили спірну бездіяльність, суд дійшов висновку, що у цьому випадку порушені саме державні інтереси, і прокурор на підставі наведеної норми звернувся в суд обґрунтовано.
Врахувавши зазначене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.
Згідно статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу; сторін та їхніх представників, що пов'язані із прибуттям до суду; пов'язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертиз; пов'язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; пов'язані із вчиненням інших процесуальних дій або підготовкою до розгляду справи.
Відповідно до частини 2 статті 139 вказаного Кодексу при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Зважаючи на вказане підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись ст.ст. 9, 72-77, 139, 242-243, 245-246, 258, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати незаконною бездіяльність Ладигівської гімназії Староостропільської сільської ради щодо не вчинення дій з приводу оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку площею 2,00 га, що знаходиться по вул. Миру, 61 с. Ладиги Хмельницького району та перебуває у користуванні вказаного навчального закладу.
Зобов'язати адміністрацію Ладигівської гімназії Строостропільської сільської ради звернутися з відповідним клопотанням до Строостропільської сільської ради про надання дозволу на розробку проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки площею 2,00 га, що знаходиться по вул. Миру, 61 с. Ладиги Хмельницького району Хмельницької області в постійне користування закладу освіти.
Визнати незаконною бездіяльність Відділу освіти культури, молоді та спорту Староостропільської сільської ради щодо невжиття дій з приводу оформлення, правовстановлюючих документів на земельну ділянку площею 2,00 га, що перебуває у користуванні Ладигівської гімназії Староостропільської сільської ради Хмельницької області.
Зобов'язати Відділ освіти культури, молоді та спорту Староостропільської сільської ради в межах компетенції вжити заходів на усунення порушень шляхом розроблення пропозицій про виділення бюджетних асигнувань, необхідних для оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку площею 2,00 га, яка розташована по вул. Миру, 61 с. Ладиги Хмельницького району Хмельницької області.
Судові витрати в порядку статті 139 КАС України розподілу між сторонами не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:Заступник керівника Хмельницької окружної прокуратури в інтересах держави (вул. К. Острозького, 41, м. Старокостянтинів, Хмельницька область, 31000 , код ЄДРПОУ - 02911102)
Відповідачі:Відділ освіти, культури, молоді та спорту Староостропільської ОТГ (вул. Центральна, 2/14, с. Старий Остропіль, Хмельницька область, 31146 , код ЄДРПОУ - 04405461) Ладигівська гімназія Староостропільської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області (вул. Миру, 61, с. Ладиги, Хмельницька область, 31183 , код ЄДРПОУ - 04405461)
Головуючий суддя І.І. Тарновецький