Рішення від 30.12.2024 по справі 560/9612/24

Справа № 560/9612/24

РІШЕННЯ

іменем України

30 грудня 2024 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Тарновецького І.І. розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення ІНФОРМАЦІЯ_1 з розгляду питань, пов'язаних із призначенням одноразової грошової допомоги від 24.05.2024, в частині відмови ОСОБА_1 у призначенні одноразової грошової допомоги у зв'язку із частковою втратою працездатності без встановлення інвалідності внаслідок поранення (травми, контузії), отриманої під час виконання обов'язків військової служби;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 направити подання розпоряднику бюджетних коштів - Міністерству оборони України щодо призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку із частковою втратою працездатності без встановлення інвалідності внаслідок поранення (травми, контузії), отриманої під час виконання обов'язків військової служби.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 17.05.2024 ОСОБА_1 , солдатом по мобілізації, що підвереджується посвідченням учасника бойових дій № НОМЕР_1 від 07 вересня 2023 року, надіслано заяву для виплати одноразової грошової допомоги до ІНФОРМАЦІЯ_1 . Підставою для такого звернення стало отримання часткової втрати працездатності. Рішенням від 24.05.2024 ІНФОРМАЦІЯ_2 повідомив про відмову у виплаті одноразової грошової допомоги з причин того, що захворювання, пов'язане з проходженням військової служби, а не під час виконання обов'язків військової служби. Однак, позивач вважає таке рішення незаконним та необґрунтованим, а проведений розгляд заяви про призначення одноразової грошової допомоги по частковій втраті працездатності формальним та поверхневим, внаслідок чого звернувся до суду за захистом своїх прав.

Ухвалою суду від 05.07.2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

У відзиві на позов відповідач зазначив, що позивачу відсоток втрати працездатності встановлений понад тримісячний термін після звільнення з військової служби, у зв'язку з чим відсутні підстави для оформлення та надсилання заяви останнього про виплату одноразової грошової допомоги на розгляду комісії Міністерства оборони України.

Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 проходив військову службу по мобілізації. Позивача звільнено з військової служби з виключенням зі списків особового складу частини 12.03.2023.

17.05.2024 позивачем подано до відповідача заяву, в якій ОСОБА_1 просив виплатити йому одноразову грошову допомогу у зв'язку із втратою професійної працездатності у розмірі 15% внаслідок захворювання, пов'язаного із проходження військової служби.

Листом №10/1/6276 від 24.05.2024 відповідач повідомив позивача про те, що у довідці про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках, серії 12 ААА №108248 зазначено захворювання, ТАК, пов'язане з проходженням військової служби. Відповідно до пункту 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975 у разі часткової втрати працездатності без установлення інвалідності одноразова грошова допомога виплачується залежно від степеня втрати працездатності, який установлюється медико-соціальною експертною комісією, у розмірі, що визначається у відсотках від 70-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому вперше встановлено ступінь втрати працездатності: військовослужбовцю, який отримав поранення (контузію, травму або каліцтво), захворювання під час виконання ним обов'язків військової служби, що призвело до часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності, а також особі, звільненій з військової служби, яка частково; втратила працездатність внаслідок зазначених причин, але не пізніше ніж через три місяці після звільнення її з військової служби. Так як позивач отримав захворювання, пов'язане з проходженням військової служби, а не під час виконання обов'язків військової служби, відповідно до вище зазначеної постанови одноразова грошова допомога не виплачується.

Не погоджуючись із вказаною відмовою позивач звернувся із даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Статтею 41 Закону України від 25.03.1992 №2232-XII "Про військовий обов'язок і військову службу" встановлено, що виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

Частиною першою статті 16 Законом України від 20.12.1991 №2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" визначено, що одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

За приписами пункту 7 частини другої статті 16 Закону №2011-XII одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі отримання військовослужбовцем поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання під час виконання ним обов'язків військової служби, що призвело до часткової втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, а також особою, звільненою з військової служби, яка частково втратила працездатність внаслідок зазначених причин, але не пізніше ніж через три місяці після звільнення її з військової служби.

Згідно з частиною дев'ятою статті 16-3 Закону №2011-ХІІ порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.

На виконання приписів частини дев'ятої статті 16-3 Закону №2011-ХІІ Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 25.12.2013 №975 "Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві".

Положеннями пункту 11 Порядку №975 передбачено, що військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, подає уповноваженому органу такі документи: заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності; завірену копію довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією про встановлення групи інвалідності або відсотка втрати працездатності із зазначенням причинного зв'язку інвалідності чи втрати працездатності.

До заяви додаються копії: постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов'язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження; документа (відповідних сторінок за наявності), що посвідчує особу (паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, паспортний документ іноземця або документ, що посвідчує особу без громадянства, та засвідчений в установленому законодавством порядку переклад українською мовою сторінки паспортного документа іноземця або документа, що посвідчує особу без громадянства, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту), з даними про прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) особи і про реєстрацію місця проживання (за наявності), військового квитка рядового, сержантського і старшинського складу (для військовослужбовців із числа іноземців та осіб без громадянства); документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою).

За змістом пункту 12 Порядку №975 призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів).

Відповідно до пункту 13 Порядку №975 керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого обов'язково додаються документи, зазначені в пунктах 10 та 11 цього Порядку.

Розпорядник бюджетних коштів у місячний строк після надходження всіх зазначених документів приймає рішення про призначення одноразової грошової допомоги або про відмову в її призначенні, або про повернення документів на доопрацювання (у разі, коли документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю) і надсилає зазначене рішення разом з документами уповноваженому органу для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, а в разі відмови чи повернення документів на доопрацювання - для письмового повідомлення заявника з обґрунтуванням мотивів відмови чи повернення документів на доопрацювання.

З аналізу вказаних правових норм вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_2 має обов'язок надіслати до Міністерства оборони України як розпорядника бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги.

При цьому повноваження щодо призначення, відмову у призначенні військовослужбовцю одноразової грошової допомоги чи поверненні документів на доопрацювання належать розпоряднику бюджетних коштів, тобто Міністерству оборони України.

У спірних правовідносинах ІНФОРМАЦІЯ_2 не наділений повноваженнями встановлювати наявність чи відсутність у ОСОБА_1 права на отримання одноразової грошової допомоги.

Отже, відповідач в порушення вимог Порядку №975 протиправно не склав та не надіслав до Міністерства оборони України на розгляд Комісії з розгляду питань, пов'язаних з призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, висновок щодо виплати позивачу одноразової грошової допомоги у зв'язку з втратою працездатності без встановлення інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного із захистом Батьківщини.

Таким чином, суд дійшов висновку, що належним способом захисту порушеного права, який відповідатиме змісту спірних правовідносин, буде ефективним та забезпечить належний судовий захист у тій мірі, яка є необхідною у даному конкретному випадку, буде визнання протиправною бездіяльності ІНФОРМАЦІЯ_1 , що полягає у нескладанні та ненадісланні до Міністерства оборони України на розгляд Комісії з розгляду питань, пов'язаних з призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, висновку щодо виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку з втратою працездатності без встановлення інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного із захистом Батьківщини, разом з документами, передбаченими пунктами 10 та 11 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975, та зобов'язання відповідача скласти та надіслати до Міністерства оборони України на розгляд Комісії з розгляду питань, пов'язаних з призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, висновок щодо виплати позивачу одноразової грошової допомоги у зв'язку з втратою працездатності без встановлення інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного із захистом Батьківщини, разом з документами, передбаченими пунктами 10 та 11 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975.

Щодо позовної вимоги позивача про визнання протиправним та скасування рішення ІНФОРМАЦІЯ_1 з розгляду питань, пов'язаних із призначенням одноразової грошової допомоги від 24.05.2024, в частині відмови ОСОБА_1 у призначенні одноразової грошової допомоги у зв'язку із частковою втратою працездатності без встановлення інвалідності внаслідок поранення (травми, контузії), отриманої під час виконання обов'язків військової служби, суд зазначає, що така вимога є безпідставною, оскільки лист ІНФОРМАЦІЯ_1 від 24.05.2024 не несе жодних негативних наслідків для позивача, адже належним способом відновлення порушеного права позивача є визнання протиправною бездіяльності відповідача, що полягає у нескладанні та ненадісланні до Міністерства оборони України на розгляд Комісії з розгляду питань, пов'язаних з призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, висновку щодо виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку з втратою працездатності без встановлення інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного із захистом Батьківщини, разом з документами, передбаченими нормами Порядку від 25.12.2013 №975.

Відповідно до положень частини першої статті 77 КАСУ кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

За таких обставин, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, тому підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , що полягає у нескладанні та ненадісланні до Міністерства оборони України на розгляд Комісії з розгляду питань, пов'язаних з призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, висновку щодо виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку з втратою працездатності без встановлення інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного із захистом Батьківщини, разом з документами, передбаченими пунктами 10 та 11 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 скласти та надіслати до Міністерства оборони України на розгляд Комісії з розгляду питань, пов'язаних з призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, висновок щодо виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку з втратою працездатності без встановлення інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного із захистом Батьківщини, разом з документами, передбаченими пунктами 10 та 11 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Судові витрати в порядку статті 139 КАС України розподілу між сторонами не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 )

Відповідач:ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_3 )

Головуючий суддя І.І. Тарновецький