30 грудня 2024 року м. Суми Справа № 480/105/23
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Сидорука А.І., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до - Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області,
Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві,
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.
Суть спору, позиція сторін. Клопотання сторін. Процесуальні дії суду.
Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить суд: визнати неправомірним та скасувати рішення ГУ ПФУ в м. Києві № 184250002698 від 01.12.2022; зобов'язати ГУ ПФУ в Сумській області провести перерахунок розміру пенсії із застосуванням складових заробітної плати, які зазначені в довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше, як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби (довідка № 77/05.2.14 від 28.10.2022), а також виплатити позивачу різницю розміру її пенсії з моменту призначення (05.08.2019), з урахуванням раніше проведених виплат.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачу було призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу". На виконання рішення суду було проведено розрахунок пенсії із застосуванням складових заробітної плати, які визначені в довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії від 05.08.2019. У подальшому відповідачем позивачу видано оновлену довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії від 28.10.2022, у якій зазначено надбавку за інтенсивність праці у розмірі 10312 грн (була відсутня у попередній довідці) та премію у розмірі 1100 грн (є більшим, ніж у попередній довідці). Позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням оновленої довідки. Рішенням відповідача позивачу відмовлено у здійсненні такого перерахунку, у зв'язку з відсутністю законних підстав.
Судом 09.01.2023 було постановлено ухвалу про відкриття провадження у справі.
Відповідачем - ГУ ПФУ в м. Києві, до суду подано відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить суд відмовити позивасчу у задоволенні позову.
Відзив мотивовано тим, що відповідача відсутні законні підстави для проведення перерахунку пенсії згідно з наданою довідкою від 28.10.2022.
Другий відповідач - ГУ ПФУ в Сумській області, про відкриття провадження у справі повідомлене належним чином. Правом подання відзиву відповідач не скористалося. Тому суд, на підставі норми ч. 6 ст. 162 КАС України, вирішує справу за наявними матеріалами.
Встановлені судом фактичні обставини.
Позивач, ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 05.05.2017 була звільнена з посади заступника начальника відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій Шосткинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області, у зв'язку з реорганізацією, скороченням чисельності та штату управління.
Стаж державної служби позивача становив 20 років 11 місяців 23 дні.
05.08.2019 позивачу призначено пенсію за віком, відповідно до Закону України "Про державну службу".
На час призначення пенсії зазначена посада в державному органі була відсутня.
Для призначення пенсії позивач надав довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 05.08.2019 №27/05.2-19 та від 14.06.2019 № 6819, а також довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше, як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби (№ 28/05.2-19 від 05.08.2019), які були видані Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області.
Проте розрахунок розміру пенсії позивача здійснювався без застосування довідки від 05.08.2019 №28/05.2-19, в якій було зазначено розмір премії 550 грн та матеріальної допомоги 775 грн.
Не погодившись з такими діями відповідача, позивач оскаржила їх у судовому порядку.
Рішення Сумського окружного адміністративного суду від 31.08.2020 у справі № 480/675/20 зобов'язано ГУ ПФУ в Сумській провести ОСОБА_1 розрахунок пенсії із застосуванням складових заробітної плати, які зазначені в довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії від 05.08.2019 №28/05.2-19; із визначенням розміру виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії, в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р. за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі. Також цим рішенням зобов'язано ГУ ПФУ в Сумській виплатити ОСОБА_1 різницю розміру пенсії з моменту її призначення (05.08.2019) з урахуванням раніше проведених виплат.
Після того, як вказане судове рішення було виконано, то ГУ ПФУ в Сумській області видало ОСОБА_1 оновлену довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше, як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби (довідка від 28.10.2022 №77/05.2.14), у якій зазначено розмір премії 1100 грн та розмір надбавки за інтенсивність 10312,50 грн.
У зв'язку з цим, позивач звернувся до відповідача - ГУ ПФУ в Сумській області, із заявою про перерахунок пенсії від 10.11.2022.
За принципом екстериторіальності заяву позивача від 10.11.2022 було розглянуто другим відповідачем - ГУ ПФУ в м. Києві.
За результатами розгляду заяви вказаним відповідачем було прийнято рішення від 01.12.2022 № 184250002698, яким позивачу відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії відповідно до наданої довідки, у зв'язку з відсутністю законних підстав.
Вважаючи таке рішення протиправним, то позивач звернулася до суду з даним позовом.
Висновки суду та їх мотиви.
01.05.2016 набув чинності Закону України "Про державну службу" №889-VIII, згідно з частиною другою Прикінцевих та перехідних положень якого визнано такими, що втратили чинність, зокрема, Закон України "Про державну службу" 16.12.1993 № 3723, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Згідно з ч. 8 ст. 37 Закону №3723-ХІІ визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
14 вересня 2016 року постановою Кабінету Міністрів України № 622 був затверджений Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб.
Відповідно до п. 4 Порядку №622 пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики (п. 5 Порядку №622).
Постановою правління Пенсійного фонду України "Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям" від 17.01.2017 № 1-3 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 за № 180/30048 затверджено форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби. Дана форма довідки містить в складових надбавку за інтенсивність праці та видається для призначення пенсії згідно з пунктами 10, 12 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону Про державну службу пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ Про державну службу і містить середні розміри надбавок, премій та інших виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії.
Відповідно до пунктів 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII "Про державну службу", пункту 6 Порядку №622, затверджено наказом Міністерства соціальної політики України 10.05.2017 №750 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16 червня 2017 р. за №766/30634 Порядок видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад.
Згідно з п. 4 Порядку №750 для надання довідок для призначення пенсії враховуються, в тому числі: 1) посадовий оклад і надбавка за ранг; 2) надбавка за вислугу років; 3) премія - в розмірі 10 відсотків посадового окладу за прирівняною посадою державної служби; 4) грошова допомога, що надається до щорічної основної оплачуваної відпустки державним службовцям; 5) надбавка до посадового окладу за роботу в умовах режимних обмежень залежно від ступеня секретності інформації.
Суд звертає увагу, що даний пункт не містить вказівки того, що вказаний перелік є вичерпним.
Відповідно до п. 5. Порядку №750 довідки для призначення пенсії видаються за формами довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям, затвердженими постановою правління Пенсійного фонду України від 17 січня 2017 року № 1-3, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 лютого 2017 року за №180/30048.
При цьому, за приписами абзацу 3 та 4 пункту 7 Порядку №750 у разі відсутності або перейменування в державному органі посади державної служби, що була останньою, яку особа займала на державній службі після 01 травня 2016 року, її посада визначається цим органом згідно з додатком 1 до цього Порядку або за відповідною групою оплати праці з урахуванням юрисдикції державного органу.
Довідка для призначення пенсії видається державним органом, в якому працювала особа, відповідно до пунктів 4, 5 Порядку № 622.
З матеріалів справи вбачається, що ГУ ПФУ в Сумській області, для призначення пенсії позивачу, було видано довідку від 05.08.2019 №28/05.2-19, про розміри виплат за липень 2019 року за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 17 січня 2017 року № 1-3.
Проте колонка "надбавка за інтенсивність праці" суми такої надбавки не містила, а премія була визначена в розмірі 550 грн, що становить 10 відсотків посадового окладу за посадою, яку займала позивач.
У подальшому відповідач - ГУ ПФУ в Сумській області, усунуло допущені недоліки та видало оновлену довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше, як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 28.10.2022 №77/05.2.14, у якій зазначено розмір премії 1100 грн та розмір надбавки за інтенсивність 10312,50 грн.
Частиною 1 статті 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-ХІІ зазначено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону №1058-IV визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що отримані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру пенсії.
В пункті 4 Порядку №622 чітко вказано, що пенсія державним службовцям призначається із заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Обидва порядки передбачають видачу довідки за формою, що передбачена постановою правління Пенсійного фонду України "Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям" від 17.01.2017 № 1-3, яка включає надбавку за інтенсивність праці.
Тому позивач має право на пенсію, обчислену із урахування виплат, які визначені в середніх розмірах у липні 2019 року, за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі, зокрема з урахуванням надбавки за інтенсивність та премії.
У свою чергу нарахування позивачу пенсії, як колишньому державному службовцю, виключно зі складових, вказаних в п. 4 Порядку №750, ставить її в нерівне становище з тими державними службовцями, посади яких за останнім місцем роботи є наявними та не перейменовувалися.
Таким чином, позивач має право на проведення перерахунку пенсії з дня її призначення із застосуванням складових заробітної плати, які зазначені в оновленій довідці відповідача від 28.10.2022.
Проте відповідач - ГУ ПФУ в м. Києві, рішенням від 01.12.2022 № 184250002698, було відмовлено позивачу у здійсненні такого перерахунку пенсії, чим допущено порушення права позивача на належне пенсійне забезпечення. Отже, суд визнає протиправним та скасовує оскаржуване рішення, оскільки воно не відповідає критеріям правомірності, визначеним в ч. 2 ст. 2 КАС України.
Крім того, відповідно до ч. 2 ст. 5 КАС України захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав.
Судом встановлено, що позивачу призначено пенсію за віком, відповідно до Закону України "Про державну службу" з 05.08.2019, а оновлену довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії із зазначенням розміру премії 1100 грн та розміру надбавки за інтенсивність 10312,50 грн, відповідач видав позивачу після призначення пенсії. Тому позивач має право на перерахунок, з урахуванням оновленої довідки та з дати призначення пенсії - 05.08.2019.
При цьому, саме ГУ ПФУ в м. Києва рішенням відмовило позивачу у проведенні такого перерахунку.
Таким чином, суд, з метою ефективного захисту порушених прав позивача, вважає зобов'язує ГУ ПФУ в м. Києві провести перерахунок та виплату пенсії позивача з 05.08.2019 із застосуванням складових заробітної плати, які зазначені в довідці про складові заробітної плати від 28.10.2022 № 77/05.2.14.
Відтак вимога позивача про зобов'язання ГУ ПФУ в Сумській області провести перерахунок та виплату пенсії із застосуванням складових заробітної плати, які зазначені в оновленій довідці не підлягають задоволенню.
Щодо вимоги про виплату позивачу різниці розміру її пенсії з моменту її призначення, необхідно зазначити, що порушене право позивача на перерахунок та виплату пенсії, з дня її призначення та з урахуванням оновленої довідки, вже захищено у визначений судом спосіб. При цьому, на час розгляду даної справи відповідачем ще не проведений такий перерахунок пенсії, у зв'язку з чим неможливо стверджувати про наявність конкретних сум для виплати вказаної різниці. Тому у задоволенні позовні вимог у даній частині суд відмовляє, у зв'язку з їх передчасністю.
Судові витрати.
Враховуючи задоволення позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, відповідно до статті 139 КАС України, підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ в м. Києві судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1211,20 грн, сплачених за квитанцією від 27.12.2022.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд
1. Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - задовольнии частково.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 01.12.2022 № 184250002698.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (вул. Бульварно-Кудрявська, 16, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 42098368) провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 05.08.2019 із застосуванням складових заробітної плати, які зазначені в довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше, як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби № 77/05.2.14 від 28.10.2022, виданій Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області, з урахуванням виплачених сум.
4. У задоволенні інших вимог - відмовити.
5. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (вул. Бульварно-Кудрявська, 16, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 42098368), за рахунок бюджетних асигнувань, 992,40 грн витрат по сплаті судового збору.
6. Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення рішення.
7. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
8. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення складено та підписано суддею 30.12.2024.
Суддя А.І. Сидорук