25 грудня 2024 року Справа № 480/9359/24
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Шаповала М.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/9359/24 за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними та скасування наказу,-
ОСОБА_1 просить суд:
- визнати протиправними дії начальника штабу-заступника командира військової частини НОМЕР_1 майора ОСОБА_2 щодо накладання на нього - старшого лейтенанта ОСОБА_1 , дисциплінарного стягнення "догана";
- скасувати наказ командира військової частини НОМЕР_1 № 95 від 25.10.2024, яким накладено на нього дисциплінарне стягнення "догана".
Вимоги позивач обґрунтовує тим, що проходить службу у військовій частині НОМЕР_1 з 16.01.2022 за контрактом на посаді офіцера групи логістики штабу.
25.10.2024 на нього начальником штабу військової частини НОМЕР_1 майором ОСОБА_3 було накладено дисциплінарне стягнення у вигляді "догана".
З оскаржуваним наказом не ознайомлений. У його службовій картці зроблено відповідний запис про дисциплінарне стягнення, з яким позивач ознайомився під підпис 25.10.2024.
Пояснює, що дисциплінарне стягнення було накладено за "грубе порушення правил військової ввічливості, субординації, незадовільне виконання порядку прийому-видачі зброї, боєприпасів, що могли призвести до втрати", однак посилання на статті нормативних актів, які були порушенні в службовій картці не вказані. Службове розслідування за фактом вчинення позивачем можливого дисциплінарного порушення з метою встановлення причин та обставин можливого порушення, ступеня вини військовослужбовця, порушення нормативно - правових актів, причин та умов що сприяли вчиненню правопорушення не проводилося.
Вважаючи накладення дисциплінарного стягнення необґрунтованим і незаконним, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Ухвалою суду від 01.11.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідач проти задоволення позову заперечив, подав відзив на позовну заяву. На обґрунтування заперечення зазначає, що дисциплінарне стягнення на старшого лейтенанта ОСОБА_1 накладене за ст.ст. 11, 16, 51 Статуту щодо порядку звернення до старшого начальника, низьку військову дисципліну, не дотримання правил зберігання, прийому, видачі зброї та боєприпасів при виконанні обов'язків відповідального за видачу, прийом зброї в кімнаті зберіганні зброї в пункті постійної дислокації.
В своїй позовній заяві позивач не заперечує факт порушення, лише акцентує увагу на перевищення повноважень начальником штабу майором ОСОБА_2 .
Відповідно до ст. 53 Закону України "Про дисциплінарний статут Збройних Сил України" дисциплінарне стягнення було накладено командиром військової частини НОМЕР_1 наказ № 96 від 25.10.2024. А тому твердження позивача про перевищення начальником штабу майором ОСОБА_2 своїх повноважень є безпідставними.
Твердження позивача про те, що начальник штаба майор ОСОБА_2 принижував його гідність в присутності підлеглих є безпідставним, оскільки до військової частини НОМЕР_1 рапорту на ім'я командира від позивача щодо дій майора ОСОБА_2 відносно образ честі і гідності військовослужбовця не надходило. Крім того, в своєму позові позивач не зазначає, що він має на увазі під приниженням своєї гідності.
Вважає, що притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності було здійснено правомірно та справедливо, у відповідності до порядку визначеному Дисциплінарним статутом. У задоволенні позовних вимог просить відмовити.
Дослідивши надані письмові докази, перевіривши матеріали справи, а також проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
ОСОБА_1 проходить службу у військовій частині НОМЕР_1 з 16.01.2022 за контрактом на посаді офіцера групи логістики штабу.
Наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 25.10.2024 № 96 за порушення статей 1,4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України 11, 16, 51 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, наказу командира військової частини НОМЕР_1 № 350 від 23.10.2024 притягнуто офіцера групи логістики штабу військової частини НОМЕР_1 старшого лейтенанта ОСОБА_1 до дисциплінарної відповідальності та накладено дисциплінарне стягнення "догана".
З оскаржуваним наказом позивач ознайомлений не був. У службовій картці позивача зроблено відповідний запис про дисциплінарне стягнення, з яким останній ознайомився під підпис 25.10.2024.
Вважаючи накладення дисциплінарного стягнення необґрунтованим і незаконним, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Відповідно до ч.1 ст. 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Згідно з ст.ст.1-2 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами. У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Законом України від 24 березня 1999 року № 551-XIV затверджений Дисциплінарний статут Збройних Сил України, який визначає сутність військової дисципліни, обов'язки військовослужбовців, а також військовозобов'язаних та резервістів під час проходження навчальних (перевірочних) і спеціальних зборів щодо її додержання, види заохочень та дисциплінарних стягнень, права командирів щодо їх застосування, а також порядок подання і розгляду заяв, пропозицій та скарг. Усі військовослужбовці Збройних Сил України незалежно від своїх військових звань, службового становища та заслуг повинні неухильно керуватися вимогами цього Статуту.
Відповідно до ст. 1 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України військова дисципліна - це бездоганне і неухильне додержання всіма військовослужбовцями порядку і правил, встановлених статутами Збройних Сил України та іншим законодавством України.
Згідно ст. 2 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України військова дисципліна ґрунтується на усвідомленні військовослужбовцями свого військового обов'язку, відповідальності за захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, на їх вірності Військовій присязі.
Статтею 3 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України визначено, що військова дисципліна досягається шляхом: виховання високих бойових і морально-психологічних якостей військовослужбовців на національно-історичних традиціях українського народу та традиціях Збройних Сил України, патріотизму, свідомого ставлення до виконання військового обов'язку, вірності Військовій присязі; особистої відповідальності кожного військовослужбовця за дотримання Конституції та законів України, Військової присяги, виконання своїх обов'язків, вимог статутів Збройних Сил України; формування правової культури військовослужбовців; умілого поєднання повсякденної вимогливості командирів і начальників (далі - командири) до підлеглих без приниження їх особистої гідності, з дотриманням прав і свобод, постійної турботи про них та правильного застосування засобів переконання, примусу й громадського впливу колективу; зразкового виконання командирами військового обов'язку, їх справедливого ставлення до підлеглих; підтримання у військових з'єднаннях, частинах (підрозділах), закладах та установах необхідних матеріально-побутових умов, статутного порядку; своєчасного і повного постачання військовослужбовців встановленими видами забезпечення; чіткої організації і повного залучення особового складу до бойового навчання.
Відповідно до ст. 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України військова дисципліна зобов'язує кожного військовослужбовця: додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги статутів Збройних Сил України, накази командирів; бути пильним, зберігати державну таємницю; додержуватися визначених статутами Збройних Сил України правил взаємовідносин між військовослужбовцями, зміцнювати військове товариство; виявляти повагу до командирів і один до одного, бути ввічливими і додержуватися військового етикету; поводитися з гідністю й честю, не допускати самому і стримувати інших від негідних вчинків; не вживати під час проходження військової служби (крім медичного призначення) наркотичні засоби, психотропні речовини чи їх аналоги, а також не вживати спиртні напої під час виконання обов'язків військової служби.
Згідно з ст. 5 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України за стан військової дисципліни у з'єднанні, військовій частині (підрозділі), закладі та установі відповідає командир. Інтереси захисту Вітчизни зобов'язують командира постійно підтримувати військову дисципліну, вимагати її додержання від підлеглих, не залишати поза увагою жодного дисциплінарного правопорушення. Стан військової дисципліни у військовій частині (підрозділі), закладі, установі та організації визначається здатністю особового складу виконувати в повному обсязі та в строк поставлені завдання, морально-психологічним станом особового складу, спроможністю командирів підтримувати на належному рівні військову дисципліну. Стосовно кожного випадку правопорушення командир зобов'язаний прийняти рішення щодо необхідності притягнення винного до відповідальності залежно від обставин скоєння правопорушення, ступеня вини, попередньої поведінки порушника та розміру завданих державі та іншим особам збитків. Діяльність командира щодо підтримання військової дисципліни оцінюється не кількістю накладених ним дисциплінарних стягнень, а виконанням обов'язків з додержанням вимог законів і статутів Збройних Сил України, повним використанням дисциплінарної влади для наведення порядку і запобігання порушенням військової дисципліни. Кожний військовослужбовець зобов'язаний сприяти командирові у відновленні та постійному підтриманні порядку й дисципліни. Командир, який не забезпечив додержання військової дисципліни та не вжив заходів для її відновлення, несе встановлену законом відповідальність.
Відповідно до ст. 6 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України право командира - віддавати накази і розпорядження, а обов'язок підлеглого - їх виконувати, крім випадку віддання явно злочинного наказу чи розпорядження. Наказ має бути виконаний сумлінно, точно та у встановлений строк. Відповідальність за наказ несе командир, який його віддав.
Згідно ст.45 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України у разі невиконання (неналежного виконання) військовослужбовцем своїх службових обов'язків порушення військовослужбовцем військової дисципліни або громадського порядку командир повинен нагадати йому про обов'язки служби, а за необхідності - накласти дисциплінарне стягнення.
Відповідно до п. "б" ст. 48 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України на військовослужбовців можуть бути накладені такі дисциплінарні стягнення, зокрема, догана.
Відповідно до ст. 83 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України на військовослужбовця, який порушує військову дисципліну або громадський порядок, можуть бути накладені лише ті дисциплінарні стягнення, які визначені цим Статутом і відповідають військовому званню військовослужбовця та дисциплінарній владі командира, що вирішив накласти на винну особу дисциплінарне стягнення.
Згідно з ст. 84 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України прийняттю рішення командиром про накладення на підлеглого дисциплінарного стягнення може передувати службове розслідування. Воно проводиться з метою уточнення причин і умов, що сприяли вчиненню правопорушення, та ступеня вини.
Згідно із копією наказу № 96 від 25 жовтня 2024 року командира військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) "Про притягнення до дисциплінарної відповідальності" вбачається, що за порушення вимог Дисциплінарного статуту Збройних Сил України щодо бездоганного і неухильного додержання всіма військовослужбовцями порядку і правил, встановлених статутами Збройних Сил України та іншим законодавством України, ст. 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України щодо свідомого ставлення до виконання військового обов'язку, вірності Військовій присязі, ст. 11 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, щодо невиконання військовослужбовцем визначених обов'язків, ст. 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, щодо невиконання службових обов'язків ст. 51 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України щодо порядку звернення до старшого начальника, низьку військову дисципліну, не дотримання правил зберігання, прийому, видачі зброї та боєприпасів при виконанні обов'язків відповідального за зберігання, прийому, видачу зброї з КЗЗ в пункті постійної дислокації, що могло привести до втрати ввіреної зброї офіцера групи логістики штабу військової частини НОМЕР_1 старшого лейтенанта ОСОБА_1 притягнуто до дисциплінарної відповідальності та накладено дисциплінарне стягнення "догана".
Позивач основним аргументом неправомірності оскаржуваного наказу про застосування до нього дисциплінарного стягнення "догана" вказує про те, що воно застосовано наказом начальника штабу військової частини НОМЕР_1 , який не має повноважень щодо накладення стягнення на військовослужбовців.
Однак жодних доказів того, що саме начальник штабу військової частини НОМЕР_1 майор Мельник застосував до позивача вказане дисциплінарне стягнення позивач суду не надав.
З урахуванням зазначеного, суд визнає, що відсутні правові підстави для задоволення позову про скасування наказу, яким командир військової частини НОМЕР_1 застосував дисциплінарне стягнення до позивача.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В задоволенні позову ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними та скасування наказу - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М. Шаповал