Рішення від 30.12.2024 по справі 480/10229/24

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 грудня 2024 року Справа № 480/10229/24

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Прилипчука О.А.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/10229/24

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській област, в якій просить:

1. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, які полягають у обчисленні ОСОБА_1 розміру пенсії за віком, із застосуванням показника середньої заробітної плати (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014-2016 роки.

2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області перерахувати з 28.02.2024 ОСОБА_1 пенсію за віком з урахуванням частини 2 статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, а саме: за 2021-2023 роки, та здійснити виплату перерахованої пенсії з урахуванням раніше виплачених сум.

В обгрунтування позовних вимог зазначила, що з 12.09.2017 позивачка перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області та отримувала пенсію за вислугу років відповідно до п. “е» ст.55 “Про пенсійне забезпечення».

28.02.2024 позивачка звернулась до головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-ІУ (далі - Закон №1058-ІУ). При цьому просила здійснити перерахунок пенсії, виходячи із показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.

Проте, ГУ ПФУ в Сумській області розмір пенсії за віком розрахований не із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а із застосуванням показника за 2014-2016 роки, тобто показника який враховувався для обчислення пенсій до переведення ОСОБА_1 на такий вид пенсії.

Не погодившись з таким нарахуванням, позивачка звернулась до суду з даним позовом.

Ухвалою суду від 28.11.2024 відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву.

Відповідач у відзиві на позовну заяву зазначив, що ОСОБА_1 з 12.09.2017 року перебувала на обліку в головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області, як отримувач пенсії за вислугу років, призначеної відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення».

На підставі заяви від 28.02.2024 року ОСОБА_1 було переведено з пенсії за вислугу років, призначеної відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення» на пенсію за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до статті 45 Закону №1058 пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону.

Частинами першою і другою статті 43 Закону №1058 (в редакції, діючій з 1 січня 2004 року до теперішнього часу) передбачено, що перерахунок пенсій за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Для перерахунку пенсій, призначених до набрання чинності цим Законом, враховується заробітна плата (дохід), з якої було раніше обчислено пенсію, за документами, наявними в пенсійній справі, або за вибором пенсіонера - заробітна плата (дохід) за період, передбачений абзацом першим частини першої статті 40 цього Закону.

На теперішній час діє редакція пункту 16 розділу XV “Прикінцеві положення» Закону № 1058, відповідно до якого до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону. Положення Закону України “Про пенсійне забезпечення» застосовуються в частині визначення права на пенсію за вислугу років для осіб, які на день набрання чинності Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» мають вислугу років та стаж, необхідні для призначення такої пенсії.

Виходячи з вищевикладеного, з часу набрання чинності Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» більшість положень Закону України “Про пенсійне забезпечення» втратили чинність, у зв'язку з чим державні пенсії, у тому числі і пенсії по інвалідності, по втраті годувальника, за віком, які раніше призначалися на підставі Закону №1788, призначаються на підставі Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і на підставі цього ж Закону з 1 січня 2004 року всі державні пенсії були перераховані за наявними у пенсійній справі документами відповідно до визначеного ним (Законом) порядку. При призначенні пенсії за вислугу років, Закон №1788 застосовується в частині визначення права на пенсію за вислугу років (умови: вислуга років та стаж), обчислення пенсії з 1 січня 2004 року відбувається за визначеним саме Законом №1058 порядком, відповідно до якого здійснюється і перерахунок цього виду пенсії.

Так, згідно з ч.4, ст. 42 Закону №1058-IV, у разі якщо застрахована особа після призначення продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати(доходу), з якої обчислена пенсія.

Відповідач зауважив, що диспозиція зазначеної норми в контексті реалізації права особи на перерахунок пенсії застосовується із врахуванням інших приписів Закону №1058-IV. Так, норма ч. 2 статті 45 Закону №1058-IV передбачає, що пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону. Виходячи з цього, і показник середньої заробітної плати (доходу), що застосовується до суми пенсійних виплат, враховується за період, з якого така виплата була призначена.

Також, відповідно до ч.2, ст.40 Закону №1058-IV, середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення застосовується лише при первинному призначенні пенсії.

У зв'язку з вищевикладеним, при переведенні на пенсію за віком був застосований показник середньої заробітної плати з урахуванням положення абзацу 2 частини 3 статті 45 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до якого, при переведенні з одного виду пенсії на інший враховується заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховується під час призначення попереднього виду пенсії (за 2014-2016 рр.).

Враховуючи вищезазначене, вважає позовні вимоги необгрунтованими та просить відмовити у їх задоволенні (а.с. 45-47).

Дослідивши матеріали адміністративної справи та зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні відносини, суд виходить з наступних підстав та мотивів.

Судом встановлено, що 12.09.2017 ГУ ПФУ в Сумській області призначено ОСОБА_1 пенсію за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення» (а.с.29,38).

28.02.2024 ОСОБА_1 звернулась до ГУ Пенсійного фонду України в Сумській області із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (а.с. 39).

28.02.2024 ГУ Пенсійного фонду України в Сумській області призначено ОСОБА_1 пенсію за віком, відповідно до ЗУ №1058 (а.с.44).

Листом Головного управління ПФУ в Сумській області від 19.07.2024 року №1800-0202-8/32117 позивачку повідомлено, що відповідно до статей 7 та 51 Закону України “Про пенсійне забезпечення" та пункту 2.4 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування'', затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.200е за № 1566/11846, (у редакції, чинній до березня 2021 року) пенсії за вислугу років призначаються до настання віку, що дає право на пенсію за віком, у разі звільнення з роботи, яка дає право на цей вид пенсії. У разі зарахування після призначення пенсії за вислугу років на роботу, яка дає право на цей вид пенсії, виплата пенсії припиняється і поновлюється з дня, що слідує за днем звільнення з роботи. Отже, вказаний вид пенсії призначається один раз довічно.

Якщо особі вже призначений будь-який вид пенсії (у даному випадку - пенсія за вислугу років) і вона набула право на інший вид пенсії та виявила бажання його отримувати, то здійснюється переведення з одного виду пенсії на інший.

Відповідно до частини 3 статті 45 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі - Закон № 1058-ІV, чинний з 01.01.2004) переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви па підставі документів про страховий стаж, заробітну плату та інших документів, що знаходяться па час переведення з одного виду пенсії на інший у пенсійній справі, а також, додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При такому переведенні враховується заробітна плата, з якої була призначена пенсія, або за бажанням особи за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 Закону № 1058-ІV, а саме: за весь період страхового стажу починаючи з 01.07.2000, або за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, за будь-які 60 календарних місяців с фахового стажу підряд до 01.07.2000, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 01.07.2000. При цьому застосовується показник середньої заробітної плати, який враховувався під час призначення (перерахунку) попереднього виду пенсії.

Показник середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за переведенням на інший вид пенсії, застосовується виключно при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, у разі, якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу.

Розміри пенсій як за вислугу років, так і за віком залежать від набутого особою страхового стажу та від отримуваної заробітної плати і визначаються відповідно до статей 27 та 28 Закону № 1058-IV.

За електронною базою даних про отримувачів пенсій у Сумській області заявниці з 12.09.2017 була призначена пенсія за вислугу років довічно, виплату якої було призупинено з 24.04.2019 у зв'язку з працевлаштуванням на роботу, що дає право на призначення пенсії за вислугу років.

На підставі заяви від 28.02.2024 заявницю переведено з пенсії за вислугу років на пенсію за віком за нормами Закону № 1058-ІV.

Враховуючи вищезазначені норми законодавства, розмір пенсії за віком обчислений з урахуванням показника середньої заробітної плати, який враховувався для обчислення пенсій до переведення на такий вид пенсії, а саме, показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014-2016 роки, збільшений з 01.03.2019 на коефіцієнт 1,17, з 01.05.2020 - на коефіцієнт 1.11, з 01.03.2021 на коефіцієнт 1,11, 01.03.2022 на коефіцієнт 1.14, з 01.03.2023 па коефіцієнт 1,197, з 01.03.2024 - на коефіцієнт 1.0796, тобто 7994,47 грн. (3764,40 грн. х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 х 1,0796).

Відповідно до частини 3 статті 45 Закону № 1058-1V підстави для врахування при розрахунку розміру пенсії заявника показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2021-2023 роки, відсутні (а.с. 29).

Не погодившись з відмовою, позивачка звернулась до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості й в інших випадках, передбачених законом (стаття 44 Основного Закону).

Відповідно до частини першої статті 9 Закону №1058-ІV в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

За приписами частини другої статті 40 Закону №1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Згідно пунктів 2-1, 16 розділу ХV Прикінцеві положення Закону №1058-IV особам, які на день набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" мають вислугу років та стаж, необхідний для призначення пенсії за вислугу років, передбачений статтями 52, 54 та 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", пенсія за вислугу років призначається за їхнім зверненням з дотриманням умов, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення".

Розмір пенсії за вислугу років визначається відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону. Пенсії за вислугу років фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України.

До приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону. Положення Закону України "Про пенсійне забезпечення" застосовуються в частині визначення права на пенсію за вислугу років для осіб, які на день набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" мають вислугу років та стаж, необхідні для призначення такої пенсії.

Водночас частиною третьою статті 45 Закону №1058-IV установлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший у пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

З аналізу зазначених вище норм законодавства вбачається, що частиною третьою статті 45 Закону №1058-IV установлюється порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом №1058-ІV.

Проте, судом встановлено, що позивачу з 12.09.2017 було призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення" №1788-ХІІ, а за призначенням пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV позивач звернулася вперше в 2024 році, а тому в цьому випадку мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом, а не переведення з одного виду на інший вид пенсії в межах одного Закону відповідно до частини третьої статті 45 Закону №1058.

Тому, за обставин цієї справи має враховуватись показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії (пенсії за віком).

Аналогічна правова позиція також висловлена Верховним Судом України у постановах від 16.06.2020 у справі №127/7522/17, від 18.08.2020 у справі №263/6611/17, від 24.06.2021 у справі №243/8903/16-а, від 19.01.2022 у справі №528/639/17, від 29.03.2023 року у справі №240/4170/19, від 08 лютого 2024 року у справі №500/1216/23.

Згідно з частиною п'ятою статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних відносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що при обчисленні позивачу пенсії за віком у 2024 році на підставі норм Закону №1058-IV відповідач мав врахувати показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням цієї пенсії, тобто за 2021-2023 роки.

Отже, відмова відповідача у проведенні обчислення пенсійної виплати з урахуванням середньої заробітної плати по Україні за 2021, 2022, 2023 роки є протиправною.

Відтак, суд, з урахуванням ст. 9 КАС України, вважає необхідним позовні вимоги задовольнити та визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо обчислення ОСОБА_1 розміру пенсії за віком, із застосуванням показника середньої заробітної плати (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014-2016 роки та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Сумській області здійснити ОСОБА_1 з 28.02.2024 р. перерахунок та виплату пенсії за віком із застосуванням при обчисленні розміру пенсії за віком показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, за 2021-2023 роки, з урахуванням раніше виплачених сум.

Відповідно до ч.1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Тому, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір, сплачений при подачі позову до суду (а. с. 5а).

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо обчислення ОСОБА_1 розміру пенсії за віком, із застосуванням показника середньої заробітної плати (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014-2016 роки.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Сумській області (40009, м. Суми, вул. Степана Бандери, 43, код ЄДРПОУ 21108013) здійснити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 28.02.2024 р. перерахунок та виплату пенсії за віком із застосуванням при обчисленні розміру пенсії за віком показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, за 2021-2023 роки, з урахуванням раніше виплачених сум.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Степана Бандери, 43, код ЄДРПОУ 21108013) судовий збір в сумі 1211,20 грн.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.А. Прилипчук