Рішення від 30.12.2024 по справі 400/4016/24

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 грудня 2024 р. № 400/4016/24

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Мельника О.М., розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідачаГоловного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008,

провизнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо не врахування довідки від 22.02.2024 № 53/14-29-10-02-05 та №54/14-29-10-02-05 про складові заробітної плати для призначення пенсії за віком, особі , яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах , віднесених до категорій посад віднесених державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) виданих Головним управлінням ДПС у Миколаївській області при нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-ХІІ на підставі п. 10 розділу ХІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII, з 15.05.2023 р.; зобов'язання відповідача врахувати довідки від 22.02.2024 № 53/14-29-10-02-05 та №54/14-29-10-02-05 про складові заробітної плати для призначення пенсії за віком, особі , яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах , віднесених до категорій посад віднесених державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) виданих Головним управлінням ДПС у Миколаївській області при нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-ХІІ на підставі п. 10 розділу ХІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII, з 15.05.2023 р.

Позовні вимоги обгрунтовано тим, що відповідач протиправно при обчисленні пенсії

позивача не врахував довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця.

Відповідач надав відзив на позов, просив відмовити у задоволенні позову, оскільки відсутні підстави для перерахунку пенсії позивача з урахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця.

Відповідно до ч.1 ст. 263 КАС України, суд розглядає справу в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).

Дослідив докази, суд дійшов висновку:

Позивач перебував на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Миколаївській області та отримував пенсію, призначену відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV).

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 18.12.2023 по справі 400/9565/23, , зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області призначити ОСОБА_1 з 15.05.2023 пенсію за віком відповідно до пункту 10 розділу ХІ Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу», статті 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-XII "Про державну службу" та виплатити ОСОБА_1 відповідну різницю між призначеною та фактично виплаченою пенсією; відмовлено в задоволенні позову в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області призначити пенсію з урахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 09.05.2023 № 30/14-29-10-02-06, № 31/14-29-10-02-06 у зв'язку з передчасністю позовних вимог. 13.02.2024 позивачем подано заяву про зарахування довідок при нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-ХІІ на підставі п. 10 розділу ХІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII, з 05.02.2024 р.

Відповідач листом від 28.02.2024 відмовив у здійсненні перерахунку, оскільки рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 18.12.2023 по справі 400/9565/23 відмовлено в задоволенні позову в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області призначити пенсію з урахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 09.05.2023 № 30/14-29-10-02-06, № 31/14-29-10-02-06 та повідомлено, що актом від 21.02.2024 року про результати перевірки достовірності довідки про заробітну плату, наданої для призначення (перерахунку) пенсії встановлено розбіжності між сумами заробітної плати, відображених у довідках та зазначеними в особових рахунках та надано нові довідки від 22.02.2024 № 53/14-29-10-02-05 та №54/14-29-10-02-05, які долучено до матеріалів пенсійної справи позивача.

Позивач не погодився з вказаним та звернувся до суду за захистом своїх прав.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на пенсійне забезпечення. Пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв'язку з трудовою діяльністю, заслужені попередньою працею і є однією з форм соціального захисту. Цим визначається зміст і характер обов'язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії.

Частиною 2 ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п. 2 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону від 10.12.2015 № 889-VIII, з набранням чинності вказаного закону втратив чинність Закон України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-ХІІ (далі - Закон від 16.12.1993 № 3723-ХІІ), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Згідно п. 10 - 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону від 10.12.2015 № 889 VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону від 16.12.1993 № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону від 16.12.1993 № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Перелік посад державної служби, які займали особи з числа колишніх державних службовців, що належать до певної категорії посад, передбачених цим Законом, визначається Кабінетом Міністрів України.

Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону від 16.12.1993 № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону від 16.12.1993 № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Частиною 1 статті 37 Закону від 16.12.1993 № 3723-ХІІ передбачено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування",за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абз.1 ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

За наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII, але у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Аналогічні висновки викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.02.2019 по справі № 822/524/18 та постановах Верховного Суду від 15.12.2020 по справі № 560/2398/19, від 01.12.2020 по справі № 466/6057/17.

З аналізу норм ст. 37 Закону від 16.12.1993 № 3723-ХІІ та пункту 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону від 10.12.2015 № 889-VIII, суд доходить висновку, що для реалізації позивачем права на пенсію державного службовця необхідним є дотримання таких умов: 1) досягнення пенсійного віку; 2) загальний страховий стаж не менше 35 років; 3) 20 років стажу державної служби незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі.

Щодо врахування довідок про заробітну плату при проведенні нарахування пенсії суд повідомляє наступне.

Порядок перерахунку пенсій державних службовців, станом на дату виходу позивачки на пенсію, був урегульований пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсій».

Пунктом 4 було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2002 року №432-IV «Про внесення змін до Закону України « Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії

пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержану заробітну плату на момент перерахунку; іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

На момент призначення позивачці пенсії, постанова Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсій» була чинна.

Зміни, які були внесені до Закону України «Про державну службу» стосуються призначення пенсії, тоді як підстави та порядок перерахунку пенсії державним службовцям регулює ст. 37-1 цього ж Закону, положення якої щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Законів № 213-VIII та № 1166-VII не зазнали змін.

Прикінцеві положення Закону № 213-VII1 стосуються порядку призначення пенсії у разі реалізації права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії є ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» та Постанова Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 « Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії».

Таким чином, оскільки позивач звернулася до відповідача саме з приводу перерахунку вже призначеної пенсії, то будь-які законодавчі зміни, які звужують зміст та обсяг прав окремої категорії громадян не можуть застосовуватися до тих осіб, які до набрання чинності цих змін вже набули в законний спосіб певні, гарантовані державою права та свободи, в тому числі і право на пенсію державного службовця в передбаченому на час призначення пенсії розмірі.

Аналогічного висновку дійшов Восьмий апеляційний адміністративний суд у постанові від 26.09.2023 у справі № 380/5546/23.

Згідно з п. 5 Порядку № 622 форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.

Порядок видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад затверджено наказом Міністерства соціальної політики України від 10.05.2017 № 750 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16.06.2017 за № 766/30634 (Порядок № 750).

Відповідно до п. 7 Порядку № 750 довідка для призначення пенсії видається державним органом, в якому працювала особа, відповідно до пунктів 4, 5 Порядку № 622.

Згідно з п. 8 Порядку №750 для отримання довідки подаються такі документи:заява; документ, що підтверджує відсутність в державному органі посади державної служби, ліквідацію державного органу;

довідки з архівної установи, в якій зберігаються документи ліквідованих державних органів, або іншого органу (організації, установи), в якому (якій) зберігаються документи про заробітну плату, про розміри посадового окладу, надбавок за ранг та вислугу років на день звільнення з посади державної служби (припинення державної служби), надбавок до посадового окладу за роботу в умовах режимних обмежень залежно від ступеня секретності інформації, а також інших виплат за їх наявності - у випадку, передбаченому пунктом 6 цього Порядку.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 за № 180/30048 "Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям" (Постанова № 1 - 3) затверджено форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії

державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років); форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією);

форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

Матеріалами справи підтверджується, що довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), видані Державною міграційною службою України в Запорізькій області відповідають формам, затвердженим Постановою № 1-3.

Необхідне зазначити, що згадані довідки є джерелом інформації про доходи позивача, водночас впливають на правильність обчислення пенсії, при цьому, відповідач не надав жодного доказу щодо правових підстав не враховувати вказані в них відомості, як наслідок, відповідач допустив порушення права позивача на належний розмір пенсії.

Крім того, у випадку сумнівів у правильності наведених у довідках сум пенсійний орган був вправі вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб до оформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевірити обґрунтованість їх видачі (п. 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ч.3 ст.44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування").

Згідно з ч.3 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Отже, здійснюючи переведення позивача з одного виду пенсії на інший відповідач повинен враховувати документи про страховий стаж, заробітну плату та додаткові документи, що є у пенсійній справі.

Таким чином, спірні довідки і визначають інформацію про складові заробітної плати для призначення пенсії станом на 01.05.2023 року, тобто на час переведення позивача на пенсію державного службовця.

Крім того, жодних обґрунтованих підстав для неврахування таких довідок відповідач не вказує.

Натомість постановою КМУ «Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям» від 17 січня 2017 р. № 1-3 затверджено форму довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям, що Відповідачем не взято до уваги.

Згідно рішення Великої Палати Верховного Суду від 13.02.2019 у зразковій справі №822/524/18 належним способом захисту прав позивача у таких справах є зобов'язання пенсійного органу призначити та здійснити нарахування і виплату позивачу пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ "Про державну службу" у розмірі 60 відсотків від заробітку, зазначеного у відповідній довідці.Аналогічного висновку дійшов Сьомий апеляційний адміністративний суд у постанові від 20.11.2023 у справі №560/2852/23, Третій апеляційний адміністративний суд у постанові від 22.11.2023 у справі №340/3918/23, Шостий апеляційний адміністративний суд у постанові по справі №620/3016/23, Перший апеляційний адміністративний суд у постанові від 30.11.2023 у справі №200/707/23.

На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що відповідач повинен був призначити позивачу пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» та розрахувати її розмір на підставі довідок про складові заробітної плати для призначення

пенсії державного службовця від 22.02.2024 №53/14-29-10-02-05 та №54/14-29-10-02-05 виданих Головним управлінням ДПС у Миколаївській області.

Відповідно до вимог ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Тому позовні вимоги слід задовольнити.

Судові витрати розподіляються відповідно до ст. 139 КАС України.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008 код ЄДРПОУ 13844159) задовольнити.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо не врахування довідки від 22.02.2024 № 53/14-29-10-02-05 та №54/14-29-10-02-05 про складові заробітної плати для призначення пенсії за віком, особі , яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах , віднесених до категорій посад віднесених державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) виданих Головним управлінням ДПС у Миколаївській області при нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-ХІІ на підставі п. 10 розділу ХІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII, з 15.05.2023р.

3. Зобов'язати Головне управлінні Пенсійного фонду України в Миколаївській області врахувати довідки від 22.02.2024 № 53/14-29-10-02-05 та №54/14-29-10-02-05 про складові заробітної плати для призначення пенсії за віком, особі , яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах , віднесених до категорій посад віднесених державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) виданих Головним управлінням ДПС у Миколаївській області при нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-ХІІ на підставі п. 10 розділу ХІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII, з 15.05.2023 р.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1,м. Миколаїв, 54008 код ЄДРПОУ 13844159) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати в розмірі 969,00 грн.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя О.М. Мельник