Рішення від 30.12.2024 по справі 400/4357/24

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 грудня 2024 р. № 400/4357/24

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Мельника О.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідачаВійськової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України, АДРЕСА_2 ,

треті особиІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_3 ,

провизнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі по тексту - позивач) звернувся до Миколаївського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України (надалі також - відповідач) та третьої особи,яка не заявляє самостійних вимог зі сторони позивача ІНФОРМАЦІЯ_1 , у якій просить: визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України, що полягає у неоформленні позивачу документів учасника бойових дій; зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 Міністерства оборони України, здійснимити належне подання до відповідної комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасника бовових дій документів на ОСОБА_1 .

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач після звільнення з військової служби звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_2 вимогою надіслати документи для отримання статусу УБД. Як зазначає позивач, Військовою частиною було проігноровано та не надано відповідь.

Відповідач надав відзив на позовну заяву просить в задоволенні позову відмовити, посилаючись на те, що відповідачем до ІНФОРМАЦІЯ_3 була надана відповідь за № 2879/к від 04.12.2023 рокув якій зазначалося, що у зв'язку із внесеними змінами до ПКМУ від 22.08.2023 № 887, з метою належного та всебічного оформлення довідки за

формою додатком 6 на колишнього старшого стрільця десантно-штурмового відділення десантно штурмового взводу десантно-штурмової роти НОМЕР_2 батальйону морської піхоти військової частини НОМЕР_1 старшого солдата ОСОБА_1 , яка у подальшому надходить до комісії ІНФОРМАЦІЯ_4 з питань розгляду матеріалів про визначення учасниками бойових дій, потрібно: заява особи про бажання отримати статус учасника бойових дій; копії сторінок паспорта громадянина України, що містять відомості про прізвище, ім'я та по батькові (за наявності), видачу паспорта, місце проживання та документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (крім фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовилася від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків відповідно до закону), або лицьового і зворотного боку паспорта громадянина України у формі картки, документа що підтверджує задеклароване (зареєстроване) місце проживання (перебування); згоду на збір та обробку персональних даних. Відповіді із зазначеним переліком документів, ІНФОРМАЦІЯ_5 до Військової частини надано не було.

Відповідачем підготовленні необхідні документи (витяги з журналу бойових дій, довідка форми 6) для подання до комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій.

Відповідно до п.1 та п. 2 частини ст. 11 закону України «Про захист персональних даних», підставами для обробки персональних даних є, зокрема, згода суб'єкта персональних даних на обробку його персональних даних та дозвіл на обробку персональних даних, наданий володільцю персональних даних відповідно до закону виключно для здійснення його повноважень. В силу Закону України « Про захист персональних даних» вищезазначена інформація може бути надана тільки після отримання відповідачем вищезазначеного переліку документів, що не було зроблено як позивачем так і ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Відповідач просить в задоволенні позову відмовити.

Третя особа - ІНФОРМАЦІЯ_1 надав пояснення та вказує, що подати заяву про надання статусу учасника бойових дій, у тому числі засобами Реєстру та/або Державного вебпорталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони, та/або Єдиного державного веб-порталу електронних послуг до комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, повноваження якої визначаються законодавством мають право особи самостійно, або їх представники. У такій заяві зазначаються відомості про безпосередню участь в антитерористичній операції, здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, а також додаються копії відповідних документів, засвідчені підписом суб'єкта звернення (за наявності). Якщо особа, яка подає заяву про надання статусу учасника бойових дій, не володіє такими відомостями (документами), комісія витребовує такі відомості (документи) за запитом в уповноваженого органу або особи в рамках міжвідомчої взаємодії суб'єктів владних повноважень, але не пізніше ніж через 5 календарних днів від дати надходження такої заяви. Уповноважений орган або особа зобов'язані надати запитувані відомості (документи) або обґрунтувати причину відмови у наданні не пізніше ніж через 15 календарних днів від дати надходження такого запиту. Не пізніше ніж через 10 календарних днів після отримання відомостей (документів) комісія з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій приймає рішення про надання (відмову у наданні) статусу учасника бойових дій (пункт 19 частини першої статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"). У разі відмови в наданні статусу учасника бойових дій питання про надання особі зазначеного статусу може повторно виноситися на розгляд комісії за рішенням керівника відповідного міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади чи іншого

державного органу, зазначеного у пункті 5 Порядку. З метою виконання ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту», Постанови КМУ від 20.08.2014 № 413 ІНФОРМАЦІЯ_5 до Військової частини НОМЕР_1 засобами «СЕДО» 06.11.2023 за № 448 направлявся лист з проханням надати документи, що підтверджують участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, третя особа просить в задоволенні позовних вимог відмовити.

Ухвалою Миколаївського окружного адміністративного суду від 14.05.2024 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Згідно з частиною п'ятою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України від 06.07.2005 № 2747-IV (надалі також КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Статтею 258 КАС України визначено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

За відсутності клопотань сторін про розгляд справи у відкритому судовому засіданні чи за правилами загального позовного провадження, зважаючи на достатність наданих сторонами доказів та повідомлених обставин, суд розглянув справу у порядку письмового провадження.

Дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини справи та відповідні до них правовідносини.

Позивач починаючи з жовтня 2022 року звертався до відповідача та третьої особи з заявами про отримання посвідчення учасника бойових дій, однак вказані звернення були проігноровані сторонами.

Вважаючи свої права порушеними ненаправленням його заяви про отримання статусу учасника бойових дій з документами на розгляд Комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Згідно зі ст. 65 Конституції України Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України.

Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, визначення загальних засад проходження в Україні військової служби здійснює Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 року №2232-XII (далі Закон №2232-XII).

Згідно з ч.1 ст.2 Закону № 2232-XII військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Частиною четвертою вказаної статті визначено, що порядок проходження військової служби, права та обов'язки військовослужбовців визначаються цим та іншими законами, відповідними положеннями про проходження військової служби, що затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до ч.1 ст. 40 Закону №2232-XII гарантії правового і соціального захисту громадян України, які виконують конституційний обов'язок щодо захисту Вітчизни,

забезпечуються відповідно до законів України "Про Збройні Сили України", "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", "Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються із служби у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей" та іншими законами.

Правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них визначає Закон України від 22.10.1993 року № 3551-XII (далі Закон № 3551-XII).

Статтею 5 Закону №3551-XII встановлено, що учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.

П. 2 ст. 6 зазначеного Закону визначено, що учасниками бойових дій визнаються учасники бойових дій на території інших країн - військовослужбовці Радянської Армії, Військово-Морського Флоту, Комітету державної безпеки, особи рядового, начальницького складу і військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ колишнього Союзу РСР (включаючи військових та технічних спеціалістів і радників), працівники відповідних категорій, які за рішенням Уряду колишнього Союзу РСР проходили службу, працювали чи перебували у відрядженні в державах, де в цей період велися бойові дії, і брали участь у бойових діях чи забезпеченні бойової діяльності військ (флотів).

Перелік держав, зазначених у цьому пункті, періоди бойових дій у них та категорії працівників визначаються Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 8 лютого 1994 року N 63 затверджено Перелік держав, яким надавалася допомога за участю військовослужбовців Радянської Армії, Військово-Морського Флоту, Комітету державної безпеки та осіб рядового, начальницького складу і військовослужбовців Міністерства внутрішніх справ колишнього Союзу РСР, військовослужбовців Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, інших військових формувань, осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ, і періодів бойових дій на їх території.

Статтею 19 Конституції України визначено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до абзацу другого пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України №413 від 20.08.2014 року «Про затвердження Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України» (далі - Постанова КМУ № 413), статус учасника бойових дій надається: військовослужбовцям (резервістам, військовозобов'язаним, добровольцям Сил територіальної оборони) Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС, поліцейським, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям МВС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, ДСНС, Державної кримінально- виконавчої служби, співробітникам Служби судової охорони, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність

України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України.

Відповідно до абзацу 10 пункту 4 Постанови КМУ № 413, підставою для надання особам статусу учасника бойових дій є такі документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції чи здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях в районах її проведення, заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України: для осіб, які брали участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, - довідка за формою згідно з додатком 6.

Відповідно до пункту 8 Постанови КМУ № 413, у разі неподання командиром (начальником) військової частини (органу, підрозділу) або іншим керівником підприємства, установи та організації до комісії документів, необхідних для надання статусу учасника бойових дій, особи, зазначені в абзацах другому і третьому пункту 2 цього Порядку, можуть самостійно звернутися до відповідної комісії.

Судом встановлено, що позивач після звільнення з військової служби звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_2 .

ІНФОРМАЦІЯ_5 направили запит до відповідача, від 06.11.23 року за № 448 з вимогою надіслати документи для отримання статусу УБД.

Однак, позивач зазначив, що військовою частиною було проігноровано та не надано відповідь

Відповідачем до ІНФОРМАЦІЯ_3 була надана відповідь за № 2879/к від 04.12.2023 року де зазначалося, що у зв'язку із внесеними змінами до ПКМУ від 22.08.2023 №887, з метою належного та всебічного оформлення довідки за формою додатком 6 на колишнього старшого стрільця десантно-штурмового відділення десантно штурмового взводу десантно-штурмової роти НОМЕР_2 батальйону морської піхоти військової частини НОМЕР_1 старшого солдата ОСОБА_1 , яка у подальшому надходить до комісії ІНФОРМАЦІЯ_4 з питань розгляду матеріалів про визначення учасниками бойових дій, потрібна: заява особи про бажання отримати статус учасника бойових дій; копії сторінок паспорта громадянина України, що містять відомості про прізвище, ім'я та по батькові (за наявності), видачу паспорта, місце проживання та документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (крім фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовилася від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків відповідно до закону), або лицьового і зворотного боку паспорта громадянина України у формі картки, документа що підтверджує задеклароване (зареєстроване) місце проживання (перебування); згоду на збір та обробку персональних даних.

Однак, відповіді із зазначеним переліком документів, ІНФОРМАЦІЯ_5 до Військової частини надано не було,

Суд погоджується з відповідачем, що останнім були підготовленні необхідні документи (Витяги з журналу бойових дій, довідка форми 6) для подання до комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій.

Відповідно до п. 1 та п. 2 частини ст. 11 закону України «Про захист персональних даних», підставами для обробки персональних даних є, зокрема, згода суб'єкта персональних даних на обробку його персональних даних та дозвіл на обробку персональних даних,

наданий володільцю персональних даних відповідно до закону виключно для здійснення його повноважень.

Так в силу Закону України «Про захист персональних даних» вищезазначена інформація може бути надана тільки після отримання відповідачем вищезазначеного переліку документів, що не було зроблено ні позивачем ні третьою особою ІНФОРМАЦІЯ_1 .

На підставі вищевикладеного суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог.

Судові витрати покладаються на позивача.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246, 260 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_3 ) до Військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України ( АДРЕСА_2 код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя О.М. Мельник