30 грудня 2024 р. № 400/12478/23
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Малих О.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачаГоловного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008,
провизнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ), в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо зниження розміру пенсії ОСОБА_1 з 70% до 65% грошового забезпечення, яке було допущене при перерахунку пенсії з 01.12.2019 року на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Миколаївській області» про розмір грошового забезпечення від від 04.11.2021 року № 33/35/В-29/2;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з врахуванням розміру 70% відповідної суми грошового забезпечення, починаючи з 01.12.2019 року, на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Миколаївській області» про розмір грошового забезпечення від 25.05.2021 року № 33/35-Д-24, з виплатою різниці між фактично отриманою та належною до сплати суми пенсії за період з 01.12.2019 року до моменту здійснення перерахунку пенсії.
Ухвалою від 11.10.2023 року суд відкрив провадження у справі та ухвалив розглядати справи за правилами спрощеного позовного провадження, без виклику сторін у судове засідання.
В обґрунтування свої вимог позивач зазначив, що під час здійснення перерахунку його пенсії з 01.12.2019 року на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Миколаївській області» від 25.05.2021 року № 33/35-Д-24 ГУ ПФУ було протиправно зменшено основний розмір його пенсії з 70% до 65% суми грошового забезпечення.
Відповідач відзив на адміністративний позов не надав.
Згідно ч. 6 ст. 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Суд розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
З'ясувавши усі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у їх сукупності, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:
Позивач є пенсіонером, якому відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-XII (далі - Закон № 2262) була призначена пенсія за вислугу років.
Під час призначення розмір пенсії становив 70% суми грошового забезпечення (65% - за 25 років вислуги та 5% - збільшення розміру пенсії як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесеному до категорії 3, згідно п. «в» ст. 13 Закону № 2262, в редакції на час призначення пенсії).
25.05.2021 року Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Миколаївській області» було виготовлено довідку № 33/35-Д-24 про розмір грошового забезпечення позивача станом на листопад 2019 року.
Рішенням Миколаївського окружного адміністратвиного суду від 10.02.2022 року у справі № 400/9648/21 зобов'язано ГУ ПФУ перерахувати та виплатити пенсію за вислугу років ОСОБА_1 , починаючи з 01.12.2019 року, з урахуванням основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, згідно довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Миколаївській області» від 25.05.2021 року № 33/35-Д-24, з урахуванням раніше виплачених сум.
Під час здійснення перерахунку пенсії на виконання зазначеного рішення, ГУ ПФУ зменшено основний розмір пенсії позивача з 70% до 65% суми грошового забезпечення.
Не погоджуючись з зазначеним, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Приймаючи рішення у справі, суд виходить з наступного:
Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону № 2262 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на отримання пенсії відповідно до Закону України № 2262, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачу призначено пенсію з основним її розміром 70% розміру відповідного грошового забезпечення.
Відповідно до п «в» ст. 13 Закону № 2262 (у редакції чинній на дату призначення пенсії) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам, зазначеним у пунктах «а» і «б» цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України» від 04.04.2006 року № 3591-IV внесено зміни до ст. 13 Закону № 2262-ХІІ, зокрема, змінено редакцію пункту «в» вказаної статті шляхом виключення можливість збільшення основної пенсії на 5% відповідних сум грошового забезпечення для осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи категорії 3.
Верховний Суд України у постанові від 18.06.2014 року у справі № 21-38а14, а також у постанові від 08.07.2014 року у справі № 21-277а14 дійшов висновку, від якого пропонує відступити Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, про те, що оскільки на момент здійснення перерахунку пенсії, а саме з 01.01.2008 року, ст. 13 Закону № 2262 не передбачала 10-відсоткового збільшення пенсії для військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, а інша норма, яка б установлювала таку доплату, в чинному законодавстві України відсутня, то правових підстав для нарахування наведеної 10-відсоткової доплати для зазначених військовослужбовців немає. При цьому вищезгадані зміни в законодавстві не призвели до зменшення розміру пенсії позивача, а, навпаки, призвели до її збільшення, що нівелює засторогу можливого порушення прав позивача.
Аналогічного висновку дійшов і Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постановах від 08.05.2018 року у справі № 752/17929/13-а, від 21.03.2019 року у справі № 275/383/17 та від 16.08.2021 року у справі № 240/5019/18.
Також, у постанові від 16.02.2022 року у справі № 200/7786/19-а Велика Палата Верховного Суду відступила від вказаних висновків Верховного Суду України та Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду з огляду на таке:
Перерахунок призначених відповідно до Закону № 2262 пенсій визначено статтею 63 цього Закону (у редакції, чинній на час проведення перерахунку пенсії позивачу), відповідно до частин першої, третьої та четвертої якої перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням у дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, відсотковий розмір пенсії до відповідних сум грошового забезпечення при її призначенні установлюється ст. 13 Закону № 2262 саме на час призначення пенсії. Натомість розміри складових грошового забезпечення, з яких обчислюється пенсія при її перерахунку на підставі ст. 63 Закону № 2262, визначаються на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Відсоткове співвідношення раніше призначеної відповідно до ст. 13 Закону № 2262 пенсії до відповідних сум грошового забезпечення є сталим, оскільки установлюється на день призначення пенсії.
На час виникнення спірних правовідносин ст. 13 Закону № 2262 була чинною у редакції Закону № 3591, яка не передбачала відсоткової доплати особам, що брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.
Проте застосування ГУ ПФУ при перерахунку пенсії позивача положень ст. 13 Закону № 2262 у редакції Закону № 3591 є протиправним, оскільки ця норма стосується призначення нових, а не перерахунку раніше призначених пенсій. До того ж ст. 58 Конституції України закріплено принцип незворотності нормативно-правових актів у часі.
Оскільки призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами їх проведення, внесені ст. 13 Закону України № 2262 зміни щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 04.02.2019 року по справі № 240/5401/18 (провадження № Пз/9901/58/18), відповідно до п. 30 якого, при перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 року відповідно до ст. 63 Закону України № 2262 на підставі Постанови № 103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої ст. 13 Закону України № 2262, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
За таких обставин у відповідача були відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії при здійсненні її перерахунку.
Також суд враховує, що вимоги зобов'язати відповідача виплатити відповідну суму різниці є тотожними за суттю з вимогами зобов'язати відповідача виплатити пенсію, оскільки після перерахунку пенсії на виконання рішення суду пенсійним органом будуть здійснюватися відповідні виплати.
На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 1 та 2 ст. 77 КАС України Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За таких обставин, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Суд також вказує, що задовольняючи позовні вимоги, суд користується повноваженнями, передбаченими ч. 2 ст. 9 КАС України, а саме: самостійно визначає формулювання резолютивної частини рішення суду, з метою її більш ефективного виконання та надання повного захисту правам позивача.
Судові витрати по справі відсутні.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 19, 77, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008, код ЄДРПОУ 13844159) - задовольнити.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 70% до 65% грошового забезпечення під час здійснення її перерахунку з 01.12.2019 року на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Миколаївській області» про розмір грошового забезпечення від 25.05.2021 року № 33/35-Д-24.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити з 01.12.2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у розмірі 70% суми грошового забезпечення, на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Миколаївській області» про розмір грошового забезпечення від 25.05.2021 року № 33/35-Д-24, з урахуванням раніше виплачених сум.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 30.12.2024 року.
Суддя О.В. Малих