Рішення від 30.12.2024 по справі 380/12609/24

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 грудня 2024 рокусправа № 380/12609/24 м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді Мричко Н.І.,

за участю секретаря судового засідання Бурлаки І.Г.,

розглянув у письмовому провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Економбуд-ЛВ» до Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправними і скасування податкових повідомлень-рішень

встановив:

до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю “Економбуд-ЛВ» код ЄДРПОУ 37205736, місцезнаходження: 79022, м. Львів, вул. Городоцька, буд. 174 (далі позивач) до Головного управління ДПС у Львівській області код ЄДРПОУ 43968090, місцезнаходження: 79003, м. Львів, вул. Стрийська, буд. 35 (далі відповідач), в якій позивач просить

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Львівській області від 31.05.2024 №24563/13-01-07-06, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на прибуток приватних підприємств у розмірі 1975771,25 грн, з них 1942270,00 грн за податковими зобов'язаннями та 33501,25 грн за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами);

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Львівській області від 06.03.2024 №9094/13-01-07-06, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на додану вартість у розмірі 2877983,75 грн, з них 2302387,00 грн за податковими зобов'язаннями та 575596,75 грн за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами);

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Львівській області від 06.03.2024 № 9096/13-01- 07-06, яким позивачу зменшено суму від'ємного значення суми податку на додану вартість у розмірі 40154,00 грн.

Ухвалою від 18.06.2024 суддя прийняла до розгляду позовну заяву та відкрила провадження у справі.

Ухвалою від 18.09.2024 суд закрив підготовче провадження в адміністративній справі та призначив справу до судового розгляду по суті.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що господарські операції позивача з контрагентом мали реальний характер, що підтверджується наявними первинними бухгалтерськими документами. Норми податкового законодавства не ставлять у залежність достовірність даних податкового обліку платника податків від дотримання податкової дисципліни його контрагентами, якщо товариство дійсно мало реальні витрати у зв'язку із придбанням робіт для використання у своїй господарській діяльності. Відсутність у контрагентів матеріальних та трудових ресурсів не виключає можливості реального виконання ними господарської операції та не свідчить про одержання необґрунтованої податкової вигоди покупцем. Позивач не може нести відповідальності за будь-які дії, вчинені іншими особами.

Представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву та додаткові пояснення у справі. Проти позовних вимог заперечив, зазначає, що відповідно до аналізу отриманої податкової інформації та наданих до перевірки документів контрагенти позивача не могли фактично здійснювати господарські операції з позивачем. Господарські операції, які фактично не відбулись, не спрямовані на реальне настання правових наслідків для платників податків.

У судове засідання сторони явки уповноваженого представника не забезпечили, належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи.

Відповідно до частини дев'ятої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (частина п'ята статті 250 КАС України).

Всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

На підставі наказу ГУ ДПС у Львівській області від 23.01.2024 №264-ПП посадові особи ГУ ДПС у Львівській області провели документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ "ЕКОНОМБУД-ЛВ" з питань проведення взаємовідносин з ТОВ "БК АЛЬТЕРА" за грудень 2018 року, ТОВ «БУДКОМІНВЕСТИЦІЯ» за грудень 2019 року, ТОВ «МІСТТОРГБУД» за грудень 2019 року, ПП «ЗАХІД ГОСПТОРГ» за жовтень, листопад 2020 року, ТОВ «СКТ-ДОВЕР» за грудень 2021 року, та правомірності їх відображення у податкових деклараціях з податку на додану вартість та податкових деклараціях з податку на прибуток підприємства.

За результатами проведеної перевірки складено Акт від 05.02.2024 №3950/13-01-07-06/37205736 (далі Акт перевірки від 05.02.2024), в якому зафіксовано порушення позивачем:

1) пунктів 5 ,6, 7, 9 П (С) БО16 «Витрати», підпункту 134.1.1 пункту 134.1 статті 134 Податкового кодексу України, що призвело до заниження підприємством податку на прибуток на загальну суму 1942270 грн, в тому числі за 2018 рік на суму 58111 грн, за 2019 рік на суму 1125073 грн. за 2020 рік на суму 493182 грн, за 2021 рік на суму 190010 грн, за 2022 рік на суму 75894 грн;

2) пунктів 198.1, 198.2, 198.3 статті 198, пунктів 200.1, 200.4 статті 200 Податкового кодексу України, що призвело до:

- заниження позитивного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного періоду на загальну суму 2302387 грн, в тому числі за грудень 2018 року на суму 139295 грн, грудень 2019 року на суму 1326917 грн, жовтень 2020 року на суму 139472 грн, листопад 2020 року на суму 341318 грн, грудень 2021 року на суму 355381 грн;

- завищення від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного періоду за листопад 2020 року на суму 40154 грн.

На підставі Акту перевірки від 05.02.2024 відповідач прийняв:

1) податкове повідомлення-рішення від 06.03.2024 №9095/13-01-07-06, яким за порушення позивачем пунктів 5 ,6, 7, 9 П (С) БО16 «Витрати», підпункту 134.1.1 пункту 134.1 статті 134 Податкового кодексу України збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на прибуток в розмірі 1942270 грн та застосовано штрафну санкцію на суму 485567,50 грн;

2) податкове повідомлення-рішення від 06.03.2024 №9094/13-01-07-06, яким за порушення позивачем пункту 185.1 статті 185, пункту 187.1 статті 187, пункту 189.1 статті 189, пункту 198.5 статті 198 Податкового кодексу України збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на додану вартість в сумі 2302387 грн та застосовано штрафну санкцію на суму 575596,75 грн;

3) податкове повідомлення-рішення від 06.03.2024 №9096/13-01-07-06, яким за порушення позивачем пунктів 198.1, 198.2, 198.3 статті 198, пунктів 200.1, 200.2, 200.4 статті 200 Податкового кодексу України зменшено суму від'ємного значення суми податку на додану вартість у розмірі 40154,00 грн.

Не погоджуючись винесеними ГУ ДПС у Львівській області податковими повідомленнями-рішеннями позивач подав скаргу до ДПС України.

Рішенням від 24.05.2024 №15515/6/99-00-00/01-02-06 ДПС України скасовано податкове повідомлення-рішення від 06.03.2024 №9095/13-01-07-06 у частині застосування штрафної санкції у сумі 452066,25 грн, в іншій частині податкове повідомлення-рішення та податкові повідомлення-рішення від 06.03.2024 №9094/13-01-07-06, №9096/13-01-07-06 залишено без змін.

На підставі рішення ДПС України від 24.05.2024 №15515/6/99-00-00/01-02-06 винесено податкове повідомлення-рішення від 31.05.2024 №24563/13-01-07-06, яким за порушення позивачем пунктів 5 ,6, 7, 9 П (С) БО16 «Витрати», підпункту 134.1.1 пункту 134.1 статті 134 Податкового кодексу України збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на прибуток в розмірі 1942270 грн та застосовано штрафну санкцію на суму 33501,25 грн.

Вважаючи податкові повідомлення-рішення від 06.03.2024 №9094/13-01-07-06, №9096/13-01-07-06, від 31.05.2024 №24563/13-01-07-06 протиправними, позивач звернувся з цим позовом до суду.

При вирішенні спору по суті суд виходив з такого.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюють Податковим кодексом України (тут і надалі у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин, далі ПК України).

Відповідно до пункту 44.1 статті 44 ПК України для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.

Правові засади регулювання, організації, ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності в Україні визначає Закон України від 16.07.1999 № 996-XIV "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" (тут і надалі в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі Закон України № 996-XIV).

За приписами статті 1 Закону України № 996-XIV:

- господарська операція - це дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства;

- первинний документ - це документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.

Відповідно до частини першої статті 9 Закону України № 996-XIV підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.

Згідно з частиною другою статті 9 Закону України № 996-XIV первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Відповідно до пункту 185.1 статті 185 ПК України об'єктом оподаткування є операції платників податку з: постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю; постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу; ввезення товарів на митну територію України; вивезення товарів за межі митної території України.

Згідно з пунктом 187.1 статті 187 ПК України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Відповідно до пункту 188.1 статті 188 ПК України база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку на реалізацію суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).

До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв'язку з компенсацією вартості товарів/послуг. До складу договірної (контрактної) вартості не включаються суми неустойки (штрафів та/або пені), три проценти річних та інфляційні, що отримані платником податку внаслідок невиконання або неналежного виконання договірних зобов'язань.

До бази оподаткування включаються вартість товарів/послуг, які постачаються (за виключенням суми компенсації на покриття різниці між фактичними витратами та регульованими цінами (тарифами) у вигляді виробничої дотації з бюджету та/або суми відшкодування орендодавцю - бюджетній установі витрат на утримання наданого в оренду нерухомого майна, на комунальні послуги та на енергоносії), та вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо отримувачем товарів/послуг, поставлених таким платником податку.

У випадках, передбачених статтею 189 цього Кодексу, база оподаткування визначається з урахуванням положень статті 189 цього Кодексу.

Згідно з пунктом 189.1 статті 189 ПК України у разі здійснення операцій відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу база оподаткування за необоротними активами визначається виходячи з балансової (залишкової) вартості, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів - виходячи із звичайної ціни), а за товарами/послугами - виходячи з вартості їх придбання.

Згідно з пунктом 198.1 статті 198 ПК України до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з:

а) придбання або виготовлення товарів та послуг;

б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності);

в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України;

г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу;

ґ) ввезення товарів та/або необоротних активів на митну територію України.

Відповідно до пункту 198.2 статті 198 ПК України датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше:

дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг;

дата отримання платником податку товарів/послуг.

За приписами пункту 198.1 статті 198 ПК України до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з:

а) придбання або виготовлення товарів та послуг;

б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного капіталу та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності);

в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України;

г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу;

ґ) ввезення товарів та/або необоротних активів на митну територію України.

Згідно з пунктом 198.2 статті 198 ПК України датою віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше:

дата списання коштів з рахунку платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг на оплату товарів/послуг, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, - дата списання електронних грошей платника податків як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець постачальника;

дата отримання платником податку товарів/послуг.

Пунктом 198.3 статті 198 ПК України податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з:

придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг;

придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи);

ввезенням товарів та/або необоротних активів на митну територію України.

Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Відповідно до пункту 198.5 статті 198 ПК України платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами, придбаними/виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися.

Сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду (пункт 200.1 статті 200 ПК України).

Згідно з пунктами 200.1, 200.2 статті 200 ПК України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом.

Для перерахування податку до бюджету центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, надсилає центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриті рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, реєстр платників, в якому зазначаються назва платника, податковий номер та індивідуальний податковий номер платника, звітний період та сума податку, що підлягає перерахуванню до бюджету. На підставі такого реєстру центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриті рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, не пізніше останнього дня строку, встановленого цим Кодексом для самостійної сплати податкових зобов'язань, перераховує суми податку до бюджету.

У пункті 200.4 статті 200 ПК України встановлено, що при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума:

а) враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу) в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, а в разі відсутності податкового боргу -

б) або підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, на поточний рахунок платника податку та/або у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету;

в) та/або зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Пунктом 198.6 статті 198 ПК України визначено, що не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними/розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями (тимчасовими, додатковими та іншими видами митних декларацій, за якими сплачуються суми податку до бюджету при ввезенні товарів на митну територію України), іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.

Згідно з підпунктом 134.1.1 пункту 134.1 статті 134 ПК України об'єктом оподаткування є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень цього розділу.

Для цілей цього підпункту до річного доходу від будь-якої діяльності, визначеного за правилами бухгалтерського обліку, включається дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), інші операційні доходи, фінансові доходи та інші доходи.

Наказом Міністерства фінансів України від 31.12.99 № 318 затверджено Національне положення (стандарт) бухгалтерського обліку 16 "Витрати", відповідно до пунктів 5-7 якого визначено, що витрати відображаються в бухгалтерському обліку одночасно зі зменшенням активів або збільшенням зобов'язань.

Витратами звітного періоду визнаються або зменшення активів, або збільшення зобов'язань, що призводить до зменшення власного капіталу підприємства (за винятком зменшення капіталу внаслідок його вилучення або розподілу власниками), за умови, що ці витрати можуть бути достовірно оцінені.

Витрати визнаються витратами певного періоду одночасно з визнанням доходу, для отримання якого вони здійснені.

Витрати, які неможливо прямо пов'язати з доходом певного періоду, відображаються у складі витрат того звітного періоду, в якому вони були здійснені.

У постановах Верховного Суду від 28.04.2020 у справі № 826/15568/16), від 10.04.2020 у справі № 808/954/17, від 06.03.2020 у справі №803/13/16 викладена правова позиція, що визначальною ознакою господарської операції є те, що вона має спричиняти реальні зміни майнового стану платника податків. Здійснення господарської операції і власне її результат підлягають відображенню в бухгалтерському обліку. Якщо господарська операція фактично не відбулася, то первинні документи, складені платником податку та його контрагентом на підтвердження такої операції, не відповідають дійсності.

Отже, фактичне постачання товарів в межах відповідної угоди повинне розглядатися судами як самостійний предмет дослідження. При оцінці податкових наслідків господарських операцій адміністративний суд не повинен обмежуватися встановленням лише формальних умов застосування платником податкових норм шляхом подання первинних документів, що за формою та змістом відповідають законодавчим вимогам, а з урахуванням доводів податкового органу має дослідити фактичні правовідносини учасників господарських операцій, перевірити дійсний рух активів у процесі виконання операцій та встановити зв'язок складених первинних документів з реальними фактами господарської діяльності. Податкова вигода може бути визнана необґрунтованою, зокрема, у випадках, якщо для цілей оподаткування операції обліковані не у відповідності з їх дійсним економічним змістом або враховані операції, що не обумовлені розумними економічними або іншими причинами (цілями ділового характеру).

Верховний Суд у постанові від 17.10.2024 у справі № 520/13270/23 вказав, що правові наслідки у вигляді виникнення права платника податку на формування податкового кредиту та його подальше бюджетне відшкодування наступають лише у разі реального (фактичного) вчинення господарських операцій з придбання товарів (робіт, послуг) з метою їх використання в своїй господарській діяльності, що пов'язані з рухом активів, зміною зобов'язань чи власного капіталу платника, та відповідають економічному змісту, відображеному в укладених платником податку договорах, що має підтверджуватись належним чином оформленими первинними документами.

У разі коли на момент перевірки платника податку контролюючим органом суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими первинними документами такі суми не можуть бути віднесені до податкового кредиту.

Відповідність господарської операції діловій меті, про що може свідчити і економічна обґрунтованість витрат на її здійснення, є необхідною умовою для реалізації платником податку права на податковий кредит та в силу положень податкового законодавства надає платнику податку право зменшити податкові зобов'язання на суму витрат сплаченого податку у зв'язку з придбанням товарів при здійсненні господарської діяльності, а отже відсутність економічної доцільності господарських операцій є підставою для зменшення в податковому обліку платника сум податкового кредиту.

Наявність у покупця належно оформлених документів, необхідних для віднесення певних сум до податкового кредиту, не є безумовною підставою формування податкового кредиту, у разі непідтвердження факту використання придбаних товарів в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника.

Суд встановив, що згідно з Актом перевірки від 05.02.2024 встановлено порушення позивачем:

1) пунктів 5 ,6, 7, 9 П (С) БО16 «Витрати», підпункту 134.1.1 пункту 134.1 статті 134 Податкового кодексу України, що призвело до заниження підприємством податку на прибуток на загальну суму 1942270 грн, в тому числі за 2018 рік на суму 58111 грн, за 2019 рік на суму 1125073 грн. за 2020 рік на суму 493182 грн, за 2021 рік на суму 190010 грн, за 2022 рік на суму 75894 грн;

2) пунктів 198.1, 198.2, 198.3 статті 198, пунктів 200.1, 200.4 статті 200 Податкового кодексу України, що призвело до:

- заниження позитивного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного періоду на загальну суму 2302387 грн, в тому числі за грудень 2018 року на суму 139295 грн, грудень 2019 року на суму и1326917 грн, жовтень 2020 року на суму 139472 грн, листопад 2020 року на суму 341318 грн, грудень 2021 року на суму 355381 грн;

- завищення від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного періоду за листопад 2020 року на суму 40154 грн.

Так, згідно з Актом перевірки від 05.02.2024 контролюючим органом встановлено, що ПП «Захід Госпторг» не могло фактично здійснювати господарські операції з урахуванням часу, оперативності проведення операцій, місцезнаходження майна, віддаленості контрагентів один від одного, недостатньої чисельності трудових ресурсів та відсутності будівельних матеріалів, необхідних для здійснення даних робіт.

ГУ ДПС у Львівській області взято до уваги також те, що ПП «Захід Госпторг» відповідає критеріям ризиковості платника податків (рішення від 24.04.2020 №23421) та дійшло висновку, що підприємство здійснює маніпуляцію податковою звітністю, формуючи податковий кредит та витрати за рахунок придбання товарів, які не реалізовуються та за своєю специфікою не можуть використовуватися в будівельно-монтажних роботах.

Як видно з матеріалів справи, 03.08.2020 між ТОВ «ЕКОНОМБУД-ЛВ» (замовником) та ПП «Захід Госпторг» (підрядником) укладено договір на виконання робіт №03/08/01, відповідно до якого замовник доручає, а підрядник зобов'язується на власний ризик, власними силами і засобами, в обумовлений строк у відповідності до умов даного договору виконати роботи - «Реконструкція приміщень ЦБС для дорослих на прост. Червоної Калини, 58» згідно із затвердженою проектно-кошторисною документацією, а замовник зобов'язується прийняти цю роботу та оплатити її. Загальна сума цього договору становить 3 362 183,58 грн, в тому числі 20 % ПДВ.

06.08.2020 між ТОВ «ЕКОНОМБУД-ЛВ» (замовником) та ПП «Захід Госпторг» (підрядником) укладено договір на виконання робіт №06/08/01, згідно з яким замовник доручає, а підрядник зобов'язується на власний ризик, власними силами і засобами, в обумовлений строк у відповідності до умов даного договору виконати роботи - «Капітальний ремонт приміщення за адресою: м. Львів, вул. Залізнична,28», згідно із затвердженою проектно-кошторисною документацією, а замовник зобов'язується прийняти цю роботу та оплатити її.

Згідно вказаних договорів ТОВ «ЕКОНОМБУД-ЛВ» та ПП «Захід Госпторг» складено акти приймання-виконання наданих послуг: від 09.10.2020 № 2 на суму 208844,00 грн (капітальний ремонт), від 09.10.2020 №3 на суму 155698,00 грн (капітальний ремонт), від 09.10.2020 № 1 на суму 170498,00 грн (капітальний ремонт), від 19.10.2020 № 2 на суму 107739,00 грн (реконструкція приміщень), від 23.10.2020 № 3 на суму 156565,00 грн (реконструкція приміщень), від 19.11.2020 № 8 на суму 604000,50 грн (реконструкція приміщень), від 16.11.2020 № 6 на суму 151331,20 грн (реконструкція приміщень), від 09.11.2020 № 5 на суму 519768,75 грн (реконструкція приміщень), від 17.11.2020 № 7 на суму 44856,15 грн (реконструкція приміщень), від 19.11.2020 № 9 на суму 56279,90 грн (реконструкція приміщень), від 20.11.2020 № 11 на суму 16161,40 грн (реконструкція приміщень), від 19.11.2020 № 10 на суму 209720,10 грн (реконструкція приміщень).

ПП «Захід Госпторг» зареєструвало податкові накладні: від 09.10.2020 № 9 на суму 250612,80 грн (капітальний ремонт), від 09.10.2020 № 8 на суму 186837,60 грн (капітальний ремонт), від 09.10.2020 № 7 на суму 204597,60 грн (капітальний ремонт), від 23.10.2020 № 3 на суму 187878, 00 грн (реконструкція приміщень), від 19.10.2020 № 6 на суму 129286,80 грн (реконструкція приміщень), від 09.11.2020 № 9 на суму 243906,40 грн (реконструкція приміщень), від 09.11.2020 № 8 на суму 623722,50 грн (реконструкція приміщень), від 17.11.2020 № 6 на суму 53827,40 грн (реконструкція приміщень), від 19.11.2020 № 7 на суму 67535,90 грн (реконструкція приміщень), від 20.11.2020 № 20 на суму 19393,70 грн (реконструкція приміщень), від 19.11.2020 № 8 на суму 251664,10 грн (реконструкція приміщень), від 19.11.2020 № 6 на суму 724800,60 грн (реконструкція приміщень), від 16.11.2020 № 14 на суму 181597,40 грн (реконструкція приміщень).

Суми податку на додану вартість згідно вказаних податкових накладних ТОВ «ЕКОНОМБУД-ЛВ» включено до складу податкового кредиту за період жовтень, листопад 2020.

Відповідно до картки рахунку позивачем перераховано ПП «Захід Госпторг» кошти в жовтні, листопаді 2020 року в сумі 1826841,72 грн.

Щодо господарських операцй позивача з ТОВ «СКТ-ДОВЕР», згідно з Актом перевірки від 05.02.2024 контролюючим органом встановлено, що ТОВ «Горизонт-2015» (нова назва ТОВ «СКТ-ДОВЕР») не могло фактично здійснювати господарські операції з урахуванням часу, оперативності проведення операцій, місцезнаходження майна, віддаленості контрагентів один від одного, недостатньої чисельності трудових ресурсів та відсутності будівельних матеріалів, необхідних для здійснення даних робіт.

ГУ ДПС у Львівській області взято до уваги також те, що товариство відповідає критеріям ризиковості платника податків (рішення від 24.04.2020 №23421) та дійшло висновку, що підприємство здійснює маніпуляцію податковою звітністю, формуючи податковий кредит та витрати за рахунок придбання товарів, які не реалізовуються та за своєю специфікою не можуть використовуватися в будівельно-монтажних роботах.

Так, між ТОВ «ЕКОНОМБУД-ЛВ» (замовником) та ТОВ «Горизонт2015» (підрядником, постачальником) укладено договори:

1) договір підряду від 20.05.2021 №20-05/2021, відповідно до якого замовник доручає, а підрядник зобов'язується виконати роботи: «Тимчасове огородження території за адресою: м. Львів, вул.Кричевського, 61», замовник зобов'язується прийняти ці роботи та оплатити їх, загальна вартість договору складає 56475,00 грн;

2) договір підряду від 25.05.2021 № 25-05/2021, відповідно до якого замовник доручає, а підрядник зобов'язується виконати роботи: «Очистка об'єкту від заповнення швів за адресою: с. Оброшине, Пустомитівський р-н, Львівська область», замовник зобов'язується прийняти ці роботи та оплатити їх, загальна вартість договору складає 180150,00 грн;

3) договір підряду від 10.11.2021 № 10/11-2021, відповідно до якого замовник доручає, а підрядник зобов'язується виконати роботи: «Послуги з поточного ремонту сходів в Ліцеї №2 Львівської міської ради по вул. Володимира Великого, 55а у місті Львові», замовник зобов'язується прийняти ці роботи та оплатити їх, загальна вартість договору складає 89211,60 грн;

4) договір підряду від 29.10.2021 № 29/10-2021, відповідно до якого замовник доручає, а підрядник зобов'язується виконати роботи: «Капітальний ремонт огорожі у Львівській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів№74 Львівської міської ради Львівської області на вул.. І. Огієнка, 9 в смт. Рудне»», замовник зобов'язується прийняти ці роботи та оплатити їх, загальна вартість договору складає 164128,80грн;

5) договір підряду від 04.10.2021 № 04/10-2021, відповідно до якого замовник доручає, а підрядник зобов'язується виконати роботи: «Капітальний ремонт і реставрація - капітальний ремонт фасаду житлового будинку №9 на вул. Драгоманова у м. Львові», замовник зобов'язується прийняти ці роботи та оплатити їх, загальна вартість договору складає 131070,00 грн;

6) договір підряду від 19.05.2021 № 19-05/2021, відповідно до якого замовник доручає, а підрядник зобов'язується виконати роботи: «Тимчасовеогородження території за адресою: м. Львів, вул. Кричевського, 61», замовник зобов'язується прийняти ці роботи та оплатити їх, загальна вартість договору складає 98000,00 грн;

7) договір підряду від 13.05.2021 № 13-05/2021, відповідно до якого замовник доручає, а підрядник зобов'язується виконати роботи: «Підготовчопланувальні роботи за адресою: м. Львів, вулю Кричевського, 16», замовник зобов'язується прийняти ці роботи та оплатити їх, загальна вартість договору складає 225000,00 грн;

8) договір підряду від 12.05.2021 № 12-05/2021, відповідно до якого замовник доручає, а підрядник зобов'язується виконати роботи: «Очистка об'єкту від заповнення швів за адресою: м. Львів, вул. В. Великого,55-б», замовник зобов'язується прийняти ці роботи та оплатити їх, загальна вартість договору складає 56400,00 грн;

9) договір поставки від 12.11.2021 №10/11/01, відповідно до якого Постачальник зобов'язується поставити та передати у встановлений строк у власність покупцю товар, а покупець зобов'язується прийняти цей товар та своєчасно здійснити його оплату на умовах цього договору.

Згідно вказаних договорів ТОВ «ЕКОНОМБУД-ЛВ» та ТОВ «Горизонт2015» складено акти приймання виконання будівельних робіт: від 15.12.2021 № 1 на суму 47000,00 грн (очистка об'єкту від заповнення швів за адресою: м. Львів, вул. В. Великого,55-б); від 24.12.2021 №2 на суму 147500,00 грн (підготовчопланувальні роботи за адресою: м. Львів, вулю Кричевського, 16); від 24.12.2021 №1 на суму 81666,67 грн (тимчасове огородження території за адресою: м. Львів, вул. Кричевського, 61); від 24.12.2021 №1 на суму 109225,00 грн (ремонт фасаду житлового будинку №9 на вул. Драгоманова у м. Львові); від 28.12.2021 №1 на суму 136774,00 грн (ремонт огорожі у Львівській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів№74 Львівської міської ради Львівської області на вул. І. Огієнка, 9 в смт. Рудне); від 28.12.2021 №1 на суму 74343,00 грн (послуги з поточного ремонту сходів в Ліцеї №2 Львівської міської ради по вул. Володимира Великого, 55а у місті Львові); від 15.12.2021 №1 на суму 150125,00 грн (очистка об'єкту від заповнення швів за адресою: с. Оброшине, Пустомитівський р-н, Львівська область); від 24.12.2021 №1 на суму 47062,50 грн (очистка об'єкту від заповнення швів за адресою: м. Львів, вул. В. Великого,55-б).

ТОВ «Горизонт 2015» складено видаткові накладні: від 16.12.2021 №16/12 на пиломатеріали на суму 672000,00 грн, від 20.12.2021 №20/12 на торф суміш на суму 650,89 грн, від 17.12.2021 №17/12 на плівку та сітку на суму 63600,00 грн, від 21.12.2021 № 21/12 на цеглу на суму 345600,00 грн, від 30.12.2021 №30/12 на цеглу на суму 50000,00 грн.

Транспортування товару здійснювалось на підставі товарно-транспортних накладних: від27.12.2021 № 17/12-1, від 20.12.2021 № 20/12-1, від 30.12.2021 №30/12-1, від 16.12.2021 №16/12-1, від 16.12.2021 № 16/12-2, від 16.12.2021 № 16/12-3, від 21.12.2021 № 21/12-1, від 21.12.2021 № 21/12-2, від 21.12.2021 № 21/12-3, від 21.12.2021 № 21/124.

ТОВ «Горизонт2015» зареєструвало податкові накладні: від 15.12.2021 № 25 на суму 56400,00 грн (очистка об'єкту від заповнення швів за адресою: м. Львів, вул. В. Великого,55-б); від 24.12.2021 № 29 на суму 56475,00 грн (очистка об'єкту від заповнення швів за адресою: м. Львів, вул. В. Великого,55-б); від 24.12.2024 №27 на суму 225000,00 грн (підготовчопланувальні роботи за адресою: м. Львів, вулю Кричевського, 16); від 15.12.2024№26 на суму 180150,00 грн (очистка об'єкту від заповнення швів за адресою: с. Оброшине, Пустомитівський р-н, Львівська область); від 24.12.2021 № 28 на суму 98000,00 грн (тимчасовеогородження території за адресою: м. Львів, вул. Кричевського, 61); від 20.12.2021 № 58 на суму 650,90 грн (торфсуміш); від 17.12.2021 № 57 на суму 63600,00 грн (плівка стретч); від 28.12.2021 № 55 на суму 164128,80 грн (ремонт огорожі у Львівській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів№74 Львівської міської ради Львівської області на вул. І. Огієнка, 9 в смт. Рудне); від 16.12.2021 № 56 на суму 672000,00 грн (пиломатеріали); від 24.12.2021 № 53 на суму 131070,00 грн (ремонт фасаду житлового будинку №9 на вул. Драгоманова у м. Львові); від 28.12.2021 № 54на суму 89211,60 грн (послуги з поточного ремонту сходів в Ліцеї №2 Львівської міської ради по вул. Володимира Великого, 55а у місті Львові); від 21.12.2021 № 59 на суму 345600,00 грн (цегла); від 30.12.2021 № 64 на суму 50000,00 грн (цегла).

Відповідно до картки рахунку позивачем перераховано ТОВ «Горизонт2015» кошти в грудні 2021 року в сумі 222000,00 грн.

Суми податку на додану вартість згідно вказаних податкових накладних ТОВ «ЕКОНОМБУД-ЛВ» включено до складу податкового кредиту за період грудень 2021 року.

Щодо господарських операції позивача з ТОВ «БК Альтера», згідно з Актом перевірки від 05.02.2024 контролюючим органом встановлено, що ТОВ «БК Альтера» не могло фактично здійснювати господарські операції з урахуванням часу, оперативності проведення операцій, місцезнаходження майна, віддаленості контрагентів один від одного, недостатньої чисельності трудових ресурсів та відсутності будівельних матеріалів, необхідних для здійснення даних робіт.

ГУ ДПС у Львівській області взято до уваги також те, що товариство здійснює маніпуляцію податковою звітністю, формуючи податковий кредит та витрати за рахунок придбання товарів, які не реалізовуються та за своєю специфікою не можуть використовуватися в будівельно-монтажних роботах.

Так, між ТОВ «ЕКОНОМБУД-ЛВ» (замовником) та ТОВ «БК Альтера» (підрядником) укладено договори на виконання робіт:

1) від 21.11.2018 № 18/11-01, відповідно до якого замовник доручає, а підрядник зобов'язується на власний ризик, власними силами і засобами, в обумовлений строк у відповідності до умов даного договору виконати роботи - «Ремонтно-реставраційні роботи (реставрація) пам'ятки архітектури ХХ ст. адміністративної споруди на вул. Саксаганського, 13 у м. Львові (влаштування системи опалення, вентиляції, водопостачання та водовідведення, електромонтажні роботи», згідно із затвердженою проектно-кошторисною документацією», а замовник зобов'язується прийняти цю роботу та оплатити її, загальна вартість послуг по договору складає 171542, 00 грн;

2) від 13.12.2018 № 03/12/18-01, відповідно до якого замовник доручає, а підрядник зобов'язується на власний ризик, власними силами і засобами, в обумовлений строк у відповідності до умов даного договору виконати роботи - «Капітальний ремонт приміщення за адресою: м. Львів, вул. Залізнична, 28», згідно із затвердженою проектно-кошторисною документацією», а замовник зобов'язується прийняти цю роботу та оплатити її, загальна сума цього договору визначається актами приймання виконаних робіт;

3) від 28.05.2018 №28/05/02, відповідно до якого замовник доручає, а підрядник зобов'язується на власний ризик, власними силами і засобами, в обумовлений строк у відповідності до умов даного договору виконати роботи - «Реконструкція нежитлових приміщень для організації ЦНАП по вул. Грушевського, 55 в смт. Рудно», згідно із затвердженою проектно-кошторисною документацією», а замовник зобов'язується прийняти цю роботу та оплатити її, загальна вартість послуг по договору складає 4815,80 грн;

4) від 28.05.2018 №28/05/03, відповідно до якого замовник доручає, а підрядник зобов'язується на власний ризик, власними силами і засобами, в обумовлений строк у відповідності до умов даного договору виконати роботи - «Реконструкція нежитлових приміщень для організації ЦНАП по вул. Грушевського, 55 в смт. Рудно», згідно із затвердженою проектно-кошторисною документацією», а замовник зобов'язується прийняти цю роботу та оплатити її, загальна вартість послуг по договору складає 28840,10 грн;

5) від 28.05.2018 №28/05/01, відповідно до якого замовник доручає, а підрядник зобов'язується на власний ризик, власними силами і засобами, в обумовлений строк у відповідності до умов даного договору виконати роботи - «Реконструкція нежитлових приміщень для організації ЦНАП по вул. Грушевського, 55 в смт. Рудно», згідно із затвердженою проектно-кошторисною документацією», а замовник зобов'язується прийняти цю роботу та оплатити її, загальна вартість послуг по договору складає 207044,90 грн;

6) від 22.10.2018 №12, відповідно до якого замовник доручає, а підрядник зобов'язується на власний ризик, власними силами і засобами, в обумовлений строк у відповідності до умов даного договору виконати роботи - «Реконструкція приміщень для ЦБС для дорослих на просп. Червоної Калини, 58 у м. Львові», згідно із затвердженою проектно-кошторисною документацією», а замовник зобов'язується прийняти цю роботу та оплатити її.

Згідно вказаних договорів ТОВ «ЕКОНОМБУД-ЛВ» та ТОВ «БК Альтера» складено акти приймання виконання будівельних робіт: від 28.12.2018 №1 на суму 142951,25 грн (договір від 12.11.2018 № 18/1 1-01), від 28.12.2018 № 1 на суму 322837,70 грн (договір від 03.12.2018 №03/12/18-1), від 28.12.2018 №2 на суму 3929,83 грн (договір від 28.05.2018 №28/05/02), від 28.12.2018 № 3 на суму 24033,42 грн (договір від 28.05.2018 №28/05/02), від 28.12.2018 №1 на суму 172537,42 грн (договір від 22.10.2018 №12/1), від 28.12.2018 №1 на суму 30185,46 грн (договір від 22.10.2018 №12).

ТОВ «БК Альтера» зареєструвало податкові накладні: від 28.12.2018 № 19 на суму 4715,80 грн (реконструкція нежитлових приміщень для організації ЦНАП по вул. Грушевського, 55 в смт. Рудно); від 28.12.2018 № 20 на суму 207044,90 грн (реконструкція для ЦБС на просп. Червоної Калини, 58 у м. Львові); від 28.12.2018 № 18 на суму 387405,30 грн (капітальний ремонт приміщення за адресою: м. Львів, вул.. Залізнична, 28); від 28.12.2018 № 17 на суму 36222,60 грн (реконструкція для ЦБС на просп. Червоної Калини, 58 у м. Львові); від 28.12.2018 № 21 на суму 28840,10 грн (реконструкція нежитлових приміщень для організації ЦНАП по вул. Грушевського, 55 в смт. Рудно); від 28.12.2018 № 22 на суму 171541,50 грн (ремонтно-реставраційні роботи споруди на вул. Саксаганського, 13 у м. Львові).

Відповідно до картки рахунку позивачем перераховано ТОВ «БК альтера» кошти в грудні 2018 року в сумі 664228,00 грн.

Суми податку на додану вартість згідно вказаних податкових накладних ТОВ «ЕКОНОМБУД-ЛВ» включено до складу податкового кредиту за період грудень 2018 року.

Щодо господарських операцій позивача з ТОВ «Будкомінфестиція», згідно з Актом перевірки від 05.02.2024 контролюючим органом встановлено, що ТОВ «Будкомінфестиція» не могло фактично здійснювати господарські операції з позивачем з урахуванням часу, оперативності проведення операцій, місцезнаходження майна, віддаленості контрагентів один від одного, недостатньої чисельності трудових ресурсів та відсутності будівельних матеріалів, необхідних для здійснення даних робіт.

ГУ ДПС у Львівській області взято до уваги також те, що товариство здійснює маніпуляцію податковою звітністю, формуючи податковий кредит та витрати за рахунок придбання товарів, які не реалізовуються та за своєю специфікою не можуть використовуватися в будівельно-монтажних роботах.

Так, між ТОВ «ЕКОНОМБУД-ЛВ» (покупцем) та ТОВ «Будкомінвестиція» (постачальником) укладено договори:

1) договір поставки від 04.01.2019 № 04/01-01, відповідно до якого, постачальник зобов'язується передати у встановлений строк у власність покупцю товар, а покупець зобов'язується прийняти цей товар та своєчасно здійснити його оплату на умовах цього договору, предметом поставки є товар, що визначається у накладних, ціна товару визначається у накладній;

2) договір субпідряду від 01.10.2019 №01/10/12, відповідно до якого виконавець зобов'язується у 2019 році виконати замовникові роботи, а замовник прийняти і оплатити такі роботи: «Реконструкція існуючих нежитлових приміщень для облаштування складських (допоміжних) площ по вул. Пластова, 125 в м. Львові», ціна договору становить 509181,60 грн;

3) договір субпідряду від 01.11.2019 №01/10/02, відповідно до якого виконавець зобов'язується у 2019 році виконати замовникові роботи, а замовник прийняти і оплатити такі роботи: «Добудова 12-ти класних приміщень і реконструкція існуючого блоку школи в с. Черниця Миколаївського району Львівської області. Коригування/ 1-ий пусковий комплекс»», ціна договору 1275511,00 грн;

4) договір субпідряду від 04.10.2019 №04/10/01, відповідно до якого виконавець зобов'язується у 2019 році виконати замовникові роботи, а замовник прийняти і оплатити такі роботи: «Капітальний ремонт приміщення за адресою м. Львів, вул. Залізнична, 28», ціна договору 1459184,00 грн;

5) договір субпідряду від 17.12.2019 №17/12/01, відповідно до якого виконавець зобов'язується у 2019 році виконати замовникові роботи, а замовник прийняти і оплатити такі роботи: «Реконструкція нежитлових приміщень для організації Центру надання адміністративних послуг на вул. Грушевського, 55 в смт. Рудно», ціна договору 1413201,60 грн.

Згідно вказаних договорів ТОВ «Будкомінвестиція» виписало видаткові накладні: від 27.12.2019 №12 на суму 408896,52 грн, від 27.12.2019 № 13 на суму 960000,00 грн.

Транспортування здійснювалось на підставі товарно-транспортних накладних: від 27.12.2019 № 1-1, від 27.12.2019 № 1-2.

ТОВ «ЕКОНОМБУД-ЛВ» та ТОВ «БК Будкомінвестиція» складено акти приймання виконання будівельних робіт: №1 від 26.12.2019 на суму 424318,00 грн (договір від 01.10.2019 №01/10/12), №1 від 27.12.2019 на суму 1041666,65 грн (договір від 01.11.2019 №01/11/02), № 1 від 27.12.2019 на суму 1191666,67 (договір від 04.10.2019 №04/10/01), № 1 від 26.12.2019 на суму 1154114,81 грн (договір від 17.12.2019 №17/12/01).

ТОВ «Будкомінвестиція» зареєструвало податкові накладні: від 26.12.2019 № 18 на суму 498998,00 грн (реконструкція існуючих нежитлових приміщень для облаштування складських (допоміжних) площ по вул. Пластова, 125 в м. Львові; від 26.12.2019 № 19 на суму 1384937,80 грн (реконструкція нежитлових приміщень для організації Центру надання адміністративних послуг на вул. Грушевського, 55 в смт. Рудно); від 27.12.2019 № 25 на суму 1250000,00 грн (добудова 12-ти класних приміщень і реконструкція існуючого блоку школи в с. Черниця Миколаївського району Львівської області. Коригування); від 27.12.2019 № 24 на суму 1430000,00 грн (капітальний ремонт приміщення за адресою м. Львів, вул. Залізнична, 28); від 27.12.2019 № 23 на суму 408896,50 грн (будівельні матеріали); від 27.12.2019 № 26 на суму 960000,00 грн (будівельні матеріали).

Відповідно до картки рахунку позивачем перераховано ТОВ «Будкомінвестиція» кошти в грудні 2019 року в сумі 5932832,26 грн.

Суми податку на додану вартість згідно вказаних податкових накладних ТОВ «ЕКОНОМБУД-ЛВ» включено до складу податкового кредиту за період грудень 2019 року.

Окрім того, згідно з Актом перевірки від 05.02.2024 контролюючим органом встановлено, що ТОВ «МІСТТОРГБУД» не могло фактично здійснювати господарські операції з позивачем з урахуванням часу, оперативності проведення операцій, місцезнаходження майна, віддаленості контрагентів один від одного, недостатньої чисельності трудових ресурсів та відсутності будівельних матеріалів, необхідних для здійснення даних робіт.

ГУ ДПС у Львівській області взято до уваги також те, що товариство здійснює маніпуляцію податковою звітністю, формуючи податковий кредит та витрати за рахунок придбання товарів, які не реалізовуються та за своєю специфікою не можуть використовуватися в будівельно-монтажних роботах.

Так, між ТОВ «ЕКОНОМБУД-ЛВ» та ТОВ «МІСТОРГБУД» укладено договори:

1) договір на виконання робіт від 01.11.2019 №01/11/01, відповідно до якого виконавець зобов'язується у 2019 році виконати замовникові роботи, а замовник - прийняти та оплатити такі роботи: «Добудова 12-ти класних приміщень і реконструкція існуючого блоку школи в с. Черниця Миколаївського району Львівської області. Коригування/1-ий пусковий комплекс», ціна договору становить 1766996,40 грн;

2) договір субпідряду від 24.09.2024 №24/09/01, відповідно до якого виконавець зобов'язується у 2019 році виконати замовникові роботи, а замовник - прийняти та оплатити такі роботи: «Капітальний ремонт доріжки в РЛП «Знесіння» від вул. Довбуша до вул. Лісної у м. Львові», ціна договору становить 361144,80 грн;

3) договір субпідряду від 19.09.2024 №29/09/01, відповідно до якого виконавець зобов'язується у 2019 році виконати замовникові роботи, а замовник - прийняти та оплатити такі роботи: «Реконструкція нежитлових приміщень для організації Центру надання адміністративних послуг на вул. Грушевського, 55 в смт. Рудно», ціна договору становить 59745,00 грн.

ТОВ «ЕКОНОМБУД-ЛВ» та ТОВ «МІСТТОРГБУД» складено акти приймання виконання будівельних робіт: № 1 від 27.12.2019 на суму 1339816,80 грн (договір від 01.11.2019 №01/11/01), №1 від 28.12.2019 на суму 300954,00 грн (договір від 24.09.2019 №24/09/01), № 2 від 28.12.2019 на суму 49788,00 грн (договір від 19.09.2019 №29/09/01).

ТОВ «МІСТТОРГБУД» зареєструвало податкові накладні: від 13.12.2024 № 19 на суму 361144,80 грн (виконані роботи); від 18.12.2019 №23 на суму 59745,00 грн (реконструкція нежитлових приміщень для організації Центру надання адміністративних послуг на вул. Грушевського, 55 в смт. Рудно); від 27.12.2019 №37 на суму 1607780,20 грн (добудова 12-ти класних приміщень і реконструкція існуючого блоку школи в с. Черниця Миколаївського району Львівської області. Коригування/1-ий пусковий комплекс).

Відповідно до картки рахунку позивачем перераховано ТОВ «Будкомінвестиція» кошти в грудні 2019 року в сумі 2028669,96 грн.

Суми податку на додану вартість згідно вказаних податкових накладних ТОВ «ЕКОНОМБУД-ЛВ» включено до складу податкового кредиту за період грудень 2019 року.

Аналіз наведених вище первинних документів вказує на те, що такими підтверджується реальність господарських операцій позивача з його контрагентами.

Щодо встановлених порушень, суд вказує, що норми податкового законодавства не ставлять у залежність достовірність даних податкового обліку платника податків від дотримання податкової дисципліни його контрагентами, якщо цей платник (покупець) мав реальні витрати у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг), призначених для використання у його господарській діяльності.

Відповідач не надав суду належних і достатніх доказів того, що позивачу було відомо або повинно було бути відомо про податкові порушення, допущені контрагентами, і у зв'язку із цим ним не проявлено належної обачності при виборі контрагентів. Доказів наявності фактів взаємозалежності або узгодженості дій позивача і його контрагентів, а також застосування платником схеми розрахунків, яка свідчать про повернення грошових коштів платнику або особам, які мають до нього відношення, відповідач не надав.

Таким чином, при виборі контрагентів позивач проявив належну обачність. В свою чергу, відповідач не надав належних і достатніх доказів, які дозволяють зробити висновок про безпідставність одержаної податкової вигоди за взаємовідносинами позивача із контрагентами.

З приводу доводів відповідача про те, що контрагенти не могли фактично здійснювати господарські операції з позивачем з урахуванням часу, оперативності проведення операцій, місцезнаходження майна, віддаленості контрагентів один від одного, недостатньої чисельності трудових ресурсів та відсутності будівельних матеріалів, необхідних для здійснення даних робіт, суд вказує таке.

Норми податкового законодавства не визначають певний обсяг матеріальних та/чи трудових ресурсів у платника податків при здійсненні господарської діяльності як критерій наміру платника податків отримати певний результат від здійснення господарської операції (підприємницької діяльності).

Відсутність чи недостатня кількість у контрагентів матеріальних та трудових ресурсів не виключає можливості реального виконання ним господарської операції та не свідчить про одержання необґрунтованої податкової вигоди покупцем, оскільки залучення працівників є можливим за договорами цивільно-правового характеру, аутсорсингу та аутсорсингу (оренда персоналу). Основні та транспортні засоби можуть перебувати в постачальника на праві оренди, лізингу тощо.

Суд при розгляді справи враховує висновки Верховного Суду щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладені у постановах від 30.01.2018 у справі №2а/1770/3360/12, від 19.06.2018 у справах №826/7704/16, від 08.05.2018 у справі №815/3526/17, від 08.05.2018 у справі №814/937/15, від 12.06.2018 у справі №802/1155/17-а, від 16.12.2021 у справі №815/2699/17.

Акт перевірки від 05.02.2024 не містить встановлених обставин, які б свідчили про невиконання позивачем чи його контрагентамм договірних зобов'язань за господарськими операціями або встановлення обставин, які б свідчили про фіктивність (нереальність) господарських операцій між вказаними суб'єктами господарської діяльності/

Відповідач не надав доказів, які б беззаперечно спростовували зафіксовані в первинних документах господарські операції; фактично висновки ґконтролюючого органу грунтуються на припущеннях, а не на фактах, встановлених допустимими доказами.

Позивачем надано суду первинні документи, які відображають суть господарських операцій між позивачем та його контрагентами та у їх сукупності свідчать про фактичний рух активів із урахуванням ділової мети такого руху у межах господарської діяльності позивача.

Відтак, вказані в Акті перевірки від 05.02.2024 висновки стосовно нереальності господарських операцій між позивачем та контрагентими та їх наслідків в оподаткуванні не підтвердилися під час судового розгляду, оскільки спростовані сукупністю первинних документів, наданих позивачем в ході перевірки.

Таким чином, позивач правомірно за наслідками проведених господарських операцій:

1) включив до витрат, витрати за наслідками проведених господарських операцій із ТОВ «БК Альтера», ТОВ «СКТ-ДОВЕР», ПП «Захід Госпторг», ТОВ «Будкомінвестиція», ТОВ «МІСТТОРГБУД», відтак занижено податок на прибуток на 1942270,00 грн;

2) включив до податкового кредити за наслідками проведених господарських операцій із ТОВ «БК Альтера», ТОВ «СКТ-ДОВЕР», ПП «Захід Госпторг», ТОВ «Будкомінвестиція», ТОВ «МІСТТОРГБУД» 2342537,00 грн;

2) завищив від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту на суму 40154,00 грн.

Отже, суд дійшов висновку про те, що зазначені відповідачем в акті перевірки порушення позивачем пунктів 5 ,6, 7, 9 П (С) БО16 «Витрати», підпункту 134.1.1 пункту 134.1 статті 134, пунктів 198.1, 198.2, 198.3 статті 198, пунктів 200.1, 200.4 статті 200 ПКУкраїни не відповідають фактичним обставинам справи.

З урахуванням викладеного, суд вважає, що відповідач не довів наявність обґрунтованих підстав винесення оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, відтак податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Львівській області від 06.03.2024 №9094/13-01-07-06, №9096/13-01-07-06, від 31.05.2024 №24563/13-01-07-06 є протиправними та не підлягають скасуванню.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України та частини третьої статті 2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами статті 78 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю.

Відповідно до статті 139 КАС України з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань необхідно стягнути судовий збір у розмірі 63588,00 грн.

Керуючись статтями 2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Львівській області від 06.03.2024 №9094/13-01-07-06, №9096/13-01-07-06, від 31.05.2024 №24563/13-01-07-06.

Стягнути з Головного управління ДПС у Львівській області (код ЄДРПОУ 43968090, місцезнаходження: 79003, м. Львів, вул. Стрийська, буд. 35) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Економбуд-ЛВ» (код ЄДРПОУ 37205736, місцезнаходження: 79022, м. Львів, вул. Городоцька, буд. 174 ) судовий збір у розмірі 63588 (шістдесят три тисячі п'ятсот вісімдесят вісім) грн 00 коп.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.

Суддя Мричко Н.І.