Рішення від 30.12.2024 по справі 380/18931/24

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 грудня 2024 рокусправа № 380/18931/24

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження (в порядку письмового провадження, без виклику сторін та проведення судового засідання) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - ГУ ПФУ у Львівській області, відповідач) з такими вимогами:

- визнати протиправними дії ГУ ПФУ у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплаті пенсії з урахуванням страхового та пільгового страхового стажу за Списком № 1 за період його роботи у відокремленому підрозділі шахта «Лісова» Державного підприємства «Львіввугілля» з 01.08.2020 року по 24.05.2022 року (день звільнення) з дати її призначення - 24.05.2022 року;

- зобов'язати ГУ ПФУ у Львівській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії (з урахуванням раніше проведених виплат) з дати її призначення 24.05.2022 року до проведеного останнього перерахунку 01.05.2024 року (за заявою від 10.05.2024 року) з врахуванням зарахованого страхового стажу та пільгового страхового стажу за Списком № 1 періоду його роботи у відокремленому підрозділі шахта «Лісова» Державного підприємства «Львіввугілля» з 01.08.2020 по 24.05.2022 року (день звільнення), за який сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та з урахуванням вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», статті 8 Закону України від 02.09.2008 № 345-УІ «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивачу з 24.05.2022 ГУ ПФУ у Львівській області призначило пенсію по II групі інвалідності в розмірі пенсії за віком внаслідок каліцтва відповідно до положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV. Відповідно до записів трудової книжки у спірний період з 01.08.2020 по 24.05.2022 ОСОБА_1 працював у ВП «Шахта «Лісова» ДП «Львіввугілля» на посаді, що передбачена Списком № 1. Цей період роботи не було зараховано до страхового стажу, до стажу роботи за Списком № 1 з повним робочим днем під землею, оскільки за цей період були відсутні відомості про сплату страхових внесків ВП «Шахта «Лісова» ДП «Львіввугілля». Позивачу протиправно відмовлено в перерахунку розміру його пенсії починаючи з дати її призначення в заниженому розмірі, враховано період з 01.05.2024, коли він повідомив ПФу про сплату роботодавцем внесків за згаданий вище період.

Відповідач щодо позову заперечив з підстав викладених у відзиві, просив відмовити у задоволенні позову у повному обсязі. Зауважує, що з 24.05.2022 ОСОБА_1 призначена пенсія по інвалідності, як особі з інвалідністю ІІ групи внаслідок нещасного випадку на виробництві відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV на підставі поданої ним заяви. При призначенні пенсії страховий стаж позивача зарахований по 31.07.2020 відповідно до даних про сплачені підприємством страхові внески та становить 23 роки 07 місяців 04 дні в т.ч. 11 років на підземних роботах за Списком № 1, що дає право на обчислення пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». Період роботи з 01.08.2020 по 24.05.2022 на ВП «Шахта «Лісова» ДП «Львіввугілля» не зараховано до страхового та пільгового/підземного стажу роботи з особливо шкідливими та особливо важкими умовами праці за Списком № 1, оскільки підприємством на дату призначення пенсії по інвалідності не сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Відповідач зазначив, що загальний/страховий стаж позивача на момент призначення пенсії обчислений за даними про сплачені підприємством страхові внески по 31.07.2020, який становив 51 рік 06 місяців 22 дні (23 роки 07 місяців 04 дні та додатковий стаж 27 років 11 місяців 18 днів - стаж роботи позивача та додатково зараховано 11 років на підземних роботах за списком № 1). На підставі поданої заяви від 10.05.2024 року проведено перерахунок пенсії з урахуванням відомостей про нарахування заробітної плати та сплату страхових внесків за період із 01.08.2020 по 24.05.2022, відповідно до Закону № 1058 з 01.05.2024 року. Пенсію обчислено при загальному страховому стажі 55 років 04 місяці 15 днів (зараховано до 24.05.2022 року) та додатково 13 років на підземних роботах за списком № 1. Тому відсутні підстави для обчислення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком відповідно до абзацу 8 частини 2 статті 33 Закону № 1058.

Суд з'ясував зміст позовних вимог та заперечень на позов, дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази, оцінив їх в сукупності та встановив такі фактичні обставини справи та відповідні правовідносини:

ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Львівській області та отримує пенсію по інвалідності, як особа з інвалідністю ІІ групи внаслідок нещасного випадку на виробництві з 24.05.2022 відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Розмір пенсії позивача обчислений відповідно до ч. 1 ст. 33 Закону № 1058 у розмірі 90 відсотків пенсії за віком, обчисленої з урахуванням положень абзацу 3 частини 1 ст. 28 Закону №1058 виходячи із коефіцієнта страхового стажу 0,515000 (страховий стаж 618 місяців), розмір пенсійної виплати становив 13777,07 грн., в т.ч. пенсія по інвалідності 13277,07 грн. (27911,72*0,51500*90%).

Відповідно до даних трудової книжки ОСОБА_1 , з 14.07.2008 по 24.05.2022 працював у ВП «Шахта «Лісова» ДП «Львіввугілля» підземним гірником 3 розряду з повним робочим днем під землею, з 01.06.2012 по 24.05.2022 гірничим очисного забою 5 розряду з повним робочим днем на підземних роботах (а.с. 11-12). Відповідно до виписки індивідуальних відомостей про застраховану особу форми ОК-5 щодо застрахованої особи ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , серія та номер паспорта НОМЕР_2 ), станом на момент призначення пенсії по інвалідноті, зокрема, за звітні роки 2020-2022 (серпень 2020 - травень 2022) роки зазначено відомості про нарахування страхувальником ВП «Шахта «Лісова» ДП «Львіввугілля» сум заробітку, однак у відповідних графах відсутні дані про сплату страхових внесків за період з 01.08.2020 по 24.05.2022.

З 01.05.2024 року за результатами розгляду заяви від 10.05.2024 року ГУ ПФУ у Львівській області провело перерахунок пенсії позивача у зв'язку із сплатою страхових внесків ВП «Шахта «Лісова» ДП «Львіввугілля» з урахуванням відомостей про нарахування заробітної плати та сплату страхових внесків за період із 01.08.2020 по 24.05.2022 відповідно до Закону № 1058. Пенсію обчислено при загальному страховому стажі 55 років 04 місяці 15 днів (зараховано до 24.05.2022 року) та додатково 13 років на підземних роботах за списком №1, виходячи із коефіцієнта страхового стажу 0,55333 (страховий стаж 664 місяці); розмір пенсійної виплати становив 21169,49 грн., в т.ч. пенсія по інвалідності 14721,29 грн. ((28707,63*0,55333+472,20)*90%) та 5948,20 грн. доплати до пенсії по ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці (до 90% від 28707,63 грн*80%).

Позивач 22.05.2024 звернувся до ГУ ПФУ у Львівській області із заявою щодо виплати йому різниці недоотриманої пенсії з моменту її призначення (24.05.2022) до моменту останнього перерахунку (01.05.2024), оскільки несплата ЄСВ роботодавцем не повинна впливати на обчислення його страхового та підземного стажу.

Листом № 15081-15487/М-52/8-1300/24 від 10.06.2024 ГУ ПФУ надало інформацію, відповідно до якої за даними пенсійної справи ОСОБА_1 призначена пенсія по інвалідності як особі з інвалідністю II групи внаслідок нещасного випадку на виробництві з 24.05.2022 по відповідно до положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV. Повідомлено, що страховий стаж обчислений за даними про сплачені підприємством страхові внески по 31.07.2020 та становить 51 рік 06 місяців 22 дні (23 роки 07 місяців 04 дні та додатковий стаж 27 років 11 місяців 18 днів - стаж роботи позивача та додатково зараховано 11 років на підземних роботах за списком № 1). На підставі поданої заяви від 10.05.2024 року проведено перерахунок пенсії з урахуванням відомостей про нарахування заробітної плати та сплату страхових внесків за період із 01.08.2020 по 24.05.2022, відповідно до Закону № 1058 з 01.05.2024 року. Пенсію обчислено при загальному страховому стажі 55 років 04 місяці 15 днів (зараховано до 24.05.2022 року) та додатково 13 років на підземних роботах за списком № 1. Виплату пенсії за червень 2024 року в сумі 21169,49 грн. та доплату з 01.05.2024 по 31.05.2024 в сумі 7392,42 грн. проведено в червні 2024 року. Оскільки на дату звернення за призначенням пенсії (на 24.05.2022) за даними системи персоніфікованого обліку в індивідуальних відомостях про застраховану особу відсутня сплата страхових внесків за період з 01.08.2020 по 24.05.2022, тому для перерахунку пенсії з більш раннього строку (тобто з дати призначення пенсії) підстав немає.

При прийнятті рішення суд керується такими нормами права:

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначає Закон України від 09.07.2003 № 1058-IV Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі Закон України №1058-IV).

У частині першій статті 8 Закону України № 1058-IV встановлено, що відповідно до вказаного Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Згідно з частиною першою статті 33 Закону України № 1058-IV пенсія по інвалідності залежно від групи інвалідності призначається в таких розмірах: особам з інвалідністю I групи - 100 відсотків пенсії за віком; особам з інвалідністю II групи - 90 відсотків пенсії за віком; особам з інвалідністю III групи - 50 відсотків пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 зазначеного Закону.

При цьому, абзац восьмий частини другої статті 33 Закону України № 1058-IV встановлює, що непрацюючі особи з інвалідністю II групи, яким установлено інвалідність після досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України № 1058-IV, та особи з інвалідністю III групи за їх вибором мають право на призначення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 Закону України №1058-IV, за наявності страхового стажу, зазначеного в абзаці першому частини першої статті 28 Закону України № 1058-IV.

Відповідно до абзаців першого, третього частини першої статті 28 Закону України № 1058-IV мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої таким Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.

Мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 Закону України №1058-IV, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Згідно з абзацом десятим частини третьої статті 24 Закону України №1058-IV за кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Таким чином, непрацююча особа з інвалідністю II групи має право на призначення пенсії по інвалідності у розмірі пенсії за віком (80% заробітної плати), за умови наявності 35 років страхового стажу (для чоловіків), з яких на підземних роботах за Списком №1 не менш як 15 років. При цьому, для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Вирішуючи спір по суті, суд керується такими мотивами:

за обставин цієї справи ОСОБА_1 встановлена інвалідність ІІ групи з 24.05.2022. За заявою ОСОБА_1 орган ПФУ призначив заявнику пенсію по ІІ групі інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві на підставі Закону № 1058-IV з 24.05.2022 (а.с.68). Відповідач визначив страховий стаж позивача з метою призначення пенсії на підставі даних про сплачені підприємством страхові внески по 31.07.2020 у сумі 51 рік 06 місяців 22 дні (23 роки 07 місяців 04 дні та додатковий стаж 27 років 11 місяців 18 днів - стаж роботи позивача та додатково зараховано 11 років на підземних роботах за списком № 1. При цьому орган ПФУ станом на дату призначення пенсії:

- зарахував до страхового стажу та пільгового/підземного стажу періоди його роботи по 31.07.2020 включно;

- не зарахував період роботи на ВП «Шахта «Лісова» ДП «Львіввугілля» з 01.08.2020 по 24.05.2022 (1 рік 09 місяців 23 дні) до страхового та до пільгового/підземного стажу Списком № 1, що дає право на обчислення розміру пенсії, оскільки підприємство не сплатило страхові внески за цей період (а.с.71). Внаслідок такого обчислення стажу позивача ПФУ визначив розмір пенсії ОСОБА_1 по інвалідності в розмірі 90% пенсії за віком, обчисленої з урахуванням абзацу 3 частини першої статті 28 Закону № 1058-IV.

На підставі поданої заяви від 10.05.2024 року відповідач з 01.05.2024 року провів перерахунок пенсії з урахуванням відомостей про нарахування заробітної плати та сплату страхових внесків за період із 01.08.2020 по 24.05.2022, відповідно до Закону № 1058. Пенсію обчислено при загальному страховому стажі 55 років 04 місяці 15 днів (зараховано до 24.05.2022 року) та додатково 13 років на підземних роботах за списком № 1. Мінімальний розмір пенсії відповідно до Закону № 645 склав 90% пенсії за віком, обчисленої з урахуванням абзацу 3 частини першої статті 28 Закону № 1058-IV та статті 8 Закону № 345-VІ, стаж роботи ОСОБА_1 за Списком №1 обчислено в розмірі 15 років 9 місяців 15 днів (а.с.90, 93-94).

Надаючи оцінку діям відповідача щодо відмови зарахувати до страхового та пільгового (підземного стажу) за Списком № 1 періоду роботи позивача з 01.08.2020 по 24.05.2022 у ВП «Шахта «Лісова» ДП «Львіввугілля» з моменту призначення пенсії через відсутність відомостей про сплату страхових внесків, то суд керується такими мотивами:

стаж роботи підтверджується трудовою книжкою. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України (ст. 62 Закону № 1788-ХІІ). На виконання вимог статті 62 Закону № 1788-ХІІ Кабінет Міністрів України постановою від 12.08.1993 № 637 затвердив Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі - Порядок № 637), пунктом 3 якого визначено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Згідно з п. 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Проте, якщо у трудовій книжці не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

У разі, коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до статті 1 Закону України № 1058-IV:

- застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування;

- страхові внески - це кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування;

- страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;

- страхувальники - це роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до вказаного Закону.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 24 Закону України № 1058-IV страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Частиною другою статті 24 Закону України № 1058-IV передбачено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог зазначеного Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності вказаним Законом.

Згідно із статтею 20 Закону України № 1058-IV страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі. Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до вказаного Закону нараховуються страхові внески. Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені зазначеним Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Суд встановив, що в індивідуальних відомостях про застраховану особу форми ОК-5 щодо застрахованої особи ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , серія та номер паспорта НОМЕР_2 ) станом на момент призначення пенсії по інвалідності, зокрема, за звітні 2020-2022 (серпень 2020 - травень 2022) роки зазначено відомості про нарахування страхувальником ВП «Шахта «Лісова» ДП «Львіввугілля» сум заробітку, однак у відповідних графах відсутні дані про сплату страхових внесків за період з 01.08.2020 по 24.05.2022. У трудовій книжці ОСОБА_1 , у спірний період з 01.08.2020 по 24.05.2022 зазначено відомості про те, що позивач працював гірничим очисного забою 5 розряду з повним робочим днем на підземних роботах у ВП «Шахта «Лісова» ДП «Львіввугілля», що передбачено відповідним Списком № 1. 24.05.2022 звільнений з роботи у зв'язку з виявленою невідповідністю працівника виконуваній роботі внаслідок стану здоров'я. Отже, період роботи позивача на ВП «Шахта «Лісова» ДП «Львіввугілля» з 01.08.2020 по 24.05.2022 відноситься до трудового стажу та пільгового/підземного стажу Списком № 1, що підтверджується належними та достатніми доказами - трудовою книжкою та довідками роботодавця щодо умов праці та атестації робочих місць. Водночас цей період згідно форми ОК-5 не зараховано до страхового стажу з огляду на те, що роботодавець не сплатив за цей період страхові внески.

Відповідач за заявою позивача із 01.05.2024 року здійснив перерахунок пенсії ОСОБА_1 у зв'язку із сплатою за спірний період страхових внесків ВП «Шахта «Лісова» ДП «Львіввугілля» та врахував період із 01.08.2020 по 24.05.2022 при розрахунку середньомісячного заробітку. Проте такий перерахунок пенсії відповідач здійснив з 01.05.2024 року, а не з дати призначення пенсії (24.05.2022) мотивуючи своє рішення тим, що на дату звернення за призначенням пенсії за даними системи персоніфікованого обліку в індивідуальних відомостях про застраховану особу відсутня сплата страхових внесків за період 01.08.2020 по 24.05.2022, тому для перерахунку пенсії з дати її призначення немає підстав.

При вирішенні цього спору, відповідно до частини п?ятої статті 242 КАС України, суд враховує таку численну та усталену практику Верховного Суду щодо застосування релевантних норм права до спірних правовідносин (постанови від 02.08.2022 у справі № 560/4616/20, від 27.03.2018 у справі №208/6680/16-а, від 24.05.2018 у справі №480/12392/16-а, від 31.10.2019 у справі №226/1994/17) при розгляді аналогічних спорів: касаційний суд неодноразово вказував на те, що відповідно до статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи. Обов'язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника. Внаслідок невиконання підприємством обов'язку по сплаті внесків до Пенсійного фонду України позивач позбавлений соціальної захищеності та пенсійного стажу за час роботи на вказаному підприємстві, що є неприпустимим та таким, що суперечить основним засадам у сфері соціального захисту. Тому особа повинна відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов'язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства по страхових внесках не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу періоду роботи позивача.

Враховуючи такі висновки касаційного суду суд визнає протиправними дії відповідача щодо відмови врахувати до страхового стажу та до пільгового/підземного стажу позивача за Списком № 1 період його роботи з 01.08.2020 по 24.05.2022 у ВП «Шахта «Лісова» ДП «Львіввугілля» з моменту призначення пенсії, оскільки несплата страхувальником страхових внесків не повинна порушувати право позивача на соціальний захист. Внаслідок таких протиправних дій відповідача ОСОБА_2 за період з 24.05.2022 по 01.05.2024 отримав пенсію в заниженому розмірі, обчисленому відповідачем із застосуванням заниженого коефіцієнта страхового стажу (0,51500 замість 0,55333), а також невірно обчисленого розміру підземного стажу для цілей застосування Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». Отже, для ефективного захисту порушених прав ОСОБА_1 відповідач повинен перерахувати розмір його пенсії з 24.05.2022, а не з 01.05.2024 року. Тому ГУ ПФУ у Львівській області слід спонукати здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 по інвалідності з 24.05.2022 (дати призначення пенсії) по 01.05.2024 (дату, з якої перераховано пенсію позивача з урахуванням страхового та підземного стажу за період з 01.08.2020 по 24.05.2022). З огляду на наведені мотиви суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 слід задовольнити.

Суд не здійснює розподіл судових витрат відповідно до норм статті 132 КАС України, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, а сторони не надали суду доказів понесення інших видів судових витрат.

Керуючись ст.ст. 19-20,22,25-26,90,139,229,241-246,251,255,257-258,295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Задовольнити адміністративний позов повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови перерахувати ОСОБА_1 розмір пенсії по інвалідності з 24.05.2022 з урахуванням страхового та пільгового страхового стажу за Списком № 1 за період роботи на відокремленому підрозділі шахта «Лісова» Державного підприємства «Львіввугілля» з 01.08.2020 року по 24.05.2022 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, Львівська область, місто Львів, вул. Митрополита Андрея, 10; ідентифікаційний код 13814885) здійснити перерахунок пенсії по інвалідності ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) з 24.05.2022 по 01.05.2024, зарахувавши до його страхового та пільгового стажу за Списком №1 період роботи з 01.08.2020 по 24.05.2022 на відокремленому підрозділі «Шахта «Лісова» Державного підприємства «Львіввугілля» з урахуванням вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Судові витрати не розподіляти.

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом тридцяти днів з дня його складення до суду апеляційної інстанції. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

СуддяМоскаль Ростислав Миколайович