Ухвала від 30.12.2024 по справі 360/1640/24

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

30 грудня 2024 року м. ДніпроСправа № 360/1640/24

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Кисіль С. В., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) про визнання дій протиправними та скасування наказів,

ВСТАНОВИВ:

23 грудня 2023 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла сформована 22 грудня 2023 року в підсистемі (модулі) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи «Електронний суд» позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Військової частини НОМЕР_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) (далі - відповідач ВЧ НОМЕР_1 ), в якій позивач просить:

- визнати дій ВЧ НОМЕР_1 протиправними в частині видання наказу від 20 листопада 2024 року № 781-АГ «Про результати службового розслідування» та притягнення капітана юстиції ОСОБА_2 до матеріальної відповідальності;

- скасувати наказ ВЧ НОМЕР_1 від 25 листопада 2024 року № 8104-АГ «Про притягнення до матеріальної відповідальності»;

- визнати дій військової частини НОМЕР_2 ( НОМЕР_3 окрема авіаційна ескадрилья) протиправними в частині видання наказу від 20 листопада 2024 року № 781-АГ «Про результати службового розслідування» та притягнення капітана юстиції ОСОБА_2 до матеріальної відповідальності;

- скасувати наказ військової частини НОМЕР_2 від 20 листопада 2024 року № 781-АГ «Про результати службового розслідування»;

- визнати дії капітана юстиції ОСОБА_2 під час виконання обов'язків за посадою старшого юрисконсульта військової частини НОМЕР_2 під час представництва інтересів військової частини НОМЕР_2 як такі, що не впливали на відкриття виконавчих проваджень у судових справах № 420/3668/22 та № 420/3461/22.

У пунктах 3, 6 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) визначено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу, чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Розглянувши матеріали позовної заяви, суддя дійшов висновку, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 КАС України, у зв'язку з чим вона має бути залишена без руху на таких підставах.

Згідно з частиною другою статті 5 КАС України захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

В рамках адміністративного судочинства:

- дії - це певна форма поведінки суб'єкта владних повноважень, яка полягає у здійсненні суб'єктом владних повноважень своїх обов'язків у межах наданих законодавством повноважень чи всупереч їм;

- бездіяльність - це певна форма поведінки суб'єкта владних повноважень, яка полягає у невиконанні ним дій, які він повинен був і міг вчинити відповідно до покладених на нього посадових обов'язків згідно із законодавством України;

- рішення - це нормативно-правовий акт або індивідуальний акт (нормативно-правовий акт - це акт управління (рішення) суб'єкта владних повноважень, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин, і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування; індивідуальний акт - це акт (рішення) суб'єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк).

У позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування (частина перша статті 160 КАС України).

Предмет позову - це матеріально-правові вимоги позивача до відповідача, в яких встановлюється спосіб ліквідації правопорушення, вчиненого суб'єктом владних повноважень та іншими особами, в передбачених законом випадках, а підстава позову - це ті обставини (юридичні факти) і норми права, які у своїй сукупності дають право особі звернутись до суду з вимогами до іншої особи.

Зі змісту статті 245 КАС України вбачається, що у разі задоволення позову про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень чи його окремих положень суд повинен зазначити про це в судовому рішенні та одночасно застосувати один із встановлених законом способів захисту порушеного права позивача: про скасування або визнання нечинними рішення чи окремих його положень.

При цьому, одночасне застосування обох способів захисту порушеного права - визнання спірного акта нечинним та скасування такого акта - є помилковим.

Скасування акта суб'єкта владних повноважень як способу захисту порушеного права позивача застосовується тоді, коли спірний акт не породжує жодних правових наслідків від моменту прийняття такого акта.

Визнання ж акта суб'єкта владних повноважень нечинним означає втрату чинності таким актом з моменту набрання чинності відповідним судовим рішенням або з іншого визначеного судом моменту після прийняття такого акта.

Суд визначає, що рішення суб'єкта владних повноважень є нечинним, тобто втрачає чинність з певного моменту лише на майбутнє, якщо на підставі цього рішення виникли правовідносини, які доцільно зберегти.

При цьому, вимоги про визнання акта владного органу недійсним або неправомірним (незаконним) тощо є різними словесними формами вираження одного й того самого способу захисту порушеного права позивача, а саме визнання акта протиправним.

З огляду на положення пунктів 1, 2 частини другої статті 245 КАС України у разі визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень, суд повинен скасувати його, якщо він є актом індивідуальної дії, або визнати нечинним, якщо він є нормативно-правовим актом, про що зазначити у резолютивній частині постанови.

Зміст позовних вимог, зазначений у позовній заяві в частині скасування наказу ВЧ НОМЕР_1 від 25 листопада 2024 року № 8104-АГ «Про притягнення до матеріальної відповідальності»; та наказу військової частини НОМЕР_2 від 20 листопада 2024 року № 781-АГ «Про результати службового розслідування», не повністю відповідає способам судового захисту, передбаченим частиною першою статті 5 КАС України при оскарженні акта індивідуальної дії.

У позовній заяві позивач також просить визнати дії ВЧ НОМЕР_1 протиправними в частині видання наказу від 20 листопада 2024 року № 781-АГ «Про результати службового розслідування» та притягнення капітана юстиції ОСОБА_2 до матеріальної відповідальності, а також визнати протиправними дії військової частини НОМЕР_2 ( НОМЕР_3 окрема авіаційна ескадрилья) в частині видання цього ж наказу від 20 листопада 2024 року № 781-АГ «Про результати службового розслідування» та притягнення капітана юстиції ОСОБА_2 до матеріальної відповідальності.

Із доданих до позовної заяви документів вбачається, що наказ від 20 листопада 2024 року № 781-АГ «Про результати службового розслідування» видано 24 окремою авіаційною ескадрилью.

Отже, позивачу необхідно визначитися зі змістом позовних вимог відповідно до фактичних обставин справи, у зв'язку з чим у цій частині позовні вимоги підлягають уточненню.

Крім того, пунктом 4 частини п'ятої статті 160 КАС України передбачено, що у позовній заяві зазначається: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.

Згідно з пунктом 9 частини першої статті 4 КАС України відповідач - це суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.

У позовній заяві відповідачем зазначено - ВЧ НОМЕР_1 . Однак, позовні вимоги заявлені як до ВЧ НОМЕР_1 , та і до військової частини НОМЕР_2

З урахуванням вказаного позивачу відповідно до пункту 4 частини п'ятої статті 160 КАС України необхідно визначитися з колом відповідачем та конкретних вимог до кожного відповідача в залежності від його обов'язків.

Частиною п'ятою статті 161 КАС України встановлено, що у разі необхідності до позовної заяви додаються клопотання та заяви позивача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, участь у судовому засіданні щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, звільнення (відстрочення, розстрочення, зменшення) від сплати судового збору, про призначення експертизи, витребування доказів, про забезпечення надання безоплатної правничої допомоги, якщо відповідний орган відмовив у її наданні, тощо.

Позивачем у позовній заяві заявлено клопотання про витребування у військовій частини НОМЕР_2 копій завірених належним чином наказів про залучення капітана юстиції ОСОБА_2 до служби у добових нарядах за 2022 рік, розпорядок дня табірного збору за 2022 рік та інвентаризаційний опис майна, що рахувався за капітаном юстиції ОСОБА_3 і проходив за номенклатурою відділу зв'язку та інформаційних систем військової частин НОМЕР_2 .

Згідно з частиною четвертою статті 161 КАС України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

Частинами першою, другою статті 79 КАС України передбачено, що учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду. Позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом із поданням позовної заяви.

Якщо доказ не може бути поданий у встановлений законом строк з об'єктивних причин, учасник справи повинен про це письмово повідомити суд та зазначити: доказ, який не може бути подано; причини, з яких доказ не може бути подано у зазначений строк. Учасник справи також повинен надати докази, які підтверджують, що він здійснив усі залежні від нього дії, спрямовані на отримання відповідного доказу (частина четверта статті 79 КАС України).

Згідно з частиною першою статті 80 КАС України учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений в частинах другій та третій статті 79 цього Кодексу. Якщо таке клопотання заявлено з пропуском встановленого строку, суд залишає його без задоволення, крім випадку, коли особа, яка його подає, обґрунтує неможливість його подання у встановлений строк з причин, що не залежали від неї.

Відповідно до частини другої статті 80 КАС України у клопотанні про витребування доказів повинно бути зазначено: 1) який доказ витребовується; 2) обставини, які може підтвердити цей доказ, або аргументи, які він може спростувати; 3) підстави, з яких випливає, що цей доказ має відповідна особа; 4) заходи, яких особа, що подає клопотання, вжила для отримання цього доказу самостійно, докази вжиття таких заходів, та (або) причини неможливості самостійного отримання цього доказу.

Суд зазначає, що позивачем не обґрунтовано вищевказане клопотання, не надано доказів щодо вжиття заходів для отримання цих доказів самостійно, доказів вжиття таких заходів, та не зазначені причини неможливості самостійно отримати цей доказ.

Крім вказаного, позивачем до позовної заяви не додано паспорта з інформацією про зареєстроване місце проживання та реєстраційний номер облікової картки платника податків.

З огляду на вказане, суд дійшов висновку, що позовна заява подана без додержання вимог статті 161 КАС України.

Відповідно до частини першої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Керуючись статтями 160, 161, 169, 256 КАС України, суддя

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Віськової частини НОМЕР_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) про визнання дій протиправними та скасування наказів залишити без руху.

Запропонувати позивачу протягом семи днів з дати отримання цієї ухвали усунути недоліки позовної заяви шляхом надання суду через підсистему (модуль) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи «Електронний суд» зі скріпленням електронним підписом учасника справи (його представника):

- позовної заяви, оформленої з дотриманням вимог, встановлених статтями 160, 161 КАС України, з доказами направлення відповідачу (відповідачам);

- доказів, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, або документів на підтвердження вжиття заходів щодо отримання всіх необхідних для подання цієї позовної заяви документів;

- належним чином засвідчених копій паспорта з інформацією про зареєстроване місце проживання та реєстраційного номера облікової картки платника податків, виданих на ім'я ОСОБА_1 .

Якщо недоліки позовної заяви не будуть усунуті позивачем у строк, встановлений судом, позовна заява буде повернута позивачеві та вважатиметься неподаною.

Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно надіслати представнику позивачу.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та оскарженню в апеляційному порядку окремо від рішення суду не підлягає. Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.

СуддяС.В. Кисіль