Рішення від 30.12.2024 по справі 280/10053/24

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

30 грудня 2024 року Справа № 280/10053/24 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сіпаки А.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69005, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-б, код ЄДРПОУ 20490012) про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:

визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Запорізькій області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно довідок про заробітну плату № 04-17107 та № 05-17108 від 06.07.2007 року за період роботи з 01.02.1988 року по 31.07.2007, видані ТОВ “Міська стоматологічна поліклініка»;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з урахуванням заробітної плати згідно довідок про заробітну плату № 04-17107 та № 05-17108 від 06.07.2007 року, видані ТОВ “Міська стоматологічна поліклініка» за період з 01.07.1995 по 30.06.2000, починаючи з 03.10.2024 року.

Обгрунтовуючи позовні вимоги, позивач вказує на те, що 29.12.2023 року подав до органу ПФУ заяву на перерахунок пенсії та надано довідки про заробітну плату № 04-17107 та № 05-17108 від 06.07.2007 року за період роботи з 01.02.1988 року по 31.07.2007, видані ТОВ «Міська стоматологічна поліклініка». Рішенням ГУ ПФУ в Запорізькій області від 03.01.2024 року № 03 позивачу відмовлено в проведенні перерахунку пенсії, оскільки довідки № 04-17107 та № 05-17108 від 06.07.2007 року, № 19 від 25.02.2008 року про заробітну плату не підтверджені первинними документами та відсутній акт перевірки. У жовтні 2024 року позивач звернувся до відповідача з заявою від 03.10.2024 року, в якій просив здійснити перерахунок пенсії з врахуванням довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 06.07.2007 № 04-18107, видану ТОВ «Міська стоматологічна поліклініка» за період з лютого 1988 року по грудень 1997 року, включивши до розрахунку заробітної плати, з якої розраховується пенсія позивача період заробітної плати з 01.07.1995 року по 30.06.2000 року. Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 17.10.2024 № 18172-17940/М-02/8-0800/24 позивачу відмовлено у перерахунку пенсії з врахуванням довідки про заробітну плату № 04-17107 та № 05-17108 від 06.07.2007 року за період роботи з 01.02.1988 року по 31.07.2007, видані ТОВ «Міська стоматологічна поліклініка» з посиланням на те, що вказані довідки були направлені до управління контрольно-перевірочної роботи. Термін перевірок чинним законодавством не передбачений. Станом на сьогодні акт перевірки відповідності даних первинним документам до Головного управління не надходив. Після надходження акту перевірки та у разі підтвердження нарахувань сум заробітної плати первинними документами можливо буде повернутися до питання перерахунку пенсії з урахуванням заробітної плати до 01.07.2000 року. З такою бездіяльністю ГУ ПФУ в Запорізькій області позивач не згоден, вважаючи її незаконною та такою, що порушує його законні права, зврнувся з даною позовною заявою до суду.

Ухвалою суду від 04.11.2024 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження. Сторонам повідомлено про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (у письмовому провадженні), протягом тридцяти днів із дня відкриття провадження у справі. Відповідачу запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.

13.11.2024 до суду від представника відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву (вх. №51960), в якому зазначено, що Позивач перебуває на обліку у відповідача з 2023 року, та отримує пенсію за віком, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003. У жовтні 2024 позивач звернувся до відповідача з заявою від 03.10.2024 про перерахунок пенсії за довідками про заробітну плату за період до 01.07.2000 відповідно до ст. 40 Закон № 1058. До заяви позивачем були надані довідки про заробітну плату до 1 липня 2000 року, видані ТОВ «Міська стоматологічна поліклініка» № 04-17107 та № 05-17108 від 06.07.2007 за період з 01.07.1995 по 30.06.2000. З урахуванням норм статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» управлінням було направлено запити на проведення перевірки достовірності довідки про заробітну плату до управління контрольно-перевірочної роботи при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області. Для проведення перевірки довідок про заробітну плату видані ТОВ «Міська стоматологічна поліклініка» № 04-17107 та № 05-17108 від 06.07.2007 для перерахунку пенсії, зазначені довідки були направлені для перевірки до управління контрольно перевірочної роботи Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, оскільки за даними єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань підприємство 15.08.2019 знято з обліку в ГУ ПФУ в Запорізькій області та передано до ГУ ПФУ в Сумський області. Термін перевірок чинним законодавством не передбачений. Станом на сьогодні акт перевірки відповідності даних первинним документам до Головного управління не надходив. Позивачу надана відповідь від 17.10.2024 року за №18172-17940/М-02/8-0800/24 про те, що на дату розгляду звернення триває перевірка довідок про заробітну плату № 04-17107 та № 05-17108 від 06.07.2007 за період з 01.07.1995 по 30.06.2000. Після проведення перевірки, підписання та узгодження її результатів, акт перевірки буде терміново направлено до відділу перерахунків пенсій. За результатами проведеної перевірки буде прийнято відповідне рішення, щодо перерахунку пенсії, яким позивачу буде повідомлено додатково. Враховуючи наведене вище, вказує представник відповідача для задоволення позовних вимог позивача щодо перерахунку його пенсії за наданою довідкою про заробітну плату, немає законних підстав.

Відповідно до приписів Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), справу розглянуто судом в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Суд, оцінивши повідомлені обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі, з огляду на наступне.

З матеріалів адміністративної справи судом встановлено, що позивач з серпня 2023 року перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

29.12.2023 року позивач подав до органу ПФУ заяву на перерахунок пенсії та надано довідки про заробітну плату № 04-17107 та № 05-17108 від 06.07.2007 року за період роботи з 01.02.1988 року по 31.07.2007, видані ТОВ «Міська стоматологічна поліклініка».

Рішенням ГУ ПФУ в Запорізькій області від 03.01.2024 року №03 позивачу відмовлено в проведенні перерахунку пенсії, оскільки довідки № 04-17107 та № 05-17108 від 06.07.2007 року, № 19 від 25.02.2008 року про заробітну плату не підтверджені первинними документами та відсутній акт перевірки.

У жовтні 2024 року позивач звернувся до відповідача з заявою від 03.10.2024 року, в якій просив здійснити перерахунок пенсії з врахуванням довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 06.07.2007 № 04-18107, видану ТОВ «Міська стоматологічна поліклініка» за період з лютого 1988 року по грудень 1997 року, включивши до розрахунку заробітної плати, з якої розраховується пенсія Позивача період заробітної плати з 01.07.1995 року по 30.06.2000 року.

За результатом звернення, відповідач листом від 17.10.2024 № 18172-17940/М-02/8-0800/24 позивачу відмовив у перерахунку пенсії з врахуванням довідки про заробітну плату № 04-17107 та № 05-17108 від 06.07.2007 року за період роботи з 01.02.1988 року по 31.07.2007, видані ТОВ «Міська стоматологічна поліклініка» з посиланням на те, що вказані довідки були направлені до управління контрольно-перевірочної роботи. Термін перевірок чиним законодавством не передбачений. Станом на сьогодні акт перевірки відповідності даних первинним документам до Головного управління не надходив. Після надходження акту перевірки та у разі підтвердження нарахувань сум заробітної плати первинними документами можливо буде повернутися до питання перерахунку пенсії з урахуванням заробітної плати до 01.07.2000 року.

Не погоджуючись із бездіяльністю відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії згідно довідок про заробітну плату, позивач звернувся з відповідним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг, врегульовано Законом України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (надалі - Закон №1058).

Відповідно до статті 42 Закон №1058 призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом. Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв (частина 1 статті 40 Закону №1058).

Згідно з абзацом 5 частини 1 статті 40 Закону №1058 заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Частиною третьою статті 44 цього Закону встановлено, що органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Згідно з частиною 4 статті 45 Закону №1058-IV Закону №1058-IV перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Відповідно до частини 5 статті 45 Закону №1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника територіального органу Пенсійного фонду України на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

Питання подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №1058-ІV врегульовано Порядком надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (далі - Порядок № 22-1).

Згідно із абзацом 2 підпункту 3 пункту 2.1 Порядку №22-1 за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Пунктом 2.10 визначено, що довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

Рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії приймається без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Після надходження даних про сплату страхових внесків за останній місяць роботи, що передує місяцю подання заяви про призначення пенсії, протягом місяця проводиться перерахунок пенсії з урахуванням цього періоду з дати призначення пенсії. При цьому, якщо у разі проведення перерахунку пенсії її розмір зменшився, виплата пенсії в новому розмірі проводиться з місяця, наступного за місяцем проведення перерахунку.

В аналогічному порядку після визначення Пенсійним фондом України розміру середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, здійснюється перерахунок пенсії у разі відсутності на дату призначення пенсії даних про середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески.

У разі якщо на дату звернення особи за перерахунком пенсії відповідно до частини четвертої статті 42 Закону в реєстрі застрахованих осіб відсутні дані про страховий стаж за двадцять четвертий місяць після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, за бажанням особи перерахунок пенсії проводиться за наявні місяці страхового стажу або після надходження відповідних даних за цей місяць за умови, якщо дані надійшли не пізніше трьох місяців від дня звернення за перерахунком пенсії. У цьому разі днем звернення за перерахунком пенсії є день приймання органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

Враховуючи вищенаведені норми, суд зауважує, що обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період до 1 липня 2000 року є не лише наявність відповідної довідки про заробітну плату (дохід), але й підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, зокрема, виписками з особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією.

Водночас, саме на органи Пенсійного фонду України покладено обов'язок щодо здійснення перевірки допустимості документів, поданих разом із заявою для призначення (перерахунку) пенсії, та обґрунтованість видачі таких з метою забезпечення не лише реалізації права особи на призначення та отримання пенсії, а й контролю за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду.

Аналогічна правова позиція щодо застосування норм права у спірних правовідносинах викладена у постановах Верховного Суду України від 17.03.2015 у справі № 21-11а15, від 15.12.2015 у справі № 2-а/576/29/14 та Верховного Суду від 13.02.2018 у справі №358/1179/17, від 17.04.2018 у справі №376/2559/17, від 25.09.2018 у справі №539/1386/17, від 10.07.2019 у справі №539/2726/16-а, від 05.03.2020 у справі №539/3234/16-а та від 04.05.2022 у справі №819/946/18, від 13.07.2022 у справі № 620/4800/20.

За змістом матеріалів справи позивачем подано до пенсійного органу заяву про перерахунок пенсії з урахуванням доданих довідок про заробітну плату № 04-17107 та № 05-17108 від 06.07.2007 року за період роботи з 01.02.1988 року по 31.07.2007, виданих ТОВ «Міська стоматологічна поліклініка».

Суд зазначає, що відповідачем за результатами розгляду заяви позивача про перерахунок пенсії направлено позивачу рішення, в якому зазначено, що надані довідки не підтверджено первинними документами.

Відповідно до приписів статті 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Згідно з підпунктом 5 пункту 6 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2014 №280 Пенсійний фонд України для виконання покладених на нього завдань має право: проводити планові, а у випадках, передбачених законом, позапланові перевірки у роботодавців та інших осіб бухгалтерських книг, звітів, кошторисів та інших документів щодо достовірності відомостей, поданих до реєстру застрахованих осіб або для призначення пенсій, отримувати необхідні пояснення, довідки і відомості (зокрема письмові) з питань, що виникають під час таких перевірок.

При цьому, у випадку виникнення сумніву щодо достовірності відомостей про умови роботи особи, яка претендує на отримання пенсії, чи правильності нарахування пенсії, згідно з частиною першою статті 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення», підпункту 5 пункту 6 Положення про Пенсійний Фонд України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України органи, що призначають пенсії, вправі проводити перевірки, в тому числі, щодо достовірності відомостей, зазначених в уточнюючих довідках.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 26.06.2019 у справі №442/5949/16-а.

Суд зауважує, що матеріали справи не містять доказів вчинення відповідачем дій, спрямованих на здійснення перевірки допустимості документів, поданих разом із заявою для перерахунку пенсії, зокрема, звернення до суб'єкта видачі довідок з метою проведення такої перевірки, доказів здійснення вказаного матеріали справи не містять. При цьому неможливість проведення відповідної перевірки відповідачем не дає підстав для відмови у зарахуванні відповідних документів.

Відтак, дії відповідача щодо розгляду заяви позивача про перерахунок пенсії не відповідають вимогам чинного законодавства. Так, відповідач фактично усунувся від виконання свого обов'язку щодо належного розгляду заяви позивача, переклавши на позивача тягар доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені у його документах.

Суд додатково зазначає, що розгляд заяви позивача по суті не здійснювався, оцінка документам не надавалась, відсутні будь-які висновки щодо наявності у позивача права на перерахунок пенсії, а тому немає підстав для надання правової оцінки аргументам сторін щодо наявності чи відсутності у позивача права на перерахунок пенсії.

Враховуючи вищевикладене суд вважає, що рішення про відмову в перерахунку пенсії від 03.01.2024 №03, прийняте з наведених у ньому підстав, є протиправним, відтак підлягає скасуванню.

При цьому, відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, вчинено протиправні дії, як активну форму поведінки у спірних правовідносинах. Отже позовні вимоги в частині визнання протиправною бездіяльність відповідача задоволенню не підлягають.

Щодо позовних вимог про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком позивачу, з урахуванням заробітної плати згідно довідок про заробітну плату № 04-17107 та № 05-17108 від 06.07.2007 року, виданих ТОВ «Міська стоматологічна поліклініка» за період з 01.07.1995 по 30.06.2000, починаючи з 03.10.2024, суд зазначає таке.

Як вже встановив, що приймаючи рішення №03 від 03.01.2024 про відмову у здійсненні перерахунку пенсії відповідач відмовив з формальних підстав. Суд повторно зазначає, що розгляд заяви позивача по суті не здійснювався, оцінка документам не надавалась, відсутні будь-які висновки щодо наявності у позивача права на перерахунок пенсії, відповідно права позивача у цій частині не порушені. Тому позовні вимоги у цій частині є передчасними.

З таких підстав, суд відповідно до частини другої статті 9 КАС України виходить за межі позовних вимог, та застосовує належний спосіб захисту порушеного права позивача шляхом зобов'язання розглянути заяву позивача від 29.12.2023 та прийняти відповідне рішення.

Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до положень статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.

Судові витрати суд присуджує на користь позивача відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 72, 77, 90, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69005, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-б, код ЄДРПОУ 20490012) про зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 03.01.2024 року №03 про відмову в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Зобов'язати Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області розглянути по суті заяву ОСОБА_1 від 29.12.2023 та прийняти відповідне рішення, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області витрати по сплаті судового збору в сумі 605,60 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Рішення складено у повному обсязі та підписано 30.12.2024.

Суддя А.В. Сіпака