Рішення від 30.12.2024 по справі 280/9883/24

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

30 грудня 2024 року Справа № 280/9883/24 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сіпаки А.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (пр. Соборний, 158-Б, м. Запоріжжя, 69057, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:

визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови у проведенні обчислення перерахунку та виплати пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), з урахуванням зазначеного у довідці № 37 від 28.09.2017 та довідці № 26 від 21.01.2020 додаткового щомісячного виду грошового забезпечення - надбавки за високі досягнення у праці у період з 01.09.2015 року по 31.08.2017 року - 29240,81 гривень;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області провести ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) обчислення, перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням перерахунку раніше виплачених сум та індексацій базового розміру пенсії у 2022, 2023 та 2024 роках) з урахуванням зазначеного у довідці № 37 від 28.09.2017 та довідці № 26 від 21.01.2020 додаткового щомісячного виду грошового забезпечення - надбавки за високі досягнення у праці у період з 01.09.2015 року по 31.08.2017 року - 29240,81 гривень;

стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (код за ЄДРПОУ 20490012) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) донараховану суму пенсії на підставі проведеного перерахунку з урахуванням додаткового щомісячного виду грошового забезпечення - надбавки за високі досягнення у праці - 29240,81 гривень, за період з 01.09.2020 року.

В обґрунтування заявлених вимог зазначає, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». На виконання рішення Запорізького окружного аміністративного суду по справі №280/4855/20 від 02.09.2020 відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача проте, при врахуванні додаткових щомісячних видів грошового забезпечення відповідно до довідки № 26 від 21.01.2020 були враховані лише три з чотирьох видів грошового забезпечення - надбавка за роботу в умовах режимних обмежень, місячна премія та індексація заробітної плати. Однак, вказує позивач, не була врахована надбавка за високі досягнення у праці - 29240,81 грн., яка при первинному обрахунку пенсії у вересні 2017 року, до складу додаткових щомісячних видів грошового забезпечення вже враховувалась. Таким чином, вказує позивач перерахунок пeнcії заявника, проведений у березні 2021 року відповідачем на виконання судового рішення у справі № 280/4855/20 з метою усунення порушень його права на належний розмiр пенсії, право на отримання якої у нього виникло до 01.03.2018, відбувся без врахування однієї із її обов'язкових складових. 20 вересня 2024 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок та виплату пенсії з урахуванням зазначеного у довідці № 37 від 28.09.2017 та довідці № 26 від 21.01.2020 додаткового щомісячного виду грошового забезпечення - надбавки за високі досягнення у праці у період з 01.09.2015 року по 31.08.2017 року - 29240,81 гривень. Листом №18256-16970/Г-02/8-0800/24 від 18.10.2024 відповідач фактично відмовив у проведенні перерахунку пенсії та виплаті різниці в пенсії за минулий час. Позивач, вважаючи таку відмову незаконною та необгрунтованою, та такою, що грубо порушує його права та законні інтереси, звернувся з даною позовною заявою до суду. Просить позовні вимоги задовольнити.

Ухвалою суду від 05.11.2024 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження. Сторонам повідомлено про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (у письмовому провадженні), протягом тридцяти днів із дня відкриття провадження у справі. Відповідачу запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву, третій особі пояснення щодо суті спору.

19.11.2024 до суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній зазначив, що з 26.09.2017 позивач перебуває на обліку в Головному управлінні, як одержувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». У відповідності до вимог ст. 43 Закону України від 09.04.1992 № 2262 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» пенсія була обчислена з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням, в тому числі, додаткових видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням, тобто з 01.09.2015 по 31.08.2017 року на підставі довідки від 28.09.2017 року № 37. Після цього, на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду у справі 280/5077/24 Головним управлінням з 01.03.2020 було проведено перерахунок з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення відповідно до довідки № 26 від 21.01.2020 наданої ГУ ДФС у Запорізькій області про розмір грошового забезпечення, що враховується при перерахунку пенсії, а саме: надбавки за роботу в умовах режимних обмежень - 1587, 19 грн., місячної премії - 56704,83 грн., індексації заробітної плати - 13514,57 грн., із врахуванням раніше виплачених сум. Розмір пенсії позивача на теперішній складає 14552,10 грн., нарахування якої проводиться з тому числі із грошового забезпечення що зазначене у довідці від 21.01.2020 № 26. Таким чином пенсія виплачується в межах чинного пенсійного законодавтсва, підстави для перерахунку відсутні. Просить у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.

21.11.2024 від позивача до суду надійшла відповідь на відзив, в якій позивач не погоджується з позицією відповідача та просить позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Суд, оцінивши повідомлені обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі, з огляду на наступне.

З матеріалів адміністративної справи судом встановлено, що позивач з 26.09.2017 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Рішенням Запорізького окружного аміністративного суду по справі №280/4855/20 від 02.09.2020 зобовязано, зокрема, Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 з урахуванням додаткових щомісячних видів грошового забезпечення відповідно до довідки №26 від 21.01.2020 наданої ГУ ДФС у Запорізькій області про розмір грошового забезпечення, що враховується при перерахунку пенсії, а саме: надбавка за роботу в умовах режимних обмежень - 1587,19 грн., місячна премія - 56704,83 грн., індексація заробітної плати - 13514,57 грн., з 01.03.2020.

Позивач звернувся до відповідача із заявою щодо здійснення йому перерахунок його пенсії.

Листом від 18.10.2024 №18256-16970/Г-02/8-0800/24 повідомлено позивача про те, що у відповідності до вимог ст. 43 Закону та п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 пенсія була обчислена з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням, в тому числі, додаткових видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням, тобто з 01.09.2015 по 31.08.2017 року на підставі довідки від 28.09.2017 року № 37. Після цього, на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду у справі 280/5077/24 Головним управлінням з 01.03.2020 було проведено перерахунок з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення відповідно до довідки № 26 від 21.01.2020 наданої ГУ ДФС у Запорізькій області про розмір грошового забезпечення, що враховується при перерахунку пенсії, а саме: надбавки за роботу в умовах режимних обмежень - 1587, 19 грн., місячної премії - 56704,83 грн., індексації заробітної плати - 13514,57 грн., із врахуванням раніше виплачених сум. Розмір Вашої пенсії на теперішній складає 14552,10 грн., нарахування якої проводиться в тому числі із грошового забезпечення що зазначене у довідці від 21.01.2020 № 26. Таким чином пенсія Вам виплачується в межах чинного пенсійного законодавтсва, підстави для перерахунку відсутні.

Не погоджуючись з такою відмовою, позивач звернувся в суд з цим позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд виходить з такого.

Частиною другоюстатті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцієюта законами України.

Відповідно достатті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Згідно з абзацом першим преамбули Закону № 2262-ХІІ цим Законом визначаються умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Абзацом третім преамбули Закону № 2262-ХІІ встановлено, що держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до частини третьої статті 43 Закону № 2262-ХІІ пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з частиною вісімнадцятою статті 43 Закону №2262-ХІІ у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку .

Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 №45 Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб , та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 затвердив Порядок №45.

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацом 1 пункту 5 Порядку №45 в редакції Постанови №103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

При цьому у Додатку 2 до Порядку №45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою №103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Згідно з абзацами першим-третім пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб» (далі - Постанова № 393) пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:

відповідного окладу за посадою (для поліцейських, відряджених до органів державної влади, установ та організацій із залишенням на службі в Національній поліції, які отримували при цьому грошове забезпечення та звільнені із служби безпосередньо з посад у таких органах, установах та організаціях, відповідних окладів, установлених за рівнозначними (аналогічними) посадами в Національній поліції), окладу/доплати за військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки/доплати за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;

щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб , відповідно до якої, серед іншого, затвердив тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років.

Згідно з пунктом 2 цієї постанови установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Ця постанова набрала чинності з 01.03.2018.

Пункту 3 Постанови №704 визначено виплату грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснювати в порядку, що затверджується Міністерством оборони , Міністерством внутрішніх справ, Міністерством фінансів , Міністерством інфраструктури, Міністерством юстиції, Службою безпеки, Управлінням державної охорони, розвідувальними органами, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації (далі - державні органи).

Відповідно до пункту 3 Постанови №704 наказом Міністерства фінансів України №616 від 17.07.2018 затверджений Порядок виплати грошового забезпечення особам рядового та начальницького складу податкової міліції.

Відповідно до пункту 3 цього Порядку грошове забезпечення осіб начальницького складу податкової міліції (крім курсантів навчального закладу ДФС) складається з: 1) посадового окладу; 2) окладу за спеціальним званням; 3) щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: - надбавок за вислугу років, за особливості проходження служби, за спортивне звання, за почесне звання, за виконання функцій державного експерта з питань таємниць, за службу в умовах режимних обмежень; - доплати за науковий ступінь доктора філософії (кандидата наук) або доктора наук; - доплати за вчене звання; - премій; 4) одноразових додаткових видів грошового забезпечення: - матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань; - допомоги для оздоровлення.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі №826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45. Внесені постановою №103 зміни, зокрема, до додатку 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12), крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою правління ПФУ від 30.01.2007 №3-1.

Як вбачається з матеріалів справи для обчислення середньомісячних додаткових видів грошового забезпечення органу Пенсійного фонду надавалась довідка Головного управління ДФС у Запорізькій області від 28.09.2017 №37 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення за останні 24 місяці служби перед звільненням, з якої вбачається, що позивачу у період з 01.09.2015 по 31.08.2017 визначено надбавку за високі досягнення у праці 29240,81 грн., за роботу в умовах режимних обмежень 1587,19 грн. та премію 56704,83 грн.

При цьому, на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду у справі 280/5077/24 від 06.08.2024 Головним управлінням з 01.03.2020 було проведено перерахунок з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення відповідно до довідки № 26 від 21.01.2020 наданої ГУ ДФС у Запорізькій області а саме: надбавки за роботу в умовах режимних обмежень 1587,19 грн., місячної премії 56704,83 грн., індексації заробітної плати 13514,57 грн.

Зі змісту довідки Головного управління ДФС у Запорізькій області від 21.01.2020 №26 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення вбачається, що позивачу у період з 01.09.2015 по 31.08.2017 визначено надбавку за високі досягнення у праці 29240,81 грн., за роботу в умовах режимних обмежень 1587,19 грн., місячну премію 56704,83 грн., індексацію заробітної плати 13514,57 грн. та матеріальну допомогу на оздоровлення 12359,72 грн.

Беручи до уваги, що позивач під час призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» мав право на включення до складу його грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, отримуваної ним щомісячної додаткової грошової винагороди - надбавку за високі досягнення у праці суд дійшов висновку, що відповідач при проведені перерахунків пенсії протиправно не врахував щомісячний вид грошового забезпечення - надбавки за високі досягнення у праці. Відповідачем не наведено жодних об'єктивних підстав для неврахування під час перахунку пенсії таких складових, як надбавка за високі досягнення у праці.

Доказів того, що позивачу пенсія на даний час виплачується з урахуванням надбавки за високі досягнення у праці матеріали адміністративної справи не містять та таких доказів відповідачем до відзиву не додано.

Відповідно до ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Відповідно до ч.2 ст.9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Враховуючи наведені приписи чинного законодавства та встановлені обставини, з метою ефективного захисту прав позивача, суд дійшов висновку про необхідність визнати протиправними дії відповідача у вигляді відмови здійснити перерахунок пенсії позивача з урахуванням у складі його грошового забезпечення надбавки за високі досягнення у праці, яка включена у довідках № 37 від 28.09.2017 та довідці № 26 від 21.01.2020 Головного управління ДФС у Запорізькій області про щомісячні додаткові види грошового забезпечення за період з 01.09.2015 по 31.08.2017; зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.03.2020 року з урахуванням у складі його грошового забезпечення надбавки за високі досягнення у праці, яка включена у довідках № 37 від 28.09.2017 та довідці № 26 від 21.01.2020 Головного управління ДФС у Запорізькій області про щомісячні додаткові види грошового забезпечення за період з 01.09.2015 по 31.08.2017, з урахуванням проведених виплат. Щодо позовної вимоги про стягнення з відповідача на користь позивача донарахованої суми пенсії на підставі проведеного перерахунку з урахуванням додаткового щомісячного виду грошового забезпечення - надбавки за високі досягнення у праці - 29240,81 гривень, за період з 01.09.2020 року, то суд зазначає наступне.

Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень, ключовим завданням якого, є здійснення правосуддя. Тому завданням адміністративного суду є контроль за легітимністю прийняття рішення.

Як випливає зі змісту Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи N R (80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11.03.80 на 316-й нараді, під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим частиною третьою статті 2 КАС України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання прав та вимог законодавства, інакше було б порушено принцип розподілу влади.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд зауважує, що станом на час розгляду справи по суті відповідачем не здійснено відповідного нарахування у належному розмірі пенсії, відтак суд не може підміняти визначений орган, уповноважений на виконання функцій з розрахунку та виплати пенсії, та на свій розсуд розраховувати суми пенсії, а тому вказані позовні вимоги є формою втручання в дискреційні повноваження відповідача та виходить за межі завдань адміністративного судочинства, а тому задоволенню не підлягають.

Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі Серявін та інші проти України від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії від 9 грудня 1994 року, серія A, № 303-A, п.29)

Щодо строку звернення до суду, суд зазначає наступне.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 24.12.2020 у справі №510/1286/16-а вказала на те, що у спорах, що виникають з органами Пенсійного фонду України, особа може дізнатися, що її права порушені, зокрема, при отриманні від органу Пенсійного фонду України відповіді (листа-відповіді, листа-роз'яснення) на надісланий запит щодо розміру пенсії, нормативно-правових документів (про правильність/помилковість нарахування розміру пенсії, своєчасність/несвоєчасність її перерахунку), на підставі яких був здійснений саме такий розрахунок.

Підставою звернення позивача до суду із цим позовом став лист-відмова відповідача від 18.10.2024 №18256-16970/Г-02/8-0800/24. Із вказаним позовом позивач звернувся до суду 24.10.2024, тобто в межах строку встановленого ст.122 КАС України. Матеріали справи не містять будь-яких доказів обізнаності позивача з вчиненням відповідачем оскаржуваних дій до дати отримання ним вищезазначеного листа відповідача. Відтак, судом не встановлено факт пропуску позивачем строку звернення до суду із цим позовом.

Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За наведеного вище суд вважає, що заявлені позовні вимоги знайшли своє підтвердження матеріалами справи, є обґрунтованими, а надані сторонами письмові докази є належними та достатніми для постановлення судового рішення про часткове задоволення позову.

Судові витрати суд присуджує на користь позивача відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 139, 241-246, 255, 262 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (пр. Соборний, 158-Б, м. Запоріжжя, 69057, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області у вигляді відмови здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням у складі його грошового забезпечення надбавки за високі досягнення у праці, яка включена у довідках № 37 від 28.09.2017 та довідці № 26 від 21.01.2020 Головного управління ДФС у Запорізькій області про щомісячні додаткові види грошового забезпечення за період з 01.09.2015 по 31.08.2017.

Зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2020 року з урахуванням у складі його грошового забезпечення надбавки за високі досягнення у праці, яка включена у довідках № 37 від 28.09.2017 та довідці № 26 від 21.01.2020 Головного управління ДФС у Запорізькій області про щомісячні додаткові види грошового забезпечення за період з 01.09.2015 по 31.08.2017, з урахуванням проведених виплат.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області судові витрати по сплаті судового збору в сумі 968,96 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Рішення складено у повному обсязі та підписано 30.12.2024.

Суддя А.В. Сіпака