Рішення від 27.12.2024 по справі 280/9866/24

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

27 грудня 2024 року Справа № 280/9866/24 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Татаринова Д.В. розглянувши у місті Запоріжжі у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Комісії з надання відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ; АДРЕСА_3 ) про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Комісії з надання відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - третя особа), в якому позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення, оформлене протоколом від 01 жовтня 2024 року №18, Комісії з надання відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_1 , яким відмовлено ОСОБА_2 у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період на підставі пункту 1 частини 3 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»;

- зобов'язати Комісію з надання відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_1 прийняти рішення про надання ОСОБА_2 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період на підставі пункту 1 частини 3 статті 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, на строк дії законних підстав, які надають право на відстрочку.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що навчається на другому курсі денної форми навчання аспірантури в Класичному Приватному Університеті (далі-КПУ) за спеціальністю 281 Публічне управління та адміністрування з 03 жовтня 2023 року. Рішенням комісії Запорізької районної державної адміністрації з розгляду питань надання відстрочки військовозобов'язаним у випадку підстав, визначених статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» протоколом №18 від 26 березня 2024 року позивачу надано відстрочку терміном до 27 вересня 2024 року. Для продовження строку дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період 25 вересня 2024 року, позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив надати відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 1 частини 3 статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», однак рішенням Комісії з надання відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_1 , оформленим протоколом від 01 жовтня 2024 року №18 позивачу відмовлено у задоволенні такої заяви у зв'язку із недолученням до неї довідки здобувача освіти, сформованої в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, передбачена Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року №560. Однак, надані позивачем довідки КПУ містять усю необхідну інформацію для надання позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 1 частини 3 статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Позивач вважає, що відповідач прийняв протиправне рішення, зокрема відмовив йому у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, як особі, яка має таке право на підставі пункту 1 частини 3 статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». На думку позивача, прийняте відповідачем рішення має безпосередній вплив на його суб'єктивні права та обов'язки шляхом позбавлення можливості реалізувати належне йому право на відстрочку від призову до військової служби під час мобілізації на особливий період та покладає на нього обов'язок щодо проходження військової служби в особливий період. Позивач просив позов задовольнити.

Ухвалою судді від 28 жовтня 2024 року позовну заяву залишено без руху у зв'язку із її невідповідністю вимогам статті 160 КАС України.

04 листопада 2024 року позивачем усунуто недоліки позовної заяви.

Ухвалою судді Запорізького окружного адміністративного суду від 06 листопада 2024 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання.

Також, вказаною ухвалою судді від відповідача витребувано засвідчені належним чином копії матеріалів, що слугували підставою для винесення оскаржуваного в даній справі рішення, а також копію оскаржуваного в даній справі рішення.

Вищезазначена ухвала судді одержана уповноваженою особою відповідача 11 листопада 2024 року, що підтверджується відповідною відміткою на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення, яке міститься в матеріалах справи.

Правом на подання відзиву у строки, встановлені ухвалою судді від 06 листопада 2024 року, відповідач не скористався.

22 листопада 2024 року від представника третьої особи на адресу суду засобами поштового зв'язку надійшли пояснення, в яких, вказано, що Комісія з надання відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_1 є неналежним відповідачем по справі, оскільки не є юридичною особою. Саме районні ТЦК та СП відповідно до пункту 7 Положення 154 є юридичними особами, мають самостійний баланс та реєстраційні рахунки в органах казначейства, а відтак районні ТЦК та СП мають виступати у якості відповідачів по такій категорії справ. Окрім того, вказує про відсутність підстав для задоволення позову ОСОБА_2 , оскільки з урахуванням пункту 1 частини 3 статті 23 Закону України №3543-ХІІ та Порядку №560 для військовозобов'язаних, які претендують на оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 1 частини 3 статті 23 Закону №3543-ХІІ, передбачено і обов'язок подання до районного (міського) територіального центру комплектування соціальної підтримки довідки про здобувача освіти, сформованій в Єдиній державній електронній базі з питань освіти за формою, визначеною у додатку 9 Порядку №560. Звертає увагу суду на те, що вищезазначена довідка є саме тим документом, в я кому зазначено, чи поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частиною 2 статті 10 Закону України «Про освіту». Однак, позивачем при зверненні до комісії зазначеної довідка здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти надано не було, що у свою чергу унеможливило комісію встановити чи є рівень освіти, який здобуває позивач, вище за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 закону України «Про освіту». В задоволенні позову просить відмовити.

05 грудня 2024 року від позивача на адресу суду надійшла відповідь на пояснення третьої особи, у якій останній не погоджується із доводами третьої особи щодо зазначення ним неналежного відповідача по справі, а також вказує, що разом із поясненнями третьою особою до суду надано копії документів, які містять інформацію відмінну від тої, яка надавалась позивачу раніше, зокрема в частині зазначення підстав надання ОСОБА_2 відстрочки на підставі пункту 1 частини 3 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Також, вказує про неможливість надання відповідачу довідки про здобувача освіти, сформованій в Єдиній державній електронній базі з питань освіти за формою, визначеною у додатку 9 Порядку №560 з підстав незалежних від нього.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є молодшим лейтенантом запасу та перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_1 , що знаходиться в АДРЕСА_4 .

Згідно довідок Класичного приватного Університету від 20 вересня 2024 року №№ 13537, 13539 та витягу з наказу ректора вказаного вищого навчального закладу від 03 жовтня 2023 року №76 позивач навчається на другому курсі денної форми навчання аспірантури в Класичному приватному Університеті за спеціальністю 281 Публічне управління та адміністрування з 03 жовтня 2023 року.

25 вересня 2024 року позивач звернувся до голови комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою про оформлення довідки про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації від 30 липня 2024 року за формою, встановленою Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року №560 на підставі пункту 1 частини третьої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Крім того, додатково повідомлено відповідача про те, що позивач є особою, яка здійснює незалежну професійну діяльність (адвокат), на яку поширюються вимоги несумісності адвокатської діяльності з військовою службою, про що зазначено в статті 7 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність». На підтвердження зазначених обставин надано витяг з Єдиного реєстру адвокатів України від 24 вересня 2024 року Серії II №1001469.

До заяви позивачем, з урахуванням наданих до суду третьою особою матеріалів звернення ОСОБА_2 , надано наступний пакет документів: виписка з Єдиної державної електронної бази з питань освіти; Довідка про навчання №13537 від 20 вересня 2024 року; Витяг із наказу про зарахування до аспірантури №76 від 03 жовтня 2023 року; Довідка щодо ЄДЕБО №13540 від 20 вересня 2024 року; Довідка додаток 20 від 20 вересня 2024 року №13539; Витяг з Єдиного реєстру адвокатів України.

21 жовтня 2924 року позивачем від третьої особи отримано повідомлення від 09 жовтня 2024 року №2/3/4501, яким позивача повідомлено про те, що за результатами розгляду заяви позивача відповідачем (комісією) протоколом від 01 жовтня 2024 року №18 ухвалено рішення про відмову у наданні позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та повідомлено, що позивач підлягає призову на військову службу під час мобілізації на особливий період на загальних підставах у зв'язку із недолученням до заяви довідки про здобувача освіти, сформованої в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, передбаченій Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою Кабінет) Міністрів України від 16 травня 2024 року №560.

Позивач вважаючи рішення відповідача, яке оформлене протоколом від 01 жовтня 2024 року №18 протиправним та таким, що порушує його право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 1 частини третьої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» звернувся до суду з вказаним позовом.

При вирішенні спору по суті суд виходить з викладеного вище та наступного.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року за №64/2022 “Про введення воєнного стану» у зв'язку з військовою агресією російської федерації в Україні введений воєнний стан.

Згідно з частиною 3 статті 1 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» від 25 березня 1992 року № 2232-XII (далі - Закон № 2232-XII ) (далі по тексту в редакції, чинній станом на дату виникнення спірних правовідносин) військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Відповідно до пункту 2 “Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», затвердженого 30 грудня 2022 року постановою Кабінету Міністрів України №1487 (далі - Порядок № 1487) (далі по тексту в редакції, чинній станом на дату виникнення спірних правовідносин), військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Як зазначено у пункту 15-1 Порядку № 1487, до запровадження електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами, базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, відповідно до Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» призовники, військовозобов'язані та резервісти (за наявності у них дійсних військово-облікових документів) можуть надавати інформацію про зміну своїх облікових даних шляхом подання заяв та відповідних підтвердних документів через центри надання адміністративних послуг, на підставі яких районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, орган СБУ, відповідні підрозділи розвідувальних органів вносять зміни до відповідних облікових документів та Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Згідно з пунктом 81 Порядку № 1487 взяття на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється за їх особистої присутності (крім випадків, визначених у пунктах 15, 15-1 цього Порядку та підпункті 10-1 пункту 1 додатка 2). При цьому взяття на військовий облік здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України (паспорта громадянина України для виїзду за кордон у випадку подання заяви про взяття на військовий облік через закордонну дипломатичну установу України згідно з підпунктом 10-1 пункту 1 додатка 2) та військово-облікового документа у разі, якщо він видавався та не був втрачений.

Особиста присутність призовників, військовозобов'язаних та резервістів для зняття або виключення з військового обліку у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів не обов'язкова.

За пунктом 9 “Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки», затвердженого 23 лютого 2022 року постановою Кабінету Міністрів України №154 (надалі - “ Положення № 154) (далі по тексту в редакції, чинній станом на дату виникнення спірних правовідносин), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань: (…); ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; (…); оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам; (…); розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи; (…).

З вищевикладеного вбачається, що до повноважень районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки належить оформлення військовозобов'язаним відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку.

Згідно пункту 11 Положення № 154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації, які надаються в установленому порядку, та проводять перевірку підстав їх надання, ведуть спеціальний облік військовозобов'язаних.

Відповідно до пункту 1 частини 3 статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21 жовтня 1993 року № 3543-XII (далі - Закон № 3543-XII) (далі в редакції, чинній станом на дату виникнення спірних правовідносин) призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури.

Частиною 2 статті 10 Закону України "Про освіту" від 05 вересня 2017 року № 2145-VIII (далі - Закон № 2145-VIII) (далі по тексту в редакції, чинній станом на дату виникнення спірних правовідносин) рівнями освіти є: дошкільна освіта; початкова освіта; базова середня освіта; профільна середня освіта; перший (початковий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; другий (базовий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; третій (вищий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; фахова передвища освіта; початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти; перший (бакалаврський) рівень вищої освіти; другий (магістерський) рівень вищої освіти; третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень вищої освіти.

Згідно частини 7 статті 23 Закону № 3543-XII перевірка підстав щодо надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення здійснюється територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки.

Відповідно до пункту 56 “Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період», затвердженого 16 травня 2024 року постановою Кабінету Міністрів України №560 (далі - Порядок № 560) (далі по тексту судового рішення в редакції, чинній станом на дату виникнення спірних правовідносин), відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Відповідно до пункту 57 Порядку № 560 для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі:

голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу);

члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).

Для розгляду питань надання військовозобов'язаним, які перебувають на військовому обліку в розвідувальних органах, СБУ, відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період наказами керівників відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіонального органу СБУ утворюються відповідні комісії. Надання військовозобов'язаним відстрочок комісіями, утвореними в розвідувальних органах, СБУ, здійснюється відповідно до цього Порядку.

Питання надання відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації заброньованим на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, за підприємствами, установами і організаціями, а також посадовим (службовим) особам, зазначеним у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5, комісією не розглядаються.

Пунктами 59, 59 та 60 Порядку № 560 передбачено, що за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації.

Органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації зобов'язані оформити відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язаним працівникам (державним службовцям), які заброньовані у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, а також посадовим (службовим) особам, зазначеним у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5, у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, на території відповідальності якого вони розміщуються. До відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки подаються документи, зазначені у переліку згідно з додатком 5.

Відповідні органи, в яких працюють посадові (службові) особи, зазначені у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5, надсилають завірену копію довідки про надання таким особам відстрочки (додаток 6) до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіонального органу СБУ або відповідного підрозділу розвідувальних органів, у якому така особа перебуває на військовому обліку.

Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлятися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов'язаний має право на відстрочку з підстав, визначених статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.

Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.

На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.

Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв'язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.

У разі позитивного рішення військовозобов'язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6.

У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.

До ухвалення комісією рішення військовозобов'язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації надається на строк дії відповідних законних підстав, але не більш як на строк проведення мобілізації, встановлений Указом Президента України. У разі продовження строку проведення мобілізації перевірка підстав у військовозобов'язаного на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, крім підстав, зазначених у пункті 2 частини першої, пунктах 3, 4, 5 частини третьої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», здійснюється за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Для продовження строку дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язаний з виданням Указу Президента України про продовження строку проведення мобілізації подає (надсилає) на розгляд комісії заяву у паперовій або електронній формі, зокрема, у разі технічної реалізації засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста.

У разі неможливості провести перевірку у військовозобов'язаного підстав для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів територіальний центр комплектування та соціальної підтримки повідомляє про необхідність надання відповідних підтвердних документів.

З вищевикладеного вбачається, що станом на дату подачі заяви про оформлення довідки про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації та прийняття оскаржуваного в даній справі рішення, рішення про надання відстрочки від призову під час мобілізації приймається комісією, як суб'єктом владних повноважень, створеною при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах), за наслідками розгляду відповідних документів військовозобов'заних.

Та обставина, що комісія з надання відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_1 наразі не зареєстрована, як юридична особа не свідчить що комісія не є суб'єктом владних повноважень при здійсненні ним публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства з прийняттям рішень в межах дискреційних повноважень, під час проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період та з урахуванням положень пункту 7 частини 1 статті 4 КАС України.

Вищезазначене спростовує доводи представника третьої особи щодо визначення позивачем неналежного відповідача по справі.

Відповідно до пункту 62 Порядку № 560 здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України “Про освіту», а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, надають до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки довідку про здобувача освіти, сформовану в Єдиній державній електронній базі з питань освіти за формою, визначеною у додатку 9, та документи (нотаріально засвідчені копії документів), що підтверджують зарахування на навчання до інтернатури згідно з додатком 5.

Згідно з частиною 1 статті 74 Закону № 2145-VIII у системі освіти функціонує інтегрована інформаційна система - Єдина державна електронна база з питань освіти (далі - Електронна база).

Відповідно до частини 5 статі 74 Закону № 2145-VIII держателем Електронної бази та публічних електронних реєстрів у сфері освіти (далі - держатель Електронної бази) є центральний орган виконавчої влади у сфері освіти і науки, що здійснює організаційні заходи, пов'язані із забезпеченням функціонування Електронної бази та її складових. Власником Електронної бази є держава в особі центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки. Адміністратором Електронної бази та публічних електронних реєстрів у сфері освіти (далі - адміністратор Електронної бази) є визначена Кабінетом Міністрів України юридична особа, що належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки. Адміністратор Електронної бази: здійснює заходи із створення та супроводження програмного забезпечення Електронної бази; відповідає за технічне і технологічне забезпечення Електронної бази, збереження та захист інформації (даних), що містяться в Електронній базі; забезпечує надання та анулювання доступу до Електронної бази; проводить навчання для роботи з Електронною базою; здійснює інші заходи, передбачені законом. Створення, ведення та адміністрування Електронної бази та публічних електронних реєстрів у сфері освіти здійснюються відповідно до цього Закону та законів України "Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах", "Про захист персональних даних", "Про авторське право і суміжні права" та "Про публічні електронні реєстри".

Частиною 6 статті 74 Закону № 2145-VIII передбачено, що держатель та адміністратор Електронної бази; органи управління у сфері освіти; суб'єкти освітньої діяльності; підприємства, установи та організації, що належать до сфери управління держателя Електронної бази. Анулювання доступу суб'єкта ведення до Електронної бази здійснюється у разі припинення виконання суб'єктом ведення своїх функцій, припинення суб'єкта ведення та в інших випадках, визначених законом. Тимчасове блокування держателем Електронної бази доступу суб'єкта ведення до Електронної бази здійснюється у випадках несанкціонованого втручання в роботу Електронної бази, виявлення кіберзагроз, кіберінцидентів і кібератак, а також ризиків настання таких подій.

Як зазначено у пункті 1 розділу І “Положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти», затвердженого 08 червня 2018 року Наказом Міністерства освіти і науки України №620, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05 жовтня 2018 року за №1132/32584 (надалі - “Положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти»), це Положення розроблено відповідно до статті 74 Закону України “Про освіту» (далі - Закон) з метою визначення порядку функціонування Єдиної державної електронної бази з питань освіти (далі - ЄДЕБО) в галузі освіти як автоматизованої системи збирання, оброблення, зберігання та захисту інформації щодо здобувачів освіти, суб'єктів освітньої діяльності, що формується (створюється) та використовується для забезпечення потреб фізичних та юридичних осіб.

Згідно з пунктом 1 розділу ІІ “Положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти» головним призначенням ЄДЕБО є забезпечення фізичних та юридичних осіб інформацією в галузі освіти.

Відповідно до пункту 12 розділу ІІІ “Положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти» уповноважений суб'єкт має доступ до інформації, внесеної або сформованої ним в ЄДЕБО, а також до інформації, доступ до якої передбачений відповідно до законодавства розпорядником ЄДЕБО.

Судом досліджено надані позивачем докази наданні позивачем щодо його рівня освіти та послідовності її набуття, визначеній частиною другою статті 10 Закону України “Про освіту».

Такими доказами є довідки Класичного приватного університету № 13537 від 20 вересня 2024 року, № 13539 від 20 вересня 2024 року, № 13540 від 20 вересня 2024 року, витяг № 13538 від 20 вересня 2024 року з наказу № 76 від 03 жовтня 2023 року, виписка з Єдиної державної електронної бази з питань освіти щодо документів про освіту та інформацію про навчання особи (звірена відділом аспірантури 20 вересня 2024 року).

Таким чином, позивач є здобувачем за денною формою третього (освітньо-наукового/освітньо-творчого) рівня вищої освіти у послідовності, визначеній частини 2 статті 10 Закону України “Про освіту».

Відповідачем не надано до суду доказів порушення послідовності набуття освіти, визначеній частиною другою статті 10 Закону України “Про освіту».

Окрім того, згідно даних з Єдиного державного реєстру судових рішень в проваджені Запорізького окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа № 280/7211/24 за позовом Класичного приватного університету до Міністерства освіти і науки України про визнання протиправним та скасування наказу, а також про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Враховуючи дату винесення оскаржуваних в адміністративній справі № 280/7211/24 наказів (17 червня 2024 року та 22 липня 2024 року), винесення яких пов'язане із можливістю формування в Єдиній державній електронній базі з питань освіти довідки про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти за формою, визначеною додатком 9 до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560, а також станом на дату звернення позивача із заявою про надання продовження відстрочки (25 вересня 2024 року) існували об'єктивні обставини не залежні від позивача, що позбавили останнього можливості одержати таку довідку та надати її до відповідача разом із заявою про надання відстрочки.

Суд зазначає, що не можливість Класичного приватного університету сформувати по позивачу Довідку про здобувача освіти за даними єдиної державної електронної бази з питань освіти за формою, визначеною у Додатку 9 до “Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період», а позивача надати таку Довідку до відповідача, жодним чином не свідчить про те, що позивач не є здобувачем за денною формою третього (освітньо-наукового/освітньо-творчого) рівня вищої освіти у послідовності, визначеній частиною 2 статті 10 Закону України “Про освіту», а також про те, що в Єдиній державній електронній базі з питань освіти відсутня інформація про позивача як здобувача за денною формою третього (освітньо-наукового/освітньо-творчого) рівня вищої освіти у послідовності, визначеній частиною 2 статті 10 Закону України “Про освіту».

Також, суд приймає до уваги, що позивач за об'єктивних, незалежних від нього причин не може надати відповідачу Довідку про здобувача освіти за даними єдиної державної електронної бази з питань освіти за формою, визначеною у Додатку 9 до “Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період».

Відтак, рішення відповідача, оформлене протоколом від 01 жовтня 2024 року №18, є протиправним та підлягає скасуванню в судовому порядку, оскільки рішення не відповідає приписам визначеним підпунктами 3, 4, 5, 6, 8 частини 2 статті 2 КАС України.

Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У відповідності до положень частини 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до положень статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

За наведеного вище суд вважає, що заявлені позовні вимоги знайшли своє підтвердження матеріалами справи, є обґрунтованими, а надані сторонами письмові докази є належними та достатніми для постановлення судового рішення про задоволення позову.

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (частина 1 статті 132 КАС України).

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає, що відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Понесені позивачем судові витрати на оплату судового збору в розмірі 968,96 грн. підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

На підставі викладеного, керуючись статтями 9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення, оформлене протоколом від 01 жовтня 2024 року №18, Комісії з надання відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_1 , яким відмовлено ОСОБА_2 у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період на підставі пункту 1 частини 3 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Зобов'язати Комісію з надання відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_1 прийняти рішення про надання ОСОБА_2 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період на підставі пункту 1 частини 3 статті 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, на строк дії законних підстав, які надають право на відстрочку.

Стягнути на користь ОСОБА_2 за рахунок бюджетних асигнувань Комісії з надання відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 968,96 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Рішення виготовлено у повному обсязі 27 грудня 2024 року.

Суддя Д.В. Татаринов