про залишення позовної заяви без руху
30 грудня 2024 рокум. Ужгород№ 260/8676/24
Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Луцович М.М., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 , військової частини НОМЕР_1 , в якій просить: 1) визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо мобілізації ОСОБА_1 (паспорт серії НОМЕР_2 , виданий Рахівським РВ УМВС України в Закарпатській області 03.03.2000; РНОКПП НОМЕР_3 ; Дата народження ІНФОРМАЦІЯ_3 ; Адреса реєстрації, фактичного проживання та адреса для листування: АДРЕСА_1 ), та подальшого передання ОСОБА_1 у розпорядження командира військової частини НОМЕР_1 ; 2) визнати протиправним і скасувати наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо мобілізації та передання у розпорядження командира військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_1 ; 3) визнати протиправним і скасувати наказ командира військової частини НОМЕР_1 від 30.11.2024 №347 в частині призначення ОСОБА_1 на посаду тракториста відділення зберігання спеціальної та автомобільної техніки бази ремонту, діагностики, зберігання спеціальної та автомобільної техніки 2 розряду м.Львів, ВОС 738950А, та зарахування до списків особового складу військової частини НОМЕР_1 для проходження військової служби; 4) зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 в особі її командування (командира) виключити ОСОБА_1 зі списків особового складу Військової частини НОМЕР_1 ; 5) зобов'язати військову частину НОМЕР_1 в особі її командування прийняти рішення про звільнення ОСОБА_1 з військової служби.
Відповідно до ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Подана позовна заява підлягає залишенню без руху, оскільки подана з порушенням вимог Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до статті 46 частини 4 КАС України відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Як вбачається зі змісту поданої позовної заяви позивач обґрунтовує свої позовні вимоги до ІНФОРМАЦІЯ_1 та військової частини НОМЕР_1 .
Однак, судом встановлено, що згідно з відомостями в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за кодом ЄДРПОУ НОМЕР_4 зареєстровано Тячівський районний територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Тячівської районної державної адміністрації з місцезнаходженням юридичної особи: 90500, Тячівський р-н, Закарпатська обл., місто Тячів, вулиця Леонтовича, будинок, 105.
Разом з цим, згідно позовних вимог позивач заявляє вимоги, відповідно до їх змісту, зокрема до ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Отже, позивачу необхідно вказати правильний код ЄДРПОУ відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_1 .
За приписами статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Отже, адміністративне судочинство спрямоване на справедливе вирішення судом спорів з метою захисту саме порушених прав осіб у сфері публічно-правових відносин.
Відповідно до пунктів 4, 5 частини п'ятої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в позовній заяві зазначаються, зокрема: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту своїх прав, свобод чи інтересів, які мають бути сформульовані максимально чітко і зрозуміло.
Згідно із вищевказаними нормами права, особа має право звернутись до адміністративного суду з позовом у разі, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю відповідача (суб'єкта владних повноважень) порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин. Обставини дійсного (фактичного) порушення відповідачем прав, свобод чи інтересів має довести належними та допустимими доказами саме позивач.
Зміст та обсяг порушеного права та виклад обставин, якими воно підтверджується, в кожному конкретному випадку можуть бути різними, але поряд з цим принаймні на рівні формулювання викладу їх змісту мають бути достатніми, щоб визначити предмет спору, його юрисдикційну належність, характер вимог, часові рамки події порушення, нормативне регулювання спірних відносин, а також обставини, за яких можна ухвалити одне із обов'язкових процесуальних рішень, пов'язаних із визнанням позовної заяви прийнятною/неприйнятною.
При цьому суд зазначає, що обов'язок по визначенню (формулюванню) позовних вимог, з якими особа звертається до суду за захистом своїх прав на етапі подання позовної заяви процесуальним законодавством покладено саме на позивача, саме для цього законодавцем визначені вимоги до позовної заяви, що міститься в статті 160 КАС України.
Суд також зауважує, що цей обов'язок не може бути перекладено на суд, оскільки саме позивач є зацікавленим в ефективному захисті своїх прав та ефективному здійснені судочинства за його позовною заявою.
З позовної заяви суд вбачає, що позивач оскаржує наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо призову ОСОБА_1 на військову службу під час мобілізації, при цьому позивач не вказує номер та дату наказу, що не дає можливості суду ідентифікувати такий наказ.
Таким чином, позивачу необхідно надати позовну заяву, яка повинна відповідати вимогам пунктів статті 160 КАС України щодо чіткого формулювання змісту позовних вимог.
Згідно з ч. 4 ст. 161 КАС України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
В порушення зазначених норм, позивачем до позовної заяви не додано належним чином завірену копію оскаржуваного наказу ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо призову ОСОБА_1 на військову службу.
При цьому, слід зазначити, що суд не зобов'язаний збирати докази замість позивача.
Водночас відповідно до ч. 5 ст. 161 КАС України у разі необхідності до позовної заяви додаються клопотання та заяви позивача, зокрема, про витребування доказів.
На підставі п. 4 ч. 2 ст. 80 КАС України у клопотанні про витребування доказів повинно бути зазначено заходи, яких особа, що подає клопотання, вжила для отримання цього доказу самостійно, докази вжиття таких заходів, та (або) причини неможливості самостійного отримання цього доказу.
Позивачем подано клопотання про витребування ряду доказів від відповідачів. Проте всупереч ст. 80 КАС України позивачем не надано суду доказів того, що він звертався до відповідачів із клопотаннями про надання вищезазначених документів та йому відмовлено в наданні таких документів.
Враховуючи викладене, позивачу необхідно усунути недоліки позовної заяви шляхом подання до суду: уточненої позовної заяви, яка відповідає вимогам ст. 160 КАС України із зазначенням в ній чіткого формулювання змісту позовних вимог, та поданням доказів, на підтвердження обставин, якими позивач обґрунтовує свої позовні вимоги (належним чином завіреної копії оскаржуваного наказу ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо призову ОСОБА_1 на військову службу), та вказати правильний код ЄДРПОУ відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до ч. 1 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись ст.ст. 169, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Встановити позивачу семиденний строк з дня вручення даної ухвали для усунення недоліків, вказаних у мотивувальній частині даної ухвали.
Роз'яснити позивачу, що в разі невиконання вимог цієї ухвали у встановлений судом строк, позовна заява буде повернута протягом п'яти днів з дня закінчення строку на усунення недоліків.
Копію даної ухвали направити особі, що звернулась із позовною заявою.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя М.М. Луцович