Україна
Донецький окружний адміністративний суд
30 грудня 2024 року Справа№200/8292/24
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Куденкова К.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним і скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
У листопаді 2024 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - ГУ ПФУ в Донецькій області, відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - ГУ ПФУ в Сумській області, третя особа), відповідно до якого просить: - визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 12.11.2024 № 959200143108 і перевести з пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пенсію за віком Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2021, 2022, 2023 роки.
На обґрунтування позову ОСОБА_1 посилається на те, що вона отримує пенсію за вислугою років, але має бажання перейти на пенсію за віком у 2024 році. Вважає, що рішення щодо відмови у переведенні на пенсію за віком у 2024 році є протиправним, з мотивів, що розмір пенсії зменшується, оскільки Головним управлінням Пенсійного Фонду в Донецькій області при аналізі доцільності такого переведення невірно застосовано показник середньої заробітної плати за 2014-2016 роки, замість 2021-2023 роки.
Відповідач надав відзив на адміністративний позов, яким просить відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Зазначає, що позивач перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України з 2001 року і отримував пенсію за вислугу років відповідно до положень Закону України № «Про пенсійне забезпечення» № 1788. Посилається на те, що після набрання чинності Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058 позивачу було здійснено перерахунок та, відповідно до положень Закону 1058, призначено пенсію за вислугу років на умовах положень Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788. Зазначає, що 11.10.2017 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» № 2148 від 03.10.2017, яким передбачено проведення перерахунку пенсій із застосуванням середнього показника заробітної плати в Україні в розмірі 3764,40 (за три попередні роки 2014-2016). У 2019 році індексація здійснювалась шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 (3764,40) на коефіцієнт 1,17, тобто 3764,40 х 1,17 = 4404,35 грн. Розмір пенсії позивача було обчислено відповідно до положень Закону 1058 та вимог чинного законодавства. Зазначає, що позивач 06.11.2024 звернувся до уповноваженого органу Пенсійного фонду України з заявою № 3657 щодо здійснення перерахунку. Посилається на те, що за наслідком розгляду документів і матеріалів пенсійної справи було встановлено, що ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугу років відповідно до положень п. 21 «Прикінцевих та перехідних положень» Закону 1058 в розмірі 3968,93 грн. В той же час, в разі здійснення перерахунку (перехід з пенсії за вислугу років на пенсію за віком) розмір пенсії буде складати 3732,83 грн. На підставі цього Головним управлінням було прийнято рішення відмовити позивачу в перерахунку у зв'язку з недоцільністю. Вважає, що відмовляючи у розгляді заяви поданої з порушенням Порядку 22-1, діяло відповідно до норм та положень діючого законодавства та жодним чином не порушувало законних прав та інтересів позивача.
Третя особа не надала пояснення щодо позову.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 3 грудня 2024 року суддею прийнято позовну заяву до розгляду і відкрито провадження в адміністративній справі. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні), витребувані докази.
Суд, перевіривши матеріали справи та оцінивши повідомлені сторонами обставини, дійшов наступних висновків.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянкою України, що підтверджується копією паспорту громадянина України НОМЕР_1 , виданого 27.05.2013.
Відповідно до рішення № 959200143108 (дата-час розрахунку 28.02.2024) (з Підсистеми призначення і виплати пенсії ПФУ) позивачці призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» в загальному розмірі (з надбавками) 3968,93 грн (основний розмір пенсії 3293,54 грн).
Позивачка звернулась до органів Пенсійного фонду України із заявою від 06.11.2024 про перерахунок пенсії, в якій просила перевести її на пенсію за віком із застосуванням нової середньої заробітної плати по Україні. Також вона зазначила, що пенсію їй призначено вперше за вислугу років.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 12.11.2024 № 959200143108 ОСОБА_1 було відмовлено в перерахунку пенсії - перехід на пенсію за віком у зв'язку з недоцільністю проведення перерахунку (зменшення розміру пенсії) та встановлення нової середньої заробітної плати згідно з ст. 40 Закону для призначення пенсії. Зазначено, що за матеріалами пенсійної справи ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугу років в розмір 3968,93 грн, у результаті виконання перерахунку - перехід з пенсії за вислугу років на пенсію за віком 3732,83 грн.
З розрахунку заробітку для обчислення пенсії випливає, що враховано середній заробіток за три попередні роки (2017) 3764,40 грн (за 2014-2016 роки), який з урахуванням коефіцієнту збільшення показника середньої заробітної плати становить 7994,47 грн.
Спірні правовідносини виникли з приводу наявності підстав для переходу з пенсії за вислугу років на пенсію за віком.
У ч. 1 ст. 9 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) зазначено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
За приписами ч. 2 ст. 40 Закону № 1058-IV встановлено ,що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.
Згідно з п. 16 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV передбачено, що до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.
Положення Закону України "Про пенсійне забезпечення" застосовуються в частині визначення права на пенсію за вислугу років для осіб, які на день набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" мають вислугу років та стаж, необхідні для призначення такої пенсії..
Частиною 3 ст. 45 Закону № 1058-IV встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
З наведених законодавчих приписів випливає, що ч. 3 ст. 45 Закону № 1058-IV встановлюється порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший.
Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом № 1058-ІV.
Однак у випадку із заявою позивача мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом, а тому має враховуватись показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії (пенсії за віком).
Суд звертає увагу, що позивачці було призначено пенсію за вислугу відповідно до Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-XII), який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії.
Для призначення пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-ІV позивачка звернулася вперше 6 листопада 2024 року.
У випадку призначення особі пенсії за вислугу років відповідно до Закону № 1788-XII, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а в подальшому при виявленні такою особою бажання отримувати пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV, має місце саме призначення пенсії за віком, а не переведення згідно з ч. 3 ст. 45 Закону № 1058-IV.
Отже, позивач має право на призначення пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у галузі економіки України за три календарні роки, що передують року звернення.
Наведене відповідає правовим висновкам Великої Палати Верховного Суду, які викладені в постанові від 31 жовтня 2018 року у справі № 876/5312/17.
Середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки (2021, 2022 і 2023 року), що передують року звернення за призначенням пенсії, становить 13559,41 грн ((12 993 гривень 56 копійок за 2021 рік + 13 376 гривень 21 копійка за 2022 рік + 14 308 гривень 46 копійок за 2023 рік)/3), що підтверджується відомостями «Дані про розмір середньої заробітної плати для обчислення пенсії», які розміщені на вебпорталі Пенсійного фонду України.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Відповідно до квитанції № 8625-0527-5140-7656 від 28.11.2024 позивачем сплачений судовий збір за подання позову в загальному розмірі 969,00 грн.
Відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Позовна заява ОСОБА_1 подана через систему «Електронний суд», тому позивач мала сплатити 968,96 грн судового збору.
Частиною 1 ст. 139 КАС України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, стягненню на користь позивача підлягає 968,96 грн понесених судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 2, 5-10, 19, 72-77, 90, 132, 139, 143, 241-246, 250, 255, 263, 295, 297, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 ; АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код: 13486010, 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (ідентифікаційний код: 21108013; 40009, м. Суми, вул. Степана Бандери, буд. 43) про визнання протиправним і скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 12.11.2024 № 959200143108.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області перевести ОСОБА_1 з пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пенсію за віком Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2021, 2022, 2023 роки.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) гривень 96 (дев'яносто шість) копійок.
Повне рішення суду складено 30 грудня 2024 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя К.О. Куденков