30 грудня 2024 року Справа № 215/1175/24
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Кальник В.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради про встановлення наявності компетенції (повноважень) та зобов'язання вчинити певні дії, -
22 лютого 2024 року ОСОБА_1 звернулась до Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області за позовом до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради в якому просить суд:
- встановлення наявності компетенції (повноважень) Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради розглянути заяву від 24.01.2024р. вх. №141 всупереч способу визначеному у ст. 3,19,46 Конституції України, ст. 13 ЗУ «Про соціальні послуги» без заяви від 24.01.2024р. вх. №31, визнати таку процедуру протиправною діяльністю і порушенням гарантій прав людини;
- зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 24.01.2024 вх. №141 разом із заявою від 24.01.2024 вх. №31.
Ухвалою Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області від 26.02.2024 позовну заяву ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради про встановлення наявності компетенції (повноважень) та зобов'язання вчинити певні дії, передано до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.03.2024 року адміністративний позов залишено без руху, позивачу надано п'ятиденний строк з дня вручення ухвали для усунення недоліків позовної заяви, шляхом надання до суду уточненої позовної заяви, в якій привести позовні вимоги відповідно до вимог ст. 5 КАС України та якісної читабельної довідки про інвалідність І групи ОСОБА_1 , на підтвердження пільги щодо сплати судового збору.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.04.2024, залишеною без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 23.07.2024 адміністративний позов повернуто позивачу на підставі п. 1 ч. 4 ст. 169 КАС України, оскільки позивач не усунула недоліки позовної заяви у встановлений судом строк.
Постановою Верховного Суду від 10.12.2024 ухвалу Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.04.2024 та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 23.07.2024 у справі №215/1175/24 - скасовано. Справу направлено на новий судовий розгляд до суду першої інстанції.
25.12.2024 року справа надійшла до Дніпропетровського окружного адміністративного суду та протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями передано на новий розгляд судді Кальнику В.В.
Разом з позовною заявою позивачем заявлено клопотання про витребування доказів від Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради, а саме:
- розпорядження, яким надано повноваження особам для розгляду заяви від 24.01.2024 р. вх. №141;
- підтвердження отримання позивачем ненормативного правового акту, щодо заяви від 24.01.2024р. вх. №141;
- вихідний номер і дату відправки ОСОБА_1 повідомлення про день, час і місце розгляду заяви від 24.01.2024 р. вх. №141 та поштове повідомлення, яке підтверджує отримання вказаного повідомлення позивачем;
- документ, де зазначено особи, час, день, місце де розглядалась заява від 24.01.2024р. вх. №141 і від 24.01.2024р. вх.№31;
- заяву від 24.01.2024р. вх.№141 і рішення на неї, заяву від 24.01.2024р. вх.№31 та рішення на неї;
- положення про виконавчий комітет Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради;
- копію паспорта позивача та РНОКПП НОМЕР_1 ;
- положення про Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради;
- посадову інструкцію начальника Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради;
- лист Нацсоцслужби України від 21.09.2022р. №0000-030102-С5764-1-202219440.
Відповідно до ч.1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно до ч.1, ч.2 ст.73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Приписами ч.1 ст.80 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом.
Враховуючи вищевикладене, а також з метою забезпечення повного, всебічного та об'єктивного вирішення справи, суд приходить до висновку про необхідність часткового задоволення клопотання ОСОБА_1 про витребування доказів.
Одночасно позивачем при поданні адміністративного позову заявлено клопотання про звільнення від сплати судового збору. В обґрунтування якого позивач зазначає, що вона звільнена від сплати судового збору, як особа з інвалідністю I групи на підставі п.9 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір».
Відповідно до ч.1 ст.133 Кодексу адміністративного судочинства України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до сплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Приписами ст.8 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Згідно до п.9 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються особи з інвалідністю I та II груп, законні представники дітей з інвалідністю і недієздатних осіб з інвалідністю.
Так, позивачем до матеріалів адміністративного позову долучено, зокрема, копію довідки МСЕК №0247162, виданої на ім'я ОСОБА_1 , яка, як вбачається з постанови Верховного Суду від 10.12.2024, є придатною до читання та дозволяє встановити її зміст.
На підставі вищезазначеного, суд дійшов висновку про наявність підстав для звільнення позивача від сплати судового збору.
Оскільки провадження у справі відкрито, суддя приймає справу до свого провадження.
Відповідно до положень ч.ч.1, 2 ст.12 КАС України адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
Перевіривши матеріали справи, суд вважає за необхідне розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Керуючись ст.ст.12, 161, 171, 257, 260-262 КАС України, суд,
Клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору - задовольнити.
Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору.
Прийняти до свого провадження адміністративну справу №215/1175/24 за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради про встановлення наявності компетенції (повноважень) та зобов'язання вчинити певні дії.
Здійснювати розгляд адміністративної справи одноособово суддею Кальником В.В., в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Клопотання про витребування доказів ОСОБА_1 задовольнити частково.
Витребувати від Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради, у вигляді належним чином засвідчених копій:
- положення про виконавчий комітет Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради;
- положення про Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради;
- посадову інструкцію начальника Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради;
- звернення позивача до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради із заявами вх.№141 та вх.№31 від 24.01.2024р.;
- відповіді Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради на звернення ОСОБА_1 із заявами вх. №141 та вх.№31 від 24.01.2024р. з доказами направлення позивачу, а також копії всіх документів, що стали підставою або були прийняті до уваги під час прийняття рішення, що оскаржується.
Запропонувати сторонам надати свої письмові пояснення з урахуванням висновків Верховного Суду, викладених в постанові від 10.12.2024 року, що слугували підставою для направлення справи на новий розгляд до суду першої інстанції.
Запропонувати позивачу надати письмові пояснення, з урахуванням висновків Верховного Суду, викладених у постанові від 10.12.2024 року.
Запропонувати відповідачу, у разі заперечення проти позову, подати у п'ятнадцятиденний строк з дня одержання даної ухвали відзив на позовну заяву, з урахуванням висновків Верховного Суду, викладених у постанові від 10.12.2024 року.
Копію ухвали надіслати особам, які беруть участь у справі, відповідачу разом з ухвалою направити копію позовної заяви.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України - http://adm.dp.court.gov.ua/sud0470/gromadyanam/csz/.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя В.В. Кальник