13 серпня 2024 рокуСправа №160/17692/24
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Турової О.М.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
03.07.2024 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - відповідач), в якій позивач просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення про перерахунок пенсії Центрального об'єднаного управління ПФУ у м.Дніпрі Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 03.06.2024р. №912010809688;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області врахувати при призначенні пенсії по інвалідності ІІІ групи (з 20.04.2024р.) ОСОБА_1 показник середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії по інвалідності (2024 рік), тобто за 2021-2023 роки, а також здійснити виплату пенсії з урахуванням фактично виплачених сум.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначає, що з 14.12.2015 року йому призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». 20.04.2024 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою щодо призначення йому пенсії по інвалідності ІІІ групи відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Однак при переведенні на пенсію по інвалідності відповідачем застосовано показник середньої заробітної плати, який враховувався під час призначення попереднього виду пенсії, а не за три календарні роки, які передують року звернення за призначенням пенсії по інвалідності із чим не погоджується позивач, що і стало підставою для звернення до суду.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.07.2024 року прийнято вказану позовну заяву ОСОБА_1 до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №160/17692/24 за цією позовною заявою, а також призначено цю справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) з 24.07.2024 року та встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позов протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії цієї ухвали.
Копія позовної заяви з додатками до неї та копія ухвали суду від 08.07.2024 року скерована за допомогою електронних засобів зв'язку до електронного кабінету відповідача та доставлена до електронного кабінету підсистеми «Електронний суд» Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області 03.07.2024 року о 17:07 год. та 09.07.2024 року о 21:40 год., відповідно, що підтверджується довідками про доставку електронних листів, наявними в матеріалах справи, однак, станом на 13.08.2024 року відповідач правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався.
При цьому, за приписами частини 6 статті 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши матеріали справи та надані сторонами докази, проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини, суд доходить висновку про відмову у задоволенні позовних вимог, з огляду на таке.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
З 14.12.2015р. ОСОБА_1 призначено пенсію за віком відповідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
20.04.2024 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою щодо призначення йому пенсії по інвалідності ІІІ групи відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
На підставі вказаної заяви відповідачем здійснено переведення позивача на пенсію по інвалідності відповідно до ст.33 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з врахуванням показника середньої заробітної плати за 2014-2016 роки.
10.06.2024 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача з заявою щодо пенсійного забезпечення, зокрема, щодо здійснення перерахунку призначеної позивачеві пенсії по інвалідності із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2021-2023 роки.
Листом №35698-26754/Г-01/8-0400/24 від 19.06.2024 року відповідач повідомив позивача про відсутність підстав для здійснення йому перерахунку пенсії по інвалідності із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2021-2023 роки, адже ОСОБА_1 переведено з пенсії за віком на пенсію по інвалідності в рамках одного закону, а саме Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Не погоджуючись із такою позицією суб'єкта владних повноважень, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зважає на таке.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках передбачених законом.
За приписом п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV) визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Частиною 1 статті 9 Закону України №1058-IV передбачено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до ст. 10 цього Закону особі, яка має одночасне право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Положеннями ст.26 Закону України №1058-IV передбачено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - не менше 30 років.
Згідно з ч.1 ст.27 Закону №1058-IV розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп * Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 вказаного Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до ст. 25 вказаного Закону.
Статтею 33 Закону №1058-IV визначено, що пенсія по інвалідності залежно від групи інвалідності призначається в таких розмірах: особам з інвалідністю I групи - 100 відсотків пенсії за віком; особам з інвалідністю II групи - 90 відсотків пенсії за віком; особам з інвалідністю III групи - 50 відсотків пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону.
Непрацюючі особи з інвалідністю II групи, яким установлено інвалідність після досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, та особи з інвалідністю III групи за їх вибором мають право на призначення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону, за наявності страхового стажу, зазначеного в абзаці першому частини першої статті 28 цього Закону.
Згідно зі статтею 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.
Частиною третьою статті 45 Закону №1058-IV встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходиться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Аналіз зазначених норм законодавства свідчить, що переведенням з одного виду пенсії на інший є зміна виду пенсії, що визначені законодавством.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 10.04.2019 року у справі №336/372/16-а.
Як встановлено судом, ОСОБА_1 з 14.12.2015 року призначено пенсію за віком відповідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а з 20.04.2024 року позивача переведено на пенсію по інвалідності відповідно до ст.33 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Отже, у випадку із заявою позивача про переведення його із пенсії за віком відповідно до ч.3 ст.114 Закону №1058-ІV на пенсію по інвалідності відповідно до ст.33 Закону №1058-IV має місце переведення ОСОБА_1 із одного виду пенсії на інший в межах одного Закону, тобто Закону №1058-IV.
При проведенні такого переведення з одного виду пенсії на інший пенсійним органом при обчисленні пенсії застосовується показник середньої заробітної плати (доходу), який враховувався та застосований пенсійним органом під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Отже, показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення особи за призначенням пенсії, при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом №1058-ІV.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 15 травня 2020 року у справі №334/13/16-а(2а/334/85/16) та від 17.05.2021р. у справі №185/1473/17.
Оскільки позивач отримував пенсію за віком, призначену та обчислену йому згідно із Законом №1058-IV, відповідно переведення його на пенсію по інвалідності, обчислення якої проводиться в такому ж порядку і за таких же підстав згідно із Законом №1058-IV, тобто в межах одного Закону, суд доходить висновку, що відсутні правові підстави для застосування середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення, саме за 2021-2023 роки, тому відповідно відсутні підстави вважати, що відповідач вчинив протиправні дії, провівши обчислення ОСОБА_1 пенсії по інвалідності із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення, саме за 2014-2016 роки, тобто із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення особи за призначенням пенсії, який вже був застосований при обчисленні пенсії позивача раніше.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій (рішення) та докази, надані позивачем, суд приходить до висновку, що встановлені у справі обставини спростовують позицію позивача, покладену в основу позовних вимог, позивач не довів обставин, які б свідчили про порушення його прав, свобод чи інтересів у сфері публічно-правових відносин, отже у суду відсутні підстави для задоволення позовних вимог.
Відповідно до ч.1 ст.143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Питання розподілу судових витрат врегульовано ст.139 КАС України.
Зважаючи на відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 у повному обсязі, судові витрати зі сплати судового збору, понесені позивачем при зверненні до суду з цим позовом відповідно до приписів ст.139 КАС України позивачеві не відшкодовуються.
Керуючись ст. ст. 72-74, 77, 241-246, 250, 255, 260-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, місцезнаходження: вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити в повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 255 КАС України та може бути оскаржене в строки, передбачені ст. 295 КАС України.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя: О.М. Турова