Постанова від 20.12.2024 по справі 761/42711/24

Справа № 761/42711/24

Провадження № 3/761/9341/2024

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 грудня 2024 року суддя Шевченківського районного суду м. Києва Слободянюк Павло Леонідович, за участю секретаря Власенко В. С., прокурора Гриненко А. С., особи, стосовно якої складено протокол - ОСОБА_1 , захисника Васильцова В. М., розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, військовослужбовця ІНФОРМАЦІЯ_2 , начальника відділу присвоєння військових звань, нагороджень та обліку особового складу управління персоналу штабу,

за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП,

УСТАНОВИВ:

Згідно з протоколом, ОСОБА_1 , будучи службовцем кадрової служби ІНФОРМАЦІЯ_3 - начальником відділу присвоєння військових звань, нагороджень та обліку особового складу управління персоналу штабу, у порушення статті 59 Закону України «Про запобігання корупції», п. 4 Розділу II Положення про Єдиний державний реєстр осіб, які вчинили корупційні або пов'язані з корупцією правопорушення, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 09.02.2018 № 166, в період з 01.05.2024 і по 11.10.2024 не направив до Національного агентства з питань запобігання корупції (далі - НАЗК) інформаційної картки до наказу ІНФОРМАЦІЯ_3 від 21.03.2024 № 77 про результати проведення службового розслідування стосовно ОСОБА_2 та накладення за вчинення ним корупційного правопорушення дисциплінарного стягнення для внесення відомостей до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов'язані з корупцією правопорушення, тобто допустив недбале ставлення до військової служби, вчиненого в умовах особливого періоду, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-15 КУпАП.

В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчинені згаданого адміністративного правопорушення не визнав, при цьому пояснив, що йому було невідомо про існування наказу № 77 від 21.03.2024, яким окремих осіб було притягнуто до відповідальності. До його відділу такий наказ надійшов 24.04.2024, коли строки на виконання вимог п. 4 Розділу II Положення про Єдиний державний реєстр осіб, які вчинили корупційні або пов'язані з корупцією правопорушення, вже минули, однак пропущення такого строку не є підставою для невиконання таких вимог, а тому за усним наказом керівника йому було доручено направити до НАЗК копію наказу ІНФОРМАЦІЯ_2 № 77 від 21.03.2024 року. Копія відповідного наказу була направлена, однак в подальшому стало відомо, що, окрім копії такого наказу, потрібно також направити інформаційну картку, що в подальшому також було здійснено.

Захисник в судовому засіданні просив закрити провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, оскільки в його діях відсутній склад даного правопорушення.

Під час судового розгляду справи прокурор вважав, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, та просив притягнути його до відповідальності.

Вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд дійшов такого висновку.

Як встановлено в судовому засіданні, ОСОБА_1 на підставі наказу ІНФОРМАЦІЯ_3 від 23.11.2023 № 232 до теперішнього часу проходить військову службу у ІНФОРМАЦІЯ_3 на посаді начальника відділу присвоєння військових звань, нагороджень та обліку особового складу управління персоналу штабу.

Посадові обов'язки ОСОБА_1 визначені Положенням ІНФОРМАЦІЯ_3 про управління персоналу штабу, затверджені наказом ІНФОРМАЦІЯ_3 № 20ДСК від 29.04.2024.

Відповідно до змісту протоколу основними функціями управління персоналу є: підготовка проектів наказів по особовому складу, аналіз кадрової ситуації, підготовка особового складу за напрямком діяльності, визначення обсягів потреб підготовки особового складу, реалізація функцій управління кар'єрою офіцерського та сержантського складу, та інше. Щодо безпосередніх обов'язків відділу: організовує ведення персонального, штатно-посадового та статистичного обліку особового складу, здійснює накопичення та ведення автоматизованої бази даних персонального, штатно-посадового обліку осіб офіцерського складу, сержантського і рядового складу, які проходять службу за контрактом, здійснює підготовку наказів (по особовому складу) щодо присвоєння чергових військових звань, облік офіцерів, яким присвоєно чергові військові звання за строком вислуги та достроково, які понижені у військовому званні та яким затримано присвоєння чергових військових звань; відповідає за ведення роботи (узагальнення, підготовка пропозицій, опрацювання нагородних матеріалів) щодо нагородження особового складу. Також приймає участь встановленні порядку надання звітно- інформаційних документів за напрямками діяльності,- організації регулярної оцінки корупційних ризиків в управління персоналу та здійснення антикорупційних заходів; організації та забезпеченні функціонування внутрішнього контролю та управління ризиками в управлінні персоналу, забезпеченні документування управлінської діяльності; у проведенні службових розслідувань та перевірок в підпорядкованих військових частинах та інших повноважень.

Таким чином управління персоналу штабу є кадровою службою державного органу - ІНФОРМАЦІЯ_3 .

ОСОБА_1 , маючи військове звання «полковник», обіймаючи посаду начальника відділу присвоєння військових звань, нагороджень та обліку особового складу управління персоналу штабу ІНФОРМАЦІЯ_3 відповідно до своїх функціональних обов'язків, наділений організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими обов'язками, тобто є військовою службовою особою.

Згідно з пунктом 4 Розділу II Положення про Єдиний державний реєстр осіб, які вчинили корупційні або пов'язані з корупцією правопорушення, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 09.02.2018 № 166, кадрові служби органів державної влади, органів місцевого самоврядування, а також підприємств, установ та організацій, посадові особи яких є суб'єктами відповідальності за корупційні або пов'язані з корупцією правопорушення, протягом п'яти робочих днів з дня підписання розпорядчого документа про накладення на особу дисциплінарного стягнення або скасування розпорядчого документа про накладення дисциплінарного стягнення за вчинення корупційного або пов'язаного з корупцією правопорушення зобов'язані надати Реєстратору електронну та засвідчену в установленому порядку паперову копію відповідного розпорядчого документа разом з інформаційною карткою до розпорядчого документа про накладення (скасування розпорядчого документа про накладення) дисциплінарного стягнення на особу за вчинення корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень.

З матеріалів справи вбачається, що Чернігівською спеціалізованою прокуратурою у сфері оборони 30.01.2024 скеровано до ІНФОРМАЦІЯ_3 подання в порядку ч. 3 ст. 65-1 Закону України «Про запобігання корупції».

З наданої начальником Центрального управління інженерно- інфраструктурного забезпечення відповіді (№2459/1059 від 22.03.2024) на подання вбачається, що за результатами проведеного службового розслідування ІНФОРМАЦІЯ_3 видано наказ № 77 від 21.03.2024. Цим наказом на заступника начальника відділу - головного інженера КЕВ м. Чернігів майора ОСОБА_2 накладено дисциплінарне стягнення, у тому числі за порушення вимог Закону України «Про запобігання корупції».

Наказ ІНФОРМАЦІЯ_3 від 21.03.2024 № 77 про результати проведення службового розслідування стосовно ОСОБА_2 до НАЗК направлено супровідним листом 01.05.2024 № 370/1/2/3073 за підписом начальника штабу - заступника ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_3 . Виконавцем у даному листі зазначено: « ОСОБА_1 ».

НАЗК листом від 25.09.2024 № 49-08/71098-24 повернуло до ІНФОРМАЦІЯ_3 наказ ІНФОРМАЦІЯ_3 від 21.03.2024 № 77 про результати проведення службового розслідування стосовно ОСОБА_2 без реалізації через недотримання п. 4 Розділу II Положення про Єдиний державний реєстр осіб, які вчинили корупційні або пов'язані з корупцією правопорушення, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 09.02.2018 № 166.

Супровідним листом від 11.10.2024 №370/1/2/7301 до НАЗК направлено копію наказу ІНФОРМАЦІЯ_3 від 21.03.2024 № 77 та інформаційну картку.

Частиною першою ст. 7 КУпАП передбачено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.

Відповідно до положень ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність або відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, а також іншими документами.

Згідно зі ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Так, як було встановлено в судовому засіданні наказ ІНФОРМАЦІЯ_3 від 21.03.2024 № 77 до НАЗК направлено супровідним листом 01.05.2024 № 370/1/2/3073 за підписом начальника штабу - заступника ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_3 . Виконавцем у даному листі зазначено: « ОСОБА_1 ».

Водночас, матеріали справи не містять жодного документального підтвердження, що до посадових обов'язків ОСОБА_1 входить здійснення відповідних дій (щодо направлення до НАЗК документів за фактом притягнення окремих осіб до відповідальності).

Посадові обов'язки ОСОБА_1 визначені Положенням ІНФОРМАЦІЯ_3 про управління персоналу штабу, затверджені наказом ІНФОРМАЦІЯ_3 № 20ДСК від 29.04.2024, який (в тому числі витяг з наказу) не надано суду для дослідження, а отже суд позбавлений можливості встановити факт, що саме ОСОБА_1 мав направляти наведені документи до НАЗК, а отже і має нести відповідальність за їх несвоєчасне направлення.

За приписами ст. 280 КУпАП, при розгляді справи про адміністративне правопорушення з'ясовується, зокрема, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні та чи підлягає вона адміністративній відповідальності.

Стандарт доведення вини «поза розумним сумнівом» означає, що при доведенні винуватості особи не повинно залишатися жодного «розумного сумніву» в цьому, тоді як наявність такого «розумного сумніву» у винуватості особи є підставою для його виправдання. Недоведена вина прирівнюється до доведеної невинуватості.

Згідно з приписами ст. 62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, отриманих незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

На підставі викладеного, керуючись ст. 22, ч. 2 ст. 172-15, ст. 221, 279-280, 283-285 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

Закрити провадження стосовно ОСОБА_1 у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення, у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги до Шевченківського районного суду м. Києва протягом 10 днів дня винесення постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційна скарга не була подана протягом 10 днів. У разі подання апеляційної скарги, постанова, якщо вона не скасована, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя Павло Слободянюк