Справа № 761/3388/24
Провадження № 3/761/1305/2024
11 березня 2024 року суддя Шевченківського районного суду міста Києва Голуб Оксана Анатоліївна, розглянувши матеріали, що надійшли з Управління патрульної поліції в м. Києві, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, тимчасово непрацюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
За ст.188 КУпАП,
До суду надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії КИ №10 від 28.12.2024 , в якому вказано , що 28 грудня 2023 року о 19 год. 00 хв. за адресою: м. Києві біля маскувальної огорожі ДУ «Київського слідчого ізолятора», в районі ділянок 6 та 7 співробітниками відділу режиму та охорони ДУ «Київський слідчий ізолятор» було затримано ОСОБА_1 , який намагався доставити на територію установи заборонні для використання ув'язненими речі та речовини, а саме : 18 мобільних телефонів, 10 пластикових пляшок об'ємом по 2 л. темного кольору, зовні схожої на пиво, 10 скляних банок об'ємом по 0,5 л. прозорої рідини з явним запахом алкоголю, 5 скляних пляшок по 0,7 л. прозорого кольору зовні схоже на шампанське, згідно якого тобто скоїв правопорушення, передбачене ст. 188 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про причини неявки суд не повідомив.
Суд, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, а саме дані протоколу КИ№10 від 28 грудня 2023 року, дійшов наступних висновків: відповідно до вимог ст.280 КУпАП, суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці данні встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Згідно ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачиться на її користь.
Так, відповідно до ст.188 КУпАП, адміністративна відповідальність наступає у разі прихованої від огляду передача або спроби передачі будь-яким способом особам, яких тримають у слідчих ізоляторах, установах виконання покарань, алкогольних напоїв, лікарських та інших засобів, що викликають одурманювання, а так само інших заборонених для передачі предметів.
Разом з тим, враховуючи, що в матеріалах даної справи відсутні достатні докази, які б свідчили про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 188 КУпАП, оскільки, ні в протоколі, ні в матеріалах справи немає жодних даних про те, що ОСОБА_1 незаконно передав заборонені предмети особам, яких тримають у слідчому ізоляторі, оскільки до матеріалів справи не долучено, а в протоколі не міститься посилання на наявність протоколу виявлення, огляду та вилучення предметів, а винність особи не може ґрунтуватись лише на припущеннях, провадження у справі підлягає закриттю на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст 188 КУпАП.
Керуючись ст.ст. 34, 188, 247 КУпАП,
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 188 КУпАП закрити на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП, за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги або внесення подання прокурора до Шевченківського районного суду м. Києва протягом 10 днів дня винесення постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, внесення подання прокурора, якщо апеляційну скаргу, подання прокурора не було подано протягом 10 днів. У разі подання апеляційної скарги, внесення подання прокурора, постанова, якщо вона не скасована, набирає законної сили після розгляду справи Київським апеляційним судом.
Суддя Голуб О.А.