Справа № 761/22443/23
Провадження №1-кп/761/2151/2024
іменем України
20 грудня 2024 року Шевченківський районний суд м. Києва в складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
при секретарі ОСОБА_2 ,
за участю прокурорів ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ,
захисника ОСОБА_5 ,
розглянув у відкритому судовому засіданні матеріали кримінального провадження№22023000000000569 від 08.06.2023 р. за обвинуваченням
ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Херсон, громадянина України, українця, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України,
Верховною Радою УРСР 24.08.1991 схвалено Акт проголошення незалежності України, яким урочисто проголошено незалежність України та створення самостійної української держави Україна. У преамбулі Декларації про державний суверенітет України від 16.07.1990 вказано, що Верховна Рада УРСР проголошує державний суверенітет України як верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади Республіки в межах її території та незалежність і рівноправність у зовнішніх зносинах. Відповідно до розділу V Декларації територія України в існуючих кордонах є недоторканною і не може бути змінена та використана без її згоди.
Положеннями статей 1 та 2 Конституції України визначено, що Україна є суверенною і незалежною, демократичною, соціальною, правовою, унітарною державою, суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною.
Статтею 5 Конституції України передбачено, що носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ. Народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування. Право визначати і змінювати конституційний лад в Україні належить виключно народові і не може бути узурповане державою, її органами або посадовими особами. Ніхто не може узурпувати державну владу.
Згідно зі статтею 6 Конституції України державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову. Органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.
У частині 1 статті 65 Конституції України встановлено, що захист незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України є справою всього Українського народу та обов'язком громадян України.
Статтею 68 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Частинами 1 та 3 статті 118 Конституції України визначено, що виконавчу владу в областях і районах, містах Києві та Севастополі здійснюють місцеві державні адміністрації. Склад місцевих державних адміністрацій формують голови місцевих державних адміністрацій.
Президент Російської Федерації, реалізуючи злочинний план, з метою створення видимості законності дій щодо нападу на Україну 22.02.2022 направив до Ради Федерації Російської Федерації звернення про використання збройних сил Російської Федерації (далі ЗС РФ) за межами Російської Федерації, яке було задоволено.
24 лютого 2022 року о 5 годині Президент Російської Федерації оголосив про своє рішення розпочати військову операцію в Україні.
Того самого дня, 24.02.2022, військовослужбовці ЗС РФ шляхом збройної агресії, з погрозою застосування зброї та фактично застосовуючи її, незаконно вторглись на територію України через державні кордони України в Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, Запорізькій, Київській та інших областях, де здійснили збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, та окупували частину вказаної території, у тому числі частину Херсонської області.
У зв'язку з цим на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженим Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ, в Україні введено воєнний стан з 05 год 30 хв 24.02.2022 строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався.
Указом Президента України від 01.05.2023 № 254/2023, затвердженим Законом України від 02.05.2023 № 3057-ІХ, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 год 30 хв 20.05.2023 на 90 діб.
В порушення вимог Конституції України на території тимчасово окупованої частини Херсонської області окупаційною адміністрацією держави-агресора утворена система незаконних виконавчих органів до складу яких входить «Міністерство паливно-енергетичного комплексу Херсонської області».
У не встановлені досудовим розслідуванням час та місці, перебуваючи на тимчасово окупованій території Херсонської області, але не раніше 22 грудня 2022 року, у громадянина України ОСОБА_6 виник умисел на вчинення колабораційної діяльності шляхом зайняття посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, в окупаційній адміністрації держави-агресора на тимчасово окупованій Російською Федерацією території Херсонської області.
З цією метою у не встановлений досудовим розслідуванням час, але не раніше 22 грудня 2022 року, перебуваючи на тимчасово окупованій території Херсонської області, у порушення вимог ст. 68 Конституції України громадянин України ОСОБА_6 дав згоду представникам держави-агресора та її збройних формувань та добровільно зайняв посаду «заступника міністра паливно-енергетичного комплексу Херсонської області» в окупаційній адміністрації держави-агресора на тимчасово окупованій території, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій.
Перебуваючи на вказаній посаді, громадянин України ОСОБА_6 з грудня 2022 здійснює загальну організацію роботи та управління незаконним органом влади та його структурними підрозділами, призначення та звільнення з посад в установах та підприємствах, що входять до сфери діяльності міністерства, організовує та контролює розробку та видання незаконних нормативно-правових актів, обов'язкових для виконання на тимчасово окупованій території Херсонської області, входить до складу «правительства херсонской области».
Ухвалою слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва від 16.06.2023 року надано дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування стосовно ОСОБА_6 .
Відповідно до ст. 297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень цієї глави. Спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, передбачених статтями 109, 110, 110-2, 111, 111-1, 111-2, 112, 113, 114, 114-1, 114-2, 115, 116, 118, частиною другою статті 121, частиною другою статті 127, частинами другою і третьою статті 146, статтями 146-1, 147, частинами другою - п'ятою статті 191 (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем), статтями 209, 255-258, 258-1, 258-2, 258-3, 258-4, 258-5, 348, 364, 364-1, 365, 365-2, 368, 368-2, 368-3, 368-4, 369, 369- 2, 370, 379, 400, 408, 436, 436-1, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
Відповідно до ч.3 ст.323 КПК України судовий розгляд у кримінальному провадженні щодо злочинів, зазначених у частині другій статті 297-1 цього Кодексу, може здійснюватися за відсутності обвинуваченого (in absentia), крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності (спеціальне судове провадження) та/або оголошений в міжнародний розшук.
Відповідно з вищевказаним виклики в судові засідання ОСОБА_6 здійснювались шляхом розміщення оголошень в газеті «Урядовий кур'єр» та на офіційному сайті Офісу Генерального прокурора. Копії вказаних оголошень наявні в матеріалах кримінального провадження.
Відповідно до ч. 2 ст. 7 КПК України зміст та форма кримінального провадження за відсутності підозрюваного або обвинуваченого (in absentia) повинні відповідати загальним засадам кримінального провадження, зазначеним у частині першій цієї статті, з урахуванням особливостей, встановлених законом.
Зважаючи на специфіку спеціального судового провадження (ч.3 ст. 323 КПК України) суд зберігаючи неупередженість та безсторонність, надає особливого значення охороні прав та законних інтересів обвинуваченого як учасника кримінального провадження, яке відбувається за його відсутності, забезпеченню повного та неупередженого судового розгляду з тим, щоб до обвинуваченого була застосована належна правова процедура в контексті приписів ст. 2 КПК України з дотриманням всіх загальних засад кримінального провадження з урахуванням особливостей, встановлених виключно законом. Ці особливості вимагають від суду прискіпливої оцінки кожного поданого доказу обвинувачення, відтак поріг вимогливості до доказування у даному випадку має бути підвищений.
Відповідно до ст.ст. 84-85 КПК України, доказами у кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому цим Кодексом порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставини, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню.
Допит обвинуваченого ОСОБА_6 з приводу пред'явленого йому органом досудового розслідування обвинувачення у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, не проводився, оскільки здійснювалось спеціальне судове провадження без участі обвинуваченого.
Водночас, захисник ОСОБА_5 щодо пред'явленого обвинуваченому ОСОБА_6 органом досудового розслідування обвинувачення у вчиненні останнім кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, заперечила вказуючи на відсутність достатніх доказів на підтвердження винуватості обвинуваченого у вказаному злочині.
Разом із тим, винуватість обвинуваченого ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, повністю доводиться сукупністю досліджених під час судового розгляду доказів, які були проаналізовані та оцінені судом у кримінальному провадженні, а саме:
-витяг з ЄРДР у кримінальному провадженні №22023000000000569 від 08.06.2023 р., відповідно до якого 22.12.2022 на території Херсонської області окупаційною адміністрацією держави-агресора створено незаконний орган влади, т.зв. «Міністерство паливно-енергетичного комплексу херсонської області», при цьому посади пов'язані із виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій добровільно зайняли громадяни України з числа колишніх співробітників підприємств паливно-енергетичного комплексу Херсонської області;
-лист начальника Головного управління контррозвідувального забезпечення об'єктів критичної інфраструктури та протидії фінансуванню тероризму Департаменту захисту національної державності СБ України ОСОБА_7 від 03.05.2023 №5/7/2/3-12040, відповідно до якого 22.12.2022 російською окупаційною владою Херсонської області зареєстровано юридичну особу т.зв. «Міністерство паливно-енергетичного комплексу Херсонської області». Згідно наказу в.о. губернатора Херсонської області від 24.01.2023 № 9-у «О системе и структуре исполнительных органов Херсонской области» створено низку псевдо міністерств, зокрема, «Министерство топливно-энергетического комплекса Херсонской области». Отримана інформація свідчить про колабораційну діяльність громадянина України ОСОБА_6 , який в умовах збройної агресії російської федерації добровільно співпрацює з окупаційною владою рф на тимчасово-окупованій території Херсонської області. Зокрема, за наявними даними, ОСОБА_6 після повномасштабного вторгнення російських окупаційних військ та захоплення останніми Херсонської області добровільно виявив бажання вступити в колаборацію та надавати сприяння окупаційній владі шляхом налагодження механізму роботи паливно-енергетичного комплексу вказаного регіону. Встановлено, що ОСОБА_6 призначений на посаду заступника міністра псевдо «Міністерства паливно-енергетичного комплексу Херсонської області» ОСОБА_8 . В рамках своїх функціональних обов'язків ОСОБА_6 здійснює нагляд та контроль у сферах газо та теплопостачання. Крім того, виступаючи на російському телебаченні, останній надавав інтерв'ю російським засобам масової інформації, в якому звітував про успішне проходження осінньо-зимового періоду у частині забезпечення населення Херсонської області у достатній кількості твердим паливом (вугіллям), схвалював дії окупаційної влади рф та відзначив успіхи роботи псевдо міністерства у сфері енергетики на тимчасово-окупованій території Херсонської області та наголошував на подальшій реалізації перспективних проектів та співробітництві у сфері ПЕК з рф;
-протокол огляду від 02.05.2023, яким старший оперуповноважений в ОВС 3 відділу 2 управління Головного управління контррозвідувального захисту об'єктів критичної інфраструктури та протидії фінансуванню тероризму ДЗНД СБ України ОСОБА_9 оглянув публікацію та відео на офіційній Інтернет сторінці (сайті) телевізійного каналу « ІНФОРМАЦІЯ_2 », яка розміщена ІНФОРМАЦІЯ_3 за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_4 . Вказаним протоколом зафіксовані коментарі, надані ОСОБА_6 у якості «замминистра ТЭК Херсонкой области» з приводу поставок вугілля на тимчасово окуповані території Херсонської області, а також його схвальна оцінка діям держави агресора;
-протокол огляду від 02.05.2023, яким старший оперуповноважений в ОВС 3 відділу 2 управління ГУ «І» ДЗНД СБ України ОСОБА_9 зафіксував отримання та огляд виписки з офіційного сайту федеральної податкової служби російської федерації стосовно «министерства топливно энергетического комплекса Херсонской области»;
-копія виписки з «Единого государственного реестра юридических лиц» від 02.05.2023 №ЮЭ9965-23-62140698 стосовно «министерства топливно энергетического комплекса Херсонской области»;
-протокол огляду від 02.05.2023, яким старший оперуповноважений в ОВС 3 відділу 2 управління ГУ «І» ДЗНД СБ України ОСОБА_9 оглянув сторінку офіційного сайту окупаційної адміністрації Херсонської області, розташовану за посиланням https://khogov.ru/, а також розміщений на ній наказ псевдо губернатора Херсонської області від 24.01.2023 №9-у "О системе и структуре исполнительных органов Херсонской области", який підтверджує факт створення окупаційною владою Херсонської області "министерства топливно-энергетического комплекса Херсонской области";
-копія «Указа» від 24.01.2023 №9-у;
-лист начальника Головного управління контррозвідувального забезпечення об'єктів критичної інфраструктури та протидії фінансуванню тероризму Департаменту захисту національної державності СБ України ОСОБА_7 від 18.05.2023 №5/7/2/3-13136, відповідно до якого за наявною інформацією ОСОБА_6 , перебуває на тимчасово окупованій території Херсонської області, зокрема у м. Скадовськ, де після деокупації м. Херсон знаходиться т.зв. «міністерство паливно-енергетичного комплексу Херсонської області». Так, ОСОБА_6 виявив бажання вступити в колаборацію та надавати окупаційній владі рф сприяння шляхом надання державі агресору допомоги у налагодженні механізму роботи паливно-енергетичного комплексу Херсонської області. При цьому, окупаційною адміністрацією зазначеного регіону призначено ОСОБА_6 на посаду заступника міністра псевдо «Міністерства паливно-енергетичного комплексу Херсонської області» ОСОБА_8 ;
-протокол пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 27.05.2023 р., яким старший оперуповноважений в ОВС 3 відділу 2 управління ГУ «І» ДЗНД СБ України ОСОБА_9 зафіксував впізнання свідком ОСОБА_10 за фотознімками ОСОБА_6 , як особи, що займає посаду заступника міністра паливно-енергетичного комплексу Херсонської області та добровільно пішла на співпрацю з російською окупаційною владою;
-копія протоколу огляду від 23.05.2023, яким слідчий 3 відділу 1 управління ГУ СБ України ОСОБА_11 оглянув сторінку офіційного сайту окупаційної адміністрації Херсонської області, розташовану за посиланням https://khogov.ru/, а також розміщений на ній наказ псевдо губернатора Херсонської області від 24.01.2023 №9-у "О системе и структуре исполнительных органов Херсонской области", який підтверджує факт створення окупаційною владою Херсонської області "министерства топливно-энергетического комплекса Херсонской области";
-копія протоколу огляду від 15.05.2023, яким слідчий 3 відділу 1 управління ГУ СБ України ОСОБА_11 оглянув публікацію та відео на офіційній Інтернет сторінці (сайті) телевізійного каналу « ІНФОРМАЦІЯ_5 »: « ІНФОРМАЦІЯ_6 », яка розміщена ІНФОРМАЦІЯ_3 за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_4 . Вказаним протоколом зафіксовані коментарі, надані ОСОБА_6 у якості «замминистра ТЭК Херсонкой области» з приводу поставок вугілля на тимчасово окуповані території Херсонської області, а також його схвальна оцінка діям держави агресора;
-постанову слідчого 3 відділу 1 управління ГУ СБ України ОСОБА_11 від 15.05.2023 р., якою у кримінальному провадженні призначено судово-портретну експертизу;
-висновок судово-портретної експертизи №380/1 від 03.06.2023, відповідно до якого, у відеофайлі «Гришанін» при показниках індикатора відліку часу програвача з 00:25 по 00:37 та на фотозображенні у файлі «ГРИШАНІН», наданому у якості порівняльного матеріалу (зображення ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_7 ), зображена одна й та сама особа;
-копія протоколу огляду від 07.06.2023, яким слідчий 3 відділу 1 управління ГУ СБ України ОСОБА_11 оглянув сторінку офіційного сайту окупаційної адміністрації Херсонської області, розташовану за посиланням https://khogov.ru/, а також зафіксував розміщені там: «Распоряжение временно исполняющего обязаности губернатора Херсонской области «О вопросах замещения должностей государственной гражданской службы Херсонской области» №225-р від 23.05.2023 р., «Распоряжение временно исполняющего обязаности губернатора Херсонской области «О вопросах замещения должностей государственной гражданской службы Херсонской области» №225-р від 23.05.2023 р., з додатками у вигляді «Должносного регламента государственного гражданского служащего, замещабщего должность», «Типовой формы служебного контракта о прохождении государственной гражданской службы Херсонской области и замещении должности государственной гражданской службы Херсонской области», «Трудового договора», «Постановление временно исполняющего обязаности губернатора Херсонской области «О формировании правительства Херсонской области» №103-у від 23.05.2023 р., з додатками у вигляді «Структуры правительства», «Положения о Правительстве Херсонской области», «Постановление временно исполняющего обязаности губернатора Херсонской области «Об Администрации Губернатора и Правительства Херсонской области» №102-у від 23.05.2023 р., з додатками у вигляді «Положения об Администрации Губернатора и Правительства Херсонской области», «Структуры Администрации Губернатора и Правительства Херсонской области», «Постановление временно исполняющего обязаности губернатора Херсонской области «О системе и структуре исполнительных органов Херсонской области» №101-у від 23.05.2023 р.;
-«Распоряжение временно исполняющего обязаности губернатора Херсонской области «О вопросах замещения должностей государственной гражданской службы Херсонской области» №225-р від 23.05.2023 р.;
-«Распоряжение временно исполняющего обязаности губернатора Херсонской области «О вопросах замещения должностей государственной гражданской службы Херсонской области» №225-р від 23.05.2023 р., з додатками у вигляді «Должносного регламента государственного гражданского служащего, замещабщего должность», «Типовой формы служебного контракта о прохождении государственной гражданской службы Херсонской области и замещении должности государственной гражданской службы Херсонской области», «Трудового договора»;
-«Постановление временно исполняющего обязаности губернатора Херсонской области «О формировании правительства Херсонской области» №103-у від 23.05.2023 р., з додатками у вигляді «Структуры правительства», «Положения о Правительстве Херсонской области»;
-«Постановление временно исполняющего обязаности губернатора Херсонской области «Об Администрации Губернатора и Правительства Херсонской области» №102-у від 23.05.2023 р., з додатками у вигляді «Положения об Администрации Губернатора и Правительства Херсонской области», «Структуры Администрации Губернатора и Правительства Херсонской области»;
-«Постановление временно исполняющего обязаности губернатора Херсонской области «О системе и структуре исполнительных органов Херсонской области» №101-у від 23.05.2023 р.;
Проаналізувавши та оцінивши досліджені в судовому засіданні докази, суд вважає, що всі зазначені докази є належними, допустимими, достовірними, а також такими, що узгоджуються між собою.
При цьому, судом не беруться до уваги та не оцінюються, як недопустимий доказ протокол допиту свідка ОСОБА_10 від 27.05.2023 р., оскільки в силу вимог ст. 23 КПК України, суд зобов'язаний досліджувати докази безпосередньо, а показання учасників кримінального провадження - отримувати усно.
За результатами оцінки вказаних доказів, суд вважає доведеним поза розумним сумнівом те, що:
- Так зване «Міністерство паливно-енергетичного комплексу Херсонської області» входить до структури адміністрації, яка здійснює фактичний контроль над тимчасово окупованою державою-агресором - російською федерацією частиною Херсонської області;
- ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , будучи громадянином України вчинив ряд добровільних та ініціативних дій з метою зайняття посади «заступника міністра паливно-енергетичного комплексу Херсонської області», результатом яких стало його призначення на дану посаду;
- Посада «заступника міністра паливно-енергетичного комплексу Херсонської області» належить до категорії посад, пов'язаних із виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій.
Вказане вище свідчить про те, що ОСОБА_6 , будучи громадянином України, добровільно зайняв посаду «заступника міністра паливно-енергетичного комплексу Херсонської області», що пов'язана із виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій в окупаційній адміністрації держави-агресора, створеній на тимчасово окупованій території, тобто вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Таким чином, всебічно вивчивши матеріали кримінального провадження та безпосередньо дослідивши кожний наданий доказ як окремо, так їх сукупність у взаємозв'язку, суд вважає, що всі письмові докази по справі, які надані суду прокурором, є вагомими для того, щоб визнати обвинуваченого ОСОБА_6 винуватим по пред'явленому звинуваченню, що відповідає стандартам доказування «поза розумним сумнівом», який знайшов своє втілення як в положеннях ч. 3 ст. 17 КПК України, так і в практиці Європейського суду з прав людини, зокрема, у рішенні «Коробов проти України» від 21.10.2011 року.
Вважаючи достатньо забезпеченими в ході судового розгляду процесуальні права сторони захисту та сторони обвинувачення на надання ними доказів на підтвердження та спростування висунутого обвинувачення, суд виходить із принципів реалізації права особи на справедливий суд, яке закріплено в ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, за яким винуватість особи у вчиненні злочину має бути доведена поза розумним сумнівом.
Дане кримінальне провадження за відсутності обвинуваченого (in absentia) відповідає загальним засадам кримінального провадження, з урахуванням особливостей, встановлених законом. Стороною обвинувачення використані всі передбачені законом можливості для дотримання прав обвинуваченого, зокрема, права на захист, на доступ до правосуддя, таємницю спілкування, невтручання у приватне життя.
Судом під час судового розгляду справи вживалися всі заходи для виклику обвинуваченого ОСОБА_6 до суду та повідомлення про дату і час розгляду справи для забезпечення права на захист.
Вирішуючи питання про призначення покарання обвинуваченому ОСОБА_6 , суд приймає до уваги, що відповідно до ст. 65 КК України, особі, яка вчинила кримінальне правопорушення, має бути призначено покарання, необхідне й достатнє для її виправлення і попередження нових кримінальних правопорушень.
При призначенні обвинуваченому ОСОБА_6 виду та міри покарання, суд враховує характер і ступінь суспільної небезпеки вчиненого ним кримінального правопорушення, яке є особливо тяжким, а також відомості про особу обвинуваченого, зокрема те, що він є раніше не судимою особою.
Обставини, які пом'якшують чи обтяжують покарання обвинуваченому судом не встановлені.
Виходячи з указаної мети й принципів справедливості, співмірності та індивідуалізації, покарання повинно бути адекватним характеру вчинених дій, їх небезпечності та даним про особу винного. Отже ці дані підлягають обов'язковому врахуванню.
На підставі викладеного, враховуючи ступінь тяжкості та конкретні обставини вчиненого кримінального правопорушення, особу винного, керуючись принципом справедливості та індивідуалізації призначення покарання, суд приходить до висновку про необхідність призначення обвинуваченому покарання в виді позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій в державних та комунальних органах, установах і організаціях, суб'єктах господарювання державної та комунальної форми власності та конфіскацією всього належного майна, у межах санкції статті за це кримінальне правопорушення.
На переконання суду, призначення обвинуваченому такого покарання буде справедливим, співрозмірним і достатнім для його виправлення, кари та запобігання вчинення нових злочинів як самим обвинуваченим, так і іншими особами, а також буде відповідати таким принципам Європейської конвенції з захисту прав людини і основоположних свобод як пропорційність обмеження прав людини, легітимна мета та невідворотність покарання. Так, у розумінні ЄСПЛ, покарання повинне встановити новий додатковий обов'язок для особи, який випливає з факту вчинення кримінального правопорушення. Автономна концепція поняття «покарання» у практиці ЄСПЛ передбачає, що покарання переслідує подвійну мету покарання і стримування від вчинення нових злочинів, а застосування принципу пропорційності дає можливість встановити орієнтири для держави у виборі адекватних засобів реагування на конкретні кримінально-карані діяння.
Цивільний позов по справі не заявлений.
Запобіжний захід стосовно ОСОБА_6 у вигляді тримання під вартою до набрання вироком законної сили, слід залишити застосований.
Арешт, накладений на майно, яке на праві власності належать ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (податковий номер НОМЕР_1 ), ухвалою слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва від 08.06.2023 р., а саме на: земельну ділянку з кадастровим номером 6510165600:13:044:0003, площею 2.8499 га.; житловий будинок за адресою: АДРЕСА_2 , загальною площею (кв.м): 1500, технічний опис майна: земельна ділянка площею 1500 кв.м., яка передана у приватну власність згідно Державного акту від 19.08.2005 р. Серія ЯБ № 123921, у фактичному користуванні земельна ділянка площею 1039,0 м2., після звернення даного вироку до виконання в частині покарання у виді конфіскації майна, слід скасувати.
Процесуальні витрати за проведену судово-портретну експертизу (висновок експерта №380/1 від 03.06.2023), що становлять 6 452,46 грн., слід стягнути з ОСОБА_6 в дохід держави.
Речові докази у кримінальному провадженні відсутні.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 59, 111-1 КК України, ст.ст.323,368,370,374 КПК України, суд -
ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 визнати винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України та призначити покарання у виді 10 (десяти) років позбавлення волі з конфіскацією всього належного обвинуваченому на праві приватної власності майна та з позбавленням права обіймати посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій в державних та комунальних органах, установах і організаціях, суб'єктах господарювання державної та комунальної форми власності строком на 15 (п'ятнадцять) років.
Строк відбуття покарання для ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 рахувати з моменту затримання та приведення вироку до виконання.
Запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, застосований до ОСОБА_6 , до звернення вироку до виконання - залишити застосований.
Арешт, накладений на майно, яке на праві власності належать ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (податковий номер НОМЕР_1 ), ухвалою слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва від 08.06.2023 р., а саме на: земельну ділянку з кадастровим номером 6510165600:13:044:0003, площею 2.8499 га.; житловий будинок за адресою: АДРЕСА_2 , загальною площею (кв.м): 1500, технічний опис майна: земельна ділянка площею 1500 кв.м., яка передана у приватну власність згідно Державного акту від 19.08.2005 р. Серія ЯБ № 123921, у фактичному користуванні земельна ділянка площею 1039,0 м2., після звернення даного вироку до виконання в частині покарання у виді конфіскації майна, - скасувати.
Процесуальні витрати за проведену судово-портретну експертизу (висновок експерта №380/1 від 03.06.2023), що становлять 6 452,46 грн., - стягнути з ОСОБА_6 в дохід держави з відповідним призначенням платежів.
Вирок може бути оскаржений до Київського апеляційного суду через Шевченківський районний суд м. Києва шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Копію вироку негайно після його проголошення вручити захиснику та прокурору.
Вирок набирає законної сили після спливу закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого ч. 2 ст. 395 КПК України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Якщо апеляційну скаргу подано обвинуваченим, щодо якого судом ухвалено вирок за результатами спеціального судового провадження, суд поновлює строк за умови надання обвинуваченим підтвердження наявності поважних причин, передбачених ст. 138 КПК України, та надсилає апеляційну скаргу разом із матеріалами кримінального провадження до суду апеляційної інстанції з дотриманням правил, передбачених ст.399 КПК України.
Суддя