Сарненський районний суд
Рівненської області
Справа № 572/4217/24
Провадження №3/572/1869/24
18 листопада 2024 року
Суддя Сарненського районного суду Рівненської області - ВЕДЯНІНА Т.О. розглянувши матеріали, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 ,
за ст.124, ч.1 ст.122-2, ч.1 ст.130 КУпАП,-
Відповідно до протоколів про адміністративне правопорушення від 09 вересня 2024 року - цього ж числа о 18 годині 45 хвилин ОСОБА_1 на трасі 0181608 с.Кам'яне-Случанське-Ясногірка 4 км, в порушення вимог п.2.3.б, 12.1, Правил дорожнього руху України керуючи транспортним засобом автомобілем MERCEDES-BENZ E220 CDI номерний знак НОМЕР_1 не був уважним, не стежив за дорожньою обстановкою, не вибрав безпечної швидкості руху та допустив зїзд у к'ювет в наслідок чого транспортний засіб отримав механічні пошкодження.
Крім цього, 09 вересня 2024 року о 18 годині 40 хвилин ОСОБА_1 на трасі 0181608 с.Кам'яне-Случанське-Ясногірка 4 км, керував транспортним засобом - автомобілем MERCEDES-BENZ E220 CDI номерний знак НОМЕР_1 з явними ознаками алкогольного сп'яніння: запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови, поведінка що не відповідає обстановці. Від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння за допомогою газоаналізатора Alcotest Drager та в медичному закладі ОПЛ с.Орлівка відмовився, чим порушив п.2.5. Правил дорожнього руху.
Крім цього, 09 вересня 2024 року о 18 годині 40 хвилин ОСОБА_1 на трасі 0181608 с.Кам'яне-Случанське-Ясногірка 4 км, керував транспортним засобом - автомобілем MERCEDES-BENZ E220 CDI номерний знак НОМЕР_1 не виконав вимогу про зупину, яка була подана червоним і синім проблисковим маячком та звуковим сигналом, чим порушив п.2.4. ПДР- невиконання вимог про зупинку.
За кожним із фактів вчинення правопорушень відносно ОСОБА_1 складено три протоколи - за ч.1 ст.130 КУпАП, ст.124, та ст.122-2 КУпАП, які відповідно до ст.36 КУпАП об'єднані в одне провадження.
В судове засідання ОСОБА_1 заперечив вказані вище обставини.
Відповідальність за ст.124 КУпАП настає у разі порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Відповідно до п.2.3б, п.12.1 Правил дорожнього руху під час вибору в установлених межах безпечної швидкості руху водій повинен враховувати дорожню обстановку, а також особливості вантажу, що перевозиться, і стан транспортного засобу, щоб мати змогу постійно контролювати його рух та безпечно керувати ним. Для забезпечення безпеки дорожнього руху водій зобов'язаний бути уважним, стежити за дорожньою обстановкою, відповідно реагувати на її зміну, стежити за правильністю розміщення та кріплення вантажу, технічним станом транспортного засобу і не відволікатися від керування цим засобом у дорозі.
Крім цього, відповідно до ст.122-2 КУпАП - відповідальність за цією нормою настає у разі невиконання водіями вимог поліцейського, а водіями військових транспортних засобів - вимог посадової особи військової інспекції безпеки дорожнього руху Військової служби правопорядку у Збройних Силах України про зупинку транспортного засобу.
Водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (пункт 2.5 Правил).
Невиконання вказаних правил утворюють склад правопорушення, передбаченого статтею 130 КУпАП.
Згідно частини 1 статті 130 КУпАП адміністративним правопорушенням є керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
На доведення вини ОСОБА_1 у вчиненні вказаних правопорушень, надані протоколи про адміністративне правопорушення.
Одночасно сам по собі протокол про адміністративне правопорушення не може бути беззаперечним доказом вини особи в тому чи іншому діянні, оскільки не являє собою імперативного факту доведеності вини особи, тобто не узгоджується із стандартом доказування «поза розумним сумнівом» (рішення від 18 січня 1978 року у справі «Ірландія проти Сполученого Королівства» (Ireland v. The United Kingdom), п. 161, Series A заява № 25), який застосовується при оцінці доказів, а такі докази можуть «випливати зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту».
Таким чином, обставини, вказані в протоколі про адміністративне правопорушення, мають доводитись іншими доказами.
Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення, крім іншого, зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України однією із засад судочинства є змагальність сторін і закон не покладає на суд обов'язок збирати докази винуватості чи невинуватості особи.
Отже, суд оцінює виключно докази, які в даному випадку надані до матеріалів справи.
На підтвердження обставин, вказаних у протоколах про адміністративне правопорушення суду надано схему місця ДТП із фотознімками, на яких зафіксовано, що станом на 18 год. 45 хв. 09 вересня 2024 року автомобіль марки MERCEDES-BENZ E220 CDI номерний знак НОМЕР_1 перебуває за межами проїзної частини.
Крім цього, надано направлення водія на огляд з метою виявлення алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння чи перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції до медичної установи від 09 вересня 2024 року, в якому зафіксовано відмову водія від проходження медичного обстеження у медичному закладі.
Отже, вказані вище докази жодним чином не доводять ані факт керування ОСОБА_1 транспортним засобом, ані факт ухилення від проходження останнім огляду на стан сп'яніння.
Обставини, за яких було виявлено правопорушення зафіксовані на відеозапису, долучених на CD-дисках.
При дослідженні вказаних відеозаписів судом встановлено, що запис складається із кількох частин, на одному із яких зафіксовано факт слідування поліцейського автомобіля за легковим автомобілем по грутновій дорозі (ідентифікувати автомобіль за вказаним записом можливості немає), при чому жодної вимоги про зупинку поліцейськими не подавалось.
Наступна частина запису зафіксувала період часу, в який ймовірно поліцейський біжить ділянкою лісу, а подальша частина запису зафіксувала суперечку ОСОБА_1 із поліцейським, в ході якої особа, що притягується до адміністративної відповідальності заперечує факт керування будь-яким транспортним засобом та вказує на неправомірні дії працівників поліції.
Інструкцією із застосування органами та підрозділами поліції технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України від 18 грудня 2018 року № 1026, п. 5 розділу ІІ передбачено, що включення портативного відеореєстратора відбувається з моменту початку виконання службових обов'язків та/або спеціальної поліцейської операції, а відеозйомка ведеться безперервно до її завершення, крім випадків, пов'язаних з виникненням у поліцейського особистого приватного становища (відвідування вбиральні, перерви для приймання їжі тощо). У процесі включення портативного відеореєстратора поліцейський переконується в точності встановлених на пристрої дати та часу.
Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України від 09 листопада 2015 року № 1452/735 визначено, що огляд на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу проводиться в присутності двох свідків (п.2 розділ ІІ Інструкції).
В ході дослідження наданого відеозапису встановлено, що він складається із кількох частин, які між собою не узгоджуються. Відеозапис не є безперервним, крім цього, не доводить, а скоріше спростовує обставини, зазначені у протоколах про адміністративне правопорушення, складених відносно ОСОБА_1 .
Згідно із п.1 ч.1 ст.247 КУпАП - провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, в тому числі, за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи наведені вище обставини, а саме : відсутність будь-яких належних та допустимих доказів вчинення ОСОБА_1 вказаних вище правопорушень - провадження у цій справі слід закрити у зв'язку із відсутністю в діях останнього складу адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.130, ст.124, ст.122-2 КУпАП.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст.283, 284, ст.36, ст.124, ст.122-4, ч.1 ст.130 КУпАП, суддя, -
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130, ст.124, ст.122-2 КУпАП - закрити, за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена особою щодо якої її винесено, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя