06 грудня 2024 року м. Рівне
Рівненський міський суд Рівненської області
в складі судді - Галінської В.В.
секретар судового засідання - Калетинець Т.В.
справа № 569/11978/24,
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1
відповідач - Кременецький міський голова Смаглюк Андрій Миколайович
розглянувши у відкритому судовому засіданні порядку спрощеного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Кременецького міського голови Смаглюка Андрія Миколайовича про визнання неправомірним та скасування розпорядження,
ОСОБА_1 , через свого представника Авдєєнка В.В., звернувся до суду з позовом до Кременецького міського голови Смаглюка Андрія Миколайовича, в якому просить визнати протиправним та скасувати розпорядження № 135-о від 06.06.2024.
Свої позовні вимоги мотивує тим, що 06.06.2024 відповідачем було прийнято розпорядження №135-о, у відповідності до якого на позивача накладено дисциплінарне стягнення у вигляді догани за порушення трудової дисципліни, а саме - за неналежне виконання обов'язків щодо виконання умов контракту в частині невиконання вимог, передбачених пп. 1, 5, 7, 20, 25, 27 п. 2.1 контракту від 22.11.19 з усіма додатковими угодами, що полягає у неналежному складанні і поданні звітності, у тому числі звіту про виконання фінансового плану за І квартал 2024 року, який було подано 09.05.24, що не відповідає Порядку складання, затвердження та контролю за виконанням фінансового плану комунальних некомерційних підприємств в галузі охорони здоров'я, що перебувають у комунальній власності Кременецької міської територіальної громади, затвердженого рішенням Кременецької міської ради №5316 від 30.01.24. Вважають, що вказане розпорядження є неправомірним та підлягає скасуванню. Підставою для прийняття розпорядження стали наступні документи: доповідна записка від 23.05.24 головного спеціаліста відділу з питань охорони здоров'я Управління соціального захисту населення та охорони здоров'я Кременецької міської ради Лепко А.В.; лист від 27.05.24 №01-05/224 Управління соціального захисту населення та охорони здоров'я Кременецької міської ради; лист Управління соціального захисту населення та охорони здоров'я Кременецької міської ради від 06.06.24 №01-05/236 з додатками; лист-пояснення від 28.05.24 № 917 директора КНП "Кременецька опорна лікарня" Кісіля П.В.
Згідно з п. 1 доповідної записки не виконано рішення власника в частині подання документів, наслідки виконання яких впливають на фінансовий стан КНП. Відповідно порушено п. 2.5 рішення Кременецької міської ради №5316 від 30.01.24. Разом з тим, у рішенні Кременецької міської ради №5316 від 30.01.23 відсутній п. 2.5.
Представник позивача зазначає, що якщо ж припустити, що ОСОБА_2 у доповідній записці мала на увазі п. 2.5 Порядку, затвердженого рішенням Кременецької міської ради №5316 від 30.01.24, то слід зазначити, що вказаний пункт стосується вимог щодо складання фінансового плану, а не звіту про виконання фінансового плану. В той час, коли КНП "Кременецька опорна лікарня" Кременецької міської ради готувала та подавала на затвердження фінансовий план на 2024 рік (жовтень 2023 року) рішення Кременцької міської ради №5316 від 30.01.24 не існувало, а ОСОБА_1 не був керівником КНП "Кременецька опорна лікарня" Кременецької міської ради.
Згідно з п. 2 доповідної записки форма подачі звіту про виконання фінансового плану підприємства не містить грифу "Погодження", як затверджено рішенням власника - рішенням Кременецької міської ради №5316 від 30.01.24, додаток 2 до Порядку складання, затвердження, внесення змін, звітування та контролю за виконанням фінансових планів закладів охорони здоров'я, що належать до комунальної власності територіальної громади міста Рівне та діють в організаційно-правовій формі комунальних некомерційних підприємств.
Разом з тим, рішенням Кременецької міської ради №5316 від 30.01.24 не було затверджено додаток 2 до Порядку складання, затвердження, внесення змін, звітування та контролю за виконанням фінансових планів закладів охорони здоров'я, що належать до комунальної власності територіальної громади міста Рівне та діють в організаційно-правовій формі комунальних некомерційних підприємств.
В свою чергу, позивач зазначає, що у додатку 2 до рішення Кременецької міської ради №5316 від 30.01.24 затверджена форма фінансового плану, а не звіту про виконання фінансового плану.
Також у п. 2 доповідної записки обумовлено, що у поданій підприємством формі фінансової звітності показники про податок на прибуток, витрати і збитки, вирахування з доходу, вибуття коштів, зменшення складових власного капіталу мають наводитись у дужках, а не зі знаком "-". Разом з тим, у доповідній записці не вказано, чому саме обумовлені показники мають наводитись у дужках, а не зі знаком "-". Якщо припустити, що ОСОБА_2 мала на увазі вимоги п. 5 Національного положення (стандарту) 1, то слід зазначити, що вони стосуються лише форми звітності, затвердженої обумовленим стандартом. Проте, КНП "Кременцька опорна лікарня" не складає та не подає звітність, визначену вказаним стандартом, оскільки є суб'єктом мало підприємництва, у зв'язку з чим складає та подає звітність, визначену Національним положенням (стандартом) 25, затвердженим наказом Міністерства фінансів України №39 від 25.02.2000.
Вказаним стандартом чітко визначено, які саме показники наводяться у дужках. До них не належать показники, які були визначені КНП "Кременцька опорна лікарня" Кременецької міської ради зі знаком "-" у фінансовій звітності малого підприємства на 31.03.24.
Згідно з п. 3 доповідної записки звіт КНП "Кременецька опорна лікарня" Кременецької міської ради поданий з порушеннями, а усі дані зазначені у планових показниках не відповідають показникам, які затверджено рішенням Кременецької міської ради №5156 від 14.12.23. Оскільки, станом на момент подачі підприємством звіту про виконання фінансового плану за І квартал 2024 року відсутній змінений фінансовий план на відповідний період, зазначені дані, які не затверджені радою, не мають ніяких законних підстав і суперечать прийнятому власником Порядку та чинному законодавству. Разом з тим, такі доводи доповідної записки не відповідають дійсності.
У позові зазначено, що згідно з п. 3.1 зазначеного Порядку КНП має право звернутись до Управління соціального захисту населення та охорони здоров'я Кременецької міської ради з метою ініціювання внесення змін до фінансового плану. В силу вимог п. 3.2 Порядку проект змін до фінансового плану разом з пояснювальною запискою про причини таких змін готується КНП і подається Управлінню соціального захисту населення та охорони здоров'я Кременецької міської ради не пізніше 25 числа місяця, наступного за звітним кварталом.
Такий проект змін було подано КНП "Кременецька опорна лікарня" Кременецької міської ради до Управління соціального захисту населення та охорони здоров'я Кременецької міської ради 18.04.24.
У відповідності до п. 3.3 Порядку Управління соціального захисту населення та охорони здоров'я Кременецької міської ради протягом 10 робочих днів після надходження проекту змін до фінансового плану КНП розглядає їх згідно з вимогами, передбаченими Порядком. За результатами розгляду погоджує їх або відхиляє, про що повідомляє КНП у письмовій формі із зазначенням підстав такого відхилення. Оскільки, Управління соціального захисту населення та охорони здоров'я Кременецької міської ради не відхилило проект змін до фінансового плану протягом зазначеного вище терміну та не повідомляло КНП "Кременецька опорна лікарня" Кременецької міської ради про причини такого відхилення до дня подання підприємством звіту про виконання фінансового плану, КНП "Кременецька опорна лікарня" Кременецької міської ради обгрнутовано вважала погодженим відповідний проект змін та подало звіт про виконання фінансового плану за І квартал 2024 року з урахуванням змін, що не були відхилені Управлінням соціального захисту населення та охорони здоров'я Кременецької міської ради.
Не відповідають дійсності й суми, вказані у п. 3 доповідної записки, зокрема доходи надавача за програмою медичних гарантій від НСЗУ - 1812 тис. грн, коли в звіті вказано 24587 тис. грн; отримані відсотки по депозитах - 102,1 тис грн, коли в звіті вказано 77,9 тис. грн. Також не відповідають дійсності й висновки доповідної записки щодо проведеного аналізу по заробітній платі, оскільки особа, яка проводила аналіз не розуміє відмінностей між фондом оплати праці штатних працівників (рядок 7050) та середньомісячними витратами на оплату праці штатних працівників (рядок 7030).
Так, відповідно до Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України №5 від 13.01.04, середньомісячні витрати на оплату праці штатних працівників, на відміну від фонду оплати праці, включають в себе витрати на оплату праці та суми обов'язкових відрахувань, у зв'язку з чим, висновки відповідного аналізу щодо невідповідностей показників оплати праці були зроблені на невірному аналізі даних.
Згідно з п. 4 доповідної записки у пояснювальній записці відсутнє пояснення та обгрунтування відхилення від запланованого рівня доходів/витрат.
Разом з тим, у доповідній записці не зазначено, щодо якої саме пояснювальної записки зроблено відповідне застереження та яке саме відношення вона має до звіту про виконання фінансового плану за І квартал 2024 року.
Усі спростування на висновки доповідної записки були наведені у листі КНП "Кременецька опорна лікарня" Кременецької міської ради №917 від 28.05.24, однак не були жодним чином враховані при ухваленні спірного розпорядження.
У відповідності до пп. 1 п. 2.1 контракту від 22.11.19 передбачено, що директор зобов'язаний організувати належне виконання завдань, передбачених статутом, та укладених договорів про медичне обслуговування населення.
Однак, у спірному розпорядженні не обумовлено, невиконання яких саме завдань чи виконання договорів не організував позивач.
Згідно з пп. 5 п. 2.1 контракту позивач також зобов'язаний готувати та подавати на затвердження Кременецької районної ради фінансовий план підприємства, ініціювати до нього зміни у випадку необхідності. Як випливає з доповідної записки, зміни до фінансового плану були ініційовані позивачем та подані до органу управління підприємством згідно із встановленим Порядком. В силу вимог пп. 7 п. 2.1 контракту позивач повинен подавати Кременцькій районній раді фінансовий звіт. Такий звіт також було надано позивачем, що видно із доповідної записки.
У відповідності до пп. 20 п. 2.1 контракту позивач зобов'язаний своєчасно і в повному обсязі виконувати нормативно-правові розпорядчі акти власника та органу управління.
Позивач вказує, що він неухильно дотримується зазначених вимог контракту, а у спірному розпорядженні не зазначено, які самі нормативно-правові та розпорядчі акти, і коли саме не були виконані позивачем.
За приписами пп. 25 п. 2.1 контракту на позивача також покладено обов'язок виконувати інші завдання та обов'язки, встановлені єдиними кваліфікаційними вимогами та законодавством.
Позивач також не порушив вказаних вимог контракту, адже про інше жодним чином не вказано в оспореному розпорядженні.
Крім того, пп. 27 п. 2.1 контракту визначено, що позивач повинен надавати органу управління на погодження, а власнику на затвердження, плани розвитку підприємства та звіти про його виконання.
Разом з тим, ні у доповідній записці, ні у спірному розпорядженні не вказано, що позивач не подав на погодження та затвердження плани розвитку підприємства. Таким чином, не мало місце порушення хоча б одного з пп. 1, 5, 7, 20, 25 чи 27 п. 2.1 контракту.
10.07.2024 Кременецьким міським головою Смаглюком А.М. подано відзив, в якому він просить відмовити в задоволенні позову, оскільки вважає позов необгрунтованим. Так, відповідно до розпорядження голови Кременецької міської ради від 06.06.2024 року №135-о до позивача було застосовано дисциплінарне стягнення у вигляді догани, за порушення трудової дисципліни, відповідно до статті 147 Кодексу законів про працю України, керуючись пунктами, 2.2, 2.5, 4, підпунктами 1, 4, пункту 4.3 Строкового трудового договору (контракту) з директором КНП «Кременецька опорна лікарня» Кременецької міської ради від 22.11.2019 року укладеного між Кременецькою міською радою та ОСОБА_1 з усіма додатковими угодами (від 21.01.2021 року, від 12.05.2022 року, від 29.02.2024 року), що є його невід'ємними частинами за неналежне виконання своїх службових обов'язків щодо виконання умов контракту в частині невиконання вимог передбачених підпунктом 1, 5, 7, 20, 25, 27 пункту 2.1 Строкового трудового договору (контракту) з директором КНП «Кременецька опорна лікарня» Кременецької міської ради від 22.11.2019 року укладеного між Кременецькою міською радою та ОСОБА_1 з усіма додатковими угодами (від 21.01.2021 року, від 12.05.2022 року, від 29.02.2024 року), що є його невід'ємними додатками, що полягає у неналежному складені і поданні звітності та порушенні форми подання звітності, в тому числі Звіту про виконання фінансового плану за І квартал 2024 року, який було подано 09.05.2024 року, що не відповідає Порядку складання, затвердження та контролю за виконання фінансового плану комунальних некомерційних підприємств в галузі охорони здоров'я, що перебувають у комунальній власності Кременецької міської територіальної громади затвердженого рішенням сесії Кременецької міської ради від 30 січня 2024 року № 5316.
Тобто, дисциплінарне стягнення було застосовано за неналежне складення і подання звітності та порушенні форми подання звітності, в тому числі Звіту про виконання фінансового плану за І квартал 2024 року, який було подано 09.05.2024 року, що не відповідає Порядку складання, затвердження та контролю за виконання фінансового плану комунальних некомерційних підприємств в галузі охорони здоров'я, що перебувають у комунальній власності Кременецької міської територіальної громади затвердженого рішенням сесії Кременецької міської ради від 30 січня 2024 року № 5316. Підставами для застосування дисциплінарного заходу стали: лист-пояснення від 28.05.2024 року, вихідний №917 директора КНП «Кременецька опорна лікарня» Кісіля П. В., лист Управління соціального захисту населення та охорони здоров'я Кременецької міської ради від 06.06.2024 року №01-05/236 з додатками, лист від 27.05.2024 року 01-05/224 Управління соціального захисту населення та охорони здоров'я Кременецької міської ради, доповідна записка від 23.05.2024 року головного спеціаліста відділу з питань охорони здоров'я Управління соціального захисту населення та охорони здоров'я Кременецької міської ради Лепко Алли Василівна.
Так, 23.05.2024 року Начальнику управління соціального захисту населення та охорони здоров'я Кременецької міської ради Р.М. Набок головним спеціалістом відділу з питань охорони здоров'я управління соціального захисту населення та охорони здоров'я Кременецької міської ради Лепко Аллою Василівною було подано доповідну записку від 23.05.2024 року.
В даній доповідній записці від 23.05.2024 року було вказано, що директором КНП «Кременецька опорна лікарня» Кісілем П. В. було вчинено ряд порушень, одними з яких було те, що неналежно складено і подано звітність та порушено форму подання звітності, в тому числі Звіту про виконання фінансового плану за І квартал 2024 року, який було подано 09.05.2024 року, що не відповідає Порядку складання, затвердження та контролю за виконання фінансового плану комунальних некомерційних підприємств в галузі охорони здоров'я, що перебувають у комунальній власності Кременецької міської територіальної громади затвердженого рішенням сесії Кременецької міської ради від 30 січня 2024 року № 5316.
З цього приводу Управлінням соціального захисту населення та охорони здоров'я Кременецької міської ради було надіслано лист від 27.05.2024 року №01-05/224 Кременецькому міському голові з інформацією про виявлені порушення та додано доповідну записку і відповідні документи.
У відповідь Кременецька міська рада в особі міського голови листом від 27.05.2024 року №1453/02-25 надала доручення Управлінню соціального захисту населення та охорони здоров'я Кременецької міської ради, яке є його структурним підрозділом, відібрати пояснення щодо виявлених порушень в директора КНП «Кременецька опорна лікарня» Кременецької міської ради Кісіля П. В. та надати копію цих пояснень з своїми пропозиціями.
На підставі доручення викладеного в вищезазначеному листі, керуючись пунктом 2.2. строкового трудового договору (контракту) з директором КНП «Кременецька опорна лікарня» Кременецької міської ради від 22.11.2019 року укладеного між Кременецькою міською радою та П.В. Кісіль з усіма додатковими угодами (від 21.01.2021року, від 12.05.2022 року, від 29.02.2024 року) Управлінням соціального захисту населення та охорони здоров'я Кременецької міської ради було видано наказ від 27.05.2024 року №24-ОД «Про отримання пояснення», яким зобов'язано директора КНП «Кременецька опорна лікарня» Кременецької міської ради Кісіля П. В. надати пояснення з приводу виявлених порушень.
29.05.2024 року на виконання наказу Управлінню соціального захисту населення та охорони здоров'я Кременецької міської ради було надано лист-пояснення від 28.05.2024 року, вихідний №917 директора КНП «Кременецька опорна лікарня» Кісіля П. В..
У своєму листі-поясненні директор КНП «Кременецька опорна лікарня» ОСОБА_1 серед іншого пояснює наступне: «2. В пункті 2 доповідної записки зазначено, що поданий КНП «Кременецька опорна лікарня» звіт, не відповідає формі, затвердженій сесією міської ради, як додаток 2 до рішення. Однак, додатком 2 до рішення сесії Кременецької міської ради від 30.01.2024 року №95316 є Фінансовий план підприємства, а не Звіт про його виконання. Звертають увагу, що «завірена копія рішення сесії Кременецької міської ради від 30.01.2024 року №95316, із додатками до нього була надана Вами для виконання та врахування в роботі 19 лютого 2024 року. Серед наявних додатків Звіт відсутній».
Також, у своєму листі-поясненні від 28.05.2024 року, вихідний №917 директор КНП «Кременецька опорна лікарня» ОСОБА_1 серед іншого зазначає, що: «3. Щодо невідповідності Звіту показникам фінансового плану зазначаємо наступне: Відповідно до Розділу ІІІ Порядку КНП «Кременецька опорна лікарня» має право звернутися до Управління соціального захисту населення та охорони здоров'я Кременецької міської ради з метою ініціювання внесення змін до фінансового плану». У зв'язку із цим, директор КНП «Кременецька опорна лікарня» Кісіль П. В. пояснює, що «Дотримуючись, визначеного порядку, проект змін до фінансового плану КНП «Кременецька опорна лікарня» був поданий 18.05.2024 року на розгляд Управлінню соціального захисту населення та охорони здоров'я Кременецької міської ради з відповідним обґрунтуванням необхідності внесення таких змін». У підсумку директор КНП «Кременецька опорна лікарня» Кісіль П. В. підтверджує, що «У зв'язку із цим 09 травня 2024 року КНП «Кременецька опорна лікарня» було подано Звіт про виконання фінансового плану підприємства за І квартал 2024 року з врахуванням внесених до фінансового плану змін, оскільки відповідно до пункту 4.2 Порядку, 10 травня закінчувався термін подачі звіту.».
Після отримання листа-пояснення від 28.05.2024 року, вихідний №917, на виконання доручення викладеного в листі від 27.05.2024 року №1453/02-25 Управлінням соціального захисту населення та охорони здоров'я Кременецької міської ради за результатами проведення перевірки Кременецькому міському голові було підготовлено лист з поясненням та своїми пропозиціями.
Листом від 06.06.2024 року №01-05/236 Управлінням соціального захисту населення та охорони здоров'я Кременецької міської ради було надіслано Кременецькому міському голові лист-пояснення від 28.05.2024 року, вихідний №917 з іншими матеріалами перевірки за результатами розгляду доповідної записки та обґрунтуваннями і пропозицією застосувати дисциплінарне стягнення.
Так, в листі від 06.06.2024 року №01-05/236 за результатами проведення перевірки Управління соціального захисту населення та охорони здоров'я зазначає наступне.
- Щодо порушення форми подання звітності та подання Звіту про виконання фінансового плану за І квартал 2024 року не зрозуміло чому його подано за формою затвердженою в місті Рівне, що знаходиться в іншій області, про що зазначено в самому Звіті про виконання фінансового плану за І квартал 2024 року, а саме наявний напис в крайньому правому куті «Додаток 1 до порядку складання, затвердження, внесення змін, звітування та контролю виконання фінансових планів закладів охорони здоров'я, що належить до комунальної власності територіальної громади міста Рівне та діють в організаційно правовій формі комунальних некомерційних підприємств».
Директор КНП «Кременецька опорна лікарня» ОСОБА_1 пояснив, що Звіт про виконання фінансового плану за І квартал 2024 року було подано не у формі визначеній в рішенні сесії Кременецької міської ради від 30 січня 2024 року № 5316 «Про затвердження Порядку складання, затвердження та контролю за виконання фінансового плану комунальних некомерційних підприємств в галузі охорони здоров'я, що перебувають у комунальній власності Кременецької міської територіальної громади» та затвердженій в додатках, оскільки, як він зазначає, форма звіту про виконання фінансового плану була відсутня серед наявних у нього додатків до вищевказаного Порядку затвердженого рішенням сесії, які йому було надано, про що він зазначив в пункті 2 Пояснення від 28.05.2024 року вихідний №917 та вказав «Звертаємо вашу увагу, що завірена копія рішення сесії Кременецької міської ради від 30 січня 2024 року № 5316 із додатками до нього була надана вами для виконання та врахування в роботі 19 лютого 2024 року. Серед наявних додатків, Звіт відсутній».
Натомість, ОСОБА_1 не звертався ні в Управління, ні до Кременецької міської ради щодо отримання чи уточнення форми подання звітності, якщо йому щось було не зрозуміло чи чогось у нього не було. А відповідно до пункту 4.1 Розділу «Складання звіту про виконання фінансового плану» визначеного в Порядку складання, затвердження та контролю за виконання фінансового плану комунальних некомерційних підприємств в галузі охорони здоров'я, що перебувають у комунальній власності Кременецької міської територіальної громади затвердженого рішенням сесії Кременецької міської ради від 30 січня 2024 року № 5316, вказано, що «4.1. Звіт про виконання фінансового плану КНП складається (у трьох примірниках, на паперових носіях та в електронному вигляді) за формою, встановленою додатком 2 до Порядку.», тобто форма звітності встановлена в додатку 2 до Порядку, який було отримано ОСОБА_1 19.02.2024 року, що він сам і підтверджує в наданому ним поясненні.
Окрім, того рішення з додатками опубліковано на офіційному сайті Кременецької міської ради за офіційним посиланням, яке зазначене у відзиві, який був опублікований і знаходився в публічному доступі з 1 лютого 2024 року та містив додаток: Звіт.
Враховуючи все вищевикладене, директор КНП «Кременецька опорна лікарня» ОСОБА_1 знаючи про затверджену форму подання звітності, не вжив заходів та не подав дану звітність у формі встановленій Порядком, що затверджений рішенням сесії, а подав у формі затверджені рішенням Рівненської міської ради, що знаходиться в іншій Рівненській області, чим недотримався трудової дисципліни.
Завдана шкода недотриманням трудової дисципліни полягає у тому, що внаслідок неналежної форми подання звітності було зупинено роботу Управління, щодо проведення аналізу даної звітності, яку необхідно було провести відповідно до пункту 4.4 Розділу «Складання звіту про виконання фінансового плану» визначеного в Порядку складання, затвердження та контролю за виконання фінансового плану комунальних некомерційних підприємств в галузі охорони здоров'я, що перебувають у комунальній власності Кременецької міської територіальної громади затвердженого рішенням сесії Кременецької міської ради від 30 січня 2024 року № 5316 та подати звіт про виконання фінансових планів до 20.05.2024 року.
- Щодо невідповідності показників плану в стовпчику з назвою «План» під номером 3 та номером 7 Звіту про виконання фінансового плану за І квартал 2024 року, який було подано 09.05.2024 року до Управління, показникам плану в стовпчику з назвою «І» під номером 4 Фінансового плану підприємства на 2024 рік, що вказує на затверджені планові показники на І квартал 2024 року, які було затверджено рішенням сесії Кременецької міської ради від 14.12.2023 року №5156 «Про затвердження фінансового плану Комунального некомерційного підприємства «Кременецька опорна лікарня» Кременецької міської ради на 2024 рік».
Директор КНП «Кременецька опорна лікарня» Кісіль П. В. в пункті 3 Пояснення від 28.05.2024 року вихідний №917 надав пояснення, що: «Відповідно до Розділу ІІІ Порядку КНП «Кременецька опорна лікарня» має право звернутися до Управління соціального захисту населення та охорони здоров'я Кременецької міської ради з метою ініціювання внесення змін до фінансового плану.». Таким чином він стверджує, що оскільки ним було подано зміни до фінансового плану, тому він при поданні Звіту про виконання фінансового плану за І квартал 2024 року, який було подано 09.05.2024 року вказував інші змінені показники.
Натомість, відповідно до пункту 3.2 Розділу ІІІ «Внесення змін до фінансового плану» Порядку складання, затвердження та контролю за виконання фінансового плану комунальних некомерційних підприємств в галузі охорони здоров'я, що перебувають у комунальній власності Кременецької міської територіальної громади затвердженого рішенням сесії Кременецької міської ради від 30 січня 2024 року № 5316, визначено, що «Проект змін до фінансового плану КНП з назвою документа «ЗМІНЕНИЙ ФІНАНСОВИЙ ПЛАН» (далі - зміни до фінансового плану) у трьох примірниках, а також в електронному вигляді разом з пояснювальною запискою про причини таких змін готується КНП і подається на розгляд Управлінню соціального захисту населення та охорони здоров'я Кременецької міської ради з відповідним обґрунтуванням необхідності внесення таких змін та дотриманням вимог даного Порядку», тобто в Управління подається проект змін до фінансового плану, а не зміни до фінансового плану.
Відповідно до пункту 3.3 Розділу ІІІ «Внесення змін до фінансового плану» Порядку визначено, що «Управління соціального захисту населення та охорони здоров'я Кременецької міської ради протягом 10 робочих днів, після надходження проекту змін (уточнень) до фінансового плану КНП, розглядає їх згідно з вимогами, передбаченими цим Порядком. За результатами розгляду погоджує їх або відхиляє, про що повідомляє КНП у письмовій формі із зазначенням підстав такого відхилення. У разі погодження подає на погодження заступнику міського голови згідно з розподілом обов'язків, тобто Управління лише погоджує проект змін до фінансового плану, а не затверджує їх.
Відповідно до пункту 3.4 Розділу ІІІ «Внесення змін до фінансового плану» Порядку визначено, що «3.4. Зміни до річного фінансового плану з відмітками «Погоджено» подаються на затвердження сесії міської ради.», тобто для того, щоб до фінансового плану на 2024 рік було внесена зміни необхідно, щоб проект змін до фінансового плану було затверджено на сесії міської ради, після чого вони набувають чинності.
Подані директором КНП «Кременецька опорна лікарня» зміни до фінансового плану на 2024 рік було затверджено відповідно до рішення Кременецької міської ради від 24.05.2024 року №5734, а відповідно 24.05.2024 року вони були внесені до фінансового плану на 2024 рік, тобто після подання Звіту про виконання фінансового плану за І квартал 2024 року, який було подано 09.05.2024 року.
Таким чином, директор КНП «Кременецька опорна лікарня» ОСОБА_1 знаючи вимоги про Порядок складання, затвердження та контролю за виконання фінансового плану комунальних некомерційних підприємств в галузі охорони здоров'я, що перебувають у комунальній власності Кременецької міської територіальної громади затвердженого рішенням сесії Кременецької міської ради від 30 січня 2024 року № 5316, подав Звіт про виконання фінансового плану за І квартал 2024 року від 09.05.2024 року до Управління з недостовірними не затвердженими показниками, а відповідно унеможливив проведення аналізу працівниками Управління, та виконання пункту 4.4 Розділу «Складання звіту про виконання фінансового плану» визначеного в Порядку складання, затвердження та контролю за виконання фінансового плану комунальних некомерційних підприємств в галузі охорони здоров'я, що перебувають у комунальній власності Кременецької міської територіальної громади, затвердженого рішенням сесії Кременецької міської ради від 30 січня 2024 року № 5316 та не подав належно оформлений звіт про виконання фінансового плану до 20.05.2024 року, що завдало шкоди правам і охоронюваним інтересам Управління, та призвело до невчасного проведення аналізу та підготовки відповідних звітів та збільшення затрат часу, а відповідно і витрат на оплату праці у зв'язку із додатковим діями працівників Управління, щодо виявлення невідповідностей, необхідності проведення повторних аналізів звітності, підготовки відповідних листів та інших дій з метою приведення у відповідність звітності КНП «Кременецька опорна лікарня».
Окрім того, порушуючи вимоги пункту 4.3 Розділу «Складання звіту про виконання фінансового плану» визначеного в Порядку складання, затвердження та контролю за виконання фінансового плану комунальних некомерційних підприємств в галузі охорони здоров'я, що перебувають у комунальній власності Кременецької міської територіальної громади затвердженого рішенням сесії Кременецької міської ради від 30 січня 2024 року № 5316, директор КНП «Кременецька опорна лікарня» Кісіль П. В. до поданого Звіту про виконання фінансового плану за І квартал 2024 року (лист з додатками від 09.05.2024 року вихідний №777) не додав наступні відомості:
документ, що містить інформацію про наявність у судах загальної юрисдикції судових справ майнового характеру, стороною в яких є підприємство;
відомості про стан виконання рішення суду або інших виконавчих документів, у яких зазначено суму, що підлягає сплаті, або яку стягнуто на користь підприємства, наслідки виконання яких матимуть вплив на фінансовий стан підприємства (за наявності).
Таким чином, директор КНП «Кременецька опорна лікарня» знаючи вимоги Порядку не додав до Звіту про виконання фінансового плану за І квартал 2024 року від 09.05.2024 року відповідний пакет документів, чим унеможливив проведення аналізу цього звіту працівниками Управління та подання відповідних аналізів у строк до Кременецької міської ради, таким чином директором КНП «Кременецька опорна лікарня» було завдано шкоди правам та охоронюваним інтересам Кременецької міської ради, як власнику у зв'язку із невиконанням рішення сесії Кременецької міської ради від 30 січня 2024 року № 5316, яким було затверджено Порядок складання, затвердження та контролю за виконання фінансового плану комунальних некомерційних підприємств в галузі охорони здоров'я, що перебувають у комунальній власності Кременецької міської територіальної громади, та унеможливило проведення належного контролю за фінансово-господарської діяльності цього підприємства.
Щодо того, що директором КНП «Кременецька опорна лікарня» повторно було подано Звіт про виконання фінансового плану за І квартал 2024 року на виконання листа від 23.05.2024 року №01-05/661 у відзиві заззначено наступне.
Так, 28.05.2024 року було подано повторно з пропуском строку на подання Звіт про виконання фінансового плану за І квартал 2024 року супровідний лист від 28.05.2024 року №910 з уточненою звітністю, що було зареєстровано за №197 від 28.05.2024 року. При порівнянні двох звітів про виконання фінансового плану за І квартал 2024 року від 09.05.2024 року та 28.05.2024 року було виявлено, що чомусь змінились не лише планові показники, але і фактичні показники звіту, які змінюватись не можуть та мали б бути сталими, оскільки фактичні показники подаються за квартал який минув. Так змінились фактичні показники в рядках з кодами рядка 1010, 1012, 1040, 1041, 1046, 1047 та інші в стовпцях з номерами 4,5,6,8,9,10, що вказує на подання явно недостовірних фактичних показників.
На виконання листа від 23.05.2024 року №01-05/661 недоліки належно усунуто також не було. У поданій скороченій формі фінансової звітності малого підприємства, що було додано, яка затверджена Національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 25 «Спрощена фінансова звітність» показники про податок на прибуток, витрати і збитки, вирахування з доходу, вибуття коштів, зменшення складових власного капіталу наведені не у дужках, а зі знаком «-» (Зокрема, рядки 1012, 1425, 2285 у Фінансова звітність малого підприємства). Натомість фінансової звітності малого підприємства за формою Форма № 1-м (затвердженої в Додаток 1до Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 25 «Спрощена фінансова звітність» (пункт 4 розділу I)) з усуненими недоліками подано не було, а було повторно подано відповідно до супровідного листа від 28.05.2024 року №910 лише Звіт про виконання фінансового плану, пояснювальна записка та вказана інша інформація.
Окрім того, видатки на заробітну плату значно знижено в порівнянні з запланованими видатками, а саме на 3 277,1 тис.грн. менше проведено видатків за звітний період відносно плану на звітний період. Видатки на нарахування на оплату праці знижено відповідно. Це є негативним показником в діяльності керівництва Підприємства, оскільки видатки на предмети, матеріали, обладнання та інвентар за звітний період, а саме І квартал 2024 року фактично становлять 1 169,9 тис.грн., що на 694,9 тис.грн. більше ніж зазначено у плані на звітний квартал 2024 року, та становить 57,3 % від запланованих річних видатків за даним показником, а видатки на оплату послуг (крім комунальних) збільшено майже вдвічі від плану на звітний період, а саме на 207,3 тис.грн. На Підприємстві наявна кредиторська заборгованість за товари, роботи, послуги станом на 01.04.2024 та становить 2 183,4 тис.грн. Даний факт свідчить про відсутнє чітке планування при плануванні видаткової частини основного фінансового документа Підприємства та неналежне складання звітності.
За результатами проведеного аналізу і перевірки Управлінням соціального захисту населення та охорони здоров'я Кременецької міської ради з врахуванням наданих пояснень, було запропоновано застосувати дисциплінарне стягнення у вигляді оголошення догани.
Відповідно до поданої пропозиції з обґрунтуваннями викладеної в листі від 06.06.2024 року №01-05/236 Управління соціального захисту населення та охорони здоров'я Кременецької міської ради, як органу управління, було видано розпорядження голови Кременецької міської ради від 06.06.2024 року №135-о «Про застосування дисциплінарного стягнення», згідно з яким до директора КНП «Кременецька опорна лікарня» було застосовано дисциплінарне стягнення у вигляді догани.
У відзиві на позов наведено додаткові обгрунтування законності накладення дисциплінарного стягнення, наявності у діях позивача вини та завданої шкоди.
Також вказано, що попередня робота ОСОБА_1 , як директора КНП «Кременецька опорна лікарня» характеризується негативно через значну кількість скарг в минулому на роботу КНП, що зумовлено неналежною організацією роботи, що підтверджується актом службового розслідування від 19.07.2022 року. Таким чином при застосуванні дисциплінарного стягнення було враховано усі вимоги законодавства.
31.07.2024 року представник позивача Авдєєнко В.В. подав відповідь на відзив, в якій вказав, що форма звіту про виконання фінансового плану не була оприлюднена у встановленому законодавством порядку, не була доведена до відома позивача, і, як виявляється, навіть не була затверджена рішенням Кременецької міської ради №5316 від 30.01.24, адже сам відповідач подав суду форму звіту про виконання фінансового плану, в якій відсутнє посилання на рішення Кременецької міської ради, якою вона була затвердження.
У відзиві відповідач також вказує, що позивач міг звернутись до Управління соціального захисту населення та охорони здоров'я з проханням надати відповідну форму звіту про виконання фінансового плану для її подання у встановленій рішенням Кременецької міської ради формі. Разом з тим, як вже було вказано, така форма не була затверджена і не була оприлюднена станом на час подання звіту про виконання фінансового плану за І квартал 2024 року і навіть залишається незатвердженою та неоприлюдненою станом на 11.07.24 - день подання відповіді на відзив, згідно з розміщеними у хмарному сховищі Кременецької міської ради її рішеннями.
Таким чином, позивач не міг зазнати дисциплінарного покарання за недотримання при поданні звіту за І квартал 2024 року форми звіту, якщо така форма не була доведена до відома позивача, не була оприлюднена у встановленому законодавством порядку та є незатвердженою.
Як видно з відзиву, відповідач стверджує, що завдана шкода недотриманням трудової дисципліни полягає у тому, що внаслідок неналежної форми подання звітності було зупинено роботу Управління, щодо проведення аналізу даної звітності, яку необхідно було провести відповідно до пункту 4.4 Розділу «Складання звіту про виконання фінансового плану» визначеного в Порядку складання, затвердження та контролю за виконання фінансового плану комунальних некомерційних підприємств в галузі охорони здоров'я, що перебувають у комунальній власності Кременецької міської територіальної громади, затвердженого рішенням сесії Кременецької міської ради від 30.01.2024 № 5316, та подати звіт про виконання фінансових планів до 20.05.24.
Разом з тим, слід зазначити, що шкода визначається в матеріальному еквіваленті, однак відповідач не надав її розрахунку, а також доказів настання такої шкоди. Крім того, за аналогією з доводами відповідача можна сказати, що Управління після одержання звіту від КНП «Кременецька опорна лікарня» Кременецької міської ради про виконання фінансового плану за І квартал 2024 року могло б негайно про це повідомити лікарню, надати відповідну форму звіту та попросити скласти звіт у відповідності до затвердженої форми, яка ніде не була оприлюднена, а не зупиняти свою роботу з 09.05.25 і не робити її досі, оскільки подано звіт не за встановленою формою. Разом з тим, Управління соціального захисту населення та охорони здоров'я Кременецької міської ради жодним чином не повідомляло КНП «Кременецька опорна лікарня» Кременецької міської ради про подання звіту про виконання фінансового плану за І квартал 2024 року за невстановленою формою, не повідомляло про неприйняття такої форми чи необхідність подання звіту за встановленою формою.
Отже, доводи відповідача про заподіяння шкоди будь-яким особам внаслідок подання звіту про виконання фінансового плану за І квартал 2024 року КНП «Кременецька опорна лікарня» Кременецької міської ради за нібито невстановленою формою, яку ніде не оприлюднено і навіть не було надано відповідачем до суду із вказівкою на рішення Кременецької міської ради, яким вона затверджена, слід оцінити критично.
Як видно з відзиву, на думку відповідача, позивачем безпідставно було подано звіт про виконання фінплану за І квартал 2024 року із зміненими показниками, оскільки для подання звіту із зміненими показниками необхідно, щоб такі зміни були затверджені Кременецькою міською радою, що передбачено п. 3.3 розділу ІІІ вказаного вище Порядку.
При цьому, відповідач вказує, що подані КНП «Кременецька опорна лікарня» Кременецької міської ради зміни до фінансового плану були затверджені рішенням Кременецької міської ради №5734 від 24.05.24, тобто станом на час подання звіту про виконання фінансового плану на І квартал 2024 року змінені не були.
З огляду на вказані обставини, відповідач вважає, що позивач подав звіт про виконання фінансового плану за І квартал 2024 року від 09.05.24 до Управління з недостовірними та незатвердженими показниками, чим порушив вимоги зазначеного Порядку.
Разом з тим, доводи відповідача позивач вважає хибними.
Так, у позовній заяві було вказано, що зміни до фінансового плану на І квартал 2024 року КНП «Кременецька опорна лікарня» Кременецької міської ради подала до Управління соціального захисту населення та охорони здоров'я Кременецької міської ради 18.04.24.
У відповідності до п. 3.3 Порядку Управління соціального захисту населення та охорони здоров'я Кременецької міської ради протягом 10 робочих днів після надходження проекту змін до фінансового плану КНП розглядає їх згідно з вимогами, передбаченими Порядком. За результатами розгляду погоджує їх або відхиляє, про що повідомляє КНП у письмовій формі із зазначенням підстав такого відхилення.
Оскільки, Управління соціального захисту населення та охорони здоров'я Кременецької міської ради не відхилило проект змін до фінансового плану, а згідно з рішенням Кременецької міської ради №5734 від 24.05.24 такі зміни погоджено, тобто погоджено показники результатів фінансово-господарської діяльності КНП «Кременецька опорна лікарня» Кременецької міської ради за І квартал 2024 року, то слід вважати, що подана звітність відповідає затвердженим показникам фінансового плану.
Крім того, оскільки станом на день притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності за подання звіту про виконання фінансового плану за І квартал 2024 року показники звіту, що були в ньому вказані, відповідали показникам фінансового плану, затвердженим рішенням Кременецької міської ради №5734 від 24.05.24, то будь-яких законних підстав для покладення на позивача дисциплінарної відповідальності у відповідача не було.
Позивач зазначає, що згаданим Порядком чи будь-яким іншим актом законодавства не передбачено, що показники фінансового плану у разі їх зміни набирають чинності лише після затвердження Кременецькою міською радою.
Оскільки, Кременецька міська рада своїм рішенням №5734 від 24.05.24 змінила показники фінансового плану за період з 01.01.24 по 31.03.24, то вона застосувала ретроактивну форму регулювання суспільних відносин, а відтак показники звіту про виконання фінансового плану, подані за І квартал 2024 року відповідають показникам, затвердженим Кременецькою міською радою, і такі показники діяли з 01.01.24.
Отже, у відповідача не було підстав вважати, приймаючи спірне розпорядження, що позивач, як керівник КНП «Кременецька опорна лікарня» Кременецької міської ради, порушив вимоги Порядку, адже на цей час показники, вказані позивачем вже були погоджені з 01.01.24.
Як видно з відзиву, позивач, порушуючи вимоги пункту 4.3 розділу «Складання звіту про виконання фінансового плану» визначеного в Порядку складання, затвердження та контролю за виконанням фінансового плану комунальних некомерційних підприємств в галузі охорони здоров'я, що перебувають у комунальній власності Кременецької міської територіальної громади, затвердженого рішенням сесії Кременецької міської ради від 30.01.24 №5316, до поданого звіту про виконання фінансового плану за І квартал 2024 року (лист з додатками від 09.05.24 вихідний №777) не додав наступні відомості: документ, що містить інформацію про наявність у судах загальної юрисдикції судових справ майнового характеру, стороною в яких є підприємство; - відомості про стан виконання рішення суду або інших виконавчих документів, у яких зазначено суму, що підлягає сплаті, або яку стягнуто на користь підприємства, наслідки виконання яких матимуть вплив на фінансовий стан підприємства (за наявності).
Разом з тим, з цього приводу позивачу не пропонувалось надати пояснення, а в силу вимог ст. 149 КЗпП України до застосування дисциплінарного стягнення роботодавець повинен зажадати від порушника трудової дисципліни письмові пояснення.
Таким чином, за вказане порушення позивач не міг бути притягнутий до дисциплінарної відповідальності, якщо позивачу не було запропоновано надати свої пояснення з обумовленого проступку.
Як видно з відзиву, КНП «Кременецька опорна лікарня» повторно було подано звіт про виконання фінансового плану за І квартал 2024 року на виконання листа від 23.05.2024 №01-05/661. Однак, звіт вже було подано повторно з пропуском строку на його подання. При цьому, порівнянні двох звітів про виконання фінансового плану за І квартал 2024 року від 09.05.2024 року та 28.05.2024 року було виявлено, що чомусь змінились не лише планові показники, але і фактичні показники звіту, які змінюватись не можуть та мали б бути стали, оскільки фактичні показники подаються за квартал який минув. Так змінились фактичні показники в рядках з кодами рядка 1010, 1012, 1040, 1041, 1046, 1047 та інші в стовпцях з номерами 4,5,6,8,9,10, що вказує на подання явно недостовірних фактичних показників. На виконання листа від 23.05.24 №01-05/661 недоліки належно усунуто також не було.
Разом з тим, з цього приводу позивачу також не пропонувалось надати пояснення, а в силу вимог ст. 149 КЗпП України до застосування дисциплінарного стягнення роботодавець повинен зажадати від порушника трудової дисципліни письмові пояснення.
Таким чином, за вказане порушення позивач не міг бути притягнутий до дисциплінарної відповідальності, якщо позивачу не було запропоновано надати свої пояснення з обумовленого проступку.
Як видно з відзиву, вказано, що попередня робота позивача також характеризується негативно, що підтверджується актом службового розслідування від 19.07.22. Разом з тим, вказані доводи відзиву слід оцінювати критично, оскільки оцінку вказаному акту було надано Рівненським міським судом у рішенні від 03.05.23 по справі №569/12405/22, і висновки вказаного акту визнані судом такими, що не ґрунтуються на дійсних обставинах справи та спростовуються зібраними у справі доказами.
31.07.2024 Кременецьким міським головою Смаглюком А.М. подано заперечення на відповідь на відзив. Доводи наведені в запереченнях були аналогічними, що викладені у відзиві на позов. Додатково вказано, що позивачем допущено помилку на скріншот посилання, де міститься Додаток 2 до рішення Кременецької міської ради, який містить дві форми, зокрема і звіт про виконання фінансового плану підприємства, який опубліковано 05.02.2024. Вказує, що позивач міг зазнати дисциплінарного стягнення за недоотримання форми звітності при поданні звіту за І квартал 2024 року, оскільки про таку форму звітності та необхідності подання звіту відповідно до п. 4.1 Порядку, йому було відомо з 19.02.2024. Саме з цієї дати вона була додатково доведена до відома позивача, однак він не вжив дій щодо уточнення порядку та додаткового отримання форми звітності, якщо припустити, що нього її не була, а також рішення сесії Кременецької міської ради від 30 січня 2024 року № 5316 з додатками було оприлюднено у встановленому законодавством порядку в публічному доступі з 05.02.2024 за посиланням з офіційного сайту Кременецької міської ради та форма фінансового плану та звіту про виконання фінансового плану затверджені в Додатку 2 до рішення сесії Кременецької міської ради від 30 січня 2024 року № 5316.
Щодо шкоди вказав, що не потрібно надавати розрахунок шкоди в матеріальному еквіваленті, оскільки цього не вимагає ч. 3 ст. 149 КЗпП України, а потрібно встановити, яку саме шкоду було завдано, або могло бути завдано вчиненим проступком, що і було зроблено для обрання виду стягнення.
Також у поданих запереченнях спростовуються доводи позивача щодо вказаних у звіті показників, які на момент його подання не були затверджені.
Відповідач звертає увагу, що не відібрання та відсутність пояснень з приводу причин недодання до звіту документів не може бути підставою для скасування дисциплінарного стягнення.
В судовому засіданні позивач та його представник ОСОБА_3 позов підтримали, з підстав у ньому наведених.
Представник ОСОБА_4 ОСОБА_5 в судовому засіданні позов не визнав та просив відмовити в його задоволенні.
Заслухавши представників сторін, допитавши свідків, дослідивши матеріали справи та наявні в них докази, суд дійшов наступних висновків.
Особливою формою трудового договору є контракт, в якому строк його дії, права, обов'язки і відповідальність сторін (в тому числі матеріальна), умови матеріального забезпечення і організації праці працівника, умови розірвання договору, в тому числі дострокового, можуть встановлюватися угодою сторін. Сфера застосування контракту визначається законами України (частина третя статті 21 КЗпП України).
Працівники зобов'язані працювати чесно і сумлінно, своєчасно і точно виконувати розпорядження роботодавця (стаття 139 КЗпП України).
За порушення трудової дисципліни до працівника може бути застосовано дисциплінарне стягнення (частина перша статті 147 КЗпП України).
Відповідно до частини третьої статті 149 КЗпП України при обранні виду стягнення власник або уповноважений ним орган повинен враховувати ступінь тяжкості вчиненого проступку і заподіяну ним шкоду, обставини, за яких вчинено проступок, і попередню роботу працівника.
Складовими дисциплінарного проступку, що характеризують його об'єктивну та суб'єктивну сторони, є: дії (бездіяльність) працівника; невиконання або неналежне виконання покладених на працівника трудових обов'язків; вина працівника; наявність причинного зв'язку між його діями (бездіяльністю) та невиконанням або неналежним виконанням покладених на працівника трудових обов'язків. Недоведеність роботодавцем наявності будь-якої з цих складових виключає наявність дисциплінарного проступку (висновок Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду, викладений у постанові від 16 травня 2018 року у справі № 712/6576/17).
22 листопада 2019 року між Кременецькою районною радою та ОСОБА_1 укладено Строковий трудовий договір (Контракт) з Директором комунального некомерційного підприємства «Кременецької районної комунальної лікарні» Кременецької районної ради Тернопільської області (надалі - Контракт).
Відповідно до пункту 1 розділу І Контракту за цим контрактом Директор зобов'язується безпосередньо здійснювати поточне управління (керівництво) Підприємством, у тому числі забезпечувати належний рівень медичного обслуговування населення, ефективну діяльність закладу, раціональне використання і збереження закріпленого за закладом майна, раціональний добір кадрів, створювати умови для забезпечення належного рівня медичного обслуговування населення, а Кременецька районна рада зобов'язується створювати належні умови для праці Директора.
Цей Контракт є трудовим договором, на підставі якого виникають трудові відносини між Директором та Кременецькою районною радою (пункт 1.2).
За цим контрактом Директор зобов'язується безпосередньо і через адміністрацію підприємства, здійснювати поточне управління (керівництво) підприємством з метою забезпечення виконання його статутних завдань, надання належної, якісної та кваліфікованої медичної допомоги, ефективної діяльності підприємства, раціонального використання і збереження закріпленого за підприємством майна (пункт 1.3).
Директор є повноважним представником підприємства під час реалізації повноважень, функцій, виконання обов'язків підприємства, передбачених законами, іншими нормативно-правовими актами і статутом підприємства (пункт 1.4).
Директор діє від імені підприємства без довіреності. Директор підзвітний Кременецькій районній раді у межах, установлених законодавством, статутом підприємства та цим контрактом (пункт 1.5).
Відповідно до пункту 2 розділу ІІ Контракту Директор здійснює поточне (оперативне) керівництво підприємств організовує його господарську, соціально-побутову та іншу діяльні забезпечує виконання підприємством завдань, передбаченим законодавств статутом підприємства та цим контрактом.
Директор підприємства зобов'язаний: 1) організувати належне виконання завдань, передбачених статутом та укладених договорів про медичне обслуговування населення; 5) готувати та подавати на затвердження до Кременецької районної ради фінансовий план підприємства, ініціювати зміни до нього у випадку необхідності; 7) подавати Кременецькій районній раді фінансовий звіт; 20) своєчасно і в повному обсязі виконувати нормативно-правові розпорядчі акти Кременецької районної ради, видані відповідно до законодавства; 25) виконувати інші завдання та обов'язки, встановлені єдиними кваліфікаційними вимогами та законодавством; 27) подавати органу управління на погодження, а Власнику на затвердження, плани розвитку підприємства та звіти про його виконання (пункт 2.1).
У разі невиконання обов'язків, визначених пунктом 6 цього контракту, Директор подає Кременецькій районній раді письмове пояснення причини. Невиконання обов'язків визначених пунктом 6 цього контракту, з вини Директора може бути підставою для його дисциплінарної відповідальності (пункт 2.2).
Кременецька районна рада має право: 1) вимагати від Директора подання дострокового звіту про його діяльність з управління підприємством, розпорядження закріпленим за підприємством майном та виконання цього контракту; 2) звільняти Директора з посади у разі закінчення строку дії цього контракту, достроково за вимогою Директора, а також у випадку порушення Директором вимог законодавства та умов цього контракту; 3) здійснювати контроль за діяльністю підприємства (пункт 2.4).
Кременецька районна рада здійснює контроль за виконанням Директором своїх обов'язків, зазначених у пункті 6 цього контракту (пункт 2.5).
Відповідно до пункту 4.3 розділу ІV Контракту директор несе відповідальність за: 1) неналежну організацію бухгалтерського обліку з визначенням облікової політики та збереження оброблених документів, регістрів бухгалтерського обліку і звітності згідно із законодавством; 2) недотримання вимог законодавства про працю та охорону праці на підприємстві; 3) невиконання статутних завдань підприємства і умов цього контракту з вини керівника; 4) діяльність підприємства в цілому.
Відповідно до пункту 5 розділу V Контракту внесення змін та доповнень до цього контракту здійснюється шляхом укладення додаткових договорів.
Цей контракт може бути розірваний, а Директор звільнений з посади за ініціативи Кременецької районної ради до закінчення строку дії контракту, зокрема: 1) у разі систематичного невиконання Директором без поважних причин умов та обов'язків, визначених цим контрактом (пункт 5.2).
Відповідно до пункту 6 розділу VІ Контракту цей контракт діє з 22 листопада 2019 року до 21 листопада 2024 року включно.
21 січня 2021 року між директором КНП «Кременецька опорна лікарня» Кісілем П.В. та Кременецькою міською радою укладено Додаткову угоду до Строкового трудового договору (Контракту) з Директором комунального некомерційного підприємства «Кременецька районна комунальна лікарня» Кременецької районної ради Тернопільської області від 22 листопада 2019 року, відповідно до якої замінено у всіх рядках, всіх відмінках слова КНП «Кременецька районна комунальна лікарня» на КНП «Кременецька опорна лікарня», слова «Кременецька районна рада Тернопільської області», «Кременецька районна рада» на «Кременецька міська рада».
12 травня 2022 року між директором КНП «Кременецька опорна лікарня» Кременецької міської ради Кісілем П.В. та Кременецькою міською радою укладено Додаткову угоду до Строкового трудового договору (Контракту) з Директором комунального некомерційного підприємства «Кременецька опорна лікарня» Кременецької міської ради Тернопільської області від 22 листопада 2019 року, відповідно до якої пункт 2.3 Контракту доповнено підпунктами 8, 9, 10, пункт 3.1. та 3.3 Контракту викладено в новій редакції.
Рішенням сесії Кременецької міської ради від 23 червня 2022 року №3904 затверджено Статут КНП «Кременецька опорна лікарня» Кременецької міської ради в новій редакції (надалі - Статут).
Відповідно до підпункту 1.2.2 пункту 1.2, пунктів 1.3 та 1.4 Статуту засновником Підприємства із 01.01.2020 є Кременецька міська рада відповідно до рішення третьої сесії VIII скликання Кременецької міської ради №49 від 24.12.2020. Майно Підприємства є комунальною власністю Кременецької міської територіальної громади, в особі Кременецької міської ради та закріплене за Підприємством на праві оперативного управління. Власником Підприємства є Кременецька міська територіальна громада в особі органу, до сфери управління якого входить Підприємство - Кременецької міської ради. Підприємство є підпорядкованим, підзвітним та підконтрольним Власнику.
Згідно пункту 1.8 Статуту Підприємство у своїй діяльності керується Конституцією України, Господарським та Цивільним кодексами України, законами України, постановами Верховної Ради України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства охорони здоров'я України, іншим чинним законодавством, відповідними рішеннями місцевих органів виконавчої влади і органів місцевого самоврядування та цим Статутом.
Відповідно до пунктів 8.1 та 8.2 Статуту Управління соціального захисту населення та охорони здоров'я Кременецької міської ради є органом, до сфери управління якого належить Підприємство та представником Власника - Кременецької міської територіальної громади і виконує його функції у межах, визначених чинним законодавством. Органом управління Підприємством є керівник Підприємства - Директор. Керівник Підприємства призначається на посаду і звільняється з неї за рішенням сесії Кременецької міської ради відповідно до порядку, визначеного законодавством України та відповідним рішенням Кременецької міської ради та який відповідає кваліфікаційним вимогам, встановленим чинним законодавством. Пунктом 8.3. Статуту визначені повноваження Засновника.
Відповідно до підпунктів 8.5.2., 8.5.3., 8.5.4., 8.5.13. та 8.5.14. пункту 8.5 Статуту директор Підприємства, зокрема: самостійно вирішує питання діяльності Підприємства за винятком тих, що віднесені законодавством та цим Статутом до компетенції Засновника; організовує роботу Підприємства щодо надання населенню медичної допомоги згідно з вимогами нормативно-правових актів; несе відповідальність за формування та виконання фінансового плану і плану розвитку підприємства, результати його господарської діяльності, виконання показників ефективності діяльності Підприємства, якісь послуг, що надаються Підприємством, використання наданого на праві оперативного управління Підприємству майна спільної власності територіальних громад і доходу згідно з вимогами законодавства, цього Статуту та укладених Підприємством договорів; забезпечує дотримання на Підприємстві вимог законодавства про охорону праці, санітарно-гігієнічних та протипожежних норм і правил, створення належних умов праці; вживає заходів щодо своєчасної та в повному обсязі виплати заробітної плати, а також передбачених законодавством податків, зборів та інших обов'язкових платежів.
06.06.2024 відповідачем було прийнято розпорядження №135-о, у відповідності до якого на позивача накладено дисциплінарне стягнення у вигляді догани за порушення трудової дисципліни, а саме - за неналежне виконання обов'язків щодо виконання умов контракту в частині невиконання вимог, передбачених пп. 1, 5, 7, 20, 25, 27 п. 2.1 контракту від 22.11.19 з усіма додатковими угодами, що полягає у неналежному складанні і поданні звітності, у тому числі звіту про виконання фінансового плану за І квартал 2024 року, який було подано 09.05.24, що не відповідає Порядку складання, затвердження та контролю за виконанням фінансового плану комунальних некомерційних підприємств в галузі охорони здоров'я, що перебувають у комунальній власності Кременецької міської територіальної громади, затвердженого рішенням Кременецької міської ради №5316 від 30.01.24.
Підставою для прийняття розпорядження були наступні документи: доповідна записка від 23.05.24 головного спеціаліста відділу з питань охорони здоров'я Управління соціального захисту населення та охорони здоров'я Кременецької міської ради Лепко А.В.; лист від 27.05.24 №01-05/224 Управління соціального захисту населення та охорони здоров'я Кременецької міської ради; лист Управління соціального захисту населення та охорони здоров'я Кременецької міської ради від 06.06.24 №01-05/236 з додатками; лист-пояснення від 28.05.24 № 917 директора КНП «Кременецька опорна лікарня» ОСОБА_1 .
Допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_6 , заступник директора з правових питань КНП "Кременецька опорна лікарня" Кременецької міської ради, суду показала, що є затверджений Кременецькою міською радою Порядок подання, розгляду, затвердження та внесення змін до фінансового плану. Відповідно до даного порядку КНП має право подавати до уповноваженого органу, а саме Управління соціального захисту населення та охорони здоров'я Кременецької міської ради зміни до фінансового плану. Враховуючи таку потребу, КНП подало зміни до фінансового плану, який складався на 2024 рік і затверджувався в кінці 2023 року. Відповідні зміни були надіслані до Управління 18.04.2024 та КНП очікувало на результат. НЕ отримавши повідомлення від органу, який розглядав відповідні зміни, а терміни вже закінчувалися, КНП підготувало звіт по фінансовому плані за І квартал та відповідно подали його 09.05.2024 із врахуванням змін, які були подані попередньо. Вказала, що 19 лютого лікарні було доведено до відома саме рішення про затвердження Порядку, яке містило два додатки: 1 - саме положення та 2 - форма фінансової звітності. Також вказала, що бухгалтерія, яка безпосередньо займається питанням заповнення звітності, враховуючи, що вони не мали затвердженої форми звітності, зателефонували в управління запитати, яким чином вони мають звітувати. Поскільки бухгалтер була новю особою, яка вперше стикнулася з таким питання подання звітності про виконання фінансового плану і їй повідомили, що звіт розміщено на сайті. Однак на сайті вона не знайшла такого звіту, тому з інтернету скачала звіт довільної форми, думаючи, що всі комунальні підприємства користуються такою формою звіту. Готує і формує звітність бухгалтерія і головний бухгалтер відповідає за ці питання. Готовий звіт подається на підпис директорові, щоб він міг його подати уповноваженому органу.
Допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_7 , головний бухгалтер КНП "Кременецька опорна лікарня" Кременецької міської ради, суду пояснила. Форму фінансового звіту вона взяла довільну, адже вона телефонувала в Управління і їй повідомили, що звіт знаходиться за посиланням. Однак, за посиланням нічого не було, вона взяла з інтернету перший звіт, який їй попався і такий подала. Вказала, що все належно було подано. До дисциплінарної відповідальності за неправильність складання звіту не притягувалася.
Згідно з п. 1 доповідної записки вказано, що не виконано рішення власника в частині подання документів, наслідки виконання яких впливають на фінансовий стан КНП. Відповідно порушено п. 2.5 рішення Кременецької міської ради №5316 від 30.01.24.
Як вбачається з рішення Кременецької міської ради №5316 від 30.01.23 «Про затвердження Порядку складання, затвердження та контролю за виконанням фінансового плану комунальних некомерційних підприємств в галузі охорони здоров'я, що перебувають у комунальній власності Кременецької міської територіальної громади» п. 2.5 - відсутній.
П. 2.5 міститься в Порядку складання, затвердження та контролю за виконанням фінансового плану комунальних некомерційних підприємств в галузі охорони здоров'я, що перебувають у комунальній власності Кременецької міської територіальної громади, затвердженого рішенням Кременецької міської ради №5316 від 30.01.24. Однак, вказаний пункт стосується вимог щодо складання фінансового плану, а не звіту про виконання фінансового плану.
Згідно з п. 2 доповідної записки форма подачі звіту про виконання фінансового плану підприємства не містить грифу "Погодження", як затверджено рішенням власника - рішенням Кременецької міської ради №5316 від 30.01.24, додаток 2 до Порядку складання, затвердження, внесення змін, звітування та контролю за виконанням фінансових планів закладів охорони здоров'я, що належать до комунальної власності територіальної громади міста Рівне та діють в організаційно-правовій формі комунальних некомерційних підприємств.
Разом з тим, рішенням Кременецької міської ради №5316 від 30.01.24 не було затверджено додаток 2 до Порядку складання, затвердження, внесення змін, звітування та контролю за виконанням фінансових планів закладів охорони здоров'я, що належать до комунальної власності територіальної громади міста Рівне та діють в організаційно-правовій формі комунальних некомерційних підприємств.
В свою чергу, слід зазначити, що у додатку 2 до рішення Кременецької міської ради №5316 від 30.01.24 затверджена форма фінансового плану, а не звіту про виконання фінансового плану.
Також у п. 2 доповідної записки обумовлено, що у поданій підприємством формі фінансової звітності показники про податок на прибуток, витрати і збитки, вирахування з доходу, вибуття коштів, зменшення складових власного капіталу мають наводитись у дужках, а не зі знаком "-". Разом з тим, у доповідній записці не вказано, чому саме обумовлені показники мають наводитись у дужках, а не зі знаком "-".
Разом з тим, п. 5 Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності», затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 07.02.2013 № 43, то слід зазначити, що вони стосуються лише форми звітності, затвердженої обумовленим стандартом.
Проте, КНП "Кременецька опорна лікарня" КМР не складає та не подає звітність, визначену вказаним стандартом, оскільки є суб'єктом малого підприємництва, у зв'язку з чим складає та подає звітність, визначену Національним положенням (стандартом) 25, затвердженим наказом Міністерства фінансів України №39 від 25.02.2000.
Вказаним стандартом чітко визначено, які саме показники наводяться у дужках. До них не належать показники, які були визначені КНП "Кременецька опорна лікарня" Кременецької міської ради зі знаком "-" у фінансовій звітності малого підприємства на 31.03.24.
Згідно з п. 3 доповідної записки звіт КНП "Кременецька опорна лікарня" Кременецької міської ради поданий з порушеннями, а усі дані зазначені у планових показниках не відповідають показникам, які затверджено рішенням Кременецької міської ради №5156 від 14.12.23. Оскільки, станом на момент подачі підприємством звіту про виконання фінансового плану за І квартал 2024 року відсутній змінений фінансовий план на відповідний період, зазначені дані, які не затверджені радою, не мають ніяких законних підстав і суперечать прийнятому власником Порядку та чинному законодавству.
Так, згідно з п. 3.1 зазначеного Порядку КНП має право звернутись до Управління соціального захисту населення та охорони здоров'я Кременецької міської ради з метою ініціювання внесення змін до фінансового плану. В силу вимог п. 3.2 Порядку проект змін до фінансового плану разом з пояснювальною запискою про причини таких змін готується КНП і подається Управлінню соціального захисту населення та охорони здоров'я Кременецької міської ради не пізніше 25 числа місяця, наступного за звітним кварталом.
Такий проект змін було подано КНП "Кременецька опорна лікарня" Кременецької міської ради до Управління соціального захисту населення та охорони здоров'я Кременецької міської ради 18.04.24.
У відповідності до п. 3.3 Порядку Управління соціального захисту населення та охорони здоров'я Кременецької міської ради протягом 10 робочих днів після надходження проекту змін до фінансового плану КНП розглядає їх згідно з вимогами, передбаченими Порядком. За результатами розгляду погоджує їх або відхиляє, про що повідомляє КНП у письмовій формі із зазначенням підстав такого відхилення.
Оскільки, Управління соціального захисту населення та охорони здоров'я Кременецької міської ради не відхилило проект змін до фінансового плану протягом зазначеного вище терміну та не повідомляло КНП "Кременецька опорна лікарня" Кременецької міської ради про причини такого відхилення до дня подання підприємством звіту про виконання фінансового плану, КНП "Кременецька опорна лікарня" Кременецької міської ради обгрунтовано вважала погодженим відповідний проект змін та подало звіт про виконання фінансового плану за І квартал 2024 року з урахуванням змін, що не були відхилені Управлінням соціального захисту населення та охорони здоров'я Кременецької міської ради.
Не відповідають дійсності й суми, вказані у п. 3 доповідної записки, зокрема доходи надавача за програмою медичних гарантій від НСЗУ - 1812 тис. грн, коли в звіті вказано 24587 тис. грн; отримані відсотки по депозитах - 102,1 тис грн, коли в звіті вказано 77,9 тис. грн. Також не відповідають дійсності й висновки доповідної записки щодо проведеного аналізу по заробітній платі, оскільки особа, яка проводила аналіз не розуміє відмінностей між фондом оплати праці штатних працівників (рядок 7050) та середньомісячними витратами на оплату праці штатних працівників (рядок 7030).
Так, відповідно до Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України №5 від 13.01.04, середньомісячні витрати на оплату праці штатних працівників, на відміну від фонду оплати праці, включають в себе витрати на оплату праці та суми обов'язкових відрахувань), у зв'язку з чим, висновки відповідного аналізу щодо невідповідностей показників оплати праці були зроблені на невірному аналізі даних.
Згідно з п. 4 доповідної записки у пояснювальній записці відсутнє пояснення та обгрунтування відхилення від запланованого рівня доходів/витрат.
Разом з тим, у доповідній записці не зазначено, щодо якої саме пояснювальної записки зроблено відповідне застереження та яке саме відношення вона має до звіту про виконання фінансового плану за І квартал 2024 року.
28.05.2024 листом КНП "Кременецька опорна лікарня" Кременецької міської ради №917 від 28.05.24 було надано спростування на дану доповідну записку.
Щодо невиконання пунктів контракту, суд зазначає наступне. У відповідності до пп. 1 п. 2.1 контракту від 22.11.19 передбачено, що директор зобов'язаний організувати належне виконання завдань, передбачених статутом, та укладених договорів про медичне обслуговування населення.
Однак, у спірному розпорядженні не обумовлено, невиконання яких саме завдань чи виконання договорів не організував позивач.
Згідно з пп. 5 п. 2.1 контракту позивач також зобов'язаний готувати та подавати на затвердження Кременецької районної ради фінансовий план підприємства, ініціювати до нього зміни у випадку необхідності. Як випливає з доповідної записки, зміни до фінансового плану були ініційовані позивачем та подані до органу управління підприємством згідно із встановленим Порядком. В силу вимог пп. 7 п. 2.1 контракту позивач повинен подавати Кременецькій районній раді фінансовий звіт. Такий звіт також було надано позивачем, що видно із доповідної записки.
У відповідності до пп. 20 п. 2.1 контракту позивач зобов'язаний своєчасно і в повному обсязі виконувати нормативно-правові розпорядчі акти власника та органу управління.
У спірному розпорядженні не зазначено, які самі нормативно-правові та розпорядчі акти, і коли саме не були виконані позивачем.
За приписами пп. 25 п. 2.1 контракту на позивача також покладено обов'язок виконувати інші завдання та обов'язки, встановлені єдиними кваліфікаційними вимогами та законодавством.
Позивач також не порушив вказаних вимог контракту, адже про інше жодним чином не вказано в оспореному розпорядженні.
Крім того, пп. 27 п. 2.1 контракту визначено, що позивач повинен надавати органу управління на погодження, а власнику на затвердження, плани розвитку підприємства та звіти про його виконання.
Разом з тим, ні у доповідній записці, ні у спірному розпорядженні не вказано, що позивач не подав на погодження та затвердження плани розвитку підприємства. Таким чином, не мало місце порушення хоча б одного з пп. 1, 5, 7, 20, 25 чи 27 п. 2.1 контракту.
Лише той факт, що директор мав організувати належну організацію звітності, пересвідчитись в її достовірності та належності форми для подання, не свідчить про законність накладення дисциплінарного стягнення.
На підставі частини першої статті 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягають стягненню понесені ним судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 1211,20 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10, 12, 81, 89, 258-259, 263-265, 268 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -
Позов ОСОБА_1 до Кременецького міського голови Смаглюка Андрія Миколайовича про визнання неправомірним та скасування розпорядження - задоволити.
Визнати протиправним та скасувати розпорядження Кременецького міського голови від 6 червня 2024 року № 135-О "Про застосування дисциплінарного стягнення".
Стягнути з Кременецького міського голови ОСОБА_4 на користь ОСОБА_1 понесені ним судові витрати у розмірі 1211,20 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Рівненського апеляційного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Сторони по справі:
Позивач - ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .
Відповідач - Кременецький міський голова Смаглюк Андрій Миколайович, місце роботи: вул. Шевченка, 67, м. Кременець, Тернопільська область.
Суддя -