Рішення від 30.12.2024 по справі 367/397/24

Справа № 367/397/24

Провадження №2/367/2682/2024

РІШЕННЯ

Іменем України

(заочне)

30 грудня 2024 року Ірпінський міський суд Київської області у складі:

головуючого - судді Кравчук Ю.В.,

за участю:

секретаря судових засідань - Миколаєнко П.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Ірпені цивільну справу за позовом Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Київоблгаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості донарахованого (необлікованого) об'єму природного газу,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з даним позовом, мотивуючи свої вимоги, що відносини на ринку природного газу України регулюються Законом України «Про ринок природного газу» ВР № 329-УІІІ від 09.04.2015 року, та прийнятим на його виконання Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою НКРЕКП від 30.09.2015р. № 2494 з внесеними до нього змінами (далі - кодекс ГРМ).

АТ «Київоблгаз», як Оператор ГРМ здійснює на території Київської області господарську діяльність з розподілу природного, нафтового газу відповідно до виданої Постановою НКРЕКП від 29 червня 2017 року № 855 ліцензії.

Позивач зазначає, що у відповідності до пункту 3 глави 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України за формою Типового договору розподілу природного газу. Позивач звертає увагу суду, що 07 вересня 2021 року споживачем на адресу оператора ГРМ повернуто підписану заяву - приєднання до умов договору розподілу природного газу (для побутового споживача).

Крім того зазначає, що об'єкт нерухомості, на якому розташований об'єкт газоспоживання належить відповідачу на праві приватної власності, що підтверджується договором купівлі-продажу житлового будинку від 08.06.2021 року.

Позивач стверджує, що облік природного газу на об'єкті споживача організований на базі побутового лічильника газу Gallus-2000 типорозміру G-4 зав. №00195462.

Позивач звертає увагу суду, що 13 грудня 2021 року працівниками АТ «Київоблгаз» на об'єкті споживання, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 виявлено порушення Кодексу газорозподільних систем, а саме: п.1.3 несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, зокрема наявність ознак несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ, що було виявлено при виконанні робіт з планової повірки, зокрема: невідповідність пломби заводу виробника встановленому зразку.

Позивач зазначає, що у зв'язку з виявленими порушеннями представником Оператора ГРМ у присутності споживча складено акт про порушення № 4681 від 13 грудня 2021 року, який було підписано працівником АТ «Київоблгаз» та споживачем. Особу споживача посвідчено паспортом та засвідчено підписом у акті про порушення.

Позивач стверджує, що на виконання вимог Кодексу ГРМ до п.4 акту про порушення № 4681 від 13 грудня 2021 року була внесена інформація, що порушення усунення шляхом демонтажу лічильника на експертизу та складено акт про усунення порушень від 13 грудея 2021 року. Позивач зазначає, що 13 грудня 2021 року лічильник було демонтовано для проведення експертизи, про що складено протокол щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу від 13 грудня 2021 року. Позивач стверджує, що за результатами проведеної експертизи, комісією створеною у порядку глави 10 Розділу X Кодексу газорозподільних систем виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, а саме цілісність заводської пломби та повірочного тавра, не працює відліковий механізм. Пропускна властивість лічильника зберіглась. Пошкоджена плата кріплення відлікового механізму в місці встановлення вісі юстувальних колес. Відліковий механізм знімався.

Позивач зазначає, що рішення за результатами дослідження прийнято всіма членами комісії одностайно.

Крім того, зазначає, що у відповідності до довідки ДП «КИЇВОБЛСТАНДАРТМЕТРОЛОГІЯ» про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № ДМКВ0000521-22 від 16.02.2022 підставою для визнання ЗВТ непридатним, зокрема стало те, що не працює відліковий механізм. Корозія корпусу та приєднувальних штуцерів. Пломба на відліковому пристрої не відповідає вимогам експлуатаційної документації.

Таким чином, вважає, що довідка КП «КИЇВОБЛСТНАДАРТМЕТРОЛОГІЯ» № ДМКВ0000521-22 від 16.02.2022 року про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки є належним та допустимим доказом, який підтверджує виправлення даних обліку природного газу внаслідок несанкціонованого втручання. Позивач стверджує, що комісією АТ «Київоблагаз» було прийнято рішення про задоволення повністю акту про порушення № 4681 від 13 грудня 2021 року, що відображено у протоколі № 102 від 29 липня 2022 року.

Факт поінформування споживача про дату та час проведення засідання комісії з розгляду акту про порушення підтверджується підписом у протоколі засідання комісії з розгляду актів про порушення № 102 від 29 липня 2022 року. Враховуючи вищевикладене, споживачу було здійснено перерахунок (донарахування) об'ємів природного газу за граничними об'ємами споживання природного газу населенням з 01.12.2021 року по 13.12.2022 року з урахуванням усіх газових приладів, зареєстрованих осіб та опалювальної площі.

Враховуючи вищевикладене, позивач просить стягнути з ОСОБА_1 на користь АТ «Оператор газорозподільної системи «Київоблгаз» вартість донарахованого необлікованого об'єму та обсягу природного газу у розмірі 20 555 (двадцять тисяч п'ятсот п'ятдесят п'ять) гривень 20 копійок; витрати, пов'язані з експертизою лічильника у розмірі 7 148 ( сім тисяч сто сорок вісім) гривень 94 копійки та судові витрати.

Ухвалою Ірпінського міського суду Київської області від 05 лютого 2024 року відкрито провадження у справі для розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін. Суд, дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, встановив наступні обставини та дійшов до наступних висновків. За змістом ч.1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків , встановлених цим Кодексом. Відповідно до вимог ст.15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання; кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Судом встановлено, що 13 грудня 2021 року працівниками AT «Київоблгаз» на об'єкті споживання відповідача, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем: несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, а саме: наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, зокрема невідповідність пломби заводу виробника встановленого зразка.

Відповідно до Договору купівлі-продажу житлового будинку від 08 червня 2021 року, посвідченого приватним нотаріусом Ірпінського міського нотаріального округу Київської області Шех К.Г. за реєстровим № 1974, ОСОБА_1 є власником будинку, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав власності № 260566379 від 08 червня 2021 року.

Відповідно до заяви-приєднання до умов договору розподілу природного газу (для побутового споживача) від 07 вересня 2021 року, ОСОБА_1 приєдналася до умов договору розподілу природного газу, що засвідчила своїм підписом. З урахуванням виявлених порушень представниками Оператора ГРМ у присутності відповідача складено акт про порушення № 4681 від 13 грудня 2021 року. Акт у порядку визначеному Кодексом газорозподільних систем підписано працівниками AT «Київоблгаз» та Споживачем. У відповідності акту про усунення порушення від 13 грудня 2021 року та протоколу направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу від 13.12.2021 року лічильник відповідача був направлений на експертизу. За результатами експертизи, проведеної 16 лютого 2022 року, був складений акт №КВ0000521 експертизи лічильника газу, у відповідності до якого виявлено втручання, а саме зазначено, що пломба не відповідає зразку заводу-виробника. Не працює відліковий механізм. Заклинив внутрішній вимірювальний механізм. Пропускна властивість зберіглась. Пошкоджена плата кріплення відлікового механізму в місці встановлення вісі юстувальних колес. Відліковий механізм знімався. Визначити метрологічні характеристики неможливо по вимогам до технічного стану. Не працює відліковий механізм.

Відповідно до довідки про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № ДМКВ0000521-22 від 16 лютого 2022 року, виданої Державним підприємством «КИЇВОБЛСТАНДАРТМЕТРОЛОГІЯ» лічильник газу G4 фірми ЗАТ « «Shclumberger»,УкрГАЗ метерс компані» 1996 р. не відповідає вимогам, оскільки не працює лічильний механізм (при пропусканні повітря з витратами від Qnom до Qmax покази лічильника не змінюються). Корозія корпусу та приєднувальних штуцерів. Пломба на відліковому пристрої не відповідає вимогам ЕД.

З урахуванням виявленням факту несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ, комісією AT «Київоблгазз» з розгляду актів про порушення, було прийнято рішення щодо задоволення акту про порушення № 4681 від 13.12.2021 року, що відображено у протоколі №102 від 29.07.2022 року щодо несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ . Відповідачу здійснено перерахунок (донарахування) об'ємів природного газу за граничними об'ємами споживання природного газу населенням з 01.12.2021 р. по 13.12.2022 р. з урахуванням усіх газових приладів (плита газова - 1 шт., котел - 1 шт., газова колонка- 1шт.), зареєстрованих осіб (зареєстровано 1 особа ) та опалювальної площі (23, 6 м2) у розмірі 20 555,20 грн. У відповідності до частини 1 ст. 59 Закону України «Про ринок природного газу» суб'єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом. Частиною 2 ст. 59 Закону України «Про ринок природного газу» визначено, що правопорушеннями на ринку природного газу зокрема є несанкціонований відбір природного газу. Відповідно доп.4 Глави 1 Розділу І Кодексу газорозподільних систем контрольний огляд вузла обліку-виконання комплексу робіт з метою візуального обстеження цілісності ЗВТ (корпусу, скла, кріплення, з'єднання тощо), цілісності встановлених згідно з актом про пломбування пломб та наявності відбитків їх тавр, зняття показань ЗВТ, а також з метою виявлення без використання спеціальних технічних засобів та/або часткового демонтажу будівельних конструкцій чи оздоблювальних матеріалів несанкціонованого втручання в роботу ГРМ та/або ЗВТ/лічильника газу. Несанкціоноване втручання в роботу газорозподільної системи це втручання в роботу газорозподільної системи,в тому числі шляхом несанкціонованого відновлення газоспоживання,несанкціонованого втручання в роботу ЗВТта/або під'єднання несанкціонованого газопроводу, внаслідок чого порушується нормальний режим роботи ГРМ та/або здійснюється не обліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу. Несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку(зокрема лічильника газу),у тому числі шляхом їх підробки,пошкодження чи пошкодження на них пломб,впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації),внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи порушенням законодавства),та інші дії,що призводять до викривлення даних обліку природного газу . Пошкодження пломб-відсутність чи пошкодження цілісності пломб, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломби(дріт,кордова нитка тощо), гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал, у тому числі відсутність чи пошкодження на ЗВТ(лічильнику газу)пломб з відбитками тавр про їхповірку або індикаторів дії впливу постійного магнітного поля (далі-магнітні індикатори), або підтверджений факт підробки пломби за умови наявності акта пропломбування (іншого документа, що підтверджує факт пломбування і передачу на збереження ЗВТ/лічильника газу та установлених пломб і магнітних індикаторів). Відповідно до пункту 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, до порушень споживача, які кваліфікуються, як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування не облікованих об'ємів (обсягів) природного газу зокрема належить несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу). Відповідно до пункту 1 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем уразі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень,визначених углаві 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цьогоКодексу. Відповідно пункту 1 глави 3 розділу XI Кодексу (в редакції чинній на час спірних правовідносин) передбачено, що у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об'єму не облікованого природного газу здійснюється за граничними об'ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення. Аналіз вказаних норм свідчить, що акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу і його вартості з 01.12.2021 р. по 13.12.2021 р. на суму 20 555,20 грн. проведений відповідачем з дотриманням норм чинного на той час Кодексу ГРМ. Підставою для здійснення нарахування (донарахування) об'єму не облікованого природного газу був факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ. Відповідно до ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення , в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Відповідно до ч. 1ст.526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Пунктом 8глави 9Розділу ХКодексу ГРМвизначено якщоза результатамиекспертизи абопозачергової чиекспертної повіркиЗВТ будепідтверджений фактнесанкціонованого втручанняв роботуЗВТ,у всіхвипадках витрати,пов'язані здемонтажем,транспортуванням,монтажем ЗВТ,та витрати,пов'язані зекспертизою абопозачерговою чиекспертною повіркоюЗВТ,компенсуються зарахунок споживача(сторони,відповідальної зазбереження ЗВТ).При цьомуякщо самЗВТ зарезультатами експертизиабо позачерговоїчи експертноїповірки будевизнаний таким,що непридатнийдо подальшоїексплуатації тапотребує ремонту,витрати,пов'язаніз ремонтомЗВТ абовстановленням новогоЗВТ,мають бутикомпенсовані зарахунок споживача(сторони,відповідальної зазбереження ЗВТ). Позаяк, за висновками експертизи Оператора ГРМ, встановлено факт несанкціонованого втручання в лічильник газу, та лічильник було визнано непридатними до експлуатації за наслідком позачергової повірки, всі витрати пов'язані з демонтажем,транспортуванням,монтажем ЗВТ,та витрати,пов'язані зекспертизою мають бути компенсовані за рахунок споживача. Як вбачається з акту здачі-приймання робіт (наданих послуг) та калькуляції від 29.07.2022 року загальна вартість робіт з проведення експертизи лічильника газу склала 7 148,94 грн. На сьогоднішній день витрати пов'язані з експертизою відповідачем не відшкодовано. Враховуючи, що відповідач є споживачем природного газу, актом про порушення та експертизою підтверджено факт несанкціонованого втручання у роботу засобу вимірювальної техніки, внаслідок чого об'єм газу, що проходить через лічильник не обліковується або обліковується частково (не в повному обсязі), суд вважає позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Стягненню з відповідача на корить позивача також підлягає судовий збір в сумі 3028,00 грн. на підставі п.1 ч.2 ст. 141 ЦПК України.

Керуючись ст. ст. 12, 133, 141, 258-259, 263-265, 273,280-282, 354 ЦПК України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Київоблгаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості донарахованого (необлікованого) об'єму природного газу - задовольнити. Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «КИЇВОБЛГАЗ» (адреса: Київська область, м. Боярка, вул. Шевченка, буд. 178, код ЄДРПОУ 20578072) заборгованість по оплаті вартості необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу у розмірі 20 555 (двадцять тисяч п'ятсот п'ятдесят п'ять) гривень 20 копійок. Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «КИЇВОБЛГАЗ» (адреса: Київська область, м. Боярка, вул. Шевченка, буд. 178, код ЄДРПОУ 20578072) витрати, пов'язані з експертизою лічильника газу у розмірі 7 148 (сім тисяч сто сорок вісім) гривень 94 копійки. Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «КИЇВОБЛГАЗ» (адреса: Київська область, м. Боярка, вул. Шевченка, буд. 178, код ЄДРПОУ 20578072) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 3028 (три тисячі двадцять вісім) гривень 00 копійок. Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заява про перегляд заочного рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду до Київського апеляційного суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Ю.В. Кравчук