Справа №504/4879/24
Провадження №1-кс/504/426/24
Комінтернівський районний суд Одеської області
29.11.2024с-ще Доброслав
Слідчий суддя Комінтернівського районного суду Одеської області ОСОБА_1 , за участі секретаря - ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду № 5 смт. Доброслав, клопотання слідчого СВ ВП № 3 ОРУП № 2 ГУНП в Одеській області ОСОБА_3 погоджене прокурором Доброславської окружної прокуратури Одеської області ОСОБА_4 про тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні №42021160000000366, внесеному до ЄРДР 03.08.2021, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 366 КК України, -
До Комінтернівського районного суду Одеської області надійшло клопотання слідчого СВ ВП № 3 ОРУП № 2 ГУНП в Одеській області ОСОБА_3 погоджене прокурором Доброславської окружної прокуратури Одеської області ОСОБА_4 про тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні №42021160000000366, внесеному до ЄРДР 03.08.2021, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 366 КК України.
Клопотання обґрунтовано тим, що рішенням ІНФОРМАЦІЯ_1 від 25.11.1997 № 176 створено ІНФОРМАЦІЯ_2 загальною площею 13594 га, що розташований на західному узбережжі Тилігульського лиману, в межах Березівського і Одеського районів Одеської області. Розпорядженням ІНФОРМАЦІЯ_3 від 03.06.2021 № 578/од-2021 затверджено ліміт на використання природних ресурсів у межах регіонального ландшафтного парку « ІНФОРМАЦІЯ_2 » Одеської області на 2021 рік.
Листом Регіонального ландшафтного парку « ІНФОРМАЦІЯ_2 » від 07.06.2021 № 87 надано ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » погодження на отримання у ІНФОРМАЦІЯ_5 дозволу на спеціальне використання природних ресурсів у межах РЛП « ІНФОРМАЦІЯ_2 ».
Після отримання погодження, цього ж дня, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » листом від 07.06.2021 № 7 звернулось до ІНФОРМАЦІЯ_1 з клопотанням про надання дозволу на спеціальне використання природних ресурсів в межах РЛП « ІНФОРМАЦІЯ_2 ». Отримавши клопотання ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », ІНФОРМАЦІЯ_6 листом від 07.06.2021 № 3359/01/03-33/2147 звернулась до ІНФОРМАЦІЯ_3 межах РЛП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » для погодження видачі дозволу на спеціальне використання природних ресурсів у межах РЛП « ІНФОРМАЦІЯ_2 ».
Розпорядженням ІНФОРМАЦІЯ_3 від 09.06.2021 № 603/од-2021 погоджено видачу ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » дозволу на спеціальне використання природних ресурсів у межах РЛП « ІНФОРМАЦІЯ_2 », Рішенням ІНФОРМАЦІЯ_1 від 18.06.2021 № 196 надано дозвіл ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » на спеціальне використання природних ресурсів (вилов водних біоресурсів з метою рибальства) у межах регіонального ландшафтного парку « ІНФОРМАЦІЯ_2 » на 2021 рік.
Таким чином, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 , засновник ОСОБА_5 ) набуто право на спеціальне використання природних ресурсів у межах регіонального ландшафтного парку « ІНФОРМАЦІЯ_2 » на 2021 рік в обсягах: камбала-глоса - до 0,01 т, атерина, хамса чорноморська, кефалеві, бички, піленгас та інші види риб за винятком тих, що занесені до Червоної книги України - не лімітується.
Разом з тим, з відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань вбачається, що ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » зареєстровано державним реєстратором ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_6 07.06.2021 о 15:56:59.
У зв'язку з цим, з точки зору часового виміру та територіальної віддаленості неможливим є отримання в один й той же день погодження від РЛП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (знаходиться у смт Доброслав) та рішення науково-технічної ради РЛП « ІНФОРМАЦІЯ_2 », копію якого разом з клопотанням ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » надати ІНФОРМАЦІЯ_5 , а остання цього ж дня - звернутись до облдержадміністрації.
Зокрема, під час засідання постійної комісії обласної ради з питань екології, природокористування, запобігання надзвичайним ситуаціям та ліквідації їх наслідків 10.06.2021 звернуто увагу, що вихідна дата на погодженні РЛП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » зазначена «10.06.2021», на що присутній на комісії заступник директора РЛП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ОСОБА_7 вказав, що це є технічна помилка, а справжня дата має бути «07.06.2021».
При цьому, облрада та облдержадміністрація на запит обласної прокуратури надали різні за зовнішніми ознаками погодження РЛП « ІНФОРМАЦІЯ_2 ». Облрада надала копію погодження, датовану 07.06.2021, а облдержадміністрація - 10.06.2021. При цьому, підписи у наданих погодженнях суттєво відрізняються.
Також вбачаються ознаки підробки витягу з рішення науково-технічної ради РЛП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » від 07.06.2021 (невідповідність підпису секретаря ОСОБА_8 ).
Крім того, звертаючись до ІНФОРМАЦІЯ_1 з клопотанням про надання дозволу на спеціальне використання природних ресурсів згідно листа від 07.06.2021 № 7, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » надано довідку про наявність знарядь вилову біоресурсу, в якому зазначено про наявність власних 4 рибальських суден та 13 орендованих суден.
Проте, вбачається, що вказана інформація є недостовірною, оскільки зважаючи на те, що ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » зареєстровано 07.06.2021 о 15 год. 56 хв. неможливим є оформлення у цей же день права власності на 4 судна та укласти договори оренди на 13 суден.
Старшим слідчим СУ ГУНП в Одеській області ОСОБА_9 04 лютого 2022 року вже було надіслано клопотання про тимчасовий доступ до речей та документів з можливістю вилучення, оригіналів документів, які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_3 до ІНФОРМАЦІЯ_8 та 09.02.2022 зазначеним судом було частково задоволено клопатання старшого слідчого про тимчасовий доступ до речей та документів, з можливістю вилучення завірених належним чином копій документів, які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_3 . Проте здійснити тимчасовий доступ до речей та документів не той період не надалось можливим у зв'язку із технічними неполадками.
09 жовтня 2023 року прокурором Спеціалізованої екологічної прокуратури (на правах відділу) Одеської обласної прокуратури (на правах відділу) Одеської обласної прокуратури ОСОБА_10 було визначено підслідність в порядку ст. 218 КПК України за СВ Відділення поліції №3 Одеського районного управління поліції №2 ГУНП в Одеській області.
Також було допитано в якості свідка юриста РЛП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ОСОБА_11 , який повідомив, що 2013 року він перебуваю на посаді юриста РЛП « ІНФОРМАЦІЯ_2 ».
Відповідно ч. 1 ст. 3 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» до природно-заповідного фонду України належать регіональні ландшафтні парки.
РЛП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » створено у 1997 році рішенням ІНФОРМАЦІЯ_1 від 25.11.1997 №176-ХХІІ. Парк розташований в межах Одеського та Березівського районів Одеської області. Територія парку складає 13954 га, із яких 9981 га - це акваторія Тилігульського лиману.
На території Парку дозволяється спеціальне використання природних ресурсів (для рибальства) лише при отриманні спеціального дозволу.
Такі дозволи надаються відповідно Положення про порядок видачі дозволів на спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду, затвердженого Постановою КМ України від 10.08.1992р. №459.
Дозвіл видається після затвердження лімітів протягом місяця з моменту подання клопотання. Підставами для відмови у видачі дозволу є відсутність затвердженого в установленому порядку ліміту, порушення умов природокористування та режиму території природно-заповідного фонду.
Рішенням ІНФОРМАЦІЯ_1 від 10.08.2020р. за №1377-VIІ було затверджено Порядок встановлення лімітів на використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення Одеської області.
Спеціальне використання природних ресурсів у межах РЛП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » здійснюється на підставі дозволів, що видаються ІНФОРМАЦІЯ_9 за погодженням з обласною державною адміністрацією. (ч. 6 ст. 9-1 ЗУ «Про ПЗФ»).
Видача дозволів здійснюється на підставі клопотання (заявки) природокористувача, погодженого із власником або постійним користувачем земельної ділянки та заінтересованими органами. (ч. 8 ст. 9-1 ЗУ «Про ПЗФ»).
Розпорядженням ІНФОРМАЦІЯ_3 від 03.06.2021р. №578/од-2021 було затверджено ліміт на використання природних ресурсів в межах РЛП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » для рибальства у 2021 році.
Таким чином 07.06.2024р. до РЛП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » надійшла заява від 02.06.2021р. директора ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » ОСОБА_5 із проханням надати відповідне погодження.
Цього ж дня 07.06.2021р. РЛП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за ВИХ. №87 надав даному товариству відповідне письмове погодження.
18.06.2021р. за №196-V-III ІНФОРМАЦІЯ_6 надала даному товариству Рішення про надання дозволу ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » на спеціальне використання природних ресурсів (вилов водних біоресурсів з метою рибальства) у межах РЛП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » на 2021 рік.
У зв?язку із вищезазначеним у органу досудового розслідування виникла необхідність у вилученні оригіналів вищевказаних документів з метою проведення почеркознавчої та технічної їх експертиз.
Таким чином, є достатні підстави вважати, що документи є важливими для забезпечення повного, всебічного та неупередженого проведення розслідування у даному кримінальному провадженні, у зв'язку з чим виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до інформації та документів.
Розгляд клопотання здійснюється в порядку ч. 2 ст. 163 КПК України без виклику особи у володінні якої знаходиться вищевказані документи, що є необхідним з метою недопущення зміни або знищення документів, які мають суттєве значення для встановлення обставин у кримінальному провадженні.
Прокурор будучи належним чином повідомленим про дату, та час судового розгляду не з'явилися, однак до початку розгляду подав заяву про розгляд клопотання без його участі, та просив задовольнити клопотання.
Відповідно до ч. 4 ст. 163 КПК України, неприбуття за судовим викликом особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, без поважних причин або неповідомлення нею про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду клопотання.
Згідно з ч. 4 ст. 107 КПК України, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Частиною 2 ст. 93 КПК України встановлено, що сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Згідно з ч. 5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Відповідно до ч. 6 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Перевіривши клопотання та додані до нього матеріали слідчим суддею встановлено, що зазначені документи містять інформацію необхідну для вирішення завдання кримінального провадження, захисту суспільства та держави від кримінального правопорушення, забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини та застосування до учасників кримінального провадження належної правової процедури.
Здійснення саме тимчасового доступу наддасть змогу встановити фактичні дані, що мають суттєве значення для виконання завдань кримінального провадження, та використання їх як доказів відомостей вчиненого кримінального правопорушення, за яким здійснюється вказане досудове розслідування.
Доведення обставин, які передбачається довести за допомогою цих речей та документів іншим способом довести неможливо з урахуванням обставин вчинення кримінального правопорушення, відсутності інших можливостей отримання відомостей, які в них містяться.
Таким чином, виходячи із вище викладеного, зібрані під час досудового розслідування докази дають органу досудового розслідування достатні підстави вважати, що документи мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у даному кримінальному провадженні, можуть бути використані для їх доказування, їх не вилучення може призвести до втраті слідів вчиненого кримінального проступку, а також для дослідження факту несанкціонованої дії, у зв'язку з чим клопотання є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 159, 163-166 КПК України,
Клопотання слідчого СВ ВП № 3 ОРУП № 2 ГУНП в Одеській області ОСОБА_3 погоджене прокурором Доброславської окружної прокуратури Одеської області ОСОБА_4 про тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні №42021160000000366, внесеному до ЄРДР 03.08.2021, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 366 КК України, - задовольнити.
Надати тимчасовий доступ із можливістю вилучення завірених належним чином копій документів (в тому числі, документи які були виготовленні шляхом сканування),
- лист-погодження від 07.06.2021р. (10.06.2021р.) № 87 директора РЛП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ОСОБА_12 ;
- витяг з рішення науково-технічної ради регіонального ландшафтного парку « ІНФОРМАЦІЯ_2 » від 07 червня 2021р. (протокол № 5);
- витяг з рішення науково-технічної ради регіонального ландшафтного парку « ІНФОРМАЦІЯ_2 » від 18 лютого 2021р. (протокол № 1);
- клопотання регіонального ландшафтного парку « ІНФОРМАЦІЯ_2 » від 11.05.2021 № 71 щодо встановлення ліміту на використання природних ресурсів у межах регіонального ландшафтного парку « ІНФОРМАЦІЯ_2 » на 2021 рік обґрунтування;
- розпорядження № 578/од-2021 від 03.06.2021 «Про затвердження ліміту на використання природних ресурсів у межах регіонального ландшафтного парку « ІНФОРМАЦІЯ_2 » на 2021 рік»;
- затверджений ліміт на використання природних ресурсів у межах регіонального ландшафтного парку « ІНФОРМАЦІЯ_2 » на 2021 рік;
- рішення ІНФОРМАЦІЯ_1 № 196-VII від 18.06.2021 року «Про надання дозволу ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » на спеціальне використання природних ресурсів (вилов водних біоресурсів з метою рибальства) у межах регіонального ландшафтного парку «Тилігульський на 2021 рік» з додатками;
- висновки та рекомендації з розгляду питання «Про проект рішення обласної ради «Про надання дозволу ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » на спеціальне використання природних ресурсів (вилов водних біоресурсів з метою рибальства) у межах регіонального ландшафтного парку « ІНФОРМАЦІЯ_2 » на 2021 рік» № 7/1-13ПК від 10.06.2021;
- клопотання ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » від 07.06.2021 № 7 щодо отримання дозволу на спеціальне використання природних ресурсів (водних біоресурсів) у межах регіонального ландшафтного парку « ІНФОРМАЦІЯ_2 » на 2021 рік обґрунтування з додатками;
- розпорядження № 603/од-2021 від 09.06.2021 «Про погодження видачі ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 »» дозволу на спеціальне використання природних ресурсів у межах регіонального ландшафтного парку « ІНФОРМАЦІЯ_2 » на 2021 рік»;
- особову справу державного реєстратора ОСОБА_6 та повідомити ідентифікаційні дані вказаної особи (адреса, телефон, тощо);
- реєстраційну справу створення юридичної особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », що перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_7 (ЄДРПОУ: НОМЕР_2 ), що розташована за адресою: АДРЕСА_2 , слідчому слідчого відділення відділення поліції № 3 Одеського районного управління поліції № 2 ГУНП в Одеській області лейтенанту поліції ОСОБА_13 , слідчому слідчого відділення відділення поліції № 3 Одеського районного управління поліції № 2 ГУН в Одеській області лейтенанту поліції ОСОБА_14 , т.в.о. заступника начальника слідчого відділення відділення поліції № 3 Одеського районного управління поліції № 2 ГУНП в Одеській області капітану поліції ОСОБА_15 , слідчому слідчого відділення відділення поліції № 3 Одеського районного управління поліції № 2 ГУНП в Одеській області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_3 , заступнику начальника ВП - начальнику слідчого відділення відділення поліції № 3 Одеського районного управління поліції № 2 ГУНП в Одеській області капітану поліції ОСОБА_16 , також за дорученням слідчого СВ ВП № 3 ОРУП №2 ГУНП в Одеській області співробітникам СКП, а саме: старшому оперуповноваженому СКП відділення поліції № 3 Одеського районного управління поліції № 2 ГУНП в Одеській області капітану поліції ОСОБА_17 , старшому оперуповноваженому СКП відділення поліції № 3 Одеського районного управління поліції № 2 ГУНП в Одеській області капітану поліції ОСОБА_18 , оперуповноваженому СКП відділення поліції № 3 Одеського районного управління поліції № 2 ГУНП в Одеській області лейтенанту поліції ОСОБА_19 , оперуповноваженому СКП відділення поліції № 3 Одеського районного управління поліції № 2 ГУНП в Одеській області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_20 , оперуповноваженому СКП відділення поліції № 3 Одеського районного управління поліції № 2 ГУНП в Одеській області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_21 .
Строк дії ухвали слідчого судді становить 40 (сорок днів) і обчислюється з моменту її постановлення, тобто з 29.11.2024
Ухвала слідчого судді припиняє свою дію 08.01.2025.
Особа, яка пред'являє ухвалу про тимчасовий доступ до речей і документів (слідчий, прокурор, оперуповноважений), зобов'язана залишити володільцю речей і документів опис речей і документів, які були вилучені на виконання ухвали слідчого судді, суду.
Роз'яснити особі у володінні якої знаходяться вказані документи, що у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала слідчого судді щодо надання тимчасового доступу до документів набирає законної сили з моменту її оголошення і підлягає безумовному виконанню.
Ухвала слідчого судді не підлягає оскарженню.
Слідчий суддя ОСОБА_1