Справа № 143/1156/24
про відкриття провадження в адміністративній справі
"30" грудня 2024 р. м. Погребище
Суддя Погребищенського районного суду Вінницької області Сич С.М., ознайомившись із позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Національної поліції у Вінницькій області (вул. Театральна, 10, м. Вінниця, Вінницька область, 21050) про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення та закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення,-
встановив:
27.12.2024 року до Погребищенського районного суду Вінницької області надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Вінницькій області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення та закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення.
В позовній заяві ОСОБА_1 просить скасувати постанову серії ЕНА № 3117147 від 23.09.2024 року в справі про адміністративне правопорушення за ч. 5 ст.121 КУпАП про накладення на нього адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 510 грн. 00 коп. та закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
Позовна заява подана особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність.
Підстав для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі немає.
Вирішуючи питання щодо територіальної юрисдикції (підсудності) даної справи, суддя виходить із наступного.
За змістом п. 1 ч. 1 ст. 20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні, крім інших, адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Згідно із ч. 1 ст. 25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
З матеріалів позовної заяви вбачається, що зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання позивача є АДРЕСА_2 .
За таких обставин дана справа підсудна Погребищенському районному суду Вінницької області з підстав, передбачених ч. 1 ст. 25 КАС України.
Водночас, разом із позовною заявою позивач звернувся до суду із заявою про поновлення строку звернення до суду, у якій просить визнати причини пропуску для звернення до суду з адміністративним позовом поважними та поновити даний строк.
Заява вмотивована тим, що він не отримував копії постанови у день її складання. Натомість, отримав оскаржувану постанову 27.12.2024 року при ознайомленні в Погребищенському районному суді Вінницької області з адміністративними матеріалами про притягнення його до відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП, що підтверджується його клопотанням про ознайомлення з адміністративними матеріалами від 05.12.2024 року.
За таких обставин позивач вважає, що передбачений ст.289 КАС України строк на оскарження постанови ним пропущено з поважних причин.
Вирішуючи заяву про поновлення строку звернення до суду, суддею встановлено, що 23.09.2024 року року інспектором ВП № 4 ВРУП ГУНП у Вінницькій області капітаном поліції Лабенком В.М. винесено постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕНА № 3117147 в справі про адміністративне правопорушення за ч.5 ст.121 КУпАП про накладення на позивача адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 510 грн. 00 коп. Згідно із означеною постановою останній керуючи транспортним засобом, не користувався ременем пасивної безпеки.
Згідно із абзацом 3 п. 5 Розділу ІV Інструкції
з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07.11.2015 року №1395, постанова оголошується негайно після закінчення розгляду справи (стаття 285 КУпАП). Копія постанови протягом трьох днів вручається або висилається поштою рекомендованим листом особі, стосовно якої її винесено.
За п. 6 Розділу ІV цієї Інструкції постанова про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, набирає законної сили після її вручення особі або отримання поштового повідомлення про вручення, або про відмову в її отриманні, або після повернення поштового відправлення з позначкою про невручення.
Згідно із Додатком 12 Інструкції затверджено форму постанови про накладення адміністративного стягнення за порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксоване в режимі фотозйомки (відеозапису), пункт 10 якої передбачає графу, в якій виконується підпис особи, притягнутої до адміністративної відповідальності,запис про відмову від підпису або отримання копії постанови.
Проте, у доданій до позовної заяви копії оскаржуваної постанови серії ЕНА № 3117147 відображено лише її пункти 1-7, що унеможливлює встановлення суддею тієї обставини, чи заповнювався пункт 10 постанови та чи містить він запис про відмову позивача від підпису або отримання копії постанови.
Разом із тим, до позовної заяви додано копію його клопотання до Погребищенського районного суду Вінницької області про ознайомлення із матеріалами справи про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.130 КУпАП, на якому міститься виконане позивачем застереження про отримання ним 27.12.2024 року копії оскаржуваної постанови.
Частиною 1 ст.122 КАС України визначено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно із ч. 3 ст. 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом, іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч. 2 ст.286 КАС України позовну заяву щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), а щодо рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови).
Вищезазначені документи за своїм сутнісним змістом вочевидь не дають можливості встановити, коли саме позивачем було отримано копію оскаржуваної постанови про накладення адміністративного стягнення, а відтак з метою повного, всебічного та об'єктивного з'ясування окреслених обставин, вирішення питання щодо поважності причин пропуску позивачем строку звернення до суду з позовом потребує необхідності призначення справи до судового розгляду по суті.
З огляду на викладене суд не вирішує питання щодо наявності чи відсутності поважних причин пропуску позивачем строку звернення до суду при відкритті провадження у справі.
Відповідно до ч. 1 ст. 286 КАС України адміністративна справа з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності вирішується місцевими загальними судами як адміністративними судами протягом десяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Положеннями ст.12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетними є швидке вирішення справи.
Відповідно до п. 10 ч. 6 ст.12 КАС України справами незначної складності є справи, у яких суд дійде висновку про їх незначну складність, за винятком справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження.
Зважаючи на викладене, беручи до уваги категорію справи, характер спірних правовідносин, вважаю за можливе вказану адміністративну справу розглянути за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
Керуючись ст.ст. 12, 20, 25, 171, 286 КАС України,-
ухвалив:
Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у адміністративній справі № 143/1156/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Вінницькій області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення та закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення
Розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження.
Призначити судове засідання для розгляду справи по суті на 11 год. 30 хв. 13.01.2025 року у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Погребищенського районного суду Вінницької області (22200, м. Погребище, вул. Б. Хмельницького, 51) з повідомленням (викликом) сторін.
В судове засідання викликати сторони.
З метою дотримання строків розгляду даної категорії справ, визначених ч. 1 ст. 286 КАС України, відповідач має право подати відзив на позов до початку розгляду справи. Копія відзиву та доданих до нього документів повинна бути надіслана (надана) іншим учасникам справи одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду.
Копії позовної заяви та доданих до неї документів направляються відповідачу й іншим учасникам справи на офіційну електронну адресу, а за її відсутності - електронною поштою, якщо така відома суду, або надаються для ознайомлення в судовому засіданні.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет (http://pgb.vn.court.gov.ua).
Надіслати учасникам справи копію даної ухвали, а відповідачу також копію позовної заяви та доданих до неї документів.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя