Справа 274/2515/23
Провадження 1-кп/0274/367/24
Іменем України
27.12.2024 м.Бердичів
Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
секретаря судових засідань ОСОБА_2 ,
з участю прокурора ОСОБА_3 ,
обвинуваченої ОСОБА_4 ,
захисника ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Бердичеві кримінальне провадження за обвинуваченням
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українки, громадянки України, освіта вища, працюючої начальником відділу освіти молоді та спорту Гришковецької селещної ради Бердичівського району Житомирської області, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.367 КК України,-
Відповідно до обвинувального акта ОСОБА_4 згідно з розпорядженням голови Гришковецької селищної ради Бердичівського району Житомирської області ОСОБА_6 № 68А-К від 15.04.2019 затверджено на посаду начальника відділу освіти, молоді та спорту Гришковецької селищної ради Бердичівського району Житомирської області, на якій вона перебуває до даного часу.
Статтею 1 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07.06.2001 № 2493-ІІІ визначено, що служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.
Згідно із ч. 1 ст. 2 вказаного Закону, посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.
Посадовими особами в органах місцевого самоврядування відповідно до ст. З Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» в тому числі є посади, на які особи призначаються сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.
Згідно ст. 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» посади керівників управлінь, відділів та інших структурних підрозділів виконавчих органів міських (міст районного значення) рад належать до шостої категорії посад в органах місцевого самоврядування.
До основних обов'язків посадових осіб місцевого самоврядування відповідно до ст. 8 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» відноситься: додержання Конституції і законів України, інших нормативно-правових актів, актів органів місцевого самоврядування; забезпечення відповідно до їх повноважень ефективної діяльності органів місцевого самоврядування; додержання прав та свобод людини і громадянина; збереження державної таємниці, інформації про громадян, що стала їм відома у зв'язку з виконанням службових обов'язків, а також іншої інформації, яка згідно із законом не підлягає розголошенню; постійне вдосконалення організації своєї роботи, підвищення професійної кваліфікації, сумлінне ставлення до виконання службових обов'язків, ініціативність і творчість у роботі, шанобливе ставлення до громадян та їх звернень до органів місцевого самоврядування, турбота про високий рівень культури, спілкування і поведінки, авторитет органів та посадових осіб місцевого самоврядування; недопущення дій чи бездіяльності, які можуть зашкодити інтересам місцевого самоврядування та держави.
Відповідно до посадової інструкції начальника відділу освіти, молоді та спорту Гришковецької селищної ради, затвердженої селищним головою Гришковецької селищної ради ОСОБА_6 від 14.03.2019, на ОСОБА_4 , як на начальника відділу освіти, молоді та спорту Гришковецької селищної ради, покладено ряд обов'язків та наділено певними правами, зокрема вона:
1) здійснює керівництво діяльністю відділу, забезпечує виконання покладених на відділ завдань, визначає посадові обов'язки і ступінь відповідальності працівників;
2) представляє інтереси Гришковецької селищної ради в галузі освіти, молоді та спорту у відносинах з юридичними та фізичними особами;
3) подає на затвердження Гришковецькому селищному голові проект кошторису доходів і видатків, вносить пропозиції щодо граничної чисельності та фонду оплати праці працівників відділу;
4) затверджує функціональні обов'язки працівників відділу освіти, молоді та спорту;
5) розпоряджається коштами, які виділяються на утримання відділу;
6) планує роботу відділу й аналізує стан її виконання;
7) видає в межах компетенції відділу накази, організовує і контролює їх виконання;
8) затверджує договори про співробітництво, взаємовідносини з навчальними закладами, науковими установами зарубіжних країн, міжнародними організаціями, фондами тощо;
9) призначає на посаду і звільняє з посади працівників відділу, керівників закладів освіти комунальної форми власності;
10) заохочує та накладає дисциплінарні стягнення на працівників відділу освіти, молоді та спорту, керівників закладів освіти;?
11) аналізує стан освіти Гришковецької селищної ради, прогнозує регіональні програми розвитку освіти, молоді та спорту, організовує і контролює їх виконання;
12) вживає заходів щодо забезпечення закладами освіти належного рівня дошкільної, позашкільної, загальної середньої освіти, спорту організовує навчально-методичне та інформаційне забезпечення закладів освіти, молоді та спорту, сприяє підвищенню фахового рівня і розвитку творчості педагогічних працівників;
13) забезпечує в межах своїх повноважень виконання чинного законодавства з питань освіти, молоді та спорту;
14) визначає ступінь відповідальності керівників підрозділів;
15) затверджує функціональні обов'язки підрозділів і служб відділу, їх працівників;
16) координує роботу закладів освіти, установ та організацій незалежно від їх підпорядкування і форм власності з питань навчання учнів та вихованців;
17) спільно з органами охорони здоров'я здійснює контроль за охороною здоров'я дітей та організацією оздоровчих заходів, створенням безпечних умов навчання;
18) забезпечує розвиток мережі закладів освіти, вносить пропозиції щодо їх створення, реорганізації та ліквідації;
19) вносить пропозиції щодо створення, реорганізації та ліквідації закладів освіти;
20) розробляє пропозиції щодо нормативів бюджетних асигнувань на утримання закладів освіти комунальної форми власності, домагається виконання нормативів щодо соціального захисту учасників освітнього процесу;
21) контролює використання капітальних і поточних вкладень і сприяє національному розміщенню об'єктів нового будівництва, погоджує проекти будівництва закладів освіти, забезпечення ефективного і цільового використання відповідних бюджетних коштів;
22) здійснює інші повноваження визначені законодавством;
23) забезпечує розгляд заяв, скарг, звернень громадян, вживає заходів до усунення згідно з причин, що їх викликають.
Таким чином, ОСОБА_4 , обіймаючи посаду начальника відділу освіти, молоді та спорту Гришковецької селищної ради, здійснювала функції представника місцевого самоврядування, обіймала та обіймає в органах місцевого самоврядування посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, а отже згідно ч. 3 ст. 18 та п.1 примітки до ст. 364 КК України, являється службовою особою.
Тому, як посадова особа органу місцевого самоврядування, ОСОБА_4 , відповідно до ч. 2 ст. 7 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» повинна діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуватися у своїй діяльності Конституцією України і законами України, актами Президента України й Кабінету Міністрів України, актами органів місцевого самоврядування, прийнятими у межах їхньої компетенції.?
Разом з тим, упродовж 2021 року, ОСОБА_4 , перебуваючи на своєму робочому місці у приміщенні відділу освіти, молоді та спорту Гришковецької селищної ради, що знаходиться по вул. Червоний Промінь, 4 в смт Гришківці, Бердичівського району Житомирської області, через несумлінне ставлення до своїх службових обов'язків, всупереч інтересам очолюваного відділу освіти, молоді та спорту Гришковецької селищної ради, що виразилось в неефективному використанні коштів територіальної громади в особі Гришковецької селищної ради, уклала ряд додаткових угод з ТОВ «ЕКОТЕХНОІНВЕСТ» (правонаступник ТОВ «КВІНТІС ПРОМ 12») до договору про постачання природного газу № Е2021 від 17.11.2020, внаслідок яких було необґрунтовано підвищено ціну поставленого природного газу з 5 207,00 грн за 1000 куб. м до 32 834,58 грн з урахуванням ПДВ, чим заподіяно майнових збитків зазначеному органу місцевого самоврядування за наступних обставин.
Так, частиною 4 статті 36 Закону України «Про публічні закупівлі» імперативно визначено, що умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції за результатами аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі або ціни пропозиції учасника у газі застосування переговорної процедури. Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім визначеного цією частиною статті переліку випадків.
Згідно п. 2 ч. 4 ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі», передбачається можливість зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку, за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі.
Так, 30.09.2020 на вебсайт «Prozorro» відділом освіти, молоді та спорту Гришковецької селищної ради Бердичівського району Житомирської області оприлюднено оголошення UA-2020-09-30-006318-а про проведення відкритих торгів за предметом: «09120000-6 Газове паливо (Природний газ)» з терміном постачання до 31.12.2021 з очікуваною вартістю 1 723 708,35 грн. з ПДВ.
Відповідно до вказаного оголошення обсяг поставленого природного газу має становити 315000 куб. м.
В ході проведення процедури закупівлі за вказаним предметом, відповідно до вимог Закону України «Про публічні закупівлі» до відділу освіти, молоді та спорту Гришковецької селищної ради надійшли тендерні пропозиції наступних учасників торгів: ТОВ «ЕКОТЕХНОІНВЕСТ», ТОВ «ЖИТОМИРГАЗ», ТОВ «КАСТУМ».
При цьому тендерна пропозиція ТОВ «ЕКОТЕХНОІНВЕСТ» містить зобов'язання щодо поставки 315000 куб. м природного газу за ціною 5207,00 грн з ПДВ за 1 тис.куб.м., а всього на загальну суму 1 640 305,00 грн (з ПДВ), окрім того, тендерна пропозиція ТОВ «ЕКОТЕХНОІНВЕСТ» містить гарантійний лист щодо створення страхового запасу природного газу та лист від АТ «Укртрансгаз», відповідно до якого за ТОВ «ЕКОТЕХНОІНВЕСТ» станом на 06.08.2020 обліковується природний газ в обсязі 177.666 тис. куб.м
На цій підставі та у зв'язку з тим, що ТОВ «ЕКОТЕХНОІНВЕСТ» має можливість і дало згоду на виконання вимоги замовника та договору щодо постачання 315000 куб. м. природного газу за ціною 5207,00 грн. з ПДВ за 1 тис. куб. м., а всього на загальну суму 1 640 205,00 грн., що являється найдешевшою серед інших тендерних пропозицій учасників, 17.11.2020 між відділом освіти, молоді та спорту Гришковецької селищної ради в особі ОСОБА_4 та переможцем відкритих торгів ТОВ «ЕКОТЕХНОІНВЕСТ» укладено договір про постачання природного газу № Е2021.
Згідно пункту 1.1 зазначеного договору ТОВ «ЕКОТЕХНОІНВЕСТ» зобов'язується поставити відділу освіти, молоді та спорту Гришковецької селищної ради протягом строку дії договору природний газ в обсягах і порядку, передбачених даним договором, а споживач зобов'язується прийняти та оплатити постачальнику його вартість у розмірах, строки, порядку та на умовах, передбачених договором.
Згідно п. 1.2 Договору № Е 2021 від 17.11.2020 річний плановий обсяг постачання газу становить 315000 м. куб. Відповідно до п.3.1 даного Договору ціна природного газу на момент укладення договору за 1000 куб. м. становить 5207,00 грн. з урахуванням ПДВ (4339,17 грн. без ПДВ та 867,83 грн. ПДВ).
Окрім цього, відповідно до п. 3.1 договору № Е2021 від 17.11.2020 загальна його вартість становить 1640205,00 грн., у тому числі ПДВ 273367,50 грн.
Однак, в порушення умов договору про постачання природного газу № Е2021 від 17.11.2020, починаючи з січня 2021 року між начальником відділу освіти, молоді та спорту Гришковецької селищної ради ОСОБА_4 і ТОВ «ЕКОТЕХНОІНВЕСТ» укладено ряд додаткових угод до зазначеного договору, предметом яких було збільшення ціни поставленого природного газу за 1 тис. куб. м., а підставою для їх укладання стали листи-повідомлення від ТОВ ЕКОТЕХНОІНВЕСТ» про подорожчання природного газу для споживачів у зв'язку з коливанням ціни природного газу на ринку і пропозиції підвищення ціни за поставляємий природний газ по договору № Е2021 від 17.11.2020.
На підтвердження зазначеного факту ТОВ «ЕКОТЕХНОІНВЕСТ» надано висновки та цінові довідки Торгово-промислової палати України, однак в ході слідства встановлено, що помісячні коливання цін на природний газ за період з жовтня 2020 року до листопада 2021 року відбувалися як в сторону збільшення, так і в сторону зменшення, а виставлені для оплати природного газу рахунки були оплачені. Таким чином, по вищевказаним угодам по закупівлі природного газу, встановлено факти неправомірно завищеної оплати бюджетних коштів за товар, який відповідно до договору № Е2021 від 17.11.2020 мав постачатися за ціною 5207.00 грн.
Так, 25.01.2021 начальник відділу освіти, молоді та спорту Гришковецької селищної ради Бердичівського району Житомирської області ОСОБА_4 , будучи службовою особою, не передбачаючи можливості настання суспільно- небезпечних наслідків свого діяння, хоча повинна була і могла їх передбачити, неналежно виконуючи свої службові обов'язки щодо ефективного використання виділених Відділу коштів місцевого бюджету Гришковецької селищної ради через несумлінне ставлення до них, безпідставно уклала із ТОВ «ЕКОТЕХНОІНВЕСТ» додаткову угоду № 3 до договору № Е2021 від 17.11.2020, згідно з умовами якої ціну за 1000 куб.м. природного газу на момент укладення додаткової угоди збільшено до 5727,66 грн., при чому загальна вартість всього обсягу постачання природного газу залишилась незмінною та складає 1640205,00 грн., що дало можливість зменшити річний плановий обсяг постачання газу.
26.01.2021 продовжуючи свої злочинні дії, начальник відділу освіти, молоді та спорту Гришковецької селищної ради Бердичівського району Житомирської області ОСОБА_4 , будучи службовою особою, не передбачаючи можливості настання суспільно-небезпечних наслідків свого діяння, хоча повинна була і могла їх передбачити, неналежно виконуючи свої службові обов'язки щодо ефективного використання виділених Відділу коштів місцевого бюджету Гришковецької селищної ради через несумлінне ставлення до них, безпідставно уклала із ТОВ «ЕКОТЕХНОІНВЕСТ» додаткову угоду № 4 до договору № Е2021 від 17.11.2020, згідно умов якої ціну за 1000 куб.м. природного газу на момент укладення додаткової угоди збільшено до 6300,42 грн., при чому загальна вартість всього обсягу постачання природного газу залишилась незмінною та складає 1640205,00 грн., що дало можливість зменшити річний плановий обсяг постачання газу.
15.02.2021 продовжуючи свої злочинні дії, начальник відділу освіти, молоді та спорту Гришковецької селищної ради Бердичівського району Житомирської області ОСОБА_4 , будучи службовою особою, не передбачаючи можливості настання суспільно-небезпечних наслідків свого діяння, хоча повинна була і могла їх передбачити, неналежно виконуючи свої службові обов'язки щодо ефективного використання виділених Відділу коштів місцевого бюджету Гришковецької селищної ради через несумлінне ставлення до них, безпідставно уклала із ТОВ - ЕКОТЕХНОІНВЕСТ» додаткову угоду № 5 до договору № Е2021 від 17.11.2020, згідно з умовами якої ціну за 1000 куб.м. природного газу на момент укладення додаткової угоди збільшено до 6930, 42 грн., при чому загальна вартість всього обсягу постачання природного газу залишилась незмінною та складає 1640205,00 грн.. що дало можливість зменшити річний плановий обсяг постачання газу.
16.02.2021 продовжуючи свої злочинні дії, начальник відділу освіти, молоді та спорту Гришковецької селищної ради Бердичівського району Житомирської області ОСОБА_4 , будучи службовою особою, не передбачаючи можливості настання суспільно-небезпечних наслідків свого діяння, хоча повинна була і могла їх передбачити, неналежно виконуючи свої службові обов'язки щодо ефективного використання виділених Відділу коштів місцевого бюджету Гришковецької селищної ради через несумлінне ставлення до них, безпідставно уклала із ТОВ «ЕКОТЕХНОІНВЕСТ» додаткову угоду № 6 до договору № Е2021 від 17.11.2020, згідно з умовами якої ціну за 1000 куб.м. природного газу на момент укладення додаткової угоди збільшено до 7623, 42 грн., при чому загальна вартість всього обсягу постачання природного газу залишилась незмінною та складає 1640205,00 грн, що дало можливість зменшити річний плановий обсяг постачання газу.
17.02.2021 продовжуючи свої злочинні дії, начальник відділу освіти, молоді спорту Гришковецької селищної ради Бердичівського району Житомирської області ОСОБА_4 , будучи службовою особою, не передбачаючи можливості настання суспільно-небезпечних наслідків свого діяння, хоча повинна була і могла їх передбачити, неналежно виконуючи свої службові обов'язки щодо ефективного використання виділених Відділу коштів місцевого бюджету Гришковецької селищної ради через несумлінне ставлення до них, безпідставно уклала із ТОВ «ЕКОТЕХНОІНВЕСТ» додаткову угоду № 7 до договору № Е2021 від 17.11.2020, згідно з умовами якої ціну за 1000 куб.м. природного газу на момент укладення податкової угоди збільшено до 8385,72 грн, при чому загальна вартість всього обсягу постачання природного газу залишилась незмінною та складає 1640205,00 гри., що дало можливість зменшити річний плановий обсяг постачання газу.
09.04.2021 продовжуючи свої злочинні дії, начальник відділу освіти, молоді те. спорту Гришковецької селищної ради Бердичівського району Житомирської області ОСОБА_4 , будучи службовою особою, не передбачаючи можливості настання суспільно-небезпечних наслідків свого діяння, хоча повинна була і могла їх передбачити, неналежно виконуючи свої службові обов'язки щодо ефективного використання виділених Відділу коштів місцевого бюджету Гришковецької селищної ради через несумлінне ставлення до них, безпідставно уклала із ТОВ «ЕКОТЕХНОІНВЕСТ» додаткову угоду № 8 до договору № Е2021 від 17.11.2020, згідно з умовами якої ціну за 1000 куб.м. природного газу на момент укладення палаткової угоди збільшено до 9222,00 грн, при чому загальна вартість всього обсягу постачання природного газу залишилась незмінною та складає 1640205,00 грн, що дало можливість зменшити річний плановий обсяг постачання газу.
05.05.2021 продовжуючи свої злочинні дії, начальник відділу освіти, молоді та спорту Гришковецької селищної ради Бердичівського району Житомирської області ОСОБА_4 , будучи службовою особою, не передбачаючи можливості настання суспільно-небезпечних наслідків свого діяння, хоча повинна була і могла їх передбачити, неналежно виконуючи свої службові обов'язки щодо ефективного використання виділених Відділу коштів місцевого бюджету Гришковецької (Селищної ради через несумлінне ставлення до них, безпідставно уклала із ТОВ «ЕКОТЕХНОІНВЕСТ» додаткову угоду № 9 до договору № Е2021 від 17.11.2020, згідно з умовами якої ціну за 1000 куб.м. природного газу на момент укладення додаткової угоди збільшено до 9959,76 грн, при чому загальна вартість всього обсягу постачання природного газу залишилась незмінною та складає 1640205,00 грн, що дало можливість зменшити річний плановий обсяг постачання
26.05.2021 продовжуючи свої злочинні дії, начальник відділу освіти, молоді в спорту Гришковецької селищної ради Бердичівського району Житомирської області ОСОБА_4 , будучи службовою особою, не передбачаючи можливості настання суспільно-небезпечних наслідків свого діяння, хоча повинна була і могла WL передбачити, неналежно виконуючи свої службові обов'язки щодо ефективного дістання виділених Відділу коштів місцевого бюджету Гришковецької селищної ради через несумлінне ставлення до них, безпідставно уклала із ТОВ «ЕКОТЕХНОІНВЕСТ» додаткову угоду № 10 до договору № Е2021 від 17.11.2020, згідно з умовами якої ціну за 1000 куб.м. природного газу на момент укладання додаткової угоди збільшено до 10954,74 грн, при чому загальна вартість всього обсягу постачання природного газу залишилась незмінною та складає 1640205,00 грн, що дало можливість зменшити річний плановий обсяг постачання газу.
04.06.2021 продовжуючи свої злочинні дії, начальник відділу освіти, молоді та спорту Гришковецької селищної ради Бердичівського району Житомирської області ОСОБА_4 , будучи службовою особою, не передбачаючи можливості настання суспільно-небезпечних наслідків свого діяння, хоча повинна була і могла їх передбачити, неналежно виконуючи свої службові обов'язки щодо ефективного використання виділених Відділу коштів місцевого бюджету Гришковецької селищної ради через несумлінне ставлення до них, безпідставно уклала із ТОВ «ЕКОТЕХНОІНВЕСТ» додаткову угоду № 11 до договору № Е2021 від 17.11.2020, згідно з умовами якої ціну за 1000 куб.м. природного газу на момент укладення додаткової угоди збільшено до 11940,66 грн, при чому загальна вартість всього обсягу постачання природного газу залишилась незмінною та складає 1640205,00 грн, що дало можливість зменшити річний плановий обсяг постачання газу.
09.07.2021 продовжуючи свої злочинні дії, начальник відділу освіти, молоді та спорту Гришковецької селищної ради Бердичівського району Житомирської області ОСОБА_4 , будучи службовою особою, не передбачаючи можливості настання суспільно-небезпечних наслідків свого діяння, хоча повинна була і могла їх передбачити, неналежно виконуючи свої службові обов'язки щодо ефективного використання виділених Відділу коштів місцевого бюджету Гришковецької селищної ради через несумлінне ставлення до них, безпідставно уклала із ТОВ «ЕКОТЕХНОІНВЕСТ» додаткову угоду № 14 до договору № Е2021 від 17.11.2020, згідно з умовами якої ціну за 1000 куб.м. природного газу на момент укладення додаткової угоди збільшено до 14445,54 грн, при чому загальна вартість всього обсягу постачання природного газу залишилась незмінною та складає 1640205,00 грн, що дало можливість зменшити річний плановий обсяг постачання газу.
12.07.2021 продовжуючи свої злочинні дії, начальник відділу освіти, молоді те спорту Гришковецької селищної ради Бердичівського району Житомирської області ОСОБА_4 , будучи службовою особою, не передбачаючи можливості настання суспільно-небезпечних наслідків свого діяння, хоча повинна була і могла їх передбачити, неналежно виконуючи свої службові обов'язки щодо ефективного використання виділених Відділу коштів місцевого бюджету Гришковецької селищної ради через несумлінне ставлення до них, безпідставно уклала із ТОВ «ЕКОТЕХНОІНВЕСТ» додаткову угоду № 15 до договору № Е2021 від 17.11.2020, згідно з умовами якої ціну за 1000 куб.м. природного газу на момент укладення додаткової угоди збільшено до 15008,52 грн, при чому загальна вартість всього обсягу постачання природного газу залишилась незмінною та складає 1640205,00 грн, що дало можливість зменшити річний плановий обсяг постачання газу.
13.07.2021 продовжуючи свої злочинні дії, начальник відділу освіти, молоді та спорту Гришковецької селищної ради Бердичівського району Житомирської області ОСОБА_4 , будучи службовою особою, не передбачаючи можливості настання суспільно-небезпечних наслідків свого діяння, хоча повинна була і могла їх передбачити, неналежно виконуючи свої службові обов'язки щодо ефективного використання виділених Відділу коштів місцевого бюджету Гришковецької селищної ради через несумлінне ставлення до них, безпідставно уклала із ТОВ «ЕКОТЕХНОІНВЕСТ» додаткову угоду № 16 до договору № Е2021 від 17.11.2020, згідно з умовами якої ціну за 1000 куб.м. природного газу на момент укладення додаткової угоди збільшено до 15909,00 грн, при чому загальна вартість всього обсягу постачання природного газу залишилась незмінною та складає 1640205,00 грн, що дало можливість зменшити річний плановий обсяг постачання газу.
28.08.2021 продовжуючи свої злочинні дії, начальник відділу освіти, молоді та спорту Гришковецької селищної ради Бердичівського району Житомирської області ОСОБА_4 , будучи службовою особою, не передбачаючи можливості настання суспільно-небезпечних наслідків свого діяння, хоча повинна була і могла їх передбачити, неналежно виконуючи свої службові обов'язки щодо ефективного використання виділених Відділу коштів місцевого бюджету Гришковецької селищної ради через несумлінне ставлення до них, безпідставно уклала із ТОВ «ЕКОТЕХНОІНВЕСТ» додаткову угоду № 17 до договору № Е2021 від 17.11.2020, згідно з умовами якої ціну за 1000 куб.м. природного газу на момент укладення додаткової угоди збільшено до 17498,28 грн, при чому загальна вартість всього обсягу постачання природного газу залишилась незмінною та складає 1640205,00 грн, що дало можливість зменшити річний плановий обсяг достачання газу.
30.08.2021 продовжуючи свої злочинні дії, начальник відділу освіти, молоді та спорту Гришковецької селищної ради Бердичівського району Житомирської області ОСОБА_4 , будучи службовою особою, не передбачаючи можливості дістання суспільно-небезпечних наслідків свого діяння, хоча повинна була і могла їх передбачити, неналежно виконуючи свої службові обов'язки щодо ефективного використання виділених Відділу коштів місцевого бюджету Гришковецької селищної ради через несумлінне ставлення до них, безпідставно уклала із ТОВ «ЕКОТЕХНОІНВЕСТ» додаткову угоду № 18 до договору № Е2021 від І ".11.2020, згідно з умовами якої ціну за 1000 куб.м. природного газу на момент укладення додаткової угоди збільшено до 19160,58 грн, при чому загальна вартість всього обсягу постачання природного газу залишилась незмінною та складає 1640205,00 грн, що дало можливість зменшити річний плановий обсяг постачання газу.
01.10.2021 продовжуючи свої злочинні дії, начальник відділу освіти, молоді т2 спорту Гришковецької селищної ради Бердичівського району Житомирської «снасті ОСОБА_4 , будучи службовою особою, не передбачаючи можливості настання суспільно-небезпечних наслідків свого діяння, хоча повинна була і могла Ь. передбачити, неналежно виконуючи свої службові обов'язки щодо ефективного використання виділених Відділу коштів місцевого бюджету Гришковецької селищної ради через несумлінне ставлення до них, безпідставно уклала із ТОВ «ЕКОТЕХНОІНВЕСТ» додаткову угоду № 20 до договору № Е2021 від 17.11.2020, згідно з умовами якої ціну за 1000 куб.м. природного газу на момент укладання додаткової угоди збільшено до 20693,40 грн, при чому загальна вартість всього обсягу постачання природного газу залишилась незмінною та складає 1640205,00 грн, що дало можливість зменшити річний плановий обсяг постачання газу.
04.10.2021 продовжуючи свої злочинні дії, начальник відділу освіти, молоді та спорту Гришковецької селищної ради Бердичівського району Житомирської області ОСОБА_4 , будучи службовою особою, не передбачаючи можливості настання суспільно-небезпечних наслідків свого діяння, хоча повинна була і могла їх передбачити, неналежно виконуючи свої службові обов'язки щодо ефективного використання виділених Відділу коштів місцевого бюджету Гришковецької селищної ради через несумлінне ставлення до них, безпідставно уклала із ТОВ «ЕКОТЕХНОІНВЕСТ» додаткову угоду № 21 до договору № Е2021 від 17.11.2020, згідно з умовами якої ціну за 1000 куб.м. природного газу на момент укладення додаткової угоди збільшено до 22638,54 грн, при чому загальна вартість всього обсягу поставки природного газу залишилась незмінною та складає 1640205,00 грн., що дало можливість зменшити річний плановий обсяг постачання газу.
05.10.2021 продовжуючи свої злочинні дії, начальник відділу освіти, молоді та спорту Гришковецької селищної ради Бердичівського району Житомирської області ОСОБА_4 , будучи службовою особою, не передбачаючи можливості настання суспільно-небезпечних наслідків свого діяння, хоча повинна була і могла їх передбачити, неналежно виконуючи свої службові обов'язки щодо ефективного використання виділених Відділу коштів місцевого бюджету Гришковецької селищної ради через несумлінне ставлення до них, безпідставно уклала із ТОВ «ЕКОТЕХНОІНВЕСТ» додаткову угоду № 22 до договору № Е2021 від 17.11.2020, згідно з умовами якої ціну за 1000 куб.м. природного газу на момент укладення додаткової угоди збільшено до 24675,96 грн, при чому загальна вартість всього обсягу постачання природного газу залишилась незмінною та складає 1640205,00 грн, що дало можливість зменшити річний плановий обсяг постачання газу.
06.10.2021 продовжуючи свої злочинні дії, начальник відділу освіти, молоді та спорту Гришковецької селищної ради Бердичівського району Житомирської області ОСОБА_4 , будучи службовою особою, не передбачаючи можливості настання суспільно-небезпечних наслідків свого діяння, хоча повинна була і могла їх передбачити, неналежно виконуючи свої службові обов'язки щодо ефективного використання виділених Відділу коштів місцевого бюджету Гришковецької селищної ради через несумлінне ставлення до них, безпідставно уклала із ТОВ «ЕКОТЕХНОІНВЕСТ» додаткову угоду № 23 до договору № Е2021 від 17.11.2020, згідно умов якої ціну за 1000 куб.м. природного газу на момент укладення додаткової угоди збільшено до 27141,00 грн, при чому загальна вартість всього обсягу постачання природного газу залишилась незмінною та складає 1640205,00 грн, що дало можливість зменшити річний плановий обсяг постачання газу.
07.10.2021 продовжуючи свої злочинні дії, начальник відділу освіти, молоді га спорту Гришковецької селищної ради Бердичівського району Житомирської області ОСОБА_4 , будучи службовою особою, не передбачаючи можливості настання суспільно-небезпечних наслідків свого діяння, хоча повинна була і могла їх передбачити, неналежно виконуючи свої службові обов'язки щодо ефективного використання виділених Відділу коштів місцевого бюджету Гришковецької селищної ради через несумлінне ставлення до них, безпідставно уклала із ТОВ «ЕКОТЕХНОІНВЕСТ» додаткову угоду № 24 до договору № Е2021 від 17.11.2020, згідно з умовами якої ціну за 1000 куб.м. природного газу на момент укладення додаткової угоди збільшено до 29852,34 грн, при чому загальна вартість всього обсягу постачання природного газу залишилась незмінною та складає 1640205,00 грн, що дало можливість зменшити річний плановий обсяг постачання газу.
25.10.2021 продовжуючи свої злочинні дії, начальник відділу освіти, молоді та спорту Гришковецької селищної ради Бердичівського району Житомирської області ОСОБА_4 , будучи службовою особою, не передбачаючи можливості настання суспільно-небезпечних наслідків свого діяння, хоча повинна була і могла їх передбачити, неналежно виконуючи свої службові обов'язки щодо ефективного використання виділених Відділу коштів місцевого бюджету Гришковецької селищної ради через несумлінне ставлення до них, безпідставно уклала із ТОВ «ЕКОТЕХНОІНВЕСТ» додаткову угоду № 25 до договору № Е2021 від 17.11.2020, згідно з умовами якої ціну за 1000 куб.м. природного газу на момент укладення додаткової угоди збільшено до 32834,58 грн, при чому загальна вартість всього обсягу постачання природного газу залишилась незмінною та складає 1640205,00 грн, що дало можливість зменшити річний плановий обсяг постачання газу.
Таким чином, начальник відділу освіти, молоді та спорту Гришковецької селищної ради Бердичівського району ОСОБА_4 , будучи розпорядником коштів місцевого бюджету Гришковецької селищної ради, шляхом безпідставного укладання з ТОВ «ЕКОТЕХНОІНВЕСТ» вищезазначених додаткових угод до договору Е2021 від 17.11.2020 про постачання природного газу вчинила службову недбалість, що виразилася у неналежному виконанні своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що призвело до безпідставного завищення вартості поставляємого природного газу за одиницю товару з першопочаткової ціни у розмірі 5207,00 грн до кінцевої ціни у розмірі 32834,58 грн. за 1000 куб.м., у відсотковому значенні на 530,585% та відповідно дало можливість зменшити річний плановий обсяг постачання природного газу, чим спричинено майнову шкоду Гришковецькій селищній раді Бердичівського району Житомирської області на загальну суму 228852, 94 грн.
Своїми діями, які виразились в неналежному виконанні службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що завдало істотної шкоди державним інтересам, ОСОБА_4 обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України.
Під час судового розгляду справи захисник подав клопотання про закриття кримінального провадження у зв'язку із закінченням строків давності та просив звільнити ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності на підставі п. 2 ч. 1 ст. 49 КК України. Обвинувачена клопотання захисника підтримала, вказавши, що їй зрозуміла суть пред'явленого обвинувачення, підстави звільнення, наслідки звільнення від кримінальної відповідальності згідно ст. 49 КК України у зв'язку із закінченням строків давності.
Прокурор вважає, що кримінальне провадження слід закрити в зв'язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності та звільнити обвинувачену від кримінальної відповідальності.
Суд заслухавши думку учасників процесу, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного висновку.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України кримінальне провадження закривається у зв'язку із звільненням особи від кримінальної відповідальності.
За змістом ст. 9 КПК України (принцип законності кримінального провадження) під час кримінального провадження суд зобов'язаний неухильно додержуватись вимог Конституції України, цього Кодексу, міжнародних договорів згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, вимог інших актів законодавства.
Так, ОСОБА_4 обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.367 КК України, та відповідно до висунутого обвинувачення інкриміновані дії вона вчиниа у період з вересня 2020 по жовтня 2021 року.
Злочин, передбачений ч.1 ст.367 КК України, відповідно до ст. 12 КК України відноситься до категорії нетяжкого злочину, за який санкцією статті передбачено покарання у вигляді штрафу від двох тисяч до чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк до двох років, або обмеження волі на строк до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.49 КК України особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею кримінального правопорушення і до дня набрання вироком законної сили минули такі строки зокрема й: три роки - у разі вчинення кримінального проступку, за який передбачено покарання у виді обмеження волі, чи у разі вчинення нетяжкого злочину, за який передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк не більше двох років.
Отже, з часу вчинення інкримінованого ОСОБА_4 злочину пройшло понад 3 роки та, відповідно, закінчились визначені ст.49 КК України строки давності, а тому ОСОБА_4 , підлягає звільненню від кримінальної відповідальності за вчинення злочину, передбаченого ч.1 ст.367 КК України, у зв'язку із закінченням строків давності на підставі ст.49 КК України, а кримінальне провадження закриттю.
У розумінні приписів ст. 62 Конституції України метою принципу презумпції невинуватості є захист особи, стосовно якої здійснюється/здійснювалось кримінальне провадження, від будь-яких виявлених у зв'язку із цим форм осуду, унаслідок чого піддано сумніву непричетність такої особи до вчинення кримінального правопорушення, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.
Згідно з правовою позицією, відображеною в постанові Об'єднаної палати Касаційного кримінального суду Верховного Суду від 12 вересня 2022 року (справа № 203/241/17, провадження № 51-4251кмо21), звільнення від кримінальної відповідальності за імперативними приписами ст. 49 КК є безумовним, оскільки підставою для цього є закінчення передбачених законом про кримінальну відповідальність строків, наданих державі для доведення винуватості особи у вчиненні кримінального правопорушення та притягнення її до кримінальної відповідальності у встановленому кримінальним процесуальним законом порядку.
За таких обставин, суд вважає, що клопотання захисника обвинуваченого ОСОБА_5 про закриття кримінального провадження у зв'язку зі звільненням ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності підлягає задоволенню.
Речові докази у кримінальному провадженні відсутні.
Процесуальні витрати під час закриття даного кримінального провадження суд відносить на рахунок держави
Запобіжний захід у кримінальному провадженні відносно ОСОБА_4 не обирався.
Керуючись ст. 49 КК України, ст. ст. 284-286, 288, 372 КПК України, суд
Клопотання захисника ОСОБА_5 про звільнення обвинуваченої ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності, у зв'язку із закінченням строків притягнення до кримінальної відповідальності задовольнити.
Звільнити ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності за ч.1 ст.367 КК України на підставі ч.1 ст.49 КК України, у зв'язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності.
Кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42022062340000078 від 03.11.2022, за обвинуваченням ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.367 КК України - закрити на підставі п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України.
Ухвала може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області протягом семи днів з дня її проголошення.
Повний текст ухвали проголошено 30.12.2024 о 16.00 год.
Суддя: ОСОБА_1